Geçen hafta Las Vegas'taki Tüketici Elektroniği Fuarı'nda (CES) şok duyurusu yapıldı. Bir İngiliz firması, Netflix şifrelerini aileniz ve arkadaşlarınızla paylaşmalarını engellemek için Yapay Zeka'yı kullanmanın bir yolunu buldu.


Netflix şifre paylaşımı o kadar yaygındır ki internet, uygulamaya adanmış memlerle çalkalanır. Bunu arkadaş grupları ve geniş aile arasında paylaşmak, küçük grupların tek bir akış hesabının maliyetini bölmesi için kolay bir yol olmuştur. Beklediğiniz gibi, bu akış hizmetinin kendisinin karını keser.

Şimdi, Synamedia adlı bir firma çözümü bulduğuna inanıyor. Bireysel hesapların akış alışkanlıklarını izleyen ve şifrelerini paylaştığına inanılan hesapları işaretleyen bir AI sistemi geliştirdi. Ne yazık ki, bu Kimlik Bilgileri Paylaşımı aracının VPN kullanıcılarını da olumsuz etkileyebileceği düşünülmektedir. Bu, gizlilik nedenleriyle (coğrafi bilgi sızdırma gibi) birden fazla IP adresi kullanan tüketicilerin, teorik olarak, olmasalar bile kendilerini şifre paylaşan olarak işaretlediklerini bulabilecekleri anlamına gelir.

Parola paylaşılmak üzere yazılmıştır

Nasıl çalışacak?

Teorik olarak, Synamedia’nın aracı, aklınıza gelebilecek hemen hemen her akış platformu için faydalı olacaktır. Bu, Hulu, Netflix, Amazon Prime Video, HBO Go, BT Sports, Sky TV - ve diğerleri gibi platformların abonelerinin, bu yeni AI teknolojisi nedeniyle şifrelerini paylaşma olasılığını kaybedebilecekleri anlamına geliyor. Teknolojiyi yaratan İngiliz firmaya göre, araç bir hesap şifresinin paylaşılıp paylaşılmadığını anlamak için IP adresi izleme ve tüketim eğilimlerini kullanıyor. Synamedia, teknolojinin bir akış platformunun tek bir hesap sahibinin ailesi tarafından kullanılıp kullanılmadığını anlayacak kadar akıllı olduğunu söylüyor.

Bir hesap IP'leri çok farklı coğrafi konumlarda kullanıyorsa ve çılgınca farklı tatlara ve görüntüleme alışkanlıklarına sahipse - teknoloji akış platformunun istenmeyen bir şey olduğunu bildirir. Synamedia'ya göre, araç, bir kişi tatildeyken bir hesabın kullanılıp kullanılmadığını ve diğer sıradan koşulları doğru bir şekilde tahmin edebilecektir..

TV bir tablet akışı

VPN kullanıcıları sorun çıkarıyor mu??

Kimlik Bilgisi Paylaşımı Aracı etkili olduğu ve tek bir abonenin çok sayıda IP adresi kullanıp kullanmadığını anlamak için tüketici görüntüleme alışkanlıklarını kullanabildiği sürece - Netflix VPN kullanıcıları iyi olmalıdır. Şimdiye kadar Netflix, VPN kullanan aboneler yerine VPN IP adreslerinden sonra bir noktaya geldi. Bunun nedeni, günümüzde çok sayıda kişinin gizlilik için bir VPN kullanması ve insanların hesaplarını VPN kullanımı için iptal etmenin karşı sezgisel olarak kabul edilmesidir..

Dahası, büyük miktarda basın almasına rağmen, Netflix gibi akış platformlarının aslında Synamedia’nın aracını kullanmaya başlamayı kabul ettiğine dair bir kanıt yok. Bu, bu teknolojinin gelecekte akış platformları tarafından alınmayacağı anlamına gelmez. AI aracı geçen hafta CES'te tanıtıldığından Sky UK'nin Synamedia'ya büyük miktarda yatırım yaptığını belirtmek gerekir. Bu, en azından bazı platformların teknolojiye ilgi gösterdiği anlamına gelir. Aslında, kendi basın bültenine göre şu anda (diğerleri arasında) birlikte çalışmaktadır: AT&T, Astro, beIN, Bharti Airtel, Charter, Çin DTH, Comcast, Cox, Disney, Foxtel, Get, Liberty Global, Oi, OSN, Rogers, Gökyüzü, Shaw, Tata Sky, Verizon, Viasat ve Vodafone.

Netflix şirket logosu

Netflix kullanıcıları endişelenmeli mi?

Görünmüyor. Hatırlanması gereken bir şey, Netflix CEO'su Reed Hastings'in daha önce firmanın hesap paylaşanlar hakkında endişeli olmadığını söyledi. Aslında, CES 2017'de Hastings, hesap paylaşımının organik reklamcılık olarak görüldüğünü söyledi - çünkü aslında yeni kullanıcıları Netflix'in avantajlarına tanıtıyor: "Netflix'i paylaşan insanları seviyoruz. Bu olumlu bir şey, olumsuz bir şey değil."

ProPrivacy.com Synamedia ile temasa geçti ve temsilcileri bize, "Netflix bir istemci DEĞİLDİR. Maalesef İngiltere'deki tabloid basın taşındı."

Herhangi bir şekilde?

Şu anda abone olduğunuz bir akış hesabı bu teknolojiyi kullanmaya karar verirse ne olur? Şifrenizi paylaşırken yakalanacak mısınız? En basit cevap, hiçbir şey yapmazsanız ve şifreyi paylaşmaya devam ederseniz, evet, muhtemelen.

İyi haber şu ki, insanlar Synamedia’nın aracı yayınlandıktan sonra bile gerçek zamanlı hesap şifrelerini paylaşmaya devam etmenin bir yolu. Çözüm, özel bir IP VPN kullanmak olacaktır, özel bir VPN IP adresi için giriş bilgilerini akış hesabınızın şifresini paylaştığınız kişilerle paylaşarak hepiniz izlemeye devam edebilmeniz gerekir..

Özel bir VPN IP adresi, bir VPN şirketinden kiralanabilen uzak bir IP adresidir. Özel bir IP adresinin güzelliği, statik kalmasıdır. Bu, siz (veya arkadaşlarınız) Netflix'i her kullandığınızda her zaman aynı IP adresinden geliyormuş gibi görünüyorsunuz (bu da tek bir ev gibi görünmesini sağlar).

Çoğu VPN sağlayıcısı, özel bir IP adresine 5 adede kadar eşzamanlı bağlantıya izin verir. Bu, akış hesabınızın şifresini beş arkadaşınızla ve her zaman özel VPN IP adresine bağlanmayı hatırladıkları sürece paylaşabileceğiniz anlamına gelir; Synamedia’nın aracı, birden fazla evin aynı akış hesabını kullandığını söyleyememelidir.

Fotoğraf: Tero Vesalainen / Shutterstock.com, sabrisy / Shutterstock.com, r.classen / Shutterstock.com.

Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me