Filipino telekom dünya Globe Telekom Inc yaygın veri gaf yaşadığı çevrimiçi raporlar ortaya çıktı.

Büyük telekom sağlayıcısının müşterinin özel bilgilerini e-posta yoluyla diğer müşterilere sızdırdığı iddia edildi. Filipinler'in en popüler şirketlerinden biri olan firmanın yaklaşık 60 milyon müşterisi var..

28 Ocak Cuma günü, Globe’nun #talktoglobe Twitter etiketinde bir dizi şikayet belirmeye başladı. Öfkeli müşterilere göre, Globe kişisel kayıt bilgilerini yanlışlıkla diğer müşterilere e-posta yoluyla gönderdi. Müşteriler ilk önce başka birinin kişisel hesap ayrıntılarını içeren bir e-posta aldıklarında bir şeyin yanlış olduğunu fark ettiler.

Twitter kulübesinden geçen bir dünya müşterisi @ rennyjr0528 şöyle dedi:

“@EnjoyGLOBE'den bu mesajı aldım Ve onlardan geldiğinden beri bunun yasal bir bağlantı olduğunu bilerek kaydoldum. Bundan sonra, bana başkasının kişisel bilgilerini içeren bir e-posta gönderildi! Bu veri gizliliği yasasına aykırıdır! Merhaba dünya! Bu da ne böyle ??? ”


Globe iletişiminin ekran görüntüsü

Yanlış müşteri

Sorun, Globe müşterilerine tüm kız K-Pop grubu BlackPink'i görmek için bilet kazanma fırsatı verildiğinde başladı. Kayıt ayrıntılarını doldurduklarında, Globe müşterileri başka birinin kişisel bilgilerini içeren bir e-posta aldı.

Yalıtılmış bir olaydan ziyade, Twitter'daki bazı müşterilerin hepsi aynı şeyi bildirdi. Jeff Clifford Cruz adında bir Globe müşterisi ProPrivacy.com'a şunları söyledi:

“Bu telco bize hak kazanmak için web sitelerine kaydolmamız gereken metin aracılığıyla bir promosyon gönderdi. Böylece metni alan kişiler web sitesine gidip kayıt yaptılar ve kayıt olduktan sonra web sitesi bize onay numarasını verdi ve 3 iş günü içinde bizimle iletişime geçecekler. Bundan sonra ne oldu, kayıt ayrıntılarımızın bir kopyasını farklı bir kullanıcının e-posta adresine gönderdiler. ”

Twitter tutamağı @fordcanhandleit'ten geçen Cruz, ProPrivacy.com'a bu deneyimden endişe ettiğini söyledi:

"Tüm ayrıntılarımız e-postada ve endişe verici."

Kullanıcılar hakkında sızdırılan bilgiler adlarını, tam posta adreslerini ve cep telefon numaralarını içerir.

Mahremiyet adına bir araya gelmek

E-postaların yayılmasının ardından, Globe müşterileri diğerlerini e-postaları paylaşmayarak gizliliklerine saygı göstermeye zorlar. @ Kaiko0424 tanıtıcısından geçen bir müşteri Twitter'a aşağıdaki tavsiyelerde bulundu:

“Ön ödemeli Globe'un diğer ayrıntılarını aldıysanız, lütfen ekran görüntüsü almayın ve Twitter'da yayınlayın. Kişisel Verilerimizi korumak için birbirimize yardım edelim !!! #OnTheList @ talk2GLOBE BİR ŞEY YAP! ”

Yerküreden Sessizlik

Veri sızıntısıyla ilgili en rahatsız edici şey, Globe'un yanıt vermemesidir. Twitter'daki suçlamaların artmasından sonra, telekom şirketinden herhangi bir bilgi bulamadık ya da müşterilere ne yapmaları için özür dileyerek veya tavsiyede bulunarak.

Filipinler'de tüketiciler 2012 Veri Gizliliği Yasası ile korunmaktadır. Bu mevzuat, veri denetleyicilerine insanların verilerinin nasıl işlenebileceği konusunda bilgi veren katı kurallar getirmektedir. Bu, veri denetleyicilerinin kişilerin verilerini kimlerle paylaşabileceğine ilişkin katı yasakları içerir.

Bay Cruz, Globe'un yaptığı şey için para cezasına çarptırılması gerektiğine inanıyor:

“@EnjoyGLOBE ve @ talk2GLOBE, yakın zamanda Google'da olduğu gibi Veri Gizliliği İhlali için de iyi olmalı. #DataPrivacyBreach.”

Şimdilik, dünya gizlilik ihlallerinden etkilenen tüketicilerin resmi bir şikayet kaydetmek için Filipinler Ulusal Gizlilik Komisyonu ile iletişime geçmeleri tavsiye edilir..

Bir e-postayla başka birinin verilerini alan tüketicilere, e-postayı paylaşmaktan kaçınmaları ve bir kerede silmeleri önerilir. E-postanın hiçbir kopyası yapılmamalı ve Globe tarafından yapılan hasarın etkisini mümkün olduğunca en aza indirmek için ekran görüntüsü alınmamalıdır..

ProPrivacy.com, veri ihlallerinden kaç müşterinin etkilendiğini öğrenmek için Globe ile iletişim kurdu, ancak yazma sırasında yanıt vermediler.

Güncelleme 29/01/2019. Globe Telecom yorum talebimize cevap verdi:

"Globe Telecom, etkilenen müşterilerle başka bir bireye yanlış onay makbuzu gönderme konusundaki sorunu düzeltti ve olayı yasal gerekliliklere uygun olarak Ulusal Gizlilik Komisyonu'na bildirdi. Bu sadece veri kaydı onay makbuzunu yanlış kişiye göndermektir ve toplu olarak veya bir grup veri olarak gönderilmemiştir. Yalnızca Konser Biletleri ve Globe etkinliklerinin diğer müzik mekanlarından faydalanmak için Listede Listesine kaydolan ön ödemeli müşterileri etkiledi. 60 milyon ön ödemeli müşteriden yaklaşık 8.851 müşteri etkilendi."

Dünya müşterileri, hesaplarındaki düzensiz etkinliklere dikkat etmeleri konusunda uyarılıyor. Buna ek olarak, veri plajının kurbanları kimlik avı girişimlerine dikkat etmesi konusunda uyarılır. Globe temsilcilerinden geldiği iddia edilen tüm telefon görüşmeleri, kısa mesajlar veya e-postalar çok dikkatli bir şekilde ele alınmalıdır. Etkilenen müşteriler, kişisel bilgilerini, giriş bilgilerini - veya diğer hassas verileri - kendileriyle iletişim kuran kişilere vermemelerini sağlamalıdır. Bunun yerine, müşteriler bir hackerla değil, Globe ile iletişim kurduğundan emin olmak için Globe ile doğrudan iletişim kurmalıdır..

Bu hikaye sizi çevrimiçi gizliliğinizi daha ciddiye almaya teşvik ettiyse, bir VPN kullanmak başlamak için harika bir yerdir. 2019'daki en iyi hizmetlerin bir listesi için en iyi VPN sayfamıza göz atın.

Fotoğraf: Photon photo / Shutterstock.com

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me