NordVPN.com, kullanıcılarının gizliliğini korumaya adanmışlığıyla bilinen popüler bir VPN sağlayıcısıdır. Bu, NordVPN'in Panama'da bulunması gerçeğiyle güçlü bir üne sahiptir..

Bununla birlikte, internette NordVPN'in kim olduğu ve nerede bulunduğu hakkında bir fırtına meydana geldi. NordVPN ile Litvanya ağ altyapı sağlayıcısı Tesonet arasında güçlü bir bağlantı olduğunu gösteren kanıtlar ortaya çıktı.

Bu kanıtın ilk önce belirli bir rasengan tarafından sunulduğu, rasengan'ın rakip VPN servisinin kurucu ortağı ve CEO'su Dr..

Çirkin bir dava

VPN sağlayıcı Hola ve Tesonet arasında devam eden bir davada kullanılan mahkeme belgelerine göre:

“Kasım 2015 ve Haziran 2018 arasında Hola, Tesonet ile HolaVPN ve Tesonet’in NordVPN adlı VPN hizmetiyle ilgili bir iş ilişkisi kurdu.”


Ne yazık ki, Tesonet'in dahil olduğu birçok projeden biri veri madenciliği:

“Tesonet, OxyLabs markası altında büyük ölçekli web veri çıkarma ürünleri ve hizmetleri sunmaktadır. https://oxylabs.io/ (Ek E). ”

Oxylabs 1

İlgili taraflara kredi vermeyen bir durumdur. Hola, iş ortaklıkları sırasında veri kazıma teknolojilerini çaldığı ve bu teknolojileri kendi ürünlerine kattığı için Tesonet'e dava açıyor.

“9. İddia Edilen Patentler, içerik üzerinden içerik getirme yöntemlerine yöneliktir.
Aracı tünelleme cihazlarının kullanımıyla internet.

  1. Eskiden Hola olarak bilinen Luminati, onlarca
    Proxy tabanlı bir ağ üzerinden İnternet üzerinden milyonlarca cihaz. Katılan her cihaz
    ağın söz konusu cihazın ağ için boşta kalma süresinin küçük bir kısmını kullanmasına olanak tanır. Luminati
    bu ağı işletmelere proxy tabanlı hizmetler sağlamak için kullanıyor. ”

Bu yüzden Hola (açıklayıcı), VPN (proxy) müşterilerinden alınan verileri sattığını itiraf ediyor. Güzel. Geçmişte, Hola müşterilerin bant genişliğini ve diğer şüpheli uygulamaları çalmakla suçlanıyor.

NordVPN’in yanıtı

NordVPN, kendi adına herhangi bir yanlışlık yapıldığını kesin olarak reddettiği ve şirketin hiçbir kayıt tutmama taahhüdünü yinelediği konusunda resmi bir açıklama yayınladı. Ayrıca iddialarını doğrulamak için bağımsız bir denetim gerçekleştireceğini açıkladı.

Bununla birlikte, bu ifadenin bize cevaplar kadar çok soru bıraktığı söylenmelidir. ProPrivacy.com bu nedenle daha fazla açıklama için NordVPN'e ulaştı.

NordVPN, Tesonet ile yakın bağlantıları olduğunu, ancak Panamanian Tefincom S.A.'ya ait bağımsız bir varlık olduğunu söyledi. Ticari markası da Tefincom'a aittir. Hiçbir noktada NordVPN yasal olarak Tesonet'e ait değildir ve Tesonet'in dahil olabileceği veya olmayabileceği diğer projelerle bağlantısı yoktur..

NordVPN bize, Tesonet'in sadece sözleşmeye dayalı olarak çeşitli altyapı hizmetlerinde yardımcı olduğunu ve bazı durumlarda ödeme tahsilatıyla ilgili olduğunu açıkladı. Ortaklıkları Tesonet'e NordVPN’in politikalarını veya müşterileriyle nasıl etkileşime girdiğini kontrol etmiyor.

Bu, NordVPN'in Hola ile hiçbir bağlantısı olmadığı ve Luminati ile Tesonet davasıyla hiçbir şekilde ilgili olmadığı anlamına gelir. NordVPN, mahkeme belgelerinde “Tesonet’in VPN” olarak adlandırılmasının aslında yanlış bir hata olduğunu, dava mahkemeye geldiğinde açıklanacak olan bir gerçek olduğunu söyledi.

ProPrivacy.com’un uzman görüşü

UAB Tesonet, parmakları birçok turta ile büyük bir şirkettir. NordVPN’in Tesonet ile olan tam ilişkisi hakkında daha fazla netlik istiyoruz, ancak NordVPN’in Tesonet’in diğer ticari çıkarlarına dahil olmadığı ve Tesonet’in NordVPN’in dahili operasyonları üzerinde hiçbir etkisi olmadığı bizim için tamamen akla yatkın görünüyor..

Mevcut suçlamalar ve çamur atma (başlamış, rakip bir şirket tarafından hatırlanmalıdır) tamamen durumsal kanıtlara dayanmaktadır. NordVPN’in Tesonet ile ilişkisi ne olursa olsun, gizlilik odaklı VPN sağlayıcısından başka bir şey olduğuna dair hiçbir kanıt yoktur.

Yine de NordVPN’in:

“Bağımsız bir denetim yapmak ve“ kayıt yok ”iddiamızı doğrulamak için dünyanın en büyük profesyonel hizmet şirketlerinden birini tutuyoruz. Denetimin 2 ay içinde tamamlanması bekleniyor ve suçlamaların yanlış olduğunu bağımsız olarak doğrulayacak. ”

Bu denetimin parametrelerini doğru elde etmek hayati önem taşımaktadır ve tam şeffaflıkla gerçekleştirilmelidir. Ancak durum böyle olduğu ve NordVPN'in bulguları ile doğrulandığı varsayıldığında, bağımsız bir denetim, konuyu dinlendirmek için mümkün olan en iyi yoldur.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me