Bir endüstride ilk olarak NordVPN hiçbir günlük denetimini bağımsız bir denetimin incelemesine kadar gerçekleştirmiştir..


Nord VPN günlük kaydı yok denetlendi

NordVPN her zaman günlük kaydı olmayan bir VPN hizmeti olduğunu iddia etti, ancak bu iddia bu yaz sahipliğiyle ilgili hararetli bir çevrimiçi tartışma sırasında şüpheye düştü.

Bu iddiayı desteklemek ve müşterileri bütünlüğüne güvence altına almak için NordVPN günlük sistemlerinde bağımsız bir denetim gerçekleştirdi.

Daha önce bir VPN hizmetinde böyle bir denetim yapılmadı, bu yüzden ProPrivacy.com'da elimizden geleni yapmaktan çok heyecanlıydık.

Denetim

Denetim, dünyanın en büyük dört denetim şirketinden biri tarafından gerçekleştirildi. Surfshark tarafından kısa süre önce yayınlanan ve bir sağlayıcı yazılımının teknik güvenliğine bakan türden denetimlerin aksine, bu denetim NordVPN'in yaptığı ve saklamadığı günlüklere odaklandı.

Hiçbir günlük talebi üzerinde artan şeffaflığa ihtiyaç duyulmadığından, bu bir ilk ve hoş bir pazar..

Şu anda, denetim sadece önceden seçilmiş bir gazeteci listesi için mevcuttur. BestVPN.com'da, sonuçları ilk görenlerden biri olmak için yeterince şanslıydık.

Raporun NordVPN’in günlük kaydı iddialarını tamamen desteklediğini öğrenmekten memnuniyet duyduk. Az miktarda kişisel olarak tanımlanamayan sunucu kullanım verileri toplanır, ancak bu kullanıcıların gizliliğini tehdit etmez.

Gösterildiğimiz denetim, ayrıntılı teknik bilgi yolunda pek bir şey sağlamamakla birlikte, denetim firmasının sonuçlarına ulaşmak için kullandığı prosedürleri özetlemektedir.

Şu anda, firmanın NordVPN’in sistemlerine baktığı ve kütük talepleri konusunda her şeyi tatmin edici bulduğu ifadesinden daha az tam bir denetimdir. Bu denetim şirketi, sözüne güvenmekten mutluluk duyduğumuz, oldukça güvenilir bir bağımsız denetim kuruluşudur..

Sınırlamalar

Bu kapsamdaki herhangi bir denetimin açık sınırlamaları vardır. Yalnızca denetimin yapıldığı sırada belirli yerlerde neler olduğuna dair bir anlık görüntü sağlayabilir..

NordVPN'in kendisinin de kabul ettiği gibi:

“Denetim, yalnızca 1 Kasım 2018 itibariyle hizmet ve sunucu yapılandırmalarımıza başvurabilir. Dijital bir hizmet yeniden yapılandırılabileceğinden, denetimin sonuçlarını daha geniş bir tarih kapsamına uygulayamadığını anlıyoruz.”

Aboneler için önemli olan, kanıtladığı şey, NordVPN'in tamamen günlüksiz bir VPN hizmeti sunmak için sistemlere sahip olmasıdır. NordVPN ayrıca gelecekte bu sistemlerin yerinde kaldığını ve NordVPN’in standart çalışma modunun bir parçası olduğunu doğrulamak için düzenli denetimler yapmaya söz verdi..

ProPrivacy.com’un Uzman Görüşü

ProPrivacy.com'da uzun zamandır VPN sağlayıcılarının günlük taleplerini denetlemenin bir yolunu diliyoruz. Bir VPN hizmetinin tuttuğu veya tutmadığı günlükler, kullanıcılarının gizliliği için kullandığı teknik güvenlikten çok daha büyük bir tehlikedir ve bu nedenle en önemli başarısızlık noktasıdır.

Temel teknik güvenlik bile, VPN kullanıcılarının verilerini ve tarama alışkanlıklarını çoğu suçlu bilgisayar korsanından koruyacaktır. Eyalet düzeyindeki aktörler farklı bir top oyunudur, ancak bunlar bile bir VPN istemcisinin teknik güvenlik önlemlerinden ödün vermeden çok önce bir sağlayıcının günlüklerinden sonra gidecek.

Bir VPN kullanıcısının yakalandığı herkese açık hale gelen her vaka, bir sağlayıcının günlüklerini yetkililere, bazen baskı altında teslim etmesinin bir sonucuydu..

Açıkçası, bir VPN sağlayıcı günlük tutmuyorsa, teslim edebileceği hiçbir şey yoktur. Bu nedenle bir sağlayıcının günlük kaydı talebinin bütünlüğü gizlilik bilgileri için çok önemlidir.

Bir sağlayıcının günlük kaydı iddialarının denetimi, denetçi eve gittiğinde hiçbir kayıt tutulmadığının kesin olarak kanıtlanamaz, ancak NordVPN'de yapılan türden bir denetim, elde edilmesi mümkün olan en yüksek şeffaflığı sağlar.

NordVPN’in yaklaşımı çığır açıcıdır ve diğer VPN hizmetlerini de uymaya teşvik ettiğini içtenlikle umuyoruz..

Sonuç

Bu tür bir denetim, bir VPN sağlayıcısının günlük taleplerini doğrulama konusunda mümkün olan en yüksek şeffaflığı sağlar.

Sonuç olarak, dünyanın önde gelen bağımsız denetim şirketlerinden biri, verilerin ne ve nasıl günlüğe kaydedildiğine ayrıntılı bir şekilde bakmış ve NordVPN’in günlüklerine onay mührü iddiasında bulunmuş olması.

Şu anda, bu NordVPN'i VPN endüstrisinde benzersiz kılıyor ve umarım nereye götüreceklerini, birçokları takip edecek.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me