İngiltere'deki en tanınmış yayıncılardan bazıları, bir İngiliz çevrimiçi akış hizmeti oluşturma olasılığı hakkında tartışmalarda bulunuyor. BBC, ITV ve Kanal 4'ün yanı sıra Amerikan yayıncısı NBC Universal'ın Netflix ve Amazon gibi çevrimiçi akış devlerine rakip olacak abonelik tabanlı bir hizmet oluşturma fikrini araştırdığı söyleniyor..

İngiltere'de 4,3 milyon ev Amazon Prime Video'ya abone oldu. Netflix, toplamda 8,2 milyon abone ile daha da büyük bir kullanıcı tabanına sahiptir. Bunlar muazzam rakamlar ve geleneksel İngiliz yayıncılar geride kalabileceklerinden endişe etmeye başlıyor.

Netflix İzleyen Çocuklar

BBC, 16 ila 24 yaş arasındaki gençlerin her hafta Netflix'i görüntülemek için hem TV'leri hem de iPlayer'ları birleştirerek BBC içeriği tüketmekten daha fazla zaman harcadığını itiraf etti. Bu, İngiliz TV ve Radyo pazarlarını her zaman köşeye sıkıştırdığı için Teyze Beeb'in yutması için acı bir hap olacak.

Yaşlanan İngiliz yayıncıları için temel sorun, bloktaki yeni çocukların yepyeni programlamaya büyük yatırım yaparak gelişen bir abonelik modelinden yararlanmalarıdır. Bu yaratıcı patlama onlara sertçe vuruyor çünkü tüketicilerin tam olarak istediklerini sağlıyor.


Ve bu sadece TV değil. BBC, gençlerin de radyo istasyonlarını Spotify ve iTunes gibi akış hizmetleri lehine terk ettiklerini doğruladı.

Devam eden görüşmeler hakkında bilgi veren bir kaynak, Guardian'a İngiltere yayıncılarının alakalı kalmalarını sağlayacak bir hizmet kurma niyetinde olduğunu söyledi.

“Tüm seçenekler açık, erken konuşmalar ve henüz hiçbir yön kesin değil. Ancak, isteğe bağlı bir video oynatmanın İngiltere yaratıcı endüstrileri için gerçek bir savunma olacağını biliyorlar. ”

Bir şey yapılmalı

BBC genel müdürü Tony Hall geçtiğimiz günlerde çoraplarını yukarı çekmedikçe “küresel medya manzarasının önümüzdeki yıllarda Amerika'nın batı kıyısındaki dört, belki de beş işletme tarafından yönetileceğini” söyledi.

Bu makul bir prognoz gibi görünüyor. Sonuçta, tüketiciler artık kaşıkla beslenen programlama olmak istemiyor - bunun yerine, içeriği istedikleri gibi ve ne zaman tüketmeyi tercih ediyorlar.

BBC, ITV ve Kanal 4 ilk kez bir ortak girişim olasılığını araştırmadı.

Kanguru Projesi

2007 yılında İngiltere’nin en büyük üç yayıncısı Kangaroo adlı bir çevrimiçi hizmet başlatmayı planladı. “Çığır açıcı” olarak tanımlanan bu girişim, tüketicilerin ilk 7 günlük pencerenin dışında TV izlemek için ödeme yapmasına izin vererek gelir yaratacaktır..

Ne yazık ki, ileri görüşlü kavram nihayetinde İngiltere Rekabet Komisyonu tarafından devrildi. O zamanlar, Rekabet Komisyonu başkanı Peter Freeman şunları söyledi:

"Ayrıntılı ve dikkatli bir değerlendirmeden sonra, bu ortak girişimin bu gelişmekte olan pazarda rekabet için çok fazla tehdit oluşturacağına ve durdurulması gerektiğine karar verdik.."

BBC'ye yakın bir kaynak, Guardian'a yeni akış hizmetinin "Kanguru'nun biraz tozunu attığını ve bunun asla engellenmemesi gereken iyi bir fikir olduğunu" söyledi.

Ne bekleyebileceğinizi?

Kanguru başlangıçta önerildiğinden, çok şey değişti. ITV Hub ve 4'ün tamamı dijital pazarda kendileri için bir yer açmak için çok çalıştılar ve her ikisi de makul başarı elde ediyorlar.

Kaynaklara göre, BBC iPlayer'ı yeni projede ana marka olarak tutmaya hevesli - ancak bunun diğer yayıncılara uygun olması muhtemel görünmüyor..

ProGizlilik analizi

Geleneksel olarak, video içeriği duruma göre belirli bölgelere lisanslanır. Bu, coğrafi kısıtlamaların yaygın olarak kullanılmasına yol açmıştır. İnsanların farklı bir ülkede rol yapmalarına izin veren VPN teknolojisi, coğrafi kısıtlamaları hızla gereksiz kılıyor. Örneğin, bir VPN kullanarak Netflix aboneleri bölgelerinde önceden engellenen Netflix içeriğine erişebilirler. Bu daha popüler hale geliyor.

Netflix Orijinalleri üreterek ve hizmetleri için doğrudan içerik satın alarak Netflix, tüm pazarlarda aynı anda içerik sunabiliyor. Şimdi aynı şeyi Amazon ve Hulu gibi görüyoruz.

Küresel içerik dağıtımının bu yeni şekli BBC’nin finansman modelini doğrudan tehdit ediyor. İngiltere'de, canlı televizyon yayınlarını yayınlanırken izleyen veya kaydeden herhangi bir hane televizyon lisansına sahip olmak zorundadır.

BBC'nin altın yumurtasından vazgeçmesi pek olası değil (zorunlu lisans ücretleri), ancak canlı televizyondan vazgeçmekten mutlu olan yeni nesil tüketicilerle Beeb, sadece mevcut olmayan abonelik tabanlı bir TV hizmetinin temelini atıyor olabilir İngiltere'de, ancak dünya çapında.

Görüşler yazarın kendi.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me