Amerika Birleşik Devletleri Federal İletişim Komisyonu (FCC), uzmanların tavsiyelerine ve çoğu Amerikalının isteklerine karşı geldi. Sadece büyük İnternet Servis Sağlayıcılarının (İSS'ler) internete erişim konusunda zaten zorlandıklarını güçlendirmeye yönelik bir hareketle, FCC başkanı ve eski Verizon çalışanı Ajit Pai, ABD'deki net tarafsızlığa ölüm darbesi verdi.


İnternet Özgürlüğünün Geri Kazanılması emri, FCC'nin Federal Ticaret Komisyonu'na (FTC) net tarafsızlık uygulama yetkisini teslim etti. FTC, şimdiye kadar, önerilen "hafif dokunuşlu, piyasaya dayalı" kuralları akla getiren İSS'lerin peşine düştüğünde dişlerin yolunda çok az şeyle etkisiz bir bekçi köpeği olduğunu kanıtladı..

Çamurdaki Domuz Gibi İSS'ler

Gerçekten de, “kurallar” demek bile ISP'lerin geçmesi için herhangi bir kesin çizgi olmadığı için konuyu zorluyor. Taslak bir FCC-FTC Mutabakat Zaptı'na (MOU) göre, İSS'lerin belirli türde rekabete aykırı veya tüketici karşıtı davranışlarda bulunmamaları için son derece spesifik vaatlerde bulunmaları gerekecektir..

Bu vaatleri yerine getirmezlerse, FTC, aldatıcı tüketiciler nedeniyle onlara karşı harekete geçebilecektir. Verge'den Nilay Patel ve eski FCC Danışmanı Gigi Sohn'un gözlemlediği gibi, bunun aslında gerçekleşmesi pek mümkün değil.

Şirketler, hizmet şartlarını FCC dahil olmadan değiştiriyor. Müdahale etse bile, FTC reaktif olarak ancak hasar verildikten sonra tepki verebilir. FCC Komiseri Mignon Clyburn'un Ars Technica'ya söylediği gibi,

“Bugün FCC ve FTC arasında ilan edilen anlaşma kafa karıştırıcı, cansız, gerici bir düşüncedir: Başkanın taslak teklifinde FCC'nin 2015 net tarafsızlık kurallarını yürürlükten kaldıran zayıflıklarını bildirme girişimi. İki yıl önce FCC, FTC ile bu konuyu zaten kapsayan daha geniş bir tüketici yanlısı anlaşma imzaladı. Bunu tekrar yapmak için, FCC'nin planlanan net tarafsızlık korumalarının bu hafta imha edilmesinden uzaklaşarak duman ve aynalar PR dublöründen başka bir nedeni yok. ”

En çok söylemek gerekirse, İSS'lerin internet trafiğini engellemeyeceklerini veya kısıtlamayacaklarını ya da web sitelerine ve çevrimiçi hizmetlere “hızlı şeritli” internet erişimi için ek ücret ödemeyeceklerine dair söz vermeleri gerekmemektedir (hızlı şerit için ödeme yapmayan herhangi bir hizmetin yavaş şeritte yerleştirilebilir).

Ne yapabiliriz?

Cumhuriyet destekli FCC, sıradan her Amerikanın çıkarları pahasına şaşırtıcı bir derecede kişisel ilgi ve çıplak açgözlülük gösterdi (ve dünyadaki tüketiciler için endişe verici sonuçlar doğurdu).

Doğal bir tepki dışarı çıkmak ve üzüntülerinizi boğmak olabilir, ancak biranıza ağlamak ISP'nizin sizi sarsmasını engellemez!

Sanal Özel Ağ (VPN) kullanma

Sanal Özel Ağ, ISS'nizin çevrimiçi ortamda neler yaptığınızı görmesini engelleyen bir gizlilik ve güvenlik aracıdır. ISS'niz şifrelenmiş olduğu için verilerinizi göremiyor. Ayrıca, hangi internet sitelerini (vb.) Ziyaret ettiğinizi de bilemez, çünkü tüm internet etkinlikleri VPN sunucusu üzerinden yönlendirilir. İSS'niz yalnızca VPN sunucusuna bağlı olduğunuzu görebilir, bundan sonra hangi web sitelerini veya hizmetleri ziyaret ettiğinizi değil.

Ve bir ISS'nin göremediği şey, engelleyemez veya ayrımcılık yapamaz (her ne kadar aşağıdaki “Tehlikeler” e bakınız). Bir VPN kullanmak, net tarafsızlığınızı sona erdirmek için İSS'nizin hareketlerine karşı etkili bir yöntemdir.

VPN'lerin nasıl çalıştığına ve sizin için neler yapabileceklerine ilişkin ayrıntılı bir açıklama için lütfen Yeni Başlayanlar için VPN'lere bakın. Ayrıca, en iyi VPN'leri seçmemiz için lütfen Beş En İyi VPN Hizmeti'ne bakın. Bunların hepsi ABD müşterilerine iyi hizmet veriyor ve kendi kişisel net tarafsızlığınızı sağlamada etkilidir - FCC ve FTC lanet olsun!

Bir VPN kullanmak, ISS'nizin kişisel web tarama geçmişinizi gözetlemesini ve satmasını da engeller..

Tehlikeleri

VPN'ler Engellenebilir

Bir VPN, bir İSS'nin internet trafiğinizi engellemesini veya azaltmasını önleyecektir - ISP'niz tüm VPN trafiğinin kendisini bloke edinceye kadar. Her ne kadar böyle bir hareket ISS'nin tarafında bir beyinsiz gibi görünse de, aslında, gerçekleşmesi olası değildir.

Çok sayıda işletme, ofisler arasındaki iletişimi sağlamak ve uzak çalışanların kurumsal LAN kaynaklarına erişmesine izin vermek için VPN teknolojisine güvenmektedir. İSS'ler tüm VPN trafiğini engellemeye veya kısıtlamaya başlarsa, kaos ortaya çıkar ve şirket ilgisi zarar görür.

Yani olmayacak. Olası bir olayda bile, VPN bloklarını atlamanın çeşitli yolları geliştirilmiştir.

Beyaz Listeye

Daha büyük bir tehlike, VPN'leri kara listeye almak yerine, İSS'lerin seçilen hizmetleri beyaz listeye almaya başlamasıdır. Müşteriler, yalnızca seçilen hizmetlere ve web sitelerine erişim sağlayan (veya yalnızca bunlara hızlı şeritli erişim sağlayan) özel “kablo tarzı” internet paketleri için hedeflenecektir.

Paketin bir parçası olmayan tüm servisler engellenir veya kısıtlanır (yavaş şeritli). Buna VPN'ler, Tor ağı ve proxy'ler dahildir.

Şu anda, bu tehdit tamamen teoriktir, ki bu da aynı şeydir, çünkü bu konuda yapılabilecek çok az şey vardır.

Ne yazık ki, İSS'lerin gelecekte bu rotayı izlemeye istekli oldukları anlaşılıyor. Bir tüketici olarak bunu önlemek için yapabileceğiniz en iyi şey, size sınırsız ve tam hızlı internet erişimi vermeyen herhangi bir paket için ödeme yapmayı reddetmektir..

Sonuç

Bir tüketici olarak gücünüz var, o yüzden kullanın. Bu arada bir VPN kullanın.

Fotoğraf kredisi: schistra / Shutterstock.com tarafından
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me