Tüyler ürpertici çizgi


“Göz alıcı bir belgesel olan Ürpertici Çizgi, toplumun Google ve Facebook tarafından manipüle edildiği çarpıcı dereceyi ortaya koyuyor ve bunu yaptıkları dikkate değer derecede ince - dolayısıyla güçlü - şekilde ortaya koyuyor.”

Ürpertici Çizgi, Google ve Facebook'un arama sonuçlarını ve trend haber içeriğini sağcı ve muhafazakar fikirlere, değerlere ve politikaya karşı bir önyargıyla manipüle ettiği vakasını oluşturmaya çalışan bir film belgeselidir..

Bu nedenle, her gün her saat milyarlarca insana hizmet ettikleri her yerde bulunan teknoloji ile tanrı oynayan Silikon Vadisi liberal elitleri hakkında doğrudan muhafazakar Amerikan paranoyaya giriyor..

Ürpertici Çizgi, yönetmen M.C Taylor tarafından da bilinir. Clinton Cash: Herşey Satılık, Hillary: Film ve Hype: Obama Etkisi.

Film, adını 2011 yılında Google CEO'su Eric Schmidt tarafından şok edici açık bir yorumdan alıyor ve burada “Google politikası ürkütücü çizgiye ulaşmak ve onu geçmemek” dedi.

Güçlü

Film, Google'ın ve Facebook'un (film boyunca değiştirilebilir objeler olarak gördüğü tüm amaç ve amaçlara yönelik), son derece kişiselleştirilmiş reklamlarla hedeflemek için kullanıcılarının çevrimiçi olarak yaptıkları her şeyi izleyerek sundukları ücretsiz hizmetlerden nasıl para kazandıklarını doğru bir şekilde analiz eder..

“Biz ürünüz,” aslında. Her ne kadar nokta pek orijinal olmasa da. Benzer şekilde, filmin Google ve Facebook algoritmalarının nasıl bizi "dünyaya bakışımızı yansıtan" filtre kabarcıkları "veya yankı odaları yarattığı konusundaki noktası, bizi tüm görüşlere açıklamak yerine, iyi yapılmış (ilk olarak olmasa da) zaman).

Sonuçta, hem Google hem de Facebook’un algoritmaları sevdiğimiz içeriğe hizmet etmek için tasarlandı ve kendimize çok yakın olan görünümleri okumayı seviyoruz. İnsan doğası böyle.

Gerçekten de filmin ikincil tezleri: Google ve Facebook'un (başka türlü kurumsal) sahip olması gereken herhangi bir varlıktan çok daha fazla güce sahip olması tartışılması zor. Özellikle işletmeler, bu yüksek teknolojili kar amacı güden devler gibi temsilsiz ve düzensiz olduklarında.

Filmdeki birçok problemden biri, neredeyse tamamen spekülasyon ve fıkra kanıtlarına dayanan son derece partizan argümanlara meşruiyet katmak için Google ve Facebook ile bu tartışmasız sorunları kullanmasıdır..

sorunlar

Bunun iyi bir örneği, filmin, Google ve Facebook'un kullandığı algoritmaların, onları programlayan kişilerin (liberal seçkinleri anlatın) siyasi inançlarına, Google ve Facebook'un aramayı aktif olarak manipüle ettiği doğrudan suçlamalarına karşı önyargılı olduğunu iddia etmekten neredeyse fark edilemez bir şekilde nasıl değiştiğidir. politik gündemini zorlamak için sonuçlar ve trend içerik.

Bu suçlama filmin merkezi tezini oluşturuyor, ancak onu destekleyecek tek gerçek kanıt (“bunu yapabilirlerse bunu yapıyor olmalılar” argümanı dışında) 2016 ABD Başkanlık seçimleri sırasında saygın psikolog tarafından yapılan bir çalışmadan geliyor. Robert Epstein.

Bu çalışma şüphesiz ilginç, ama çok fazla kiraz gerçekleri seçiyor. Diğer çalışmalar, resmin neredeyse kesin olmadığını göstermiştir..

Örneğin arama sonuçları, arama terimlerinin ifade edilmesinden büyük ölçüde etkilenir. Bir hikaye para içeriyorsa ve parasal rakam arama terimlerine dahil edilirse, Google, rakam dahil edilmediğinden daha fazla Muhafazakar haber kaynağı döndürür.

Gerçek endişeleri dayanaksız spekülasyonlarla yüzleştirmenin bir başka çarpıcı örneği, filmin Google'ın e-postaları nasıl taradığını, insanları akıllı telefonlarından nasıl izlediğini ve akıllı cihazlardan casusluk yaptıklarını tartışmaktan açıkça liberal önyargılı suçlamalar yapmaya tartışması.

Bu iki konu arasında gerçek bir bağlantı yok, ancak film ilgisiz spekülasyonları doğrulamak için gerçek sorunları kullanarak izleyicileri taramaya çalışıyor.

Filmin tuhaf bir bölümü, sahte haberlerin yeni bir sorun yaratmaktan ziyade sadece mevcut önyargıları güçlendirdiği için sorun olmadığını savunmaya çalışıyor.

Sahte haberlerin bu oldukça şaşırtıcı savunması, kuşkusuz, sağcı siyasi eğilimleri olan insanların sahte haber hikayelerine inanma olasılıklarının daha iyi olduğu gerçeğine dayanmaktadır. Sahte haber tartışmasına tanınmış Demokrat taraftarların görüntüleri eşlik ediyor..

İhmal ile Suçluluk

Bu açık partizan gündemi film boyunca belirgindir. Google haklı olarak askeri AI silahları (kendi personelinin yüksek profilli istifalarını takiben geri adım attığı), Çin hükümetinin sansür rejimi ile işbirliği ve NSA’nın PRISM programı ile işbirliği nedeniyle haklı olarak suçlanmalıdır. Fakat bunların hepsi muhafazakârların onayladığı şeyler değil?

2016 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Facebook'ta Cambridge Analitik skandalı ve yabancı Trump yanlısı karışıklıktan hiç söz edilmediğini belirtmek de ilginçtir..

Ayrıca, Google’ın web sayfası sıralamalarını etkileyen diğer faktörlerle ilgili herhangi bir tartışma yoktur. Herhangi bir web sitesi operatörünün size söyleyeceği gibi, örneğin, Google’ın arama algoritmalarını “oyunlamaya” çalışan Arama Motoru Optimizasyonu (SEO), en azından sayfa sıralamaları için bir sayfanın gerçek içeriğinden daha önemlidir (daha fazla değilse).

Söylemeye gerek yok, Google arama algoritmalarının ırksal stereotipleri ve önyargıları sürdürmesi bu filmde ele alınmıyor.

Filmin kendisi, taraflılığın siyasi yelpazenin her iki ucunda da meydana geldiğini ancak daha sonra sadece liberal önyargıların örneklerini vermeye devam ettiğini belirtiyor. Bu açık bir şekilde önyargının liberal bir sorun olduğu izlenimini veriyor (aslında asılsız).

Ayrıca, tüm Google ve Facebook'un seçmenleri liberal bir yönde etkilemesi için siyasi gücün varsayılması nedeniyle Donald Trump'ın 2016 seçimini (azınlık oyu da olsa) kazanması oldukça çarpıcı bir şekilde düşüyor..

Filmin büyük bir kısmı, siyasi görüşleri nedeniyle Google'dan atılan “alt-sağ” poster çocuğu Jordan Peterson'ın müziklerine odaklanıyor. Ama sonra tekrar, gerçeklerle hızlı ve gevşek ilişkisi göz önüne alındığında, hareket Google'ın sahte haberleri sorumlu bir şekilde bastırdığı gibi görülebilir..

Filmin iyi bir beş dakikası, Facebook'un İletişim Kararnamesi Yasası'nın 230. Bölümü uyarınca yasal koruma almaması gerektiğini, çünkü tarafsız bir platform olmadığını savunuyor. EFF'ın açıkladığı gibi, bu sadece doğru değil.

Derin kusurlu bir film

Aksi gibi davranmaya çalışır, ancak soyağacının önerebileceği gibi, Ürpertici Çizgi, Google ve Facebook ile ilişkili sayısız çok gerçek sorun üzerinde daha az gerçek bir eleştiri ve daha çok (her şeye rağmen) sağ kanat anlatıyı artırmayı amaçlayan politik bir yol muhafazakarlar, “liberal elit” in geniş kapsamlı ve her şeyi kapsayan bir komplonun kurbanlarıdır.

Bunu, gerçeklerin aşılanması, varsayılması, dikkati dağılması ve kiraz toplamasıyla zehirli bir karışımı kullanarak yapar. Olmayan şey, teknoloji şirketleri tarafından kullanılan algoritmaların modern toplumu gerçekte nasıl etkilediğini (ve belki de bozduğunu) titiz bir bilimsel analizdir. İzlemeye değer bir film olurdu.

Kendi çevrimiçi güvenliğinizi artırmayı düşünüyorsanız neden bazı ipuçları ve en iyi VPN'lerin listesi için en iyi VPN sayfamıza göz atmıyorsunuz?.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me