Bugünlerde hiçbir şey izlenmeden yapmak zor: gözetim yaygın. İnsanların dikkat etmesi gereken yalnızca Google’ın istilacı reklam hedeflemesi değil (Eyes On You Quiz'in de gösterdiği gibi). Coğrafi konumu kapatmak, çevrimiçi hizmetlere katılmak için sahte adlar kullanmak, İnternet Protokolü (IP) adresinizi gizlemek ve verilerinizi Sanal Özel Ağ (VPN) ile şifrelemek gizliliğinizi korumanıza yardımcı olur.

Bununla birlikte, gizliliklerini korumak için mutlak en iyisini yapan insanların bile hala risk altında olduğunu gösteren haberler ortaya çıktı. Tartışma, Oslo, Norveç'ten bir müşterisini taramak için yüz tanıma yazılımı kullandığını kaydeden bir pizza dükkanını çevreliyor.

Hikaye, birisi Oslo'daki Peppe's Pizza'nın dışında bir dijital tabelanın resmini çektikten sonra kırıldı. Tabela normalde müşterilere özel teklifler ve pizza dükkanı menüsü hakkında reklamlar sunar. Bununla birlikte, aşağıdaki görüntüden de görebileceğiniz gibi, dijital reklam panosunun üst kısmında bir kamera var..

Pizza yüz 2

Neyse ki bizim için bir Oslo müşterisi (şüphesiz çok yüksek bir dikkat puanı ile!) İşaretin arızalı olduğunu fark etti. Pizzalarla ilgili reklamlar göstermek yerine, işaret çöktü ve aşağıdakileri gösteriyordu:


Pizza Yüz Tanıma

Şaşırtıcı bir şekilde çarpılan işaret, pizza dükkanının distopik yüz tanıma sisteminin işleyişini ortaya koyuyor. Kırık billboard, yüz tanıma yazılımının tüketiciler hakkında toplayabileceği ayrıntılara harika bir bakış sağlar.

Bu ayrıntılar arasında hedefin cinsiyeti, yaklaşık yaş, yüz ifadesi (bir gülümseme puanıyla derecelendirilir), dikkat puanı (müşterinin tabelaya ne kadar süre baktığını kaydeder) ve hatta gözlük takıp takmadıkları hakkında ayrıntılar bulunur..

Şanslı Yakalama

Kırık pizza işaretinin çıtçıt ilk olarak bir Linus Tech Tips blogunda ortaya çıktı. Görüntüler, kulübe Nepturion'dan geçen bir pizza seven kullanıcı tarafından yüklendi. Norveçli beyefendi de resmi yüklediğinde şu yorumu yaptı:

“Bu yüzden bugün gözüme çarptı .. Bu Azınlık Raporu filmi gibi geldi.”

Forumdaki başka bir kullanıcı ('Bouzoo'):

Artık pizzaya bile güvenemiyor musunuz? Bu dünya cehenneme gitti. ”

Eski Haberler

Bu teknolojiyi çalışırken görmek şok oluyor. Bununla birlikte, kullanımı gerçekten şaşırtıcı olmamalıdır. 2012'de Facebook, fotoğraftaki insanları tanıyabilmek için İsrail yüz tanıma firması Face.com'u satın aldı.

Şaşırtıcı bir şekilde, o zamandan beri Facebook’un teknolojisi insanları arkadan tanıyabileceği noktaya geldi (istatistiklerin insanların bile mücadele ettiğini gösteren bir şey). Bu yeterince kötü değilmiş gibi, Şubat ayında Facebook, RealFace adlı başka bir İsrail yüz tanıma yazılımı şirketi satın aldı..

Facebook ve Peppe’nin Pizza'sı da yüz tanıma özelliğini kullanan tek firma değil. İngiltere'de süpermarket devi Tesco, benzin istasyonlarında yüz tanıma özelliğini 2013 yılında kullanmayı planladığını açıkladı.

Tesco, o zaman, insanların yüzlerinin (ve satın alma eğiliminin) bir veritabanını oluşturarak, pompadayken tüketicilere özel tekliflerle ilgili belirli reklamları hedefleyebileceğini açıkladı. Esasen, bu reklamlar müşterileri benzin istasyonuna gelmeye teşvik etmek için ürünleri satar (sadece pompadaki bir kartla ödeme yapmak yerine).

Dört yıl önceydi. Oslo'dan çıkan kanıtlar gidilecek bir şeyse, Tesco'nun (ve diğer firmaların) müşterilerini taramak için yüz tanıma kullanmaya başlaması muhtemel görünüyor..

Yüz rec 2

Hepsi Kötü Değil ... Yoksa?

Bu tür teknolojilerin hain kullanımlarına rağmen, firmalar bunu iyi yapmak için kullanmak istediklerini iddia ediyorlar. 2015'teki bir Apple patenti, Apple'ın, kullanıcıların cihazlarını yüzleriyle kilidini açmasına izin vermek için iPhone'lara aktif olarak yüz tanıma eklemek istediğini ortaya koyuyor. Benzer şekilde, Facebook'un yakın zamanda satın aldığı İsrail firması temel olarak siber güvenlik ve kullanıcıların kimliğini doğrulamak için yüz tanıma kullanmaya odaklanıyor.

Yüzeyde, bu güvenlik için bir sıçrama gibi görünebilir. Bankalar kesinlikle böyle düşünüyor ve retina taramaları ve parmak izi tarayıcıları da dahil olmak üzere biyometriyi bir süredir deniyorlar.

Ne yazık ki, biyometri ile ilgili sorun, yazılımın sizi tanıması için yüzünüzün dijital referansını bir veritabanında tutması gerektiğidir. En iyi yüz tanıma, yaklaşık 250 yüz noktası hakkında 3D çok noktalı yüz özelliği bilgileri toplayarak çalışır. Bu yüz noktaları daha sonra cihaz içinde yerel olarak (örneğin gelecekteki iPhone'larda) veya bir veritabanında saklanan dijital bir koda çevrilir..

Bir kişinin yüzü için dijital bir kodun varlığındaki bariz sorun - bir şifrenin aksine - bir yüzün tehlikeye atılması durumunda değiştirilememesidir. Bir bilgisayar korsanı bu veritabanına girmeyi başarırsa, herkesin 250 puanlık yüz özelliklerini çalabilir. Bu son derece sorunlu. İnsanlar hakkında bu kadar ayrıntılı planlar fotoğraflarda insanları bulmak ve onları izlemek için kullanılabilir. Ayrıca, böyle bir veritabanında güçlü şifreleme kullanılma olasılığına rağmen, AI ve kuantum bilgisayarların yükselişi (

Ayrıca, böyle bir veritabanında güçlü şifreleme kullanılma olasılığına rağmen, AI ve kuantum bilgisayarların (D-Wave gibi) yükselişi hızla çok gerçek bir sorun haline geliyor - bu, güçlü şifrelemeyi bile riske atabilir.

D Dalgası

Şüpheli Teknoloji

Korkuya ihtiyacımız olan sadece bilgisayar korsanları değil. Apple yüz tanıma verilerini yalnızca bir iPhone'da yerel olarak saklıyorsa, riskler çok küçüktür. Sonuçta, cihazınızı kaybetseniz bile, yüzünüz olmadan telefonu bulan herkes içerideki verilere ulaşamazdı.

Bununla birlikte, teknoloji devinin kullanıcılarının daha ayrıntılı bir veritabanını oluşturmak için insanların yüzlerini sifonlamaması pek olası görünmüyor. Aslında, FBI'ın San Bernardino iPhone'a girmesinin zorluğu düşünüldüğünde, ceplerimizde zaten bulunan teknolojinin güvenli olduğu kolayca iddia edilebilir. Bunu göz önünde bulundurarak, yüz tanımanın dev şirketler için bizden çok daha karlı olan bu “iyileştirmelerden” biri olup olmadığını merak etmek zor değil..

Örneğin San Bernardino davasını ele alalım. Bu vesileyle, FBI telefona girmek için telefonu ölü adamın yüzüne kadar tutabilirdi. İlk bakışta güvenlik için hemen hemen atılım!

Apple Face Rec

Kendini koru!

Telefonunuzu alıp, baktığınızda otomatik olarak kilidini açmak kesinlikle kullanılabilirliğin yüksekliği olacaktır. Bununla birlikte, Apple, Facebook ve Google gibi firmaların yüzlerimizi büyük ölçüde invaziv olmayan şekillerde kullanmamalarına gerçekten güvenebilir miyiz?

ProPrivacy.com Eyes On You Quiz (gizlilikle ilgileniyorlarsa, insanların günlük yaşamlarında ne yaptıklarını güçlü bir şekilde düşünmeleri gerektiğini (açık bir şekilde) ortaya koymaktadır..

Günümüzde kişisel verilerimiz çok paraya değer. Örneğin ABD'de, Trump yönetimi İnternet Servis Sağlayıcılarının (İSS'ler) insanların arama geçmişlerini satmasını yasal hale getirdi. Bu, gizlilik açısından zaten kötü olduğu düşünülen bir ülkede, ABD yasalarına büyük ölçüde invaziv bir değişikliktir. En iyi VPN, verilerinizi evde gizli tutmak için açık ara en iyi çözümdür.

Ancak, Oslo dijital işaretinin de gösterdiği gibi, gelecekte kullanmayı kabul ettiğimiz teknolojiler hakkında çok düşünmek zorunda kalabiliriz. Gerçekte, tüketicilerin gücü vardır. Yüz tanıma özelliğine sahip bir telefon istemiyorlarsa, üreticilere satın almayı reddederek güçlü bir mesaj göndermeleri gerekir..

Gözler On Sizin Öne Çıkan Resim 01 1

İnsanların altında yaşadıkları gözetim seviyesine uyanmaları gerekir. Bu yüzden insanları, Gözler Sizi Testine girmeye ve bu konuda farkındalık yaratmak için arkadaşlarıyla ve ailesiyle paylaşmaya şiddetle teşvik ediyoruz.

Görüşler yazarın kendi

Başlık resim kredisi: Zapp2Photo / Shutterstock.com

Fotoğraf kredisi: Artem Oleshko / Shutterstock.com, Montri Nipitvittaya / Shutterstock.com

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me