Popüler Firefox tarayıcısının arkasındaki şirket olan Mozilla, ProtonVPN ile bir anlaşma yaptığını açıkladı. Yarın 24 Ekim'de başlayacak olan iş sözleşmesi, ABD'de yaşayan ve tarayıcının en son “Quantum” sürümünü kullanan tüketicilere ProtonVPN reklamlarını sunacak (Firefox 62).


Mozilla'nın blog gönderisine göre, “rastgele” bir grup Amerikan kullanıcısı, Firefox pencerelerinin sağ üst köşesinde görünecek olan reklamla sunulacak. Firmaya göre, şimdilik reklam sadece bir “deney” dir.

Konuyla ilgili blog yazısında Mozilla, “misyonumuzla uyumlu yeni, ek gelir kaynaklarını keşfetme sürecine başlıyor” diyor. Bu misyon iki katlıdır - gelir akışlarını güçlendirmek ve şirket içinde istikrar yaratmak - daha iyi çevrimiçi sağlığı teşvik eden ürün ve araçları da tanıtırken.

Mozilla ve Proton'u promosyona dahil etmeye karar veren Firefox kullanıcıları, aylık 10 $ maliyetle aylık bir ProtonVPN hesabı için kaydolabilecekler. Başka bir yerde yanlış bildirilen aksine - bu daha pahalı değil. ProtonVPN'i yılda 8 $ maliyetle yıllık olarak almak mümkün olsa da, aylık ProtonVPN Plus aboneliği her zaman 10 dolara mal oldu.

ProtonVPN ve Mozilla ortaklığı

Aracıyı kesmek

ProtonVPN ve Mozilla arasındaki bu deneysel müzakere kesinlikle ilginçtir. Şu anda VPN kullanıcılarının büyük çoğunluğu VPN'ler hakkında bilgi edinmek için ProPrivacy.com gibi web sitelerine güvenmektedir. Piyasada tam anlamıyla yüzlerce VPN var ve bu hizmetlerin kalitesi ve fiyatları çılgınca değişiyor. Bu, özellikle pazara giren insanlar için bir VPN seçmeyi oldukça zorlaştırıyor.

Son birkaç yılda (şu anda meşhur Facebook Cambridge Analytica skandalı dahil) bir haber barajı nedeniyle, ABD'deki insanlar, verilerin sadece sosyal medya hizmetleri tarafından değil, aynı zamanda diğerlerinin de hasat edildiği gerçeğine hızla uyanıyorlar. Google ve Microsoft gibi teknoloji devleri; Verizon ve AT gibi telekom şirketleri tarafından&T.

Nisan 2017'de, Trump yönetimi, İSS'lerin kullanıcının web tarama alışkanlıklarını korumasına ve üçüncü taraflara satmasına izin veren yasalar çıkardı. Bu, VPN'in, ISS'lerin ABD vatandaşları ile ilgili web tarama alışkanlıklarını yasal olarak toplamasını ve üçüncü taraflara yaymasını engellemenin tek yolu olduğu anlamına gelir. Ne yazık ki, yasa değiştirildiğinden beri Kuzey Amerika'da VPN aboneliği satın alan kişilerdeki artışa rağmen - vatandaşların% 47'si hala VPN'lerin varlığından habersiz kalıyor.

Aslında, istatistikler ABD vatandaşlarının% 95'inin şirketlerin verilerini nasıl kullandıkları konusunda “biraz endişeli” veya “çok endişeli” olduğunu gösterse de - sadece% 17'si aktif olarak bir VPN kullanıyor. Bu, VPN'lerin önemi konusunda farkındalığı artırmak için ABD'de hala yapılması gereken çok iş olduğunu kanıtlıyor.

Mozilla reklamı

Akıllı bir kampanya

ABD'li internet kullanıcılarının% 83'ü gizliliğini hala bir VPN ile koruyamayan Mozilla ve ProtonVPN, Firefox’un etkisine odaklanmaya karar verdi. ABD'de nüfusun yaklaşık% 80'i (260 milyon kişi) interneti kullanıyor. Bu şaşırtıcı bir 216 milyon insanın hala bir VPN'i olmadığı anlamına geliyor.

ABD'de internet kullanıcılarının yaklaşık% 5'i Firefox kullanarak internete göz atıyor. Bu, Mozilla'nın yaklaşık 10 milyon vatandaşa VPN reklamı yapma fırsatı olduğu anlamına gelir. Ve eğer Mozilla bunu dünya çapında sunmaya karar verirse, yaklaşık 170 milyon internet kullanıcısını VPN'lerin faydaları hakkında eğitebilir.

Kuşkusuz, burada ProPrivacy.com'da, ABD'li tüketicilere biraz daha fazla seçenek verilmesini tercih ediyoruz. ProtonVPN'in provenans ile gelen saygın bir firma olduğu doğrudur; Proton Mail yapımcıları tarafından kuruldu. Bunu göz önünde bulundurarak, Mozilla iyi seçti (gizlilik için daha iyi olan VPN'leri ve birçok daha ucuz seçeneği de düşünebilirim).

Buna rağmen, Mozilla’nın ABD halkını VPN'lerin önemi konusunda eğitme çabalarını genel olarak alkışlıyoruz. Tek eleştirimiz, Mozilla'nın kullanıcılarına ProtonVPN'in nakit para için zorsa kullanabilecekleri ücretsiz bir VPN sürümü sunduğunu açıklamasını tercih etmemizdir..

Sonuçta, insanların mahremiyeti söz konusu olduğunda para bir engel olmamalıdır. Ve, ProtonVPN'in ücretli versiyonunun reklamını yapacak çok para olsa da, insanlar her zaman piyasada ücretsiz VPN seçeneklerinin olduğu konusunda bilgilendirilmeyi hak ediyorlar..

Eklemek için 24/10/2018 tarihinde düzenlendi: Artık Mozilla'nın çeşitli durumlarda tüketicilere deneysel reklam sunacağı ortaya çıktı: Akış web sitelerini ziyaret ettiklerinde, "sabit portalı olan güvenli olmayan bir wifi ağı" (otel lobisinde olduğu gibi) veya ziyaret ettiklerinde 65 VPN sağlayıcısının alanlarından herhangi biri. Firefox kullanıcılarına rakip VPN alanlarını ziyaret ettiklerinde ProtonVPN reklamına sunulacak olması, Mozilla'nın birincil endişesinin ProtonVPN'yi satmak (insanları VPN güvenliği hakkında eğitmek yerine) gerçeğini güçlendiriyor. Mozilla reklamına hizmet eden herkesin ProtonVPN'e yerleşmeden önce alışveriş yapması önerilir (tekrar).

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me