Millennials, Facebook ve diğer şirketlerin verilerini kâr için hasat etmesiyle ilgilenmiyor gibi görünüyor. En azından bu, New York Post'taki yeni bir fikir parçasının öncülüydü. Y kuşağının, yeni teknoloji dünyasının sağladığı birçok avantaja sahip olmak için bir fedakarlık olması gerektiğine işaret ediyor. Eğer bir bin yıllık iseniz, bu öncül ve takip eden diğerlerine karşı tepkinizle ilgilenirim.


Millennials, bir ürün özgürse, o zaman ürün olduğunuzu ve herkesin görmesi için bir "açık kitap" olmalarını sağladığını düşünerek daha rahat görünüyor. Daha sonra açıklanacağı gibi, görüş bildirisi, bunun gizlilikleriyle daha fazla korunan görünen önceki nesiller için doğru olmadığını düşünüyor. Tabii ki, önceki nesiller, bilgi, eğlence ve iletişim için önemli ölçüde daha az kullanılabilirlikle (sadece birkaçını belirtmek için) gizlilikleri için daha az tehdide sahipti..

Bu yüzden binyılları yabancı uzaylılarmış gibi ayırmak her zaman adil değildir. Uzaylılar gibi onlar da öncekilerden farklı dünyalardan gelip yaşarlar. Demek istediğim, Guttenberg’in matbaa basımından önce kitap yakmak yoktu ve dünya nükleer olana kadar serpinti sığınma evlerine ihtiyaç yoktu. Aslında, binlerce yıla aktarılan tehlikeli, çılgın dünyanın ve şimdi miras olarak kaldıkları, kişisel bilgilerinin halka maruz kalmasını karşılaştırma yoluyla evcilleştirebileceği bir durum ortaya koyabilirsiniz. Sosyal medyaya ve benzerlerine yoğun katılımın modern yaşamdan dikkatin dağılması olduğunu belirtmiyoruz!

Ayrıca, hiç kimse on beş yıl önce Mark Zuckerberg'in yurt odası doodle'ının bugünkü bir iş modelinin mirasına dönüşeceğini tahmin edemezdi - istilacı algoritmalarıyla doluydu. Sosyal medya şirketlerinin siyasi eğilimlerimizi, beğenilerimizi ve beğenmeme durumlarımızı, dini ilişkilerimizi ve cinsel yönelimlerimizi ve eğilimlerimizi öğrenebileceğini kim düşünebilirdi? Ben veya başka bir yasal veya kolluk kuvveti belirli bir günde faaliyetlerimi tekrar izlemek istersem - akıllı telefonumdan kolayca ve kolayca erişilebilir.

Y kuşağı, kamuya açık bir şekilde doldurma söz konusu olduğunda teknoloji tanrılarına acımasızca devredildikçe, makale onları (ve diğerlerini) sadece kendilerine verilen yolla çalışmak için Cambridge Analytica'da el sıkışma ve nefes nefese ifade ve öfke ifade etme görevine götürür. Tabii ki, şirket Hillary Clinton'ın Beyaz Saray'ı kazanmasına yardımcı olsaydı, korkunç canavar, Trump'ın umutlarını arttırmak yerine muhtemelen aynı açıdan olmazdı - ya da parça poz veriyor.

Olabileceği gibi şu soru sorulmalıdır: Cambridge Analytica diğer sayısız şirketin yapmadığı ne yaptı? Yani, neden Facebook tarafından farklı bir şekilde ele alınmalı çünkü avaricious bir reklam çöpçüsü değil, politik bir firma mı? Diğer Silikon Vadisi savanları - Google, Apple ve Microsoft - bilgilerinizden para kazanır. Reklamverenleri, araştırmacıları ve devlet kurumlarını, kişisel bilgilerinizin hazine hazinesini keşfetmeleri için davet etmeye heveslidirler..

Y kuşağının yanı sıra diğer nesillerdekiler de böyle bir bilgi ve çok miktarda bilgi vermek için çok istekli görünüyorlar. Gerçekten de, en çok içerik, fotoğraf ve benzerlerini gönderebilen, dibe doğru bir yarışta zevk alıyorlar. Kaçınılmaz serpinti konusunda kararsız görünüyorlar. “Ne olmuş yani?” Derler, “Saklayacak hiçbir şeyim yok.”

Makale, hükümetin cezasız bir şekilde konuşmalarına kulak misafiri olabileceği anlamına geliyorsa, En Büyük Nesil olarak adlandırılan telefondan kaçınarak, önceki nesillerin bu kadar yakında olup olmayacağını sorguluyor. Aksine, binlerce yıl, görünmezdi, gizlilik eksikliğini ve kişisel bilgilerin dijital ortamın sağladığı zevklerin çokluğu için fiyat olarak işbirliği yapması.

Wired dergisinin kurucusu Kevin Kelly 2016 kitabında, The Inevitable: Geleceğimizi Şekillendirecek 12 Teknolojik Kuvveti Anlamak:

“Bugünün sosyal medyası bize bir tür olarak kendimiz hakkında bir şey öğrettiyse, paylaşma dürtüsü, insanın mahremiyet dürtüsünü aşar.."

Ne düşünüyorsun? Mevcut durumun adil bir değerlendirmesi mi??

Fotoğraf kredisi: AYA images / Shutterstock tarafından.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me