Giden Cumhurbaşkanı Barack Obama onbir saatlik bir hamle ile Chelsea Manning'in (eski adıyla Bradley Manning) 35 yıllık hapis cezasına çarptırıldı. Dava, mahkumiyeti hain, zararlı suçlar için haklı olarak gören Cumhuriyetçilerin çoğunluğunu, çok öfkelendirdi. Onlar, korkunç sonuçlardan endişe duymadan, gizli bilgileri gizli bir şekilde cezasız bırakmaya zorlayabilecek tehlikeli bir emsal teşkil ettiğinden korkuyorlar.


Tartışmaya açık, bunun özgür konuşma savunucuları için anlamlı bir zafer olup olmadığıdır. Yoksa çok az, çok geç bir durum mu - mirasını algılayan bir cumhurbaşkanının vurduğu bir aptalın ayrılmasından başka bir şey, gelen Trump yönetimi tarafından büyük ölçüde azalmak üzere mi? Bu arada Edward Snowden için affedilenler sönük bırakılır, çünkü bu şansını azaltabilir.

Sebeplerine yardım etmemek, Manning pişmanlığı ifade ederken, Snowden'ın özür dilemediği anlamına geliyor. Ayrıca, Manning parmaklıkların neredeyse yedi yılını geride bırakırken, sürgündeki Snowden bugüne kadar kovuşturmadan kaçtı. Ve aslında, üç yıl daha sığınma hakkı verildi.

Buna bakmanın bir başka yolu, gizlilik mevzuatı ve ulusal gizlilik politikası üzerinde çok olumlu etkisi olan Snowden gibi bir kişinin merhametinin arka koltuğa oturması gerektiğidir. Muhtemelen Beyaz Saray politik olarak doğru ve LGBT kalabalığından puan kazanmak istedi. Snowden, bu nedenle, "kuyruğun arkası" (Brexit sırasında İngilizleri uyarmak için ona söz veren Obama'dan bir alıntı ödünç almak.)

Manning'in değişimini savunan savunucular (haklarının çoğunu geri yükleyecek olan affedilmemiş), hapsedilirken birçok intihar girişimine ve onun doğruluğuna Başkan'ın nedenini açıklamak için güçlü nedenler olarak işaret ediyor. Beklendiği gibi, savunucuları kararda heyecanlandılar.

"Chelsea Manning'in özgür bir kadın hapishaneden çıkacağını bilmek hepimiz daha iyi," dedi Manning'i temsil eden Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği avukatı Chase Strangio. Hatta bazıları Bradley - bir erkek olarak kalsaydı, hiç acıkması için kabul edilip edilmeyeceğini sorguladı..

Diğerleri Başkan'ın eylemini, yaklaşık on yıllık baskıcı Beyaz Saray gizlilik politikalarını basit bir kalem darbesi ile tersine çevirme çabası olarak görüyor. Beyaz Saray, son yıllarda genellikle gizlilik / serbest konuşma gruplarıyla çelişiyor. Bu tür komüniteler özellikle altındır, çünkü eylemler kalıcıdır ve gelen Başkan Donald Trump tarafından geri alınamaz.

Uzmanlar, Snowden'in açıklamalarının güvenliği ve yaşamları riske atıp bırakmadığını ortaya koyabilirken, Manning ile ilgili böyle bir varsayım yoktur. Suç işledi. Dava slam-dunk'tı. WikiLeaks'e gizli hükümet ve askeri belgeleri ve gerçek savaş alanı video görüntülerini sızdırdı. Bu, Casusluk Yasası'nı açıkça ihlal ediyordu. Ve Snowden'den farklı olarak, suçlarından mahkum edildi.

Konuşmacı Paul Ryan, giden Cumhurbaşkanı'nı ciddi şekilde eleştirdiğini söyledi, "Chelsea Manning'in ihaneti Amerikan hayatını tehlikeye attı ve ülkemizin en hassas sırlarından bazılarını ortaya çıkardı." Bu sözler, Snowden’in açığa çıkmasından sonra benzer retorik girdapları hatırlamak için bir duraklama verebilir. Snowden’in durumu dışında, sadece varsayımdı ve köşesinde çok sayıda insan vardı.

Manning’in eylemleri tartışmaya açık değildi ve bu ceza bağlamında yargılandı. Onu destekleyen seslerin korosu, intihar girişimlerinden sonra ciddiyetle büyüdü; bize, hapsedilmiş transseksüel birey olarak durumuna dikkat çekmek için söylendi..

Şimdi bu geri dönülemez karar verildiğine göre, ordu sızıntılarının dramasında başka bir aktöre - WikiLeaks'in kurucusu Julian Assange. Assange, Manning'in cezası değiştirilirse suçluların iadesini kabul edeceğini tweetlemişti. Bu yazıdan itibaren iade durumu değişmeden ve belirsizliğini koruyor.

Manning'e sadece daha büyük balıkları, Assange'ı yakalamaya çalışmak için merhamet tanınması mümkün olsa da, bu olası bir neden değildir. Daha güvenilir olanı, Obama'nın son dakikada sekiz yıl boyunca ofiste yapamadığını yapması için başka bir girişim olması. Gizliliğin, basın özgürlüklerinin ve ifade özgürlüğünün tekrar tekrar gördüğü sekiz yıl.

Editörler not: Her zaman olduğu gibi Stan'in görüşleri tamamen kendisine aittir ve diğer ProPrivacy.com personelinin görüşlerini yansıttığı görülmemelidir..

 

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me