İspanyol futbol ligi La Liga'nın, maçları izlerken hayranlarını dinlemek için insanların akıllı telefon mikrofonlarını açtığı ortaya çıktı. La Liga, cihaz mikrofonlarını kullanmak ve GPS ve cep telefonu kule sinyallerini kullanarak maçlar sırasında futbol taraftarlarının yerlerini belirlemek için uygulama izinlerinden yasadışı olarak yararlandığı için 250.000 Euro para cezasına çarptırıldı.

İspanyol futbol taraftarları

Yaklaşık dört milyon İspanyol futbol taraftarı tarafından kullanıldığı düşünülen La Liga'nın uygulaması, lisans olmadan yasa dışı olarak maç yayın yapan barların yerini keşfetmek için akıllı telefon mikrofonlarını kullanıyordu.

Gizlilik savunucuları, gözetim sırasında tüketici gizlilik haklarının ihlal edildiğine inanmaktadır. La Liga'nın bu süre zarfında İspanyol uygulama kullanıcıları hakkında özel görüşmelere ve verilere erişmekte olabileceğine dair endişeler de dile getirildi..

İspanya ligi bunu reddediyor, teknolojinin sadece TV yayınına uyan ortam seslerini dinlemek için tasarlandığını iddia ediyor,


"[Uygulamadan] gelen sinyal, işlemi bir saniyeden daha kısa sürede gerçekleştiren otomatik bir sistem tarafından iletim sinyalinin kodu ile karşılaştırılan bir ikili koda dönüştürülür.".

La Liga’nın resmi açıklamasına göre, teknoloji otomatiktir ve Shazam uygulamasına benzer şekilde çalışır. Futbol ligi, hiçbir insan çalışanın uygulamadan türetilen sesleri dinlemediğini ve yasadışı olarak maçları ödemeden yayınlayan mekanları bulma sürecinde hiçbir kayıt oluşturulmadığını veya saklanmadığını iddia ediyor.

“İstesek bile, bir yargıç tarafından emredilmiş olsak bile, konuşmaları kaydedemedik. Teknolojinin işleyişi bu değil."

Buna rağmen, İspanya Veri Koruma Ajansı (AEPD) tüketici gizliliği lehine bulundu. AEPD, uygulamanın gözetim yeteneklerini açıkça tüketicilere açıklayamadığı için uygulamanın yasa dışı bir şekilde hareket ettiğine karar verdi. AEPD, uygulamanın hem tüketiciyi bilgilendirmesi hem de uygulamanın indirildiği sırada ve gözetim etkinleştirildiğinde onay alması gerektiğini söylüyor.

AEPD'ye göre, tüketicilerin bir uygulamayı indirdiklerinde hangi veri toplama izinlerinin verildiğini tam olarak hatırlamaları çok zordur. Bu nedenle, veri koruma ajansı, uygulamanın ekranda pasif dinlemenin başladığını gösteren bir simge görüntülemesi gerektiğini önerdi. Bu, tüketicilere, kendilerini dinlendiklerini tespit ettiklerinde uygulamayı devre dışı bırakma veya kaldırma fırsatı verir..

La Liga, yanlış bir şey yapmadığı konusunda ısrar ediyor ve ajansın haksız olduğuna inandığı kararına itiraz etmek istediğini belirtti. La Liga, tüketicilerin yasadışı olarak eşleşen maçları yayınlayan mekanları korumasına izin verilmesinin telif haklarına aykırı olduğunu düşünüyor. Resmi bir açıklamada İspanyol futbol ligi şunları söyledi:

"AEPD’lerin bu teknolojiyi nasıl yorumladığına kesinlikle katılmıyoruz ve nasıl çalıştığını anlamak için gerekli çabayı göstermediğine içtenlikle inanıyoruz.."

La Liga, mikrofon açıldığında bir simge göstermenin, "kullanıcının bu teknoloji bir insan konuşmasını yakalayamadığında bir şeyler dinlediğimizden korkmasına neden oluyor."

Bu iddialara rağmen, uygulama insanların telefonlarını dinliyor ve konumlarını GPS ile izliyor - bu da kullanıcılar hakkındaki özel verilerin toplandığı anlamına geliyor. AEPD'ye göre tüketicilerin GDPR hakkı da ihlal edildi. AB'nin GDPR'sinin 5.1 ve 7.3 bölümlerinin ihlal edildiğini iddia ediyor, çünkü tüketicilere asla veri toplama için rızalarını geri çekme yeteneği verilmiyor.

İspanyol futbol liginin kurumsal gözetim gerçekleştirmek için uygulamasındaki izinlerden yararlandığına dair açıklamalar, firmaların kamuoyunda casusluk yapmasının ne kadar kolay olduğunu hatırlatır. Bir uygulama bir cihaz mikrofonuna erişmek için izin istediğinde - bu tür pasif dinlemeyi gerçekleştirmek için mikrofonun açık olması mümkündür.

Diğer zamanlarda, tüketiciler, telefonlarının yakınındaki bir ürünü tartıştıktan sonra reklamların sunulduğunu bildirdi. Daha önce iddialar Facebook'un bu tür bir gözetim gerçekleştirdiğini ortaya çıkardı; sosyal medya devinin birden fazla kez çürüttüğü iddiası.

Tüketiciler için tek seçenek mobil yazılımı indirip kurarken her zaman dikkatli olmaktır. Herhangi bir uygulama ihtiyaç duymadığı anlaşılan invaziv izinler isterse, tüketiciler uygulamaya güvenip güvenmediklerini ve yüklemek isteyip istemediklerini dikkatlice düşünmelidir.

AEPD, uygulamada bulduğu gizlilik sorunlarını düzeltmek için bir ay İspanyol futbol ligine verdi.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me