Bu hafta, Sanal Özel Ağlar (VPN) dünyasında bir tartışma çıktı. Hotspot Shield adında ABD merkezli bir sağlayıcıyı çevreler. VPN firması 2008'den beri var. O zamandan beri dünya çapında yaklaşık 500 milyon indirme yapıldı. Bu şaşırtıcı bir indirme sayısıdır. VPN, kullanıcılarının yaklaşık% 97'sine ücretsiz hizmet sunarak bunları tahakkuk ettirmiştir.

Şimdi, Demokrasi ve Teknoloji Merkezi (CDT) adı verilen kâr amacı gütmeyen bir savunuculuk grubu, Federal Ticaret Komisyonu'na (FTC) 14 sayfalık bir şikayet sunarak, ne hissettirdiğini detaylandırdı. "haksız ve aldatıcı ticaret uygulamaları." Hotspot Shield'ın ProPrivacy.com incelemesinin okuyuculara (Gizlilik ve Güvenlik bölümünde) şunları söylediğini bildiğim için, bu haber benim için sürpriz oldu.

“Hotspot Shield’in hizmet şartları, şirkete kullanıcı etkinliği bilgilerini toplama ve bu bilgileri üçüncü taraflarla“ paylaşma ”hakkı verir.”

Hotspot Shield'ın neyi yanlış yaptığına dair biraz daha fazla bilgi almak için doğrudan CDT ile iletişime geçtim. CDT'den Joseph Jerome, ProPrivacy.com'a şunları söyledi:

“ProPrivacy'nin incelemesinin Hotspot Shield'in neyi yanlış yaptığını vurguladığını söyleyebilirim. İncelemenin belirttiği gibi, Hotspot Shield ile devam eden çok sayıda gizli izleme ve VPN'nin ne yaptığı ve yapmadığı konusunda, özellikle de "reklamsız" sürümü. Bu yanıltıcı ve tüketiciler için haksızlık. Tam durak.


"Hotspot Shield'in gizlilik politikası açık değil. Ayrıca, VPN'nin günlükleri olmadığı, gizliliği ve anonimliği koruduğu ve paylaşmadığı uygulama mağazasındaki ifadelerin altına gömüldü. "kişiye özel" bilgi. Tüketiciler bu durumdan ne yapacaklar? Hotspot Shield her iki şekilde de şeylere sahip olamaz - VPN'ler bir şeyi söyleyemez ve gizliliği korumak söz konusu olduğunda başka bir şey yapamaz. Bu, FTC Yasasının haksız ve aldatıcı ticaret uygulamalarına karşı yasaklanmasının 5. Bölümü'nün temel bir ilkesidir. ”

Kişisel bilgi

Hotspot Shield gizlilik politikasının App Store'daki iddialarının yanında garip bir şekilde durduğuna şüphe yok. Android Play mağazasında VPN diyor ki,

“Mobil etkinliklerinizi anonim, özel ve güvenli tutarken çevrimiçi kimliğinizi gizleyin ve engellenen uygulamalara ve sitelere Hotspot Shield ile erişin!”

Bu ifade, veri toplama ve üçüncü taraflarla paylaşma politikasında itiraf eden bir hizmetle kesinlikle uyumlu görünmüyor. Bu, ProPrivacy.com'da her zaman kınadığımız bir uygulamadır - insanları ücretsiz VPN hizmetlerinden uzak tutmamızın birkaç nedeninden biridir..

En son 2015 yılında güncellenen Hotspot Shield gizlilik politikasına sıradan bir bakış, anında bir kaş kaldırır:

“Bu Bildirimde açıklananlar dışında, AnchorFree, Hizmeti kullandığınızda sizinle ilgili hiçbir Kişisel Bilgi toplamaz. Kişisel olarak tanımlanabilir bilgi olarak da adlandırılan “Kişisel Bilgiler”, belirli bir bireye bağlanabilecek bilgilerdir.

"Kişisel Bilgilere örnek olarak ad, e-posta adresi, posta adresi, cep telefonu numarası ve kredi kartı veya diğer fatura bilgileri verilebilir. Ancak, bu Gizlilik Bildiriminin amaçları için, AnchorFree'nin IP adresinizi veya benzersiz cihaz tanımlayıcıyı Kişisel Bilgiler tanımına dahil etmediğini lütfen unutmayın. ”

IP adreslerinin kişisel bilgi olarak görülmemesi fikri gülünçtür. Böyle bir ifadeyle, CDT'nin FTC'ye şikayeti kesinlikle batmaya başlar.

Cdt Kepçe

Birçok Sorun

İncelememizin de belirttiği gibi, Hotspot Shield'in başka sorunları da var. Commonwealth Bilimsel ve Endüstriyel Araştırma Kurumu (CSIRO) tarafından yakın zamanda yapılan bir araştırma, Hotspot Shield’in uygulamalarının izleme yazılımı içerdiğini ortaya koydu. Bu, hem kullanıcılarının etkinliklerini kaydeder hem de bu verileri reklamverenlere satar. Aslında, araştırmacılar Hotspot Shield’in kodunda gizlenmiş beş farklı izleme kütüphanesi keşfettiler.

Buna ek olarak, CSIRO çalışması Hotspot Shield'ın kullanıcıları eBay, Alibaba, Best Buy, Target, Macy’ ve diğerleri gibi belirli web adreslerine girdiklerinde bağlı kuruluş bağlantılarına yönlendirdiğini buldu. Böylece, bir Hotspot Shield kullanıcısı bu web sitelerinden bir şey satın aldığında, Anchor Free bir komisyon alır.

Burada, Hotspot Shield’in ana şirketi Anchor Free'nin Hotspot Shield kullanıcılarına hem uygulamada hem de ziyaret ettikleri web sayfalarında reklam veren ayrı bir işletmeye sahip olduğunu belirtmek gerekir..

Çapa Ücretsiz

Sıradışı bir şey yok

Hizmetlerini ücretsiz sunan VPN'ler her zaman şüphe ile kabul edilmelidir. Güçlü şifreleme, çok sayıda sunucu ve su geçirmez bir gizlilik politikası olan hızlı ve güvenilir bir VPN hizmeti sunmak, VPN başka bir yerde gelir akışı oluşturmadığı sürece son kullanıcı için ücretsiz olmayacaktır..

Kuşkusuz, bazı VPN'ler kullanıcıları tam premium hizmete abone olmaya teşvik etmek için tasarlanmış güvenilir ücretsiz VPN hizmetleri sunmaktadır. Bu ücretsiz VPN'ler kullanıcılarının gizliliğinden ödün vermez. Ancak, hizmeti bant genişliği sınırları veya ayda yaklaşık 500 Mb kullanım sınırları ile kısıtlıyorlar..

Öte yandan Hotspot Shield, farklı bir ücretsiz VPN kategorisine giriyor. Bir gelir akışı oluşturmak için reklamları kullanarak hizmeti ücretsiz olarak sunar. Gizlilik politikası, üçüncü taraflarla veri toplayacağını ve paylaşacağını açıkça belirtmektedir. Soru şu, bu veriler nedir? Ve VPN temelde yanlış bir şey yapıyor mu?

Soru işareti

Bir Reddi

Firmaya CDT'nin iddialarıyla ilgili görüşlerini ifade etme şansı vermek için Hotspot Shield ile iletişime geçmeye karar verdik. Bana aşağıdaki resmi ifadeyi verdi:

“AnchorFree, tüketici çevrimiçi gizliliği ve internet özgürlüğünde tanınmış bir liderdir. Hotspot Shield uygulamamıza, dünyadaki tüm bilgilere güvenli erişim için güvenen 500 milyondan fazla kullanıcı güveniyor. Çevrimiçi tüketici gizliliğine büyük önem veriyoruz.

"Bu, Hotspot Shield kullanıcılarının bize sağladıkları bilgilerin Hotspot Shield'i kullanırken asla çevrimiçi aktiviteleriyle ilişkili olmadığı anlamına gelir, kullanıcı IP adreslerini saklamayız ve kullanıcının kişisel olarak tanımlanabilir bilgilerini hem üçüncü taraflardan hem de kendimizden koruruz.

"Son zamanlarda kar amacı gütmeyen bir savunuculuk grubu olan Demokrasi ve Teknoloji Merkezi tarafından yapılan iddialar temelsizdir. CDT'yi kullanıcıların gizliliğini korumaya adadıklarından ötürü övüyoruz, ancak bu iddialara şaşırdık ve CDT'nin endişelerini tartışmak için bizimle iletişime geçmediğini dehşete düşürdük. ”

Gördüğünüz gibi VPN, IP adreslerini veya kişisel olarak tanımlanabilir bilgileri saklamadığını iddia ediyor. Bu, gizlilik politikasının IP adreslerinin “kişisel bilgi” olarak değerlendirilmediğini ve firmanın verileri depolayıp üçüncü taraflarla paylaşacağını iddia etmesinin aksine gibi görünmektedir. Bunu Anchor Free'den Tim Tsoriev'e işaret ettim.,

“Kullanıcılarımızın kişisel olarak tanımlanabilir bilgilerini tutmuyoruz veya üçüncü taraflara satmıyoruz. Kullanıcılarımızın IP'lerini toplamıyoruz.

"Mevcut gizlilik politikamızın yanlış mesaj göndermesi konusunda haklısınız. Sistemlerimizin nasıl çalıştığına dair gerçeği yansıtacak şekilde güncelleme sürecindeyiz ve gerçek şu ki, aşağıdaki öğelerin çoğu doğru değil. ”

Bir başarı hikayesi?

Tüketici gizliliğinin korunması söz konusu olduğunda, firmaların gizlilik politikalarının incelemeye dayanması önemlidir. Şüpheli bir unsur bırakan ve kafa karıştırıcı gizlilik politikaları tüketiciler için son derece sinir bozucu olabilir. Buna ek olarak, tüketicileri gerçekte hizmet vermedikleri bir düzeyde hizmet aldıklarına inanmaya yönlendirebilirler..

İnsanların gizlilik sağlamak için hizmete güvendiği VPN'lerde, bu gereklilik daha da keskin. Bu nedenle, CDT'yi bu sorunu FTC ile gündeme getirdiği için alkışlıyoruz.

Hotspot Shield’in yorumlarını yüz değerine göre alırsak, VPN'nin kullanıcılarının verilerini yanlış işlemediğine inandığı anlaşılıyor. Bu tamamen mümkündür. ProPrivacy.com'da, VPN'lerin kişisel olarak tanımlanabilir bilgileri saklamadan kullanıcıları hakkında belirli kayıtları tutmasının zor olmadığını anlıyoruz.

Örneğin, bir VPN'nin, her bir kullanıcının IP adresinin kaydını tutmadan belirli bir ülkede kaç kullanıcının olduğunu bilmesi mümkün olabilir.

Şimdilik, durumun böyle olduğundan emin olmak için FTC’nin soruşturmasını beklememiz gerekecek. Ancak Hotspot Shield’in gizlilik politikasını güncellemeyi planladığı önerisi kesinlikle iyi bir haber. Bildiğim kadarıyla, CDT bundan tam olarak çıkmak istedi: tüketiciler için netlik. Bu nedenle, bu şikayetin zaten olumlu bir sonuca yol açtığı görülüyor.

Karışık kadın

Hotspot Shield Kullanmalı mıyım?

Anchor Free VPN'in kullanılıp kullanılmayacağı gerçekten size kalmış. Şüphesiz, daha iyi gizlilik politikalarına sahip daha iyi VPN'ler var.

Ancak, bir VPN'in sansürün olduğu bir ülkede çevrimiçi içeriğin engelini kaldırmasını istiyorsanız, Hotspot Shield'in avantajları vardır. Bir ev sahibinin katı web sitesi bloklarını veya başka bir yerel ağ yöneticisi (işyeri gibi) tarafından dayatılan blokları aşmak için bir VPN'e ihtiyacınız varsa, Hotspot Shield de işe yarayacaktır. Ayrıca, herkese açık WiFi'deyken (bilgisayar korsanlarının şifrelerinizi ve banka bilgilerinizi çalamaması için) ve özel olarak (İnternet Servis Sağlayıcınızdan ve devlet gözetiminden) verilerinizi güvende tutmanıza yardımcı olur. Hotspot Shield bunları başarıyla yapıyor.

Sonunda kendinize ne düzeyde bir gizlilik istediğinizi sormalısınız. Size hizmet eden ve sizden para kazanan ücretsiz bir VPN özel bir endişe değilse, Hotspot Shield bir nimet olabilir. Türkiye ve Ukrayna gibi yerlerdeki birçok kişi devlet web sitesi kesintilerini aşmak için VPN'yi başarıyla kullanıyor.

Günün sonunda, bir VPN ücretsizse, şüphe ile ele alınmalıdır. Çevrimiçi olarak en iyi gizliliği istiyorsanız, mermiyi ısırmalı ve en iyi VPN hizmetine yatırım yapmalısınız..

Bal küpü

Son düşünceler

Son olarak, Hotspot Shield'in gerçekte, kabul ettiğinden daha fazla yanlış yapma şansı olduğunu unutmayın. En kötü senaryoda, bir bal küpü bile olabilir. ABD, İnternet Servis Sağlayıcılarının üçüncü taraflara veri satmasına izin vermeye karar verdiğinden, birçok ABD vatandaşı VPN kullanmaya başladı. Hotspot Shield, özellikle büyük bir akışa sahip.

Bu endişe verici, çünkü VPN ABD'de bulunuyor. Bu nedenle, kolayca bir emir ve tıkaç emri verilmiş olabilir ve ABD hükümeti için gizlice veri toplayabilir. Sadece bu nedenle, bu hikaye göz kulak olmaya değer. FTC'nin servise olan güvenini geri kazandığı zamana kadar Hotspot Shield'den uzak durmaya değer olabilir.

Görüşler yazarın kendi.

Başlık resim kredisi: Hotspot Shield ana sayfası.

Fotoğraf: CDT, Anchor Free, amasterphotographer / Shutterstock.com
Peshkova / Shutterstock.com
NatBasil / Shutterstock.com

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me