Yeni bir makale (.pdf) birçok ücretsiz mobil VPN uygulamasının tehlikelerini vurgular. Araştırmacılar, Google Play Store'da bulunan 283 ücretsiz Android VPN uygulamasını inceledi. Bunların çoğu çok popüler ve kullanıcıları tarafından yüksek puan aldı. Endişe verici:

  • Test edilen uygulamaların% 75'i üçüncü taraf izleme kitaplıkları kullanıyor.
  • % 82 gereksiz verilere erişmek için gereksiz yere izin istemektedir. Buna kullanıcı hesapları ve kısa mesajlar da dahildir.
  • % 38 bir tür kötü amaçlı yazılım içeriyor (reklam yazılımı% 43, truva atı% 29, kötü amaçlı reklam% 17, riskli yazılım% 6 ve casus yazılım% 5).
  • % 18'i kullanıcı verilerini şifrelemiyor bile.
  • % 18'i VPN sunucularını kimin barındırdığı hakkında bilgi vermiyor.
  • Diğer kullanıcıların ağ bant genişliği üzerinden% 16 ileri trafik.
  • % 84'ü IPv6 DNS sızıntıları aracılığıyla kullanıcının gerçek IP adresini gösterir.
  • % 16, kullanıcıların HTTP trafiğini değiştiren saydam olmayan proxy'leri dağıtır. Bu, reklamcılık ve izleme amacıyla JavaScript kodunun enjekte edilmesini içerir.
  • Analiz edilen uygulamalardan dördü TLS müdahalesini gerçekleştirir. Bunlardan üçü bunun trafik hızlandırmasını gerçekleştirmek için olduğunu iddia etse de, bu, bankalar, e-posta hizmetleri, e-ticaret siteleri ve çevrimiçi vergi iade web siteleri gibi güvenli HTTPS'ye gönderilen verileri seçici bir şekilde durdurmalarını sağlar..

Bu rakamlar açıkçası şok edici. Dahası, insanlar çevrimiçi gizliliklerini ve güvenliklerini geliştirecekleri inancında bu uygulamaları kullandıkları için!

Kovboy Mobil VPN uygulamalarına dikkat edin - Android VPN uygulamaları müdahaleci

DNS Çözümleyicileri

Araştırmacılar ayrıca,

“Özellikle, ücretsiz uygulamaların% 55'i (ve premium uygulamaların% 60'ı) kullanıcının DNS sorgularını Google DNS'ye yönlendirirken, ücretsiz VPN'lerin% 7'si ve premium VPN uygulamalarının% 10'u DNS trafiğini kendi DNS çözümleyicilerine yönlendiriyor.”


Bununla birlikte, Google'a veya diğer üçüncü taraf DNS çözümleyicilerine gönderilen DNS isteklerinin VPN sağlayıcıları tarafından proxy yapıp yapmadığı açık değildir. Öyleyse, sorun ilk göründüğü kadar sorunlu değildir, çünkü DNS isteğinde bulunan kişinin kimliği Google ve ark..

Tabii ki, DNS istekleri proxy yapılmıyorsa ve bunun yerine doğrudan Google'a ve benzerlerine gidiyorsa, bu gizlilik için korkunç bir haberdir.

VPN Uygulamaları Sömürü Piyasası, Sömürü İçin Olgun

Dünyanın dört bir yanındaki hükümetler, nüfuslarının garantili, battaniye gözetimini artırıyorlar. Çevrimiçi şirketler e-postalarımızı tarar ve tarayıcı pencerelerimizde daha kişiselleştirilmiş reklamları hedeflemek için web'de gezinirken bizi takip eder. Telif hakkı trolleri, indiricileri hasar tazminatı ödemekle tehdit etmek için izleyicileri takip ediyor.

İnternet kullanıcıları tüm bunların giderek daha fazla farkında oluyor ve oldukça anlaşılır bir şekilde hoşlanmıyor. Bu, VPN teknolojisine olan ilginin artmasına neden oldu.

Teorik olarak, bu harika, çünkü VPN'ler (ve VPN uygulamaları) bu sorunlara karşı koymaya yardımcı olabilir. Bununla birlikte, VPN'lere olan bu ilgi artışı, bu yeni trendden yararlanmak isteyen kovboy kıyafetlerinde de artışa neden oldu..

Çoğu Android Kullanıcısı İki Faktöre Dayalı Uygulamaları Seçiyor

Birincisi, uygulamaların popülaritesi ve Play Store'daki diğer kullanıcılar tarafından onlara verilen yıldız derecelendirmesidır. Bununla birlikte, bu göstergelere güvenilemez, çünkü uygulamaları indiren ve yorum bırakan kişiler, bu uygulamaları kullanmanın gizlilik ve güvenlik sonuçlarını değerlendirmek için teknik yeterliliğe sahip değildir..

Bu, makalenin bu uygulamaları analiz ederken dikkat çekici bulgularına rağmen,% 37'sinin 500.000'den fazla yüklemeye sahip olduğunu ve% 25'inin kullanıcılardan en az dört yıldız derecelendirmesi aldığını açıklıyor!

VPN uygulamaları şikayetleri

Burada, Play Store'daki uygulama incelemecilerinin, hatalar ve pil ömrü hakkında gizlilik ve güvenlik sorunlarından çok daha fazla endişe duyduklarını açıkça görüyoruz..

İkinci kriter fiyattır ve çoğu insanın en sevdiği fiyat ÜCRETSİZDİR! Her şey iyi ve güzel, ancak bir VPN hizmeti çalıştırmak maliyetli ve zaman alıcı bir iştir. Yani hiç kimse, yani hiç kimse, bunu ücretsiz olarak yapmayacak.

Eğer bir hizmetin para biriminde ödeme yapmıyorsanız, o zaman sizden başka bir şekilde para kazanmaktadır. “Ücretsiz öğle yemeği diye bir şey yoktur” ve “bir ürün için ödeme yapmıyorsanız, o zaman ürün sizsiniz” her ikisi de buradaki uygun atasözler.

Nasıl Güvende Kalırım??

Sınırlarını anladığınız sürece, VPN uygulamaları bir Android cihazı kullanırken gizliliğinizi ve güvenliğinizi artırmanın harika bir yoludur. Önemli olan, saygın bir VPN sağlayıcısından iyi bir uygulama seçmektir. Bunu söylemesi yapmaktan kolay. Bununla birlikte, aşağıdaki öneriler yardımcı olacaktır.

1. Ücretsiz VPN uygulamalarından kaçının. Yukarıda tartışıldığı gibi, ürün için ödeme yapmıyorsanız, o zaman ürün sizsiniz. Saygın ticari VPN hizmetleri ayda 5 doların altında olabilir.

2. Gerçekten ücretsiz bir VPN uygulaması kullanmanız gerekiyorsa, hizmetin kendini nasıl finanse ettiğini anlayın. Saygın ücretsiz VPN hizmetleri vardır, ancak bunlar her zaman çok kısıtlıdır. Sınırsız premium hizmet için ödeme yapmaya ikna etme umuduyla sunulmaktadırlar. Bu sinir bozucu olabilir, ama en azından şeffaftır. Lütfen önerilen ücretsiz VPN hizmetleri listemize bakın.

3. ProPrivacy.com'da sağlayıcı incelemelerine göz atın (elbette!). Bir sağlayıcı genel olarak iyi kabul edilirse, uygulaması muhtemelen güvenli olacaktır.

4. Orada başka türlü duyulmamış, sadece uygulama olan VPN hizmetlerinden kaçının. Muhtemelen kovboylar.Android VPN uygulamaları virüsleri

5. Özel VPN uygulamaları yerine Arne Schwabe'nin Android için OpenVPN uygulamasını kullanın. Bu açık kaynaklı VPN istemcisi, OpenVPN projesi tarafından resmen tavsiye edilir. Çok güvenlidir ve IPV4, IPv6 ve WebRTC sızıntı korumasını içerir. Hatta bir öldürme anahtarı olarak hareket edecek şekilde yapılandırılabilir.

Uygulama normal OpenVPN yapılandırma dosyalarını kullanır ve bu nedenle OpenVPN sunan herhangi bir normal ticari VPN hizmetiyle kullanılabilir. Uygulamayı indirmek ücretsiz olmasına rağmen, kullanmak için bir VPN hizmetine kaydolmanız gerektiğini unutmayın (kendi VPN sunucunuzu çalıştırmadığınız sürece).

Tabii ki VPN sağlayıcınıza güvenmeniz gerekecek, ancak en azından bu şekilde kullandığınız uygulamanın güvenli olduğundan% 100 emin olabilirsiniz.

Mobil VPN Uygulamaları: Sonuç

Araştırmacılar sadece Android uygulamalarına ve bunlara ücretsiz uygulamalara odaklandı (bazıları premium ürünler için uygulama içi satın alma teklif etmesine rağmen). Hileli Android uygulamaları oluşturmayı çok kolaylaştıran Android'in çalışma şekli hakkında bazı yönler var, ancak keşfedilen sorunların çoğu neredeyse kesinlikle iOS uygulamalarında mevcut olacak.

Çevrimiçi gizliliğinizden ve güvenliğinizden ödün vermek yerine güvenliği artıran VPN uygulamalarından kaçınmanın en iyi yolu biraz araştırma yapmak ve yalnızca saygın, ücretli VPN sağlayıcısının uygulamalarını kullanmaktır. Eski Roma dediği gibi, uyarı emptor - bir ürünün kalitesini ve uygunluğunu satın almadan önce kontrol etmek alıcının sorumluluğundadır. Bu, maliyet açık olmadığında daha da geçerlidir.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me