Bu, IPVanish'teki adamlarla yaptığım sözlü röportajın bir transkripti. Okunabilirlik için düzenledim, ancak sohbetimizin konuşma tonunu korumayı amaçladım.


Merhaba arkadaşlar, benimle sohbet etmeyi kabul ettiğiniz için teşekkür ederim. Lütfen kendinizi tanıtın ve IPVanish'te neler yaptığınızı anlatabilir misiniz??

Jeremy: Elbette, ben Jeremy Palmer, Ürün ve Pazarlama Başkan Yardımcısıyım. Şirkete neredeyse üç yıl önce katıldım. IPVanish'in satış ortağı kanalımızı büyütmesine yardımcı olan Pazarlama departmanına başladım. Son zamanlarda, son birkaç ay içinde, IPVanish'in ürün yönünün şekillendirilmesine yardımcı olarak ürün odaklı bir role de geçtim..

Jeremy Palmer 2

Josh: Ben VPN Yöneticisi Mimar Josh Tway. Neredeyse sekiz yıldır şirketteyim. Yıllar boyunca birçok şapka taktım ve daha çok IPVanish için ürün yineleme rolüne geçiyorum. IPVanish için hem Mac hem de iOS uygulamalarımızın ilk birkaç sürümünü geliştirdiğimi eklemeliyim..

Bana bir şirket olarak IPVanish'ten biraz bahsedebilir misiniz - nasıl, ne zaman ve neden kuruldu??

Jeremy: IPVanish'in kökenleri gerçekten 2001-2002 yıllarına dayanıyor. Usenet endüstrisinde başlayan Highwinds Network Group adlı bir şirketle başladı. Usenet Sunucusu ve Haber Barındırma ve diğerleri de dahil olmak üzere Usenet kategorisindeki büyük markaların çoğuna sahipti..

2008 yılında Highwinds Network Group, Usenet için bir İçerik Dağıtım Ağı (CDN) başlatmak için kullandıkları altyapıdan yararlandı. 2012 yılında dünya standartlarında bir VPN hizmeti başlatmak için ağ altyapımızı (tekrar) kullanmaya karar verdik.

İşte o zaman Josh ve mühendislik ekibimizden bazı insanlar bir araya gelerek IPVanish için ilk ürün konseptini oluşturdular. Bu yüzden 2012'ye geri dönüyor. Josh - belki IPVanish'in ilk günleri ve bugün nerede olduğumuz hakkında konuşabilir ve konuşabilirsiniz.?

Josh: Başlangıçta bir Windows uygulamasıyla lanse ettik ve Mac uygulamasını geliştirmem istendikten kısa bir süre sonra.

Başlangıçta yalnızca L2TP, PPTP ve sınırlı OpenVPN'yi destekledik. Çok büyüdüğümüzü görmek eğlencelidir. Birkaç yıl sonra, farklı işletim sistemleriyle yapabileceğimiz işler gerçekten büyüdü ve desteklediğimiz ülkeler büyüdü ve sunduklarımız büyüdü.

Görmek inanılmazdı ve uzun bir yolculuk oldu. Müşterilerimizin güvenli olmasını sağlama ihtiyacı gibi endüstrideki güvenlik odağı da büyüdü. Şimdi IKEv2, OpenVPN, OpenVPN Scramble'ı destekliyoruz. Eski müşteriler için hala PPTP'yi destekliyoruz

Jeremy: PPTP hakkında söyleyeceğim bir şey, onu tercih eden müşteriler için teknik olarak desteklememiz (belirli kullanım durumları için). Ancak kesinlikle reklam vermiyoruz ve müşterilerimize tavsiye etmiyoruz. Açıkçası onları daha güvenli ve güncel bir protokole sokmaya çalışıyoruz.

Josh: Evet, sadece orada çünkü bazı müşteriler hala kullanmak istiyor. Ancak daha geniş bir müşteri tabanına geçmek ilginçti.

Jeremy: Sanırım şu anda 60'dan fazla ülkede 1000'den fazla sunucuya sahibiz ve haftadan haftaya değiştiği için toplam konum sayısından bile emin değilim! Evet, son birkaç yılda büyük bir büyüme yaşadık ve eğlenceli bir yolculuk oldu!

IPVanish'in onu diğer VPN hizmetlerinden ayıran ne sunduğunu düşünüyorsunuz?

Jeremy: Sanırım aramızdaki diğer ağlar arasındaki bir numaralı farklılaştırıcı, ağımızın% 90'ına sahip olduğumuz ve işlettiğimizdir. Rafı ve yığını kontrol ettiğimiz kendi varlık noktalarımız (POP'lar) var (tam yapılandırma). Bu, hızları optimize etmemizi, gizlilik ve güvenliği optimize etmemizi sağlar.

Biliyorum sizler (ProPrivacy.com) son zamanlarda sürekli olarak ilk üçte ve genellikle çeşitli testlerde ilk sırada yer alan yeni bir hız testi başlattınız. Bu yüzden hız, gizlilik ve kendi ağımızı işletmenin güvenliğinin bizi gerçekten ayıran şey olduğunu düşünüyorum.

Ağımızın% 100 yerine% 90'ına sahip olduğumuzu söylememin teknik bir nedeni var ve bu yüzden müşteri tabanımıza belirli yerler sunabiliyoruz. Örneğin, Arnavutluk'ta bir veri merkezi veya POP açmak bizim için çok ihtiyatlı olmaz.

Ancak altyapımız için donanım kiralayabileceğimiz başka sağlayıcılar da var. Ağ trafiğimizin diğer% 10'unun olduğu ve kontrol edildiği yer burasıdır.

Josh: İnsan ağının mümkün olduğu her yerde kendi ağımızı, kendi veri merkezlerimizi ve kendi sunucularımızı yapmayı kesinlikle tercih ediyoruz. Ancak Jeremy'nin dediği gibi, bir yerde olmak her zaman teknik olarak mümkün değildir. Ancak müşteriler bunu talep ediyor, bu yüzden ihtiyaç duyduklarını sağlıyoruz.

En başından beri IPVanish ile birlikte olan tek kişi ben değilim. Yaptıklarımıza ve sunduklarımıza gerçekten adanmış sıkı sıkıya bağlı bir grup var. Bence bizi ayıran şey aslında ne yaptığımızı gerçekten önemsiyoruz.

Sadece açıklığa kavuşturmak için: kendi ağınıza sahip olduğunuzu söylediğinizde, kendi VPN sunucularınıza sahip olduğunuz anlamına mı geliyorsunuz??

Jeremy: Evet, bizim de kullandığımız büyük bir omurgamız var - gerçek fiber ağ.

Bunun tam olarak farkında değildim. VyprVPN'in benzer bir şeyi olduğunu biliyorum.

Josh: Highwinds Network Group ile bir geçmişe sahip olmak işe yarar. Fiber ağımızı büyütmek için yıllar geçirdik ve bunu yapabildiğimiz zaman kullanmayı seviyoruz! Bizi ayıran bir şey, çünkü rakiplerimizin çoğu sanal sunucu kullanıyor veya fiziksel sunucu kiralıyor ve çoğunda kendi sunucularını aramak için bir internet omurgası yok.

Bu etkileyici! Konuşlandırdığınız IKEv2'den bahsettiniz. Bana biraz daha anlatır mısın?

Josh: WWDC 2014'te duyurulduğunda çok eğlenceliydi. Apple, iOS'ta yerel VPN bağlantılarını destekleyecekti. Oradaydım ve neler olup bittiğini erken öğrendim. Bu yüzden kendim ve internet yöneticilerimizden biri, sistem mühendisi Zeph Gillen o yaz birkaç ay geçirdim ve gerçekten IKEv2'nin iç işleyişini anladılar..

IPVanish Josh Tway

Bence IKEv2, OpenVPN ile aynı olgun bir teknoloji değil. Aynı şekilde NSA'ya karşı test edilmemiştir. Bu düşüncelerin neler?

Josh: Bu büyüyen bir teknoloji ve altta yatan protokol için birçok RFC ve topluluk çapında hakemler var. Apple, tüm TCP katmanını kapsüllemek için bir numara olarak öne sürüyor - sadece UDP engellendiğinde güvenlik duvarlarını patlatmak için.

Bununla birlikte, OpenVPN insanlar bunu yapmak ister, oysa IKEv2, standartların arka ucuna sahip iyi tanımlanmış bir protokoldür. Bu gerçekten harika çünkü herkes protokolü kendisi için yazılım uygulayabilir.

Bu yüzden evlat edinme sürecinde büyürken, insanlar hala onu nasıl yapılandıracağını anlıyorlar. Bence strongSwan gibi yazılımlar, bazı şeylerin doğru ölçekte olmadıklarını öğrenmek zorundalar. Ama kesinlikle olgun bir protokol - protokolün kendisi çok sağlam.

Jeremy: Sanırım testlerimizde bunun OpenVPN'den daha performanslı olduğunu gördük.

Josh: Evet, çoğu durumda OpenVPN'i sudan atıyor. Ve bununla yapabileceğiniz şeyler var (tüm sırlarımızı rakiplere vermek istemediğim için çok fazla söylemek istemiyorum!) Verimliliği gerçekten artırabilir. Şifrelemeyi geliştirme talimatları gibi bazı şeyler açıktır, ancak gerçekten hızlandırmak için yapmak istediğimiz başka şeyler de vardır..

IKEv2'nin altında yatan temel, çok uzun süredir standart olarak kullanılan IPsec'tir. Internet Anahtar Değişimi 2 (IKEv2), IPSec yığınında hala üstte.

Evet, artan performans avantajları sayesinde şu anda VPN'lerle popüler olduğunu anlıyorum, ancak güvenlik cephesindeki OpenVPN ile nasıl karşılaştırıldığını merak ediyordum?

Josh: Güvenlik için, IKEv2 kesinlikle benim tercih ettiğim protokol ve protokol açısından pek çok şeye güvendiğimden daha fazla güveniyorum. PPTP'den kesinlikle daha fazlası! Kesinlikle L2TP'den daha fazla. Ve çoğu sistemde OpenVPN ve IKEv2 arasında bir seçimim olsaydı, her gün IKEv2 ile gideceğimi söyleyeceğim..

Jeremy: OpenVPN yardımcı olabilir, IKEv2'nin engellendiği durumlarda - OpenVPN standart SSL bağlantı noktalarının (TCP bağlantı noktası 443) üzerinden geçmesi size bu konuda yardımcı olabilir. Bu nedenle her müşteriye her iki protokolü de sunuyoruz.

Ama elbette, daha performanslı olanla gitme eğilimindeyiz. Müşterilerimizin çoğu, VPN'in normal bir internet bağlantısı gibi davranmasını gerçekten istiyor - hiç yavaşlamak istemiyorlar. IKEv2'nin onları OpenVPN'den daha yaklaştırdığını bulduk.

Bence bu yeterince adil. İçgörü için teşekkürler! VPN kullanıcılarının gerçekten anlaması gereken en önemli şey olduğunu düşünüyorsunuz?

Josh: Bir VPN'de olmadığında, tüm trafiğin netleşiyor. Birçok insan “Ama HTTPS kullanıyorum, bu yüzden önemli değil” diyor. Ama durum böyle değil..

Kötü amaçlı DNS sağlayıcıları, beklediğiniz web sitesinden farklı bir web sitesi kullandığınız anlamına gelebilir ve bazı çok yetenekli ortadaki adam saldırıları size mal olabilir. En açık olanı, ISS'nizin hala her barındırma için yaptığınız her aramayı günlüğe kaydetmesidir. Bir VPN kullandığınızda bu gerçekleşmez - İSS'nizi kullanma konusunda gizliliğiniz çok daha garantilidir.

Hotspot kullanırken, herkes bu trafiği gözetleyebilir. Bu yüzden kendinizi korumanız gerekiyor ve bütün gün HTTPS'yi yanlış yapıyor olabilirsiniz. Her web sitesi HTTPS yapmaz ve çoğu düşündüğünüz kadar iyi yapmaz. VPN, internet aktarımınızın korunmasına yardımcı olur.

VPN kullanıcılarının farkında olması gereken tuzaklar olduğunu düşünüyor musunuz??

Jeremy: Bir VPN kesinlikle gizlilik ve güvenlik yığınınızın bir parçasıdır, ancak tam değildir. Reklam engelleyici gibi şeyleri kullanmak ve bir VPN'in gizliliğinizi korumak açısından sizin için neler yapabileceğini ve yapamayacağını anlamak önemlidir..

Bir VPN bunun kritik bir parçasıdır ve bazı durumlarda en önemli parça olmakla birlikte, tam değildir. İnsanların% 100 anonimliğin mümkün olmadığını gerçekten anlamaları gerektiğini düşünüyorum, ancak doğru şekilde yapılandırılmış doğru araçları kullanırsanız oldukça yakınlaşabilirsiniz..

Ne yazık ki, insanların bazen yenilmez hissettiklerini ve en zayıf bağlantınız kadar güçlü olduğunuzu anlamaları gerekir. Bu, yazılımınızda arka kapı veya gizlilik hijyeniniz açısından düşünmediğiniz başka bir zayıflık olabilir.

Kendinizi gizlilik konularında eğitmeniz ve bir VPN'in rolünü anlamanız önemlidir, böylece çevrimiçi olarak gizli ve güvenli kalmak için elinizden gelenin en iyisini yapabilirsiniz..

Josh: Bu tuzağa iyi bir örnek dün iç görüşmelerde ortaya çıktı. Orada bulunan diğer VPN sağlayıcıları, sisteminizde başka VPN'lere sahip olmakla çok iyi uyuşmayacaklar. Günün sonunda bir VPN trafiğinizi şifreler - DNS isteklerinizi başka bir yere gönderen dikkat çekmek için sizi başka bir programa karşı koruyamaz.

Jeremy: Ve bir VPN'deyken Facebook'a giriş yaparsanız kim olduğunuz açıktır! Ayrıca sizi takip edecektir. Bu yüzden en iyi uygulamanın Gizli pencereleri ve reklam engelleyicileri kullanmak olduğunu düşünüyorum. Bir VPN ile birlikte, bu size yolun% 95'ini verecektir.

Oh, ve mobil cihazınızdaki GPS çip dikkat edin. “Evet, konumuma erişime izin vereceğim” derseniz, bir VPN sizi korumaz.

Bunun bir sonraki sorumu kısmen yanıtladığını düşünüyorum, ama yine de soracağım: Bir VPN'i her zaman çevrimiçi gizlilik ve güvenlik araç kutumda hayati bir araç olarak düşünüyorum. VPN kullanıcılarının kendi araçlarında başka hangi araçlara sahip olmasını önerirsiniz??

Josh: Birincisi için şifre yöneticileri. Dediğim gibi, sadece en zayıf bağlantınız kadar güvenlisiniz ve insanlar tekrar tekrar güvensiz şifreleri ve aynı şifreleri kullanıyorlar. Birden çok sitenin şifreleri varsa ve bunlardan biri ihlal edilirse bu çok kötü.

Bu yüzden şifre yöneticileri önemlidir, çünkü aynı şifreleri değil, daha güvenli şifreler kullanmamız gerekir. Ayrıca modern reklam engelleyicileri kullanmak ve sadece gözlemci olmak. Balık gibi görünen her şeye dikkat edin.

Jeremy: Kişisel taramam için Brave tarayıcısını ve Firefox Focus'u (bkz. En Güvenli 5 Tarayıcı) biraz kullanıyorum. Ve herhangi bir tarayıcıda Gizli modu kullanmanızı öneririm.

Günlük kullanım için gizli modda Firefox'u tercih ediyorum, ancak varsayılan olarak izlemeyi engelleyen Brave Browser ile denemeler yapıyorum. Tarayıcınızda iyi bir tarayıcıya ve iyi ayarlara sahip olmanın uzun bir yol olduğunu düşünüyorum.

E-posta için özel e-postalarımı düşündüğüm şey için ProtonMail kullanıyorum. Elbette kendi kurumsal e-postamız da var, ancak uçtan uca şifreli e-posta için ProtonMail oldukça iyi.

Tabii ki, Tabii ki, web siteniz hakkında kapsamlı bir şekilde yazdığınızı biliyorum.

Josh: Evet, sanırım Signal şahsen harika. Ayrıca arama motorlarına dikkat edin. Google harika sonuçlar veriyor, ancak takip edeceksiniz. Yani bunun yerine DuckDuckGo kullanın.

Güzel. Yani… IPVanish ABD merkezli bir hizmettir. NSA ve onun ilkinin, ABD vatandaşı olup olmadıklarına bakılmaksızın, her şeyi ve herkesi gözetleme görevinde olduklarını biliyoruz. Bunun sizinki gibi bir VPN hizmeti için ne anlama geldiğini düşünüyorsunuz??

Jeremy: Bence anlaşılması gereken en önemli şey, NSA'nın tüm dünyadaki ülkelerle işbirliği içinde çalışması. Yani ulaşımı ABD sınırlarının çok ötesine geçiyor. Yazılımınızın ve donanımınızın - kutunuzun temel mimarisi - herhangi bir zamanda oluşturulabileceğini veya ihlal edilebileceğini bilmeniz gerekir..

Bu sadece NSA için değil, aynı zamanda bu verilere erişebilecek bilgisayar korsanları da var. Bu nedenle mimarimizi, bir kutudan oluşacaksa, kullanıcılarımızın gizliliğini koruyacak hiçbir kayıt veya başka bir şey olmayacak şekilde tasarladık..

NSA ile ABD hükümetinde olup bitenler hakkında diğer ülkelerde olup bitenden daha fazla şeffaflık olduğunu düşünüyorum. NSA'nın haberlerde yer alması, diğer her ülkede çok benzer bir şey yapan bir devlet kuruluşunun olmadığı anlamına gelmez..

Ve bilgi toplamak için daha az gerekli süreç ve adımları atmaları gerekebilir. NSA olayı, ABD için belki de daha kötü bir pazarlamadır, ancak aşırı uzanıyor ve gizliliğe çok saygılı olmamasına rağmen.

Ama aynı zamanda insanları ürünümüze yönlendiriyor. Bu iyi bir şey çünkü insanların gizliliklerine gerçekten önem verdiklerini ve onu korumak için ekstra uzunluklara gideceklerini gösteriyor.

Josh: Oyunun önünde kalmaya çalışıyoruz. İşin bir kısmı, ilerleyen herhangi bir tehditle nasıl başa çıkabileceğimizi düşünüyor.

Jeremy: Bitler ve baytlar sınırların ötesine geçmeye başlar başlamaz, NSA her yöntemi kullanır ve buna sızmaya çalışmak zorunda oldukları anlamına gelir. Bence ABD dışında olmak yanlış bir güvenlik duygusu veriyor. İrlanda'daysanız, İrlanda'nın gizliliği koruduğunu düşünebilirsiniz ve böylece takip edilmeden bir şeyler yapabilirsiniz…. Bence bu naif.

Josh: AT'deki fiber optik kablolar üzerindeki trafiği bölen gerçek prizmalarımız olan PRISM'in bütün noktası buydu&New York'ta. Sadece hepsini temizliyorlardı. Bazı insanlar “AT kullanmıyorum&T, sorun yok, ”ya da” Yurtdışındayım, sorun yok ”ama gerçek şu ki verileriniz bu geçişten geçti ve çoğaltıldı. Yani yanlış güvenlik duygusu var.

Günün sonunda kullanıcıları elimizden gelen en iyi şekilde koruyoruz, ancak hiçbir şey mükemmel değil. VPN yardımcı olur, ancak dikkatli olun ve kendinizi koruyun.

Amerika Birleşik Devletleri'nde FCC öldü Net tarafsızlık ve izin verilen İSS'ler müşterilerinin verilerini sat reklam ortaklarına. Benim tahminim, İSS'lerin kamu öfkesini önlemek için bu değişikliklerden yararlanmak için çok yavaş yavaş bir yaklaşım benimseyecekleri. Bununla birlikte, VPN'ler gizliliklerini korumak ve trafik ayrımcılığını önlemek için neredeyse önemli bir araç olacak.

Amerika'nın VPN kullanımında bir patlama göreceğini düşünüyor musunuz? Ve eğer öyleyse, ISS'lerin nasıl tepki vereceğini düşünüyorsunuz??

Jeremy: Şirketimizdeki herkes internet özgürlüğüne önem veriyor. Lobi yapmaya çalıştık, aktivist olmaya ve yerel ve ulusal topluluklarımızla birlikte çalışarak bu şeylerin gerçekleşmesini engellemeye çalıştık. Bütün bunlar işimize yardımcı oldu, ama aradığımız şey bu değildi.

İnsanların İSS bloklarını aşmak veya İSS'lerin üzerlerinde casusluk yapmasını önlemek için bize ihtiyaç duymadığı bir sektör ve işimiz olmasını tercih ederiz. Ama maalesef böyle. Ve son 18 ay içinde insanları rekor sayıda şirketimize yönlendirdi. İSS casusluğu ve net tarafsızlık sorunu nedeniyle müşterilerde keskin bir artış gördük.

Bu nedenle ISS'lerin VPN'lerine karşı bir tepki olabileceğini düşünüyor musunuz? Artık net tarafsızlık yasaları olmadığına göre, örneğin İSS'ler tüm VPN trafiğini engelleyebilir veya kısıtlayabilir.

Jeremy: İlginç bir noktaya değindin. Bazı halka açık WiFi ağlarının IPVanish ve diğer VPN'leri engelleyen OpenDNS gibi bir şey kullandığını görüyorum. Dolayısıyla, İSS'ler VPN'lere gelen trafiği paylaştıklarını düşünürlerse teorik olarak bize erişimi engelleyebilecekleri düşünülemez..

Bu senaryoyu bir dereceye kadar atlatmayı planlıyoruz. Ancak ISS'lerin internete ilk POP (var olma noktası) olmaları soğuk bir gerçektir ve eğer bizi kısıtlarlarsa bu bizim işimiz için zararlı olacaktır.

Kesinlikle, hizmetlerimizin onlara ihtiyaç duyanlar için kullanılabilir olmasını sağlamanın yolları üzerinde çalışıyoruz..

Josh: İSS'ler bizi kısıtlamaya başlasa bile milyonlarca kullanıcımızın hizmetimizi kullanmaya devam etmesine izin vermek için bağlantılarımızın daha iyi olmasını sağlamanın yolları var.

Jeremy: Gerçekten dürüst olmak gerekirse, bunun kıyamet gibi bir fikir olduğunu düşünüyorum. Bunun olası bir senaryo olduğunu düşünmüyorum. Böyle bir şey aslında iş yapma yeteneğimizi etkilemeye başlamadan önce birden fazla dava ve çok sayıda gerekli süreç olacaktır..

Böyle bir şeyin gerçekleşmesi için uzak bir şans olduğunu düşünmeme rağmen, şu an iş için birincil bir endişe olduğunu düşünmüyorum.

Josh: Bence en acil endişe, müşterilerin verilerini satan ISS'lerdir ve bir VPN buna karşı koruma sağlayacaktır.

Jeremy: Aynı zamanda Kongre'nin her iki tarafından net tarafsızlık korumalarının yakın zamanda kaldırılmasını bozmaya çalışmak için güçlü bir geri dönüş oldu.

Josh: Bunu yapmaktan sadece bir oy uzağız.

Jeremy: Bunlardan bazılarının gerçekleşmeye başlamasından aylar hatta yıllar sonra bahsediyoruz, bu yüzden uzun vadede iyimserim. Günün sonunda daha az endişe yaratacağını düşünüyorum.

Josh: Bazı Devletler, ISP'lere hükümet Devleti sözleşmeleri isterse ISS'lerin kullanıcıları ve bunun gibi şeyleri kısıtlamaması gerektiğini söyleyerek net tarafsızlığı yeniden uygulamaya çalışarak buna karşı bir tavır aldı. Örneğin California ve New York.

Çevrimiçi gizliliğin küresel durumu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Hepsi kıyamet ve kasvet mi, yoksa bazı olumlu eğilimler görüyor musunuz??

Jeremy: Avrupa'da bazı olumlu eğilimler görmeye başlıyorum. GDPR'nin iyi bir şey olduğunu düşünmüyorum, ancak bunun temsil ettiği şeyin hem insanlar hem de hükümet tarafından internet kullanıcısının gizliliğinin önemli olduğunun kabulü olduğunu ve onu korumak için önlemlere ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum..

Yanlış bir şekilde gidiyor olabilirler, ancak bence sadece Facebook ve Google ile çok ileri gittiğini ve bilginin sonsuza kadar çevrimiçi kaldığını kabul etmek önemlidir..

Bu iyi niyetlerden bazıları çok iyi odaklanmamış olsa bile, kullanıcıların gizliliğini artırmak için genellikle adım atmaları iyi bir şeydir. Bu yüzden, özellikle bazı Batılı bölgelerde iyimserim.

Orta Doğu'da veya Çin'de olduğu gibi baskıcı rejimler söz konusu olduğunda endişelenecek çok şey var. Bence iyileşme, kendini gerçekten gevşetmek için on yıllar (yıllar yerine) alabilecek yavaş bir süreç olacak..

Ancak, kullanıcıların gizliliğini korumak için başta vatandaşlar olmak üzere uzun vadeli adımlar atılacağını düşünüyorum.

Josh: Bence sadece VPN endüstrisinin bir bütün olarak büyümesi insanların gerçekten kayıtsız olmadığını gösteriyor. Özgürlüklerini ortadan kaldırmaya ya da onlara casusluk yapmaya başlarsanız, “Bunu sevmiyorum” ve “Engellenmek istemiyorum” diyorlar. İnternet özgürlüklerini seviyorlar.

İnsanların neler olup bittiğinden daha fazla haberdar olduklarını ve bazı tuzaklara maruz kalmanın uzun vadede daha iyi olmasına neden olabileceğini düşünüyorum. Bu beni çok iyimser yapıyor.

Bir işletme olarak odaklandığınız anahtar nokta nedir ve önümüzdeki 3 yıl içinde IPVanish'i nerede görüyorsunuz?

Jeremy: Gizliliği tam bir resim haline getirmek ve VPN'nin bu araçlardan biri olması, bir sonraki konuşmaya başlayabileceğimiz yer. Tarayıcı üzerinden yapabileceğiniz, reklam engelleme, tarayıcı davranışı ve tarayıcı yapılandırması gibi, kullanıcıların daha gizli ve güvenli olmasına yardımcı olabilecek birçok şey vardır..

IPVanish'in stratejik olarak yapmaya çalıştığı şey daha çok tam kapsamlı bir gizlilik şirketi olmaktır. Kullanıcıları her potansiyel saldırı vektöründen koruyacak çözümlere ve teknolojilere bakıyoruz. VPN, daha açık (ve) kritik yönlerden biridir, ancak insanların gizliliğinin açığa çıkmasının başka yolları da vardır.

Bu amaçla, bu yıl ve önümüzdeki iki yıl boyunca geliştirmek için çalıştığımız ürün umarım daha fazla 360 derece koruma sağlayacaktır.

Josh: Ayrıca müşterilerimiz için en iyi şifrelemenin nasıl sağlanacağını araştırırken aynı zamanda mümkün olan en yüksek hızları da sunuyoruz. Bu sadece kullanıcının cihazı değil, aynı zamanda sunucu sonundaki işlemdir. Her zaman farklı şifreleme protokolleri ile bu durumu iyileştirmek ve genellikle yaptığımız işlerin yığınını iyileştirmek için yollar arıyoruz.

Jeremy: Nihai hedef, VPN'nin arka planda çalışmasını sağlamaktır, böylece orada olduğunu bile bilmiyorsunuz - bilgisayarınız da aynı derecede hızlı, ancak gizlilik ve güvenliğin ek avantajlarına sahipsiniz. Her gün ilerlediğimiz şey bu.

Josh: Bazı kullanıcılar bunu ve bu ayarı değiştirmekten hoşlanıyor, ancak birçok kullanıcı gizliliklerini ve güvenliklerini geliştirmek istiyor. Bir VPN'in nasıl çalıştığı hakkında fazla bir şey bilmiyorlar ve umursamıyorlar. Sadece çalışmasını istiyorlar! Bu yüzden bunu geliştirmek için kullanıcı etkileşimini azaltmaya çalışıyoruz.

Her birinize bir dilek verilmiş olsaydı, bu ne olurdu ve neden?

Josh: Başımın üstünden, bilgiyi özümsemek için daha fazla yetenek istiyorum ve bunu yapmak için günde daha fazla saatim var. Bunun nedeni umuttur - bilgi iyidir ve herkes için her şeyi daha iyi hale getirir.

Jeremy: Çocuklarımın büyüdüğüm dünyadan daha iyi bir dünyada büyümelerini istiyorum. Bunun çok genel olduğunu biliyorum, ama üç çocuğum var ve orada çok korkunç bir dünya olabilir.

Benimle konuşmaya zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. Harika bir röportaj olduğunu düşündüm! Eklemek istediğiniz başka bir şey var mı?

Jeremy: Sadece seninle konuşma fırsatını takdir ettiğimizi söylemek istiyorum. ProPrivacy.com'un büyük hayranlarıyız. Bu sektöre ilk girdiğimizde karşılaştığımız ilk sitelerden biriydi ve sizler gizlilik ve güvenliğin büyük şampiyonları oldunuz.

Bence diğer web sitelerine giden bazı önyargıları ortadan kaldırmak için (özellikle son zamanlarda) büyük özen göstermişsinizdir. Örneğin, yeni hız testleriniz nasıl çalıştıklarını gösterir ve sonuçları tarafsız bir şekilde gösterir.

Sanırım bu sektör için gerçekten olumlu bir şey ve diğer web sitelerinin aynı yönde ilerlemesini umuyorum.

Josh: Son birkaç aydır kendime gönderilen en son gizlilik ve internet özgürlüğü haberlerini beğendim. Daha tarafsız ve nesnel bir bakış açısı sağlıyor gibi görünüyor.

Teşekkürler, bunlar çok kibar kelimeler! Ve röportaj için tekrar teşekkürler.

Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me