Apple, iPhone X'i 3 Kasım'da dünyaya yayınladı. O zamandan beri, dünya çapında bilgisayar korsanları ve siber güvenlik araştırmacıları, cihazın yeni yüz tarama ön ucunu kırabileceklerini görmek için yarışıyorlar. İlk bakışta, yüz taraması güvenlik için bir adım gibi görünüyor, ancak bir Face ID gerçekten ne anlama geliyor? Dijital gizlilikle ilgili herhangi bir endişeyi de gündeme getiriyor mu??

Zaten Engellenmemiş

Şimdi, iPhone X'in piyasaya sürülmesinden sadece bir hafta sonra, Vietnamlı güvenlik firması Bkav'dan güvenlik araştırmacıları yüz tarayıcıyı kandırdıklarını iddia ediyorlar. Aslında, Apple yayınlamadan önce bile, güvenlik uzmanları iPhone X'i 3D maske ile kırıp kıramayacağı hakkında sorular sormaya başladı. Vietnam'daki araştırmacılar şimdi bu yöntemi başarılı bir şekilde kullandıklarını iddia ediyorlar. Ekibe göre, 3 boyutlu baskılı plastik, silikon, makyaj ve kağıt kesiklerinden oluşan kompozit bir maske kullanarak Face ID'nin kilidini açmayı başardılar. Araştırmacılara göre, maske yapmak için yaklaşık 150 dolar..

Hiç kimse bu bulguları doğrulayamadı ya da Bkav'ın iddia ettiği şeyi gerçekten yaptığını kanıtlayamadı. Bu nedenle, ikinci bir araştırma ekibinin iPhone X'deki Yüz Kimliği sistemini kırma yöntemini akran test etmeyi başarana kadar beklememiz gerekecek..

Ayrıca, yöntem için kavram kanıtı sunmasına rağmen, bu araştırma çoğu insanı gerçekten rahatsız etmemelidir. Bunun nedeni, gerçek dünyada bir cihaza girebilmek için benzer bir maske yapmak için kaynaklara, zamana veya hırslara sahip olmanın pek olası olmamasıdır. Yeni başlayanlar için, biri telefonunu kaybederse, onu bulan hacker'ın kimin yüzünü maske yapacağını bilmesi gerekir, ki bu oldukça imkansızdır.

Tabii ki, San Bernardino gibi durumlarda, yetkililerin bir cihazı açmak için bir maske oluşturma şansı var. Ancak, bu senaryoda, bu da pek olası değildir, çünkü polis bir perp'i kilidini açmak için telefonlarına bakmaya çok daha kolay bir şekilde zorlayabilir.


Iphonex

Polis Telefonunuzun Kilidini Açmaya Zorlayabilir mi??

Bu sorunun cevabı muhtemelen evet. Neyse ki, gözlerinizi kapatmak bile iPhone X'in kilidini açmayı durduracaktır, bu yüzden bu bir seçenektir. Bununla birlikte, yasal olarak konuşan DNA ve parmak izleri - sizi kim yapan şeyler - Beşinci Değişiklik ile korunmamaktadır. Bu nedenle polis, ABD sakinlerinin bir iPhone X'in kilidini açmak için yüzlerini kullanmalarını sağlama emri alabilir..

Stanford Üniversitesi İnternet ve Toplum Merkezi gizlilik direktörü Albert Gidari, bunun değişmesi gerektiğine inanıyor. Şu anda, Beşinci Değişiklik insanları kendilerini suçlamaktan korur. Bu nedenle, insanlar sayısal şifrelerini yetkililere teslim etmek zorunda değiller.

Bir cihazı korumak için biyometrik kimlik yönteminin kullanılması durumunda, Gidari biyometrik tanımlayıcının bir kod yerine kullanıldığını ve bunu ifade ettiği varsayılmalıdır. Ancak, Beşinci Değişikliğin nasıl anlaşılacağı konusunda bu değişikliğin hiç gerçekleşip gerçekleşmeyeceği herkesin tahminidir. Mevcut sistem yetkilileri tercih ediyor, bu yüzden yakında değişeceğine dair pek bir umut yok.

Buna ek olarak, ABD polisinin bir kez daha erişebilmelerini istedikleri bir telefondan kilitlenmiş olması ve neden olası görünmediğini görüyorsunuz..

Acil modu

İyi haber şu ki, eski parmak izi tarayıcı özelliğinde olduğu gibi iPhone X kullanıcıları da acil durum moduna girmek için güç düğmesine arka arkaya 5 kez hızlıca tıklayabilirler. Bu, yüz tarayıcıyı kapatır ve cihazın kilidini açmak için bir parola kullanılmasını gerektirir. Bu nedenle, tüketicilerin yüz tarayıcısını devre dışı bırakmanın ve kendilerini yasal gri alandan çıkarmanın bir yolu var (eğer fırsat yakalarlarsa).

Şimdiye kadar bir iPhone açmak için parmak izlerini kullanmaktan mutlu olan insanlar için Beşinci Değişiklik açısından pek bir şey değişmedi. Gerçek bir durumda yeni yüz kimliği açıldığında neler olacağını görmek için beklememiz gerekecek.

ABD Sınırı

Bundan emin olabileceğimiz şey, ABD sınır kontrolünde (federal ajanların insanları şifre kodlarını bırakmaya zorladığı biliniyor), yetkililerin insanları telefonlarını açma konusunda daha güçlü olacaklarıdır. Buna ek olarak, haklarını korumak için Dördüncü ve Beşinci Değişikliklerin olmadığı ABD dışındaki ülkelerde, insanlar iPhone'larını yüzleriyle açmaya daha kolay zorlanabilirler.

Bana Yüzünle Güven

Dijital gizlilik söz konusu olduğunda, yüz taramasının kendisi çok endişe verici değildir. Bir iPhone X'in sahibinin yüzünü taradığı sırada oluşturulan sayısal dosya yalnızca cihazın kendisinde saklanır. Apple'a göre, bu dosya (temelde birisinin yüzünün karakterlerini tanımlayan sayısal bir kod), telefonu asla terk etmez. Telefonu terk ettiyse ve örneğin Apple sunucularındaki yüz dosyalarının merkezi bir veritabanına giderse, tehlikeler çok büyük olurdu, çünkü (hepimizin bildiği gibi), veritabanları siber suçlular tarafından saldırıya uğrayabilir.

Yüz Kimliği Iphone

Ayrıca, bir kullanıcının yüzünün karşılaştırıldığı referans dosyası şifrelenir ve iPhone X'in güvenli bir bölümünde saklanır. Apple’ın Pazarlama Kıdemli Başkan Yardımcısı Phil Schiller,

“Bir telefon, bir kişinin yüzüne yansıtılan 30.000'den fazla kızılötesi noktadan oluşan 3 boyutlu bir harita kullanarak sahibini tanımayı öğrendiğinde, yalnızca sahibinin doğrudan cihaza baktığını algıladığında kilidini açar. Harita fotoğraflar veya maskeler tarafından aldatılamaz ve yerel olarak cihazın güvenli bir bölümünde saklanır. Telefonu kilitlemek için sadece gözlerinizi kapatmanız veya bir bakış atmanız gerekir, bu yüzden bir telefonun uyku sahibinin önünde sallanması kilidini açmaz. ”

Büyük soru şudur: Apple'a güveniyor musunuz? Adil olmak gerekirse, Apple genellikle güvenilir olduğunu gösterdi. Örneğin San Bernardino davası sırasında telefonlarından birinin kilidini açmayı reddetti. Ancak gerçek şu ki, dosyanın Apple ile paylaşılıp paylaşılmadığını ve bazı büyük yüz tanıma kütüphanesinde gizlenip gizlenmediğini bilmiyoruz. Eğer öyleyse, bu veritabanı tehlikeli bir şekilde invazivdir. Ayrıca bir servete değer. Ne yazık ki, Apple cihazlarının kapalı kaynak yapısı nedeniyle, bilmiyoruz.

Görüşler yazarın kendi.

Başlık resim kredisi: Artem Oleshko / Shuttestock.com

Fotoğraf: Hadrian / Shutterstock.com

MPanchenko / Shutterstock.com

chombosan / Shutterstock.com

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me