Google'ın en yeni aksesuarı Clips, en yakın ve en sevdiklerinizin yüzlerini öğrenen otomatik giyilebilir bir kameradır. Aile anılarınızı yakalama şeklinizi değiştirmeyi vaat ediyor, ancak bir akıllı telefondan daha iyi mi? Yoksa sadece ürpertici mi?

Google Klipleri Nedir??

Google’ın yaşam sürdüğü trendi canlandırma girişimi, yalnızca 'paylaşım' nesline pazarlanıyor - ailelerinin resimlerini sosyal medyada paylaşan ebeveynlerin% 44'ü.

Taşınabilir kamera, en sık etkileşim kurduğunuz insanların ve hayvanların yüzünü öğrenir. Ne zaman veya kiminle etkileşimde bulunabileceğinizin yedi saniyelik kliplerini ne zaman çekeceğinize karar vermek için bu bilgileri kullanır.

Google Klipler uygulamasını kullanarak gün boyunca çektiği tüm klipleri inceleyebilir ve küratörlüğünü yapabilirsiniz. Beğendiklerinizi sosyal ağınızla paylaşabilirsiniz.

Google, geleneksel bir kamerada olduğu gibi, siz kaldırmayı seçene kadar görüntülerin cihazınızda şifreli kaldığını vurguladı. Bununla birlikte, yayın haberi, gizlilik ve güvenlik konusundaki tanıdık korkuları beraberinde getirdi.


Lifelogging

Lifelogging, kişisel verilerinizin izlenmesi ve depolanmasıdır ve yeni bir şey değildir. Birçoğumuz, telefonlarımıza önceden yüklenmiş olarak gelen sağlık izleme uygulamalarını kullanıyoruz. Bunlar, nerede egzersiz yaptığımız, ne kadar süreyle ve hatta kalp atış hızlarımız, genel uygunluk ve stres seviyelerimizle ilgili verileri izler.

En başarılı örnek GoPro giyilebilir video kameradır. Bu, spor fanatikleri arasında popüler oldu. YouTube'un dağ yamaçlarına zarar veren ve uçaklardan atlayan adrenalin bağımlılarının bakış açısı klipleriyle dolup taştığını gördü.

Lifelogging görüntüleri Microsoft’un 2001 MyLifeBits projesinden beri var. Bununla birlikte, mevcut donanım ve uygulama yelpazesine rağmen, uygulama kendini kurmayı başaramadı.

Google Klipleri Bunu Nasıl Değiştirmeyi Planlıyor??

Yüzeyde, Google Clips, şimdi hayatını kaybeden Autographer gibi bize hayat kayıt tutmaya yönelik önceki girişimlerden kökten farklı bir şey yapmıyor gibi görünüyor. Ekim 2016'da operasyonları sona erdiren Autographer’ın 'akıllı' kamerası, en iyi fotoğrafların ne zaman çekileceğini seçmek için Google'a benzer bir yazılım kullandı.

Büyük bir fark, Clips'in yedi saniyelik videolar çekmesidir. Cihazın kaydettiklerini gözden geçirirken bunlardan hareketsiz görüntüler seçebilirsiniz.

Google'ın karşılaştığı en büyük zorluk diğer giyilebilir cihazlardan değil, Clips'ın akıllı telefonlardan nasıl öne çıkacağıdır. Bu amaçla Google, aile hayatının öngörülemeyen doğasına hitap ediyor. Esasen, telefonunuzu cebinizden aldığınızda, kayınvalidenizde çocuğunuzun ilk sözlerini veya papağanını yemin etmiş olabilirsiniz.

Klipler, telefonunuzun cebinizde kaldığı anlamına gelir ve şu anda kalırsınız. Ancak, bu küçük rahatsızlığı ortadan kaldırmak, insanları çocuklarının hayatının her anını yakalamaya ikna etmek için yeterli olacak mı??

Kullanıcılar Neden Google Klipleri Hakkında Endişeli??

Google, Clips cihazının tasarımında içerdiği güvenlik ve güvenlik özelliklerini vurgulamak istiyor. Siz uygulamadan yüklemeye karar verene kadar tüm resimler şifreli kalır. Görüntüleri doğrudan cihazdan yükleyemezsiniz. Kamerada ayrıca kayıt sırasında yanan bir LED ışığı bulunur. Bu, paylaşmak veya tutmak istemeyeceğiniz herhangi bir şeyin kaydını durdurabileceğiniz anlamına gelir.

Bununla birlikte, medyanın yaşam sürmesine ilişkin ilgisi, halkın teknoloji hakkındaki endişelerini sakinleştirmek için hiçbir şey yapmadı.

Netflix’in Dave Eggers’ın 2003 tekno-gerilim filmi Circle'ı yakın zamanda uyarlaması, benzer şekilde giyilebilir bir kameranın feci sonuçlarına odaklanıyor. Elon Musk, teknolojinin “bile * masum görünmediği” yorumuyla ilgili endişeleri ekledi.

Bu bile masum görünmüyor *

- Elon Musk (@elonmusk) 7 Ekim 2017

Google Kliplerin Tehlikeleri Nelerdir?

Google Klipler cihazınıza WiFi üzerinden bağlanır. Bu, bilgisayar korsanlarına karşı bir güvenlik açığı sağlar. Ancak, Google’ın şifrelemesinden geçmek için oldukça kararlı olmaları gerekir.

Görüntüleri sosyal medyaya yüklediğinizde daha büyük bir sorun ortaya çıkıyor. Bir fotoğraf çevrimiçi olarak yüklendiğinde, EXIF ​​Meta Verileri içerir. Bu fotoğrafın kendisi hakkındaki veriler. Bu, alındığı tarih ve saati, almak için kullanılan cihazın türünü ve hatta IP adresinizi içerir.

Neyse ki, yüklemeden önce fotoğraflarınızdan meta verileri kaldırmanın birkaç yolu vardır:

  • üzerinde pencereler, gerekli fotoğrafları sağ tıklayın ve Özellikleri. Buradan, ayrıntılar sekmesine tıklayın ve tıklayın Mülkleri ve kişisel bilgileri kaldırma.
  • üzerinde iOS, biraz daha zor. Verileri kaldırmak için bir üçüncü taraf uygulamasına ihtiyacınız olacaktır. İlk adım görüntüyü önizleme modunda açmaktır. Buradan, Araçlar açılır menüsünü seçin ve Müfettişi göster. Altında EXIF sekmesinde, fotoğrafta kodlanan tüm bilgileri görebilirsiniz. Burada veri yoksa harika. Varsa, Fotoğraflar EXIF ​​Düzenleyicisi gibi bir yazılıma ihtiyacınız olacak (App Store'da 0,99 ABD doları karşılığında satın alınabilir).

EXIF verileri kaldırılsa bile, bilgisayar korsanları yüklenen bir görüntüden IP adresinize erişmeye devam edebilir. Bunun en iyi yolu, gerçek IP adresinizi maskelemek için Sanal Özel Ağ (VPN) kullanmaktır.

Çoğu hizmet iOS VPN uygulamaları ve Android VPN APK'ları sunduğundan mobil cihazlarda bir VPN kullanabilirsiniz, ancak diğer mobil işletim sistemleri de desteklenmemektedir. Bilgisayarlar için destek söz konusu olduğunda, çoğu hizmet Windows VPN istemcileri ve Mac VPN hizmetleri sunar, ancak özel Linux VPN istemcilerini bulmak çok daha zordur.

Fotoğraf: Ruslan Guzov / shutterstock.com, Kathy Hutchins / shutterstock.com, George Rudy / shutterstock.com, boonchoke / shutterstock.com

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me