Glen Greenwald, Guardian US için çalışan ve Edward Snowden'in büyük NSA casusluk belgelerini yayınlamak için emanet ettiği ilk gazetecilerden biri olan Amerikalı bir avukat, gazeteci ve yazardır. Glen Greenwald gibi erkekler sayesinde, genel halk artık NSA'nın (ve dünyadaki ortak ajanslarının) herkesin gizliliği ve özgürlüğüne yönelik saldırısının büyüklüğünün farkında.

"Glenn Greenwald: Mahremiyet neden önemlidir?" Başlıklı yakın tarihli bir TED konuşmasında, mahremiyetin insan özgürlüğü için ne kadar hayati olduğunu ve 'saklanacak hiçbir şeyiniz yoksa korkacak hiçbir şeyiniz yoksa' kavramının ne kadar aşındırıcı olduğunu tartışıyor..

Temel olarak Greenwald'ın yaptığı noktalara tamamen katıldığımız için ve kendisi de özlü ve etkili bir konuşmacı olduğu için, burada kendimizi, bazı daha titiz alıntılarıyla birlikte Greenwald'ın 20 dakikalık konuşmasının kısa bir özetini sunacağız..

Glenn Greenwald: Gizlilik neden önemlidir?

Glenn Greenwald: Gizlilik neden önemlidir? Glenn Greenwald: Gizlilik neden önemlidir?


Konuşmanın tam altyazılarını / konuşma metnini TED web sitesinde bulabilirsiniz

Greenwald, özel etkinliklerle uğraşan, korkularının maskaralıklarını YouTube'a yüklendiğini ve YouTube'a yüklediğini gören insanlara bir örnek vererek, 'Bu, başka hiç kimse izlemiyorsa yapmaya istekli olduğum bir şey. .'

Daha sonra, ifade özgürlüğü üzerindeki kitlesel gözetimin tehlikelerini göstermek için kullanarak bu örneği genişletir.,

United Birleşik Devletler ve ortakları, tüm dünyadan habersiz, bir zamanlar eşi görülmemiş bir kurtuluş ve demokratikleşme aracı olarak müjdelendikleri interneti eşi görülmemiş bir kitle bölgesine, ayrım gözetmeyen bir bölgeye dönüştürdüler. ”

Özellikle aşındırıcı, Google CEO'su Eric Schmidt tarafından geliştirilen, “Başkalarının bilmesini istemediğiniz bir şey yapıyorsanız, belki de ilk etapta yapmamalısınız.”

Actually Aslında bunu söyleyen insanlar çok aşırı bir kendini küçültme eylemiyle meşguller.,"Kendimi o kadar zararsız ve tehdit edici olmayan ve ilgisiz bir kişi haline getirmeyi kabul ettim, aslında hükümetin ne yaptığımı bilmesinden korkmuyorum. ”

Greenwald kimsenin saklayacak hiçbir şeyleri olmadığına gerçekten inanmadığını savunuyor,

'E-postalarına ve sosyal medya hesaplarına şifre koyarlar, yatak odalarına ve banyo kapılarına kilitler koyarlar, tüm adımlar diğerlerinin özel alemlerini düşündükleri şeylere girmesini ve ne istemediklerini bilmelerini sağlar. diğer insanların bilmesi.

'İnsanların kelimelerle çok kolay bir şekilde gizliliklerine değer vermediklerini iddia ettiklerini, ancak eylemlerinin bu inancın gerçekliğini reddettiğini' belirten Greenwald, yorulmadan ve evangel olarak çalışmış olanların bile herkes için gizliliği aşındırdığı, kendileri için kurallar,

'Geçen yıl, Mark Zuckerberg ve yeni karısı, sadece kendi evlerini değil, aynı zamanda Palo Alto'daki bitişik dört evi de toplam 30 milyon dolar karşılığında satın aldılar. kişisel yaşamlarında yapıyorlar. '

İnsanlar izlendiklerini hissettiklerinde, kendi doğalarına sadık davranamazlar,

`` Şimdi, mahremiyetin evrensel ve içgüdüsel olarak bu kadar çok sevilmesinin bir nedeni var.Bu sadece hava solumak veya içme suyu gibi refleksif bir hareket değil, bunun nedeni izlenebileceğimiz, izleyebileceğimiz bir durumda olduğumuzda izlenecek olursak, davranışlarımız dramatik bir şekilde değişir… Biri izlenebileceğini bildiğinde, içinde bulundukları davranışın çok daha uyumlu ve uyumlu olduğunu kanıtlayan düzinelerce psikolojik çalışma vardır. '

George Orwell ve Fransız filozof Michel Foucault'nun beğenilerine de değinen Greenwald, Jeremy Bentham’ın ünlü ve görülmeye değer Panopticon hapishanesinde,

“Onu bu keşif hakkında bu kadar heyecanlandıran şey, bu mahkumların herhangi bir anda izlendiklerini varsaymak zorunda kalacakları anlamına geliyordu, bu da itaat ve uyum için nihai uygulayıcı olurdu.”

Bizi bireyler olarak sınırlayan, her zaman izlenmenin (veya izlenme korkusunun) bu psikolojik yönüdür ve bu nedenle bizi ezecek olanlar için güçlü bir araçtır.,

“Kitlesel gözetim, zihinde, kaba normlardan çok daha etkili, sosyal normlara veya sosyal ortodoksiye uyumu teşvik etmenin çok daha etkili, ancak daha etkili bir hapishanesi yaratır.”

Bu, her yerde bulunan gözetim teknolojisi kullanıma sunulmadan çok önce iyi bilinen ve sömürülen bir gerçektir,

“İbrahimî dinler benzer şekilde, her şeyi bilen bilim nedeniyle, her zaman yaptığınız şeyi izleyen görünmez, her şeyi bilen bir otorite olduğunu, yani asla özel bir anınız olmadığı, diktatörlerine itaat için nihai uygulayıcının olduğu anlamına gelir.”

Çeşitli örneklerinin gösterdiği şey, gözetimin zorbalığın arkadaşı olmasıdır,

'Tüm bu görünüşte farklı olan işlerin tanıdığı, hepsinin ulaştığı sonucu, insanların her zaman izlenebileceği bir toplumun, uygunluk ve itaat ve boyun eğme üreten bir toplum olması, bu yüzden her tiran, en açık en incelikli olana, bu sistemi ister. '

Gözetim, en temel özgürlük kavramlarımıza saldıran bir baskı aracıdır,

“Sürekli izlemeye tabi olduğumuz bir toplumun var olmasına izin verdiğimizde, insan özgürlüğünün özünün ciddi şekilde sakat bırakılmasına izin veriyoruz.”

Greenwald, “kötü şeyler yapmak” ın ne anlama geldiğine dair sağduyulu anlayışımızın yöneticilerimiz tarafından paylaşılmadığını not eder,

'Onlar için, "kötü şeyler yapmak" tipik olarak kendi gücümüzün kullanılması için anlamlı zorluklar yaratan bir şey yapmak anlamına gelir. ”

Sonuç yorumlarında Greenwald, argümanının merkezi itişine geri döner: kitlesel gözetim, özgürlüğümüzü temelden bastırır,

‘Ama en önemli sebep kitlesel gözetim sisteminin kendi özgürlüğümüzü her türlü şekilde bastırmasıdır, bunun olduğunu bile bilmeden her türlü davranışsal seçimi sınırlar..

Rosa Luxemburg'un ünlü bir sözüyle bitiriyor,

‘"Hareket etmeyen zincirlerini fark etmez."Kitlesel gözetim zincirlerini görünmez veya tespit edilemez hale getirebiliriz, ancak bize getirdiği kısıtlamalar daha az güçlü hale gelmez. ”

Gizlenecek hiçbir şeyleri olmadığını düşünen ve böylece Greenwald'in zorlayıcı ve ateşli olduğu için, dersi izlemeye veya transkripti okumaktan korkacak (veya bu görüşlere sahip biriyle tartışan) hiçbir okuyucuyu tamamen teşvik ediyoruz. özel hayatın gizliliği için savunma.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me