GCHQ Güvenlik Web Sitesi

İngiltere'deki istihbarat teşkilatları, potansiyel ulusal güvenlik tehditlerini daha etkin bir şekilde tanımlamak amacıyla büyük ölçekli veri hackleme operasyonlarını önemli ölçüde genişletmek için çalışıyor.

Sivil özgürlük grupları ve dijital gizlilik savunucuları, “toplu ekipman girişim rejimi” nin (EI) bu kadar genişlemesinin sıradan vatandaşların kişisel mahremiyeti için ne anlama geldiği konusunda endişeler doğuruyor.

Toplu EI rejimi, GCHQ temsilcilerinin bireysel telefonlara, bilgisayarlara, USB çubuklara ve hatta tüm iletişim ağlarına girmesini sağlayan çerçevedir. EI'nin genişletilmesi gizlilik uzmanlarının bunun İngiltere'deki hükümet kurumlarının toplu snoop operasyonlarını kontrolsüz ve kısıtlamasız çalıştırmasına izin vermesinden endişe duyuyor.

Soruşturma Yetkileri Yasası 2016 yılında Parlamento'dan geçtiğinde, Edward Snowden tarafından batı dünyasındaki en kapsamlı hükümet gözetim programı olarak derhal eleştirildi. “İngiltere, batı demokrasi tarihindeki en aşırı sürveyansı yasallaştırdı. Birçok otokrasiden daha ileri gidiyor, ”diye konuştu. İngiltere'nin terörizm yasasını bağımsız olarak gözden geçiren Lord David Anderson, 2016'da EI'nin sadece IPA kapsamında “az miktarda” kullanılacağını kaydetti.


Bu ay Güvenlik Bakanı Ben Wallace, İstihbarat ve Güvenlik Komitesi başkanı Dominic Grieve'ye GCHQ'nun EI konusundaki tutumunun “Soruşturma Yetkileri Yasası 2016'da Kraliyet Onayı aldığı için geliştiğini” belirten bir mektup gönderdi.

Wallace aslında GCHQ'nun o zamandan beri iletişim araçlarındaki teknolojik gelişmeleri hesaba katmak için EI'yi genişletmesi gerektiği anlamına geliyor. GCHQ aracıları, EI'yi genişletmeden yepyeni bir donanım aygıtları ve yazılım uygulamalarını düzgün bir şekilde hedefleyemez.

“EI operasyonları, ülkeyi güvende tutmak için güvenlik ve istihbarat kurumlarımız için kritik bir yetenek. Tasarı'nın geçişinden bu yana, iletişim ortamı, özellikle hedeflenmesi gereken donanım cihazları ve yazılım uygulamaları açısından gelişmeye devam etti. Buna ek olarak, daha az geleneksel cihazların kullanılması ve bu teknolojilerin ilgili kişiler tarafından kullanılması önemli ölçüde ilerlemiştir. Mevcut operasyonel ve teknik gerçekliklerin gözden geçirilmesinin ardından GCHQ, önceki pozisyonunu tekrar gözden geçirdi ve toplu EI rejimini kullanarak başlangıçta öngörülenden daha yüksek oranda devam eden yurtdışı odaklı operasyonel faaliyet yürütmenin gerekli olacağını belirledi ”dedi..

Halihazırda genişleyen hükümet gözetimi yelpazesini önemli ölçüde genişletmek, kesinlikle İngiltere'de gizlilik savunucuları ile iyi bir şekilde oturmuyor. Özgürlük Savunuculuğu ve Politika Görevlisi Hanna Couchman “toplu gözetimin haklara saygılı bir demokraside asla haklı gösterilemeyeceğini kanıtlamayı” amaçlamaktadır.

Couchman, “İngiltere'nin gözetim rejiminin en rahatsız edici yönlerinden biri“ toplu güçlerin ”kullanılmasıdır. Bu yetkiler, Devletin geniş bir yelpazedeki insanlar hakkında çok fazla miktarda veri biriktirmesine ve saklamasına izin verir. Gizliliğinizin bu şekilde ihlal edilmesi için herhangi bir suçtan veya haksızlıktan şüphelenmenize gerek yoktur. Herhangi birimize veya daha büyük olasılıkla çok sayıda kişiye olabilir. Toplu bir emir tüm nüfusa uygulanabilir. ”

Toplu gözetimin önerilen genişlemesinin izin vereceği sınırsız kapsam, gizlilik odaklı bireyler için korkutucu bir ihtimaldir. Kanepe ve diğer gizlilik savunucuları bunun mücadele olmadan gerçekleşmesine izin vermek istemiyorlar: “Liberty uzun süredir kitlesel gözetim güçlerine karşı savaştı. Birleşik Krallık Hükümeti bir dizi derin müdahaleci gözetim rejimi benimsemiştir ve Liberty her zaman bu istilacı devlet güçlerine direnme zorluğuna yükselmiştir. ”

Couchman, toplu gözetim konusunda uyarmaya devam ediyor: “Hükümet tarafından en hassas kişisel bilgilerimize - arkadaşlarımıza ve ailemize mesajlarımız, ziyaret ettiğimiz web siteleri ve çevrimiçi olarak gönderdiğimiz, nereye gittiğimiz ve kimlerle gittiğimiz) erişmek için kullanılabilir. Ve bu bilgiler hakkımızda rahatsız edici derecede ayrıntılı profiller oluşturmak için kullanılabilir. ”Sadece bu değil, aynı zamanda devlet kurumları tarafından yapılan bu tür kitlesel sınırsız gözetim uygulamalarının bir bütün olarak insan davranışları üzerinde derin olumsuz etkileri olabilir. Toplu gözetim, bireylerin sansür yapmasına ve davranışlarını tamamen değiştirmesine neden olabilecek şekilde gizliliğin istilasına izin verir, Couchman.

Her çevrimiçi etkileşiminizin devlet kurumlarından incelemeye açık olmasının sürekli gölgesi altında yaşama düşüncesi, şüphesiz birçok kişiye sinir bozucu değildir. Böyle bir incelemeyle mücadele etmenin ve çevrimiçi gizliliğinizi korumanın en iyi yollarından biri VPN kullanmaktır. İngiltere'de kitlesiz kontrolsüz gözetim uygulamalarının giderek genişlemesi ile internet trafiğinizi bir VPN ile şifrelemek artık her zamankinden daha önemli. İngiltere'deki en iyi VPN hizmetlerinden birini kullanarak çevrimiçi gizliliğinizi kolayca koruyabilir ve hassas kişisel verilerinizin devlet kurumları tarafından sürekli erişilebilir olmasını önleyebilirsiniz.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me