Gabriel Weinberg, gizliliğinize saygı duyan popüler ve son derece parlak bir arama motoru olan DuckDuckGo'nun kurucusu ve CEO'sudur. Gabriel son zamanlarda bana çevrimiçi gizlilik durumunu tartıştığımız bir röportaj verecek kadar nazikti.

DuckDuckGo, kullanıcıların gizliliğine saygı duyan bir arama motoru olmasıyla ün yapmıştır. Bu nedenle mahremiyetin sizin için önemli olduğunu varsaymak adil mi?? Ve neden?

Evet, inanıyorum ki modern toplumda mahremiyet, konuşma ve basın özgürlüğü gibi başkalarının yanında temel bir hak olmalıdır..

Şu anda sıradan internet kullanıcıları için gizliliğe ana tehdit olarak ne düşünüyorsunuz??

Dijital teknoloji, hayatımızın daha fazla kısmına giriyor ve verilerimiz hem bize hem de başkalarına hızla gittikçe daha değerli hale geliyor. Temel tehdit şu anda çevrimiçi izleme için iyi tanımlanmış yasal sınırlar olması ve bunlar olmadan şirketler ve hükümetler bu değerli kişisel verilere erişmek için giderek daha müdahaleci hale geliyor. Finansal, tıbbi, askeri, ulaşım, telekomünikasyon ve tarım teknolojilerine yasal sınırlar koymuştuk. Neden çevrimiçi izleme yapılmıyor??


DuckDuckGo Reklam PanosuWide_cc

Finansal, tıbbi, askeri, ulaşım, telekomünikasyon ve tarım teknolojilerine yasal sınırlar koymuştuk. Neden çevrimiçi izleme yapılmıyor??

Bugünlerde politikacılar bir gizlilik / güvenlik ödünleşimi ve bu öncelikler arasında doğru “dengeyi” bulma ihtiyacı konusunda çok istekli. Şahsen ben bunu siyasi amaçlar için teşvik edilen yanlış bir ikilik olarak görüyorum. Konuyla ilgili düşüncelerin neler?

Evet, bunun yanlış bir ikilik olduğuna inanıyorum. Tartışmayı tanımlamanın başka bir yolu da zayıf şifrelemeye karşı güçlüdür. Güçlü şifreleme, bankacılık, tıbbi ve hatta devlet kayıtları gibi hassas bilgilerimizi koruyan birincil şeydir. Zayıf şifreleme, aksine, işittiğimiz bu büyük veri ihlallerini mümkün kılar. Şifrelemeyi zayıflatırsanız, süreçteki güvenliği zayıflattığınıza inanıyorum.

“İngiltere batı demokrasisi tarihinin en aşırı gözetimini yasallaştırdı” (Edward Snowden'den alıntı yapmak için). Sence bu genel olarak dünyanın gittiği yön?

Hayır, toplu gözetimin kaçınılmaz olduğunu düşünmüyorum. Çevrimiçi izlemeye makul sınırlar koymaya ve gizliliği temel bir hak haline getirmeye karar verebileceğimizi düşünüyorum. Bununla birlikte, bu kararlar ülkeden ülkeye gerçekleşmektedir ve söz konusu vatandaşın çıkarlarına bağlıdır. Snowden bu kamuoyu tartışmasına olan ihtiyacı önceden fark etti ve ortaya çıkardı. Şimdi devam etmeliyiz. Deneyimlerime göre insanlar sorunları tam olarak anladıklarında, insanların büyük bir kısmı gizlilik haklarını savunmak istiyor.

ABD'deki şu andaki son derece öngörülemeyen siyasi durumla geleceğin ne getireceğini kimin bileceğini kabul ediyorum. Ama kristal topa bakacak olsaydın, spekülasyonları paylaşmak ister misin??

İngiltere'de olduğu gibi, herhangi bir demokrasiye inanıyorum, siyasi durumlar sonunda yeterince güçlü olursa vatandaşın iradesini takip ediyor. ABD'de, artan insan yüzdeleri çevrimiçi izleme ile ilgileniyor ve bunun sonunda düzenlemeye sınırlama getireceğine inanıyorum. Ancak bir zaman çizelgesinden emin değilim.

Office ile DuckDuckGo CEO'su

Hayır, toplu gözetimin kaçınılmaz olduğunu düşünmüyorum. Çevrimiçi izlemeye makul sınırlar koymaya ve gizliliği temel bir hak haline getirmeye karar verebileceğimizi düşünüyorum

Bu günlerde çevrimiçi gizlilik ve güvenlik söz konusu olduğunda birçok kötü haber var, ancak olumlu eğilimler de görüyor musunuz??

Evet, Snowden'in açığa çıkmasından bu yana geçen birkaç yıl içinde, artan sayıda insan çevrimiçi gizlilik ve güvenlik konularında daha eğitimli hale geldi ve gerçek endişeler yaşamaya başladı ve sonuç olarak gerçek adımlar atıyor. Örneğin, bir PEW çalışmasında Amerikalıların% 40'ı arama sağlayıcılarının arama etkinliklerini izlememelerini istediklerini söyledi.

Bir ABD şirketi olmanın gizlilik açısından kötü olduğunu söylediğim yakın tarihli bir makalemle aynı fikirde değilsiniz. Neden yanlış olduğumu açıklamak ister misiniz??

Evet . DuckDuckGo hiçbir kişisel bilgi toplamaz veya paylaşmaz. Kısaca gizlilik politikamız budur. ABD gizlilik eylemleri - NSL'ler gibi - mevcut işletme kayıtlarını çıkarmak için tasarlanmıştır. Bizim durumumuzda, kişisel bilgilerinizi toplamadığımız veya paylaşmadığımız için paylaşacak hiçbir şeyimiz yoktur ve bu nedenle bu eylemler ve ilgili yasalar bizim için geçerli değildir. ABD hükümetinin herhangi bir ABD şirketini herhangi bir şey yapmaya zorlayabileceği inancı, son Apple vs FBI davasında kanıtlandığı gibi yanlıştır.

Daha genel olarak, yukarıda belirttiğiniz gibi, Birleşik Krallık ve diğer birçok ülke, belirli bir davaya uygulandığında ABD gibi tartışmasız kötü gizlilik yasalarına ve diğer yasal emsallere sahiptir. Herhangi bir özel durum, genellikle daha genel olarak bir tehdit değerlendirmesi olarak anılan belirli duruma ve ayrıntılı parametrelere bağlıdır. Bu değerlendirmelerde, yukarıda belirtildiği gibi, DuckDuckGo diğer şirketlerden farklı bir sınıftadır, çünkü sadece kişisel bilgi toplamıyoruz veya paylaşmıyoruz. Yani, mevcut işletme kayıtlarının bulunduğu e-posta gibi bir şey, paylaşmak için herhangi bir kişisel bilgimizin olmadığı aramadan çok farklıdır..

DuckDuckGo için gelecek ne yapacak? Boru hattında paylaşmak istediğiniz herhangi bir planınız var mı?

On yıldır var olmak üzereyiz! Genel olarak, çevrimiçi güven standardını yükseltme vizyonumuz ve dünyanın en güvenilir arama motoru olma misyonumuz konusunda ilerleme kaydetmeye devam etmek istiyoruz. Bu bağlamda, zaman içinde çevrimiçi gizliliğinizi korumak için size daha fazla yardımcı olmak istiyoruz, ancak şu anda belirli bir duyuru yok.

DuckDuckGo Office_cc

DuckDuckGo diğer şirketlerden farklı bir sınıftadır, çünkü kişisel bilgileri toplamıyoruz veya paylaşmıyoruz

Okuyucularımız için en iyi gizlilik ipuçlarınız nelerdir??

Gerçekten de, çevrimiçi izleme sorunlarından kısmi rahatlama sağlayan birkaç çözüm var. İlk olarak, arama motorunuzu, e-postanızı ve kişisel bilgilerinizin yoğun bir şekilde izlendiği diğer önemli hizmetleri, arama için DuckDuckGo gibi iyi özel alternatiflere geçirin. İkinci olarak, tarayıcınıza EFF’nin HTTPS Everywhere eklentisini ekleyin, bu da web sitesi bağlantılarını mümkün olan yerlerde şifreleyecektir. Üçüncü olarak, tarayıcınıza üçüncü taraf izleyicileri engelleyen EFF’in Gizlilik Porsuk eklentisini ekleyin. Bu üç basit değişiklik, dijital ayak izinizi sorunsuz ve önemli ölçüde azaltacaktır.

Öyleyse ördekler ne??

İnternetteki çoğu insan gibi ben de sevimli ve arkadaş canlısı şeyleri severim!

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me