Belki de Facebook'u kavurma ve CEO'su Mark Zuckerberg'i ızgara yapma hakkımız vardır. Ancak birçok gözlemci, Başkan Obama tarafından İnternet'in çekirdeğini denetleme yetkisi olan bulanık California şirketindeki gelişmelerden çok daha fazla endişelenmemiz gerektiğini düşünüyor. Çünkü Atanmış İsimler ve Sayılar için Internet Corporation'da (ICANN) görünen ağır kötü yönetim Facebook’un geçişlerinden daha da korkunç olabilir.

Girişimciler için (örneğin benim gibi) bazı vakıflar iyi bir başlangıç ​​olurdu, çünkü ICANN dilimin ucunda bir varlık değildi. ICANN, internet hızla genişlediğinden yaklaşık 20 yıl önce kurulmuş kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. İnternetin ad alanlarıyla ilgili çeşitli veritabanlarının bakım ve prosedürlerini koordine etmekten sorumludur..

Protokolleri ağın istikrarlı ve güvenli çalışmasını sağlar. Esas olarak Etki Alanı Adı Sistemi (DNS) ile ilgilidir ve Internet'in operasyonel istikrarını korumaya ve rekabeti teşvik etmeye görevlidir. Kısacası, ICANN’in tüzüğü esasen İnternet adları ve adreslerinin teknik yönetimini geliştirmekti.

Örneğin, İnternet'teki başka bir kişiye ulaşmak için bilgisayarınıza bir adres yazmanız gerekir - bir ad veya bir sayı. Bilgisayarların adresi nerede bulacağını bilmesi için bu adres benzersiz olmalıdır. ICANN tüm dünyada bu benzersiz tanımlayıcıları koordine eder. Bu koordinasyon olmasaydı, birleşik bir küresel İnternet olmazdı. Kısacası, diyelim ki ICANN interneti kontrol etmiyor, ancak internetin genişlemesi ve evrimi üzerinde önemli bir etkisi var..

Zamanla, İnternet Tahsisli Sayılar Otoritesi'nden (IANA) büyüdüğünde önceden belirlenmiş olduğu gibi, ICAN Ticaret Bakanlığı'na devir sözleşmeleri altında çalışacaktır. Özel bir şirkette olduğu gibi. ABD hükümetinden sözleşmeler aldıysa, hükümet faaliyetlerinin gözetiminde olacağını varsaymak mantıklıdır. YANLIŞ! O zamanlar böyle olabilirdi, ama yol boyunca, gözetim kayboldukça opaklaştı ... tasarım gereği.


ICANN'in herhangi bir iç hesap verebilirlikten yoksun olması, Başkan Obama’nın idaresinin devletin hesap verebilirliğini kaldırması olabilir. Yaklaşık on sekiz ay önce ABD hükümeti internetin kritik kısımlarının kontrolünü ICANN'a devretti ve aslında devletin kontrolünden veya gözetiminden kaldırıldı.

Bu olay bir kafa karıştırıcıydı çünkü Obama yönetiminin topuklarında, net tarafsızlık ile düzenleme tartışmasında zıt yönde ilerledi. Tutarlılık için çok fazla ve net tarafsızlığın politik-pratik değil- unsurlarını açıkça ortaya koyuyor. Başkan Barack Obama tek taraflı olarak ICANN'in herhangi bir hükümet müdahalesi olmadan daha iyi olduğuna karar verdi. ICANN artık kilit İnternet altyapısının mutlak kontrolüne sahip ve hiç kimseye cevap vermiyor.

Gözetimin kaybolmasının, Edward Snowden’in daha iyi bir açıklama yapılmaması nedeniyle hükümeti İnternet’e çok fazla dahil olduğunu gösteren vahiylerine karşı sarsıntısız bir tepki olduğu gerekçesiyle, haklı çıkarılmaya çalışılabilir. Bir Washington Sınavı uzmanının görüş bildirdiği gibi, hükümeti İnternet dünyasından çıkarmak (ünlü olarak net tarafsızlık hariç) bazı mahallelerde övüldü:

'İnternet “en iyi geeks tarafından korunuyor” - Mark Zuckerberg gibi? - "herhangi bir hükümetten ziyade," diye savundu medya. Akademisyenler, önemli değil. ICANN, bu durumun “İnternet kullanıcılarını ve İnternet kullanımını etkilemeyeceğini” söyledi.

Devletin gözetiminin olmadığı durumlarda, ICANN’in misyonu ve tüzüğü ele geçirilmiştir. Artık hükümete karşı sorumlu değil - ABD'li yetkililerin çilesine (bunun için biraz geç) veya İlk Değişikliğe çok fazla. ICANN’in, hangi web sitesinin sahibi olduğu ve bunlarla nasıl iletişim kurabileceği hakkında dünya çapında bir veritabanı olan Who.is, yakında halka açık olmayacak. Ve burada hepimiz için tehlike var.

Şimdi bu verileri dolandırıcılara, korsanlara, çocuk pornograflarına ve diğer kötü adamlara çevrimiçi olarak bakmaya güvenen şirketler ve kolluk kuvvetleri takip edecek hiçbir iz kalmayacak. Hiç kimse potansiyel olarak endişe verici işe alım uygulamalarını desteklemeyecek ve hükümet gözetimi olmaksızın bu endişelerin daha büyük bir şeye dönüşebileceği endişesi. Bu, sık sık yazdığım hükümet misyonu sürüntüsünün tersidir. Bireysel çalışanlar tüm interneti topuğa getirme gücü kazanabilir.

Bazı örnekler: bir ICANN çalışanı seçim karışıklığı nedeniyle Rusya'yı makul bir şekilde cezalandırabilir veya "direnmek" İnternet alanlarını devre dışı bırakarak tartışmalı bir lider (aklında olan var mı?) seçen demokratik bir ulus - bir süredir devam etmekte olan, herhangi bir asi ICANN çalışanı olmadan, teşekkür ederim. Ancak böyle bir şey olmasa bile, keyfi, hesaplanamayan ICANN, örneğin tartışmalı nokta-amazon alanının Brezilya’nın yağmur ormanına mı yoksa Amazon’un Jeff Bezos’una mı verildiğini belirlemek için yeterli güce sahiptir.?

Sık sık olduğu gibi paraya gelirse, ICANN, şişirilmiş bürokrasisi, cömert avantajları ve maaşları ve yukarıda bahsedilen yanlış yönetim nedeniyle, kırmızı mürekkepte bir finansal sepet kasasıdır. Bu, kar amacı gütmeyen bir kar amacı gütmeyen şirket tarafından beklenecek, ancak ufukta gizlenen daha kötü tehlikeler var - sadece ICANN için değil, genel olarak internet için, çünkü Obama’nın hükümeti cezasız kalmaya izin vermedi.

Artık Amerikan bayrağı altında değil, BRIC ülkeleri (Brezilya, Rusya, Çin ve Hindistan) gibi ülkeler kopup kendi İnternet sürümlerini oluşturmaya karar verebilirler. Avrupa Birliği, halihazırda GDPR ile kendi yolunda ilerlemekte, dost bir kıymık Internet oluşturmak için başka bir adaydır. Tüm bunlar sessizce, gizlice gerçekleşiyor, ABD'de odak noktası Facebook, gizlilik ve ondan eski bir evlilik dışı seksapakları. Şimdi uyandığımız zaman.

Editörlerin notu: Stan'in görüşleri tek başınadır ve diğer ProPrivacy.com personelinin görüşlerini yansıttığı görülmemelidir. Bu yazıda resmi hattımız çok daha iyi temsil ediliyor:

"Obama'nın 'interneti bıraktığını' iddia eden sadece Cumhuriyetçi taraftarların azınlığıdır. Genel olarak sadece ceviz propagandası olarak anlaşılabilecek bir görüş. İnsanların büyük çoğunluğu ABD'nin ICANN üzerinde tek bir kontrole sahip olmadığını iyi bir şey olarak görüyor ve değişim internet için tarihi bir an oldu."

Resim kredisi: Profit_Image / Shutterstock tarafından.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me