Facebook insanların sahte isimler kullanmasına izin vermeli mi?

2012 yılında 83 milyondan fazla Facebook hesabının sahte olduğu açıklandı. Vahiy, Facebook hisselerinin fiyatının 20 doların altına düşmesine neden oldu. Facebook'un takma adların kullanımını azaltarak hissedarları yatıştırmaya karar verdiğini söylemeye gerek yok.


Tabii ki, Facebook bunun sadece en iyi çıkarlarınızın yürekten olduğuna inanmanızı istiyor. Yine de, özel hayatlarını ve iş hayatlarını silah uzunluğunda tutmak isteyen insanlar için, zihinsel sağlık sorunlarından muzdarip insanlar, transseksüel insanlar, takma ad veya sahne adı ile popüler olarak bilinen profesyoneller, Feministler veya nefrete maruz kalan diğer eylemci grupları suçlar - veya kişisel gizlilik nedenleriyle kimliğini gizlemeyi tercih eden kişiler - kural muazzam bir hayal kırıklığı kaynağıdır.

Evet, insanları dolandırmak için yasadışı, sahte ve yinelenen profiller kullanan siber suçlular olduğu doğrudur. Sahte profiller insanları takip etmek için kullanılır ve İsrail ordusuna kötü amaçlı yazılım bulaştıracak sahte profiller (çekici kadın singletonlara ait gibi görünen) kullanan sahtekarlar bile olmuştur. Liste devam ediyor.

Yine de, sahte Facebook hesaplarının tehlikeleri hakkında duyduğunuz her hikaye için, gerçek kimliklerini gizlemek istemek için makul ve meşru bir nedeni olan biriyle ilgili başka bir dava var..

Sorunlu kimlikler

Dünyanın her yerinde insanlar gizli hayranların, eski sevgililerin ve takipçilerin istenmeyen bakışlarına maruz kalıyorlar. Bu insanlar için, sevdiklerinizle ve arkadaşlarınızla bir Facebook sohbetinin tadını çıkarma yeteneği taciz olma riskiyle karşı karşıyadır. Tabii ki, herkes gizlilik ayarlarını sıkılaştırabilir ve yine de, tamamen farklı bir takma adın arkasına saklanmak kadar kusursuz bir şey yoktur..

Geçen hafta, Hindistan'ın Indore şehrinde yaşayan bir kadın olan Supriya Jain, eski sevgilinin Facebook'u takip etmesi üzerine öldürüldü. Eski sevgilisi, karşı cinsin üyeleriyle çok açık bir şekilde kardeşleştiğine ve kendine ve topluluğuna utanç getirdiğine inanıyordu. Gerçekte, Jain, eski bir psikotik kıskançlık öfkesine sürükleyen Facebook'ta mükemmel masum bir erkek arkadaş bağlantısı vardı.

Ne yazık ki, Jain içerdiği tehlikeyi fark etmedi - ve görünüşe göre aslında Facebook'ta bir takma ad kullanarak düşünülmedi. Yine de, saldırısından kurtulmuş olsaydı, güvenliğini artırmak için sahte bir kimlik kullanmaya istekli olabileceğine inanmak mantıklı görünüyor. Facebook’un mevcut kurallarına göre, ona izin verilmezdi.

Ne yazık ki, bu tür hikayeler oldukça yaygındır. LGBT topluluğunun üyesi olmanın hapsedilebilir bir suç olduğu ve LGBT olarak maruz kalmanın toplumun dindar gayretli bir üyesinin elinde cinayetle sonuçlanabileceği ülkelerde - sahte bir Facebook adı yaşam ve ölüm. Privacy International'da bir araştırmacı olan Eva Blum-Dumontet, ProPrivacy.com'a verdiği demeçte,

"Çevrimiçi anonimlik, kadınlar ve LGBTIQ insanları da dahil olmak üzere bazı gruplar için özellikle önemlidir, çünkü onlar hakkında kimin göreceği ve bildikleri konusunda kontrolü elinde tutarken kimliklerini keşfedebilecekleri bir alan oluşturulmasına izin verir. Anonimlik, insanların cinsiyetleri veya cinsel kimlikleri hakkında henüz halka açık olamadıklarında ve özellikle belirli kimliklerin kriminalize edildiği ülkelerde gerekli olan sınırlara izin verir."

Karışık politika

İnanılmaz bir şekilde, bazı insanlar sahte bir ad kullandıkları için yakalanırken, diğer insanlar aslında gerçek adlarını kullanmamaya zorlanırlar. Bunun nedeni Facebook'un potansiyel sahte adları aramak için bir algoritma kullanmasıdır.

Yerli Amerikan topluluğunda, insanların açıklayıcı ikinci isimlere sahip olması yaygındır. Gerçek isim politikasını yürürlüğe koyduğundan beri, Facebook'ta kalmak için adlarını değiştirmeye zorlanan Brown Eyes ve The Enemy'i Düşman gibi ikinci isimlere sahip Amerikan yerlilerinin sayısız raporu var.

Facebook ile doğrudan temasın ve bunun gerçek adı olduğu kanıtının verilmesinden sonra bile; Facebook sık sık geri çekilmeyi ve bu kişilerin gerçek adlarını kullanmasını reddetti. Ancak, Facebook'un iddia ettiği gibi:

“Facebook, herkesin günlük yaşamda geçtiği adı kullandığı bir topluluktur. Bu, kiminle bağlantı kurduğunuzu her zaman bilmenizi sağlar. ”

Bu Zuckerberg'in sosyal forumun bazı üyelerini aktif olarak kendi kurallarını çiğnemeye zorladığı anlamına gelmiyor mu? 2015 yılında, çeşitli insan hakları örgütleri gerçek isim politikasının şu iddiada bulunduğunu iddia ederek Facebook üzerinde baskı oluşturmak için bir araya geldi:

"Batılı olmayan ülkelerdeki kullanıcıların koşullarını göz ardı eder, kullanıcılarını tehlikeye maruz bırakır, kullanıcılarının kimliklerine saygısızlık eder ve konuşma özgürlüğünü kısıtlar."

Karanlık ofis

Gölgelerdeki Polisler

Facebook'un sadece kötü niyetli kişilerin sahte hesaplar kullandığını iddia etmeleri kolay olsa da, bu argümana rasgele karşı koymanın bir yolu var. ABD'de, şüpheliler, aktivistler ve diğer ilgili kişiler hakkında bilgi toplamak amacıyla sahte profiller kullanan polis memurlarına ilişkin çok sayıda rapor bulunmaktadır. ABD'de oluyorsa, tatlı bippyınıza başka bir yerde oluyorsa bahse girebilirsiniz..

Duruşurken, polislerin insanları gözetim altına almak için sahte hesaplar kullanması Facebook kurallarına aykırıdır. Bu, gerçek isim politikasının tersi tek şey. Ve yine de, bu polislerin hâlâ meşgul olduğu bir uygulamadır.

İnanıyorum ki, polisin insanları gözetlemek için sahte hesaplar kullanmasını yasadışı hale getirmek için yasaların değişmesi gerekiyor. Ancak hükümet milletvekillerinin ele alması gereken bir konu gibi görünüyor - Facebook değil. Sonuçta, polisler sahte hesaplar kullanmak istiyorsa - ve bunun için teknik olarak yasaldır - Facebook gerçekten onları durdurabiliyorsa?

Ve eğer karar vermek için Facebook'un yeri değilse - sahte hesaplar kullanmak isteyen normal insanlarda da kolay gitmek zorunda değil mi? Sonuçta, polisler insanları gözetlemek için sahte hesaplar kullandığında, tuzak gibi korkunç bir ses çıkarıyor. Normal insanlar sahte bir hesap kullandıklarında, daha az uğursuz bir şey akla geliyor...

Konuşma özgürlüğü

Sert siyasi iklime sahip ülkelerde Facebook'un muhalefet mitingleri ve protestolar düzenlemek için kullanıldığı iyi bilinmektedir. Totaliter rejimlerde yaşayan insanlar için muhalif görüşleri ifade etmek son derece tehlikeli olabilir.

Hükümetin dayattığı propaganda balonunun sınırları içinde hayati bilgileri yaymak için meşru bir nedeni olan vatandaşlar için - sahte isimler yaşam ve ölüm arasındaki fark anlamına gelebilir.

Ve aklınızı konuşmanın tehlikeli olduğu durumlarda, insanların kendi sansürüne eğilimli olduğunu unutmayın. Bu nedenle, Facebook’un gerçek isim politikası, toplumu iyileştirmede önemli bir rolü olan çok sayıda insana zarar vermek anlamına gelir. Blum-Dumontet yorum yaptı:

"Anonimlik genellikle siyasi görüşleri ifade etmenin yanı sıra düdüğü çalmak için de şarttır. Her sosyal medya hesabı gerçek bir isme bağlı olsaydı MeToo hareketi aynı şekilde var olur muydu? "

Yasadışı tanım

Yasa dışı talep

Facebook’un politikalarının “insanların birbirlerine güvenebilecekleri ve sorumlu tutulabilecekleri güvenli bir ortam yaratmak” için tasarlandığı ısrarına rağmen." Gerçek şu ki, gerçek isim politikası hiç bir zaman kullanıcıları korumakla ilgili değildi. Kuruluşundan bu yana, her zaman reklam gelirlerinden elde edilen kârlar ve 2012 yılında sahte hesapların neden olduğu hisse fiyatındaki göçük ile ilgili olmuştur..

Şimdi, bir Alman mahkemesi Facebook politikalarının hem ticari amaçlı hem de yasadışı olduğuna karar verdi. Alman Tüketici Örgütleri Federasyonu'na (VZBV) göre, Facebook’un gerçek adların kullanımındaki ısrarı, gerçek ad verilerinden elde tutma, paylaşma ve kâr elde etme konusunda kullanıcı izni almanın gizli bir yöntemidir. Bu değerlendirme şimdi Berlin'deki bölge mahkemesi tarafından onaylandı.

Dijital gizlilik aktivistleri için küçük bir kazanç olsa da, Facebook karara itiraz etmeyi amaçlıyor. Dahası, desteklenmiş olsa bile, Facebook'un politikalarını yalnızca bunu yapmak zorunda kaldığı bölgelerdeki ölçeğe göre ölçeklendirmesi muhtemeldir..

Sonuç olarak, Facebook'un insanların güvenliğini önemsemediği sonucuna varmak kolaydır. Aslında ahlaksız gelir modeline devam etmek için insanları bilerek risk altına almayı tercih edeceği açıktır..

Kullanici rehberi

Sahte adla Facebook nasıl kullanılır

Facebook'u gerçek bir adla kullanmama konusunda güçlü hissediyorsanız, bunun iyi bir fikir olduğunu kabul etme eğilimindeyiz. Facebook'a kendiniz hakkında ne kadar az gerçek veri verirseniz; sosyal medya devinin sizden para kazanması daha zor.

Ayrıca, çocuklar da dahil olmak üzere birçok risk altındaki grubun sadece kendileri ve arkadaşları ve aileleri için bilinen takma adların kullanımından büyük ölçüde yararlanabileceği iyi bilinen bir gerçektir. Neyse ki, Facebook öncelikle sahte isimleri aramak için bir algoritma kullandığından, sahte bir ismi Facebook'ta yakalanmadan başarıyla kullanmak mümkündür..

Tabii ki, keşfedilirseniz (veya birileri sahte bir isim kullanmak için sizi zorlarsa; evet arkadaşlarınızı dikkatlice seçmelisiniz) sonunda gerçek doğum adınıza geri dönmek zorunda kalabilirsiniz. Facebook'ta sahte bir isim kullanmak isteyen herkes şu basit kurallara uymalıdır:

  1. Gerçek gibi görünen bir ad seçin. Aptal isimler veya “gerçek” olarak kabul edilmeyen takma adlar, Sam Smith gibi basit bir addan çok daha hızlı bir şekilde işaretlenir.

  2. Ünlü isimler kullanmayın. Kendinizi bir Kardashian yapmak eğlenceli olsa da; muhtemelen çok daha hızlı bir şekilde öğrenmenize neden olur.

  3. Kitaplardan ve filmlerden kurgusal karakterlerden uzak durun; "normal" isimler olsalar bile. Tyler Durden harika bir isim gibi görünebilir, ancak Facebook isim polisinden saklanmayı yeterince zorlaştırmıyorsunuz!

  4. Gizlilik ayarlarınızı kilitleyin. Facebook’un otomatik algoritmasının algılanmasının zor olduğu bir ad kullanıyorsanız sahte; yakalanmanın tek yolu sizi işaretleyen başka bir kullanıcı. Bu nedenle, profilinizi yakın arkadaşlarınız hariç herkesten gizlemek harika bir fikirdir.

Başlık resim kredisi: PK Studio / Shutterstock.com

Fotoğraf: Gorodenkoff / Shutterstock.com, Casimiro PT / Shutterstock.com, Bakhtiar Zein / Shutterstock.com,

Brayan Jackson Administrator
Candidate of Science in Informatics. VPN Configuration Wizard. Has been using the VPN for 5 years. Works as a specialist in a company setting up the Internet.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

6 + 3 =

map