Cambridge Analytica'nın 50 milyon Facebook kullanıcısının profiline paralı siyasi kazanç için nasıl erişebildiğini ve kötüye kullandığını gösteren skandal, gizliliğimizin ne kadarının sosyal medya ağına emanet ettiğimizi vurguladı.

Facebook CEO'su Mark Zuckerberg nihayet durum hakkında bir açıklama yapmak için kapağı kapattı. Facebook'un olanlar için sorumluluk paylaştığını itiraf etmesine rağmen, görevinin ana itişi bize gizliliğimizin Facebook'un elinde güvenli olduğunu güvence altına almayı amaçlıyor.

“Bu durumda, kötü aktörlerin insanların bilgilerine bu şekilde erişmesini önlemek için birkaç yıl önce 2014'te en önemli adımları attık.”

Daha sonra, geliştiricilerin kullanıcıların kişisel verilerine erişimini daha da kısıtlamak ve kullanıcıların verileri üzerindeki kontrolünü iyileştirmek için planlanan adımları özetlemeye devam eder..

Bu anlaşılabilir bir durumdur, ancak kişisel bilgilerinizi toplamak ve para kazanmak için Facebook'un var olduğu temel gerçeğini ele almaz. Son derece kişiselleştirilmiş reklamları (ve görünüşe göre politik propagandayı) hedeflemeniz için olabildiğince çok şey öğrenmek Facebook’un tüm iş modelidir - daha sonra en yüksek teklif veren ve ötesine satış yapmak için verilerimizi sağmak.


Facebook sürüsünü sağlamazsa, ücretsiz hizmet olarak iş modeli yoktur. Söylediği gibi, “bir ürün için ödeme yapmıyorsanız, ürün sizsiniz.” Bu noktayı kanıtlamak için, Facebook'un yakın zamanda bilginiz veya rızanız olmadan verilerinizi yutmak için kullandığı bazı gizli taktikleri derledim..

Facebook'un Yüz Tanıma Yazılımı

2013 yılında Facebook yüz tanımayı tanıttı. Bunun belirtilen amacı, Facebook'un arkadaşlarına fotoğraflarda etiketlemesini önermekti. İlk başta, fotoğraflar yalnızca yakın arkadaşları tanımlamak için tarandı, ancak Facebook'a yüklenen tüm fotoğraflar artık taranıyor. Bu taramalar yüzleri gizlenmiş olsa bile% 98 doğrulukta bireyleri tanımlayabilir.

Şu anda devam eden bir sınıf davası sonrasında Facebook, yüz tanıma yoluyla elde edilen görüntülerin nasıl kullanıldığını yönetmek için tasarlanmış yeni araçlar hakkında kullanıcıları uyarmaya başladı..

Ama işte şey. Bu araçlar yalnızca diğer kullanıcıların sizin görüntülerinizle ne yapacağını kontrol etmenize izin verir. Facebook'tan fotoğraflarınız için fotoğraf taramasını isteyemezsiniz ve topladığı verilerle taradığı fotoğraflarda sizi tanımaktan ne yaptığını kontrol edemezsiniz..

Bu, fotoğrafın çekildiği zaman nerede, ne zaman ve kiminle olduğunuzu içerir - bu çok samimi bir bilgidir. Kendinizin fotoğraflarının Facebook haber beslemelerini açmasını engelleyebilirsiniz, ancak Facebook'un kendisinin veri madenciliği yapmasını engelleyemezsiniz..

Facebook’un kullanıcılarına gizlilik konusunda sırtlarına sahip olduklarından emin olma girişimlerinin çoğunda olduğu gibi, bu araçlar da büyük ölçüde duman ve aynalardır; Facebook'un son derece müdahaleci doğasını gizlemek için tasarlandı.

Daha katı gizlilik düzenlemeleri (yaklaşmakta olan GDPR gibi) sayesinde, yüz tanıma teknolojisinin AB veya Kanada'daki kullanıcılara “sunulmadığını” belirtmek gerekir..

Onavo VPN

2013'te Facebook, bir VPN ürününü de pazarlayan bir İsrail web analizi şirketi olan Onavo'yu satın aldı.

Sanal Özel Ağ (VPN), kullanıcılarının gizliliğini ve güvenliğini artırmak için tasarlanmış bir teknolojidir. Bunu, cihazınız ile bir VPN sağlayıcısı tarafından çalıştırılan bir sunucu arasında güvenli bir bağlantı oluşturarak yapar. Bu, İnternet sağlayıcınızın, hükümetin veya WiFi korsanlarınızın verilerinizi görmesini veya bunlara müdahale etmesini önler.

Ancak VPN sağlayıcısı verilerinizi görebilir, bu nedenle güvenilir bir VPN sağlayıcısı seçmek önemlidir. Ne yazık ki, Onavo’nun durumunda bu, Facebook’a güvenmek anlamına geliyor.

Onavo Protect VPN uygulaması 33 milyondan fazla iOS ve Android kullanıcısı tarafından kullanılıyor. Çoğu, belirtilen amacının “Facebook ürünlerini ve hizmetlerini iyileştirmek, insanların değer verdiği ürün ve hizmetlerle ilgili bilgi edinmek ve daha iyi deneyimler oluşturmak” olduğunun farkında değildir.

Bu, çoğu insanın VPN kullanırken oldukça makul bir şekilde beklediği gizliliği sağlamanın neredeyse tam tersidir

Ağustos 2017'de Wall Street Journal, Facebook'un WhatsApp satın alma kararını etkileyen Snapchat gibi rakiplerin performansını izlemek için Onavo uygulaması aracılığıyla toplanan verileri kullandığını bildirdi.

Facebook'un Onavo'yu kullanırken çevrimiçi yaptığınız hemen hemen her şeyi görebildiği göz önüne alındığında, bu gizlilik alarm çanlarının çalmasını sağlamalıdır.

Facebook şimdi Onovo VPN'yi “Koru” altındaki iOS uygulamasında" bölümünün…

Onavo VPN

Birkaç gün sonra Google Play Store'dan kaldırılsa da, kullanıcılardan öfke duyduktan sonra Onavo, Bolt App Lock uygulamasını da yayınladı. Bu, uygulamaları PIN kodu, desen veya parmak izi ile kilitleyerek kullanıcıların güvenliğini artırdığı iddia edildi.

Yine, bu uygulama kullanıcılarına ait verileri Facebook tarafından kullanılmak üzere toplamak için kullanıldı.

“Mobil cihazınız ve yüklü uygulamalar hakkında bilgi topluyoruz. Bu, bu uygulamaların ne zaman kullanıldığına ilişkin bilgileri ve cihaz ve ağ bilgilerini içerir. Bu bilgileri bir Onavo uygulaması olan Bolt App Lock'u çalıştırmamıza ve hizmeti geliştirmemize yardımcı olmak için kullanırız ve analiz ederiz. Facebook'un bir parçası olduğumuz için, bu bilgileri Facebook ürün ve hizmetlerini geliştirmek, insanların değer verdiği ürün ve hizmetler hakkında bilgi edinmek ve daha iyi deneyimler oluşturmak için de dava açıyoruz. ”

Ya da başka bir deyişle: güvenliğinizi artırmak için indirdiğiniz uygulama aslında Facebook casus yazılımıdır.

Facebook’un İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması

Bir faktör kimlik doğrulaması, kullanıcı adınızı ve şifrenizi bilmek gibi kimliğinizi doğrulamak için tek bir adım gerektirir.

İki faktörlü kimlik doğrulama (2FA), kimliğinizi doğrulamak için kullanılan bir şeye (genellikle bir telefon) sahip olmanızı gerektirerek bilgisayar korsanlarına karşı başka bir koruma katmanı sağlar. Bu nedenle, 2FA kullanmak güvenliğinizi büyük ölçüde artırır.

Maalesef Facebook, 2FA'yı kullanıcıların telefon numaralarını almanın gizli bir yolu olarak ele aldı, böylece SMS bildirimleriyle spam gönderebilsin. Yaralanmaya hakaret eklemek için, bu iletilere (evrensel olarak tanınan “DUR” iletisinde olduğu gibi) yanıt verme girişimi, yanıtın Facebook duvarınıza gönderilmesine neden olur.

Bu tür bildirimlerin kasıtlı mı yoksa bir “hata” mı olduğu belirsizdir, ancak Mathew Green gibi kullanıcıların kendilerine ne olduğu konusunda şüphe yoktu..

Birçok kişi Facebook SMS spam'ı bir hata olduğunu öne sürüyor. Yalan. FB'den biri, 2FA kullanıcılarının girdiği tüm bu cep telefonu numaralarını spam yaparak "kullanıcıları yeniden etkileşime sokma" konusunda kasıtlı bir karar verdi. Burada hiç hata yok.

- Matthew Green (@matthew_d_green) 14 Şubat 2018

Facebook Çiftçiliği: Sonuç

Facebook sinsi ve Cambridge Analytica skandalına cevabı saf hasar sınırlaması. Olumlu iyileştirmeler yapmasına (ve daha fazlasını yapmayı planlamasına rağmen), hiçbir şey Facebook'un gizliliğinizi ve kazancınızı elde ederken elde ettiği verilerden istifade etmek için var olduğu temel gerçeğini değiştirmeyecektir. Biz uygun gördüğü kimseye bir ürün olarak süt ve satış için Facebook sürüsü vardır.

Facebook'un izin verdiği gizlilik ayarlarıyla uğraşmak hiç bir şeyi değiştirmez. Son günlerde her yerdeki haber kuruluşları okuyucuları Facebook hesaplarını silmeye teşvik ediyor.

Bu kesinlikle kötü bir fikir değil, ancak Facebook hesabınızı silmek bile sosyal medya devi tarafından takip edilip profillenmek için yeterli değil. İnternet'teki hemen hemen her web sayfasında, Facebook kullanıcısı olmayanları bile izlemek için kullanılan Facebook “Beğen” düğmeleri bulunur.

Ayrıca, hesabınızı sildiğinizde Facebook'un üzerinizde topladığı tüm verileri gerçekten silmediği neredeyse kesindir..

Bununla birlikte, Facebook hesabınızı silmek, kişisel gizliliğinizi, nesnel gerçeğinizi ve liberal demokrasiyi (büyük ölçüde vergisiz) kârın değiştiren taşında feda eden bu kurumsal canavara karşı mücadelede iyi bir başlangıçtır. Burada yapmak için talimatlarımız var.

Gerçek şu ki, Facebook şüphesiz dünyanın en büyük veri çiftçilerinden biri ve kişisel bilgilerimizle pompalara giderek nakit ineği finanse ediyoruz..

Görüntü Kaynağı

https://itunes.apple.com/us/app/onavo-protect-vpn-security/id577491499?mt=8

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me