Decentraleyes, göz atarken gizliliğinizi artırmayı amaçlayan yeni bir açık kaynaklı Firefox eklentisidir. Bunu CND kaynaklarını yerel olarak barındırarak yapar. Tarayıcınız bu CDN kaynaklarından biri için istekte bulunduğunda, istek engellenir ve bunun yerine yerel bir sürüm sunulur.


Ne oluyor be?

Sıfırdan web siteleri oluşturmak zor bir iştir. Web geliştiricileri, her seferinde tekerleği yeniden icat etmek yerine, ortak görevleri yapan yararlı açık kaynak kodlu kütüphaneleri paylaşırlar. Örneğin, JavaScript kitaplıkları veya jQuery veya Ember gibi web çerçeveleri.

Bu nedenle, geliştiriciler kodu kendileri yazmak yerine web sayfalarından bu paylaşılan komut dosyalarına başvurabilirler. Bu paylaşılan komut dosyaları içerik dağıtım ağlarında (CDN'ler) barındırılır - birden çok veri merkezine dağıtılan proxy sunucuların küresel olarak dağıtılmış ağları.

Bu dağıtılmış ağlarda barındırılan komut dosyaları geliştiriciler arasında kolayca paylaşılabilir, aynı zamanda CDN'ler içerik dağıtmanın çok etkili bir yoludur. Bu nedenle, bunlarda barındırılan kaynakları kullanmak sayfaların daha hızlı yüklenmesini sağlar. Ayrıca, kaynakların kendilerini barındıran geliştiricilerin mali yükünü de ortadan kaldırır.

Sonuç olarak, var olan tüm web sitelerinin çok büyük bir yüzdesi CDN'lerde paylaşılan kütüphaneleri düzenli olarak kullanıyor.

Öyleyse yay! Kulağa harika geliyor. CDN'lere Git?

Sorun

Sorun CDN barındırma maliyeti. Google, Facebook ve Microsoft gibi şirketler de ücretsiz hosting sunuyor. Ücretsiz, web geliştiricileri için geri kalanı bizim için en sevdiği fiyattır, bu nedenle tüm web sitesi kaynaklarının çok büyük bir kısmı şimdi bu şirketler tarafından barındırılan CDN'lerde barındırılmaktadır..

Google ve arkadaşlarının her zaman olduğu gibi, parasal bir maliyeti olmamasına rağmen, bunların kullanımı için gizliliğimizle ödeme yaparız. Eski atasözü ilerledikçe, bir ürün için ödeme yapmıyorsanız, ürün sizsiniz!

Bu CDN'lerden birinde barındırılan bir kitaplığa başvuran bir web sitesini her ziyaret ettiğinizde, Google, Facebook, Microsoft, vb. Bunu bilir ve web sitesinden web sitesine giderken sizi izleyebilir.

Daha da endişe verici bir şekilde, bu şirketlerin barındırılan kodu daha kötü niyetli bir şeyle değiştirmesini engelleyecek hiçbir şey yoktur. Ve tarayıcınızın (veya virüsten koruma yazılımınızın) bunu engellemesinin hiçbir yolu yoktur.

Muhtemel çözümler

Bu sorunun bir çözümü, komut dosyalarının çalışmasını önlemek için NoScript veya uMatrix gibi eklentiler kullanmaktır. Ancak bu eklentiler ileri düzey kullanıcılar için çok önemlidir. Bunları uygun şekilde yapılandırmak zor ve zaman alıcı bir iştir. Ve o zaman bile, çalışmak için bu harici komut dosyalarına dayanan birçok web sitesini “kırar”.

Başka bir olası çözüm, web geliştiricilerinin birlikte kulüp yapması ve web kaynaklarını barındırmak için kamu tarafından denetlenen ve kar amacı gütmeyen bir kuruluş oluşturması olacaktır. Ancak bu zaman ve para gerektiriyor, bu nedenle şu anda böyle bir hareket planlanmıyor.

Decentraleyes'e girin

Decentraleyes Firefox eklentisi, yaygın olarak kullanılan kaynakları yerel olarak depolar. Bir web sitesi desteklenen bir ağda bunlara erişmeye çalıştığında, Decentraleyes isteği engeller ve bunun yerine yerel olarak depolanan kaynağı yükler.

- Desteklenen Ağlar: Google Tarafından Barındırılan Kütüphaneler, Microsoft Ajax CDN, CDNJS (Cloudflare), jQuery CDN (MaxCDN), jsDelivr (MaxCDN), Yandex CDN, Baidu CDN, Sina Halk Kaynakları ve UpYun Kütüphaneleri.

- Birlikte Kaynaklanan Kaynaklar: AngularJS, Backbone.js, Dojo, Ember.js, Ext Core, jQuery, jQuery UI, Modernizr, MooTools, Prototype, Scriptaculous, SWFObject, Underscore.js ve Web Yazı Tipi Yükleyici.

Bu, Google'ın vs. CDN istekleri aracılığıyla sizi izlemesini engellemekle kalmaz, aynı zamanda yerel kaynaklar her zaman uzak olanlardan daha hızlı yüklenir. Böylece web sayfaları daha hızlı yüklenir. kazanmak!

Sonuç

Decentraleyes harika bir fikirdir ve kullanımda tamamen şeffaftır. Aslında, muhtemelen biraz fazla şeffaftır. Bu şekilde kaç CDN kaynağının engellendiğinin görsel bir temsilini gösterebilirse iyi olur. Olduğu gibi, bu bilgileri bulmak için Firefox’un geliştirici konsoluna girmeniz gerekir

Decentraleyes'in şu anda olduğundan daha fazla kaynak için çalışıp çalışmadığı da iyi olurdu..

Ama hala erken günler ve bu şık eklentiyi yüklememek için hiçbir neden düşünemiyorum. Kendi başına, çevrimiçi olarak izlenmenizi engellemez, ancak yine de gizlilik araç setinizde değerli bir araçtır..

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me