Küresel VPN devi CyberGhost'un arkasındaki firma Kape teknolojileri, rakip bir VPN markası olan ZenMate'i satın aldığını duyurdu. Kurulan Alman VPN sağlayıcısı, Isle of Man'da bulunan teknoloji firması tarafından doğrudan satın alındı..

ZenMate Ağustos ayında 45 milyon yüklemeye ulaştığını duyurdu. Dijital gizlilik pazarında zaten güçlü olan Avrupa varlığını güçlendirmek için Kape tarafından satın alındı. Kape CEO'su Ido Erlichman şunları söyledi:

"Veri koruma çözümlerinin sağlanması, pazarın önümüzdeki yıllarda çift haneli büyümesini sürdürmesi beklenen Kape için önemli bir odak noktasıdır. Bu nedenle ZenMate'i mevcut portföyümüze son derece tamamlayıcı olduğu, Avrupa'daki varlığımızı güçlendirdiği ve SaaS kullanıcı tabanımızı genişlettiği için eklemekten mutluluk duyuyoruz. ”

Satın alma hem ZenMate'i hem de ana şirketi ZenGuard'ı içeriyor.

"Tüketici güvenlik yazılımı işi Kape, ZenGuard GmbH'nin ve çıkarılmış sermayesinin tamamını sanal özel ağ çözümlerinin sağlanmasına odaklanan çok platformlu bir güvenlik yazılımı işi olan ZenMate'in devralındığını duyurmaktan memnuniyet duyar. 4.8 milyon € ."


ZenMate Özellikleri önizlemesi

İlerideki değişiklikler?

Satın alımın ardından ZenMate kendi adı altında ticaret yapmaya devam edecek. Bu, mevcut abonelerin rahatça dinlenebileceği anlamına gelir. Aslında, tüketiciler, VPN'nin altyapısında ve yazılımında, Kape’nin mevcut VPN'i CyberGhost'tan gelmesi beklenen gelişmiş özelliklerle iyileştirmeler bekleyebilirler. ZenMate CEO'su Andrei Mochola, ZenMate’in geleceği konusunda iyimser.

“Kape Ailesine katılmaktan ve en iyi çevrimiçi koruma ve kullanıcı deneyimini sunmak için farklı ekiplerle işbirliğine başlamaktan son derece mutluyuz. Şirketlerimiz arasında, VPN ile veya kötü amaçlı yazılımdan koruma ile sınırlı olmamak kaydıyla, işi mümkün olan tüm alanlarda bir bütün olarak büyütmemize yardımcı olacak doğal sinerjiler olduğunu düşünüyorum. ”

Bu olacakların bir habercisi

Kape’nin rakip bir VPN markasını satın alması, son zamanlarda yükselen bir trendin devamıdır: Gelecekte kartopu bekleniyor. Daha küçük VPN şirketleri için gelecek göze çarpıyor gibi görünüyor, birçoğu yavaşça ortaya çıkan bir avuç VPN deviyle rekabet etmek için mücadele ediyor.

Pazar kalabalık, rekabet yüksek ve güvenlik endüstrisindeki en büyük oyunculardan bazıları stratejik olarak hareket ediyor. VPN'lerin yılda 16 milyar endüstri olduğu düşünüldüğünde, bu 2025 yılına kadar iki katına çıkması bekleniyor..

2012 yılında, popüler antivirüs Norton'un arkasındaki firma Symantec, Norton WiFi Privacy adlı kendi VPN'ini başlattı. Ardından, geçen yıl, Symantec 2010 yılından beri piyasaya sürülen Kanada merkezli bir VPN olan SurfEasy'yi satın aldı..

Kaspersky Labs - ünlü Rus antivirüs ve internet güvenlik şirketi - geçen yıl Güvenli Bağlantı adlı bir VPN başlattı. 2013 yılında Facebook, İsrail VPN firması Onavo'yu satın aldı. Mart ayında McAffee, Kanada VPN sağlayıcısı TunnelBear'ı satın alarak VPN pazarında daha derinlere doğru ilerledi. Satın alma sırasında McAffee, Tunnelbear’ın teknolojisini mevcut VPN hizmetine (Güvenli Bağlantı) entegre etmeyi planladığını söyledi..

Kape logosu

Mücadele

Kape’nin ZenMate’i satın alması, rakip VPN markalarını tüketmek için iştahı olan sadece Big Tech'in yeni gelenleri olmadığını kanıtlıyor. Geçen yıl ABD VPN devi IPVanish'in arkasındaki CDN firması StackPath, StrongVPN'i satın alarak da aynı şeyi yaptı. Söylentiler VPNHub'da oynamak için bir ele sahip olabileceğini gösteriyor - bu yılın başında PornHub tarafından başlatılan VPN.

PrivateVPN CEO'su Martin Muller, gelecekte bu tür satın almalara “daha ​​agresif bir yaklaşım” görmeyi bekleyebileceğimize inanıyor. Muller ProPrivacy.com'a söyledi,

“Sanırım bir pazarın pekiştiğini görüyoruz ve bazı önde gelen firmalar tarafından yaklaşıldığımız bir sır değil.”

Muller'e göre, “reklam için tonlarca para harcamaktan daha küçük VPN sağlayıcıları satın almak daha ucuzdur.” Bunu akılda tutarak, birçok küçük VPN'ye düzenli olarak tekliflerle yaklaşılıyor gibi görünüyor. Sadece zaman gösterecek, ancak bu sağlayıcıların en azından bazılarının reddetmek için çok iyi teklifleri satın alması muhtemel görünüyor.

VPN pazarının geleceği hakkında yükseliş tahminleri ile - bu küçük firmalar kesinlikle başlarını mümkün olduğunca uzun süre suyun üstünde tutmayı umuyor olacaklar; daha yüksek bir fiyat için satabilecekleri bir zamana kadar.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me