Microsoft, dün bir dizi hizmet için Kullanım Şartlarını güncelledi. Çoğunlukla, değişiklikler oldukça önemsizdir. Bununla birlikte, güncellenen belgenin bazı bölümlerinin dilleri sallanıyor - çünkü tüketicilerin dijital gizlilik hakları üzerinde zararlı etkileri var.


“Microsoft Hizmet Sözleşmesi” nde yapılan değişiklikler Xbox, Skype, Cortana, Office 365 ve OneDrive dahil olmak üzere bir dizi hizmet için geçerlidir. Aslında, toplamda 90'dan fazla Microsoft hizmetini kapsamaktadır. İlgili kısım, aşağıdakileri okuyan 3 (a) ve 5 numaralı kurşun noktaları şeklinde gelir:

“Davranış Kuralları bölümünde, rahatsız edici dil ve hileli faaliyetlerin kullanılmasının yasaklandığını açıkladık. Ayrıca, Davranış Kurallarının Xbox Hizmetleri aracılığıyla ihlal edilmesinin, içerik lisanslarının kaybedilmesi, Xbox Gold Üyelik süresi ve hesapla ilişkili Microsoft hesap bakiyeleri de dahil olmak üzere Xbox Hizmetlerine katılımdan kaynaklanan askıya almalara veya yasaklara neden olabileceğini açıkladık. ”

"Hizmetleri, uygunsuz içerik veya materyal paylaşmak için herkese açık olarak görüntülemeyin veya kullanmayın (örneğin, çıplaklık, hayvanlarla cinsel ilişki, pornografi, saldırgan dil, grafik şiddet veya suç faaliyeti dahil)."

Gördüğünüz gibi, yeni kullanıcı sözleşmesine göre, çiftlerin artık - birbirlerini ne kadar özlüyorlarsa olsunlar - veya yetişkinleri kabul etmelerine rağmen - Skype platformunda birbirlerini cinsel ilişkiye sokmalarına izin verilmiyor. Benzer şekilde, bir konuşma sırasında küfür etmek artık yasadışıdır - saldırgan dilli bir belgeyi OneDrive'a kaydetmek gibi.

Bir Halo turu sırasında sinirlendiğinizde, bir atış çılgınlığı etrafında zıplarken, sizi büyük görmeye başlayan M ile başınız belaya sokabilir. hatta ödenmemiş bakiyelere el koyar. Aslında, Cortana'da küfür etmek bile gizliliğinizin ihlaline neden olabilir.

Microsoft Sözleşmesi 1

Bir VPN sizi gizli tutmanıza yardımcı olabilir, daha fazla bilgi için aşağıdaki kılavuzlara bakın:

  • Xbox One VPN
  • Windows VPN
  • Skype için VPN

Çok Fazla İnvaziv

Hızlı bir bakışta, yeni hizmet şartlarının bir şekilde uygulanamaz olduğunu düşünmenize izin verilir. Ancak, yeni sözleşmeyi daha ayrıntılı incelediğinizde işler daha da zorlaşıyor. Bölüm 3 (b), şunları belirtir:

“Bu Şartların ihlal edildiği iddiasıyla ilgili olarak Microsoft, sorunu çözmek için İçeriğinizi inceleme hakkını saklı tutar.”

Temel olarak, Microsoft, sadece neden olduğuna inanıyorsa Skype mesajlarınıza erişme izni veriyor. Aynı durum diğer hizmetlerin herhangi biri için de geçerlidir - kötü dil için işaretlenmişseniz - Microsoft hesaplarınıza girip dolaşmak hakkını saklı tutar..

Sivil haklar aktivisti ve hukuk öğrencisi Jonathan Corbett, haklı olarak Microsoft’un yeni şartlarının çok geniş olduğuna inanıyor. Dün yayınlanan bir blog gönderisinde Corbett yorum yaptı:

“Burada açık olan, Microsoft'un hesabınızı istedikleri zaman iptal etme hakkını saklı tutmasıdır. “Saldırgan dili” (veya bu konu için “grafik şiddetini”) tanımlamak için hiçbir şey yapmazlar ve 2018'de herhangi bir kişi tarafından rahatsız edilebildiğinde, bu terimler Microsoft personelinin istedikleri ve istedikleri zaman sınırsız sansür kullanmasına izin verir. ”

Corbett ayrıca bir soruşturmanın bir şikayetle tetiklenmesi gerekmediğine de dikkat çekiyor:

"Terimler, size karşı herhangi bir şikayette bulunulmasını gerektirmiyor gibi görünüyor - yalnızca bir çalışan “.""

Küfretmeyi

Hakaret

“Saldırgan dil” olarak kabul edilen şeyle ilgili net tanımlar olmadan, tüketicilerin bu değişikliklere uygun şekilde hazırlanmaları imkansızdır. Ve neden yapmak zorundalar? Kesinlikle özel (veya özel çıplaklıkta) küfür otomatik olarak yasaklanmamalıdır?

Microsoft hizmetleri genelinde geniş bir dijital gizlilik kaybı olasılığı ile, tüketicilere en azından neler yapabilecekleri ve yapamayacakları hakkında kesin özellikler verilmelidir.

Örneğin, birisi Onedrive'da gerilim filmi yazıyorsa ne olur? Gangster kahramanını roman boyunca yemin ettirmek onları Skype gibi diğer Microsoft platformlarında gizlilik kaybı olasılığına karşı açar mı? Kesinlikle bir olasılık gibi görünüyor.

Ve neyin “saldırgan” olduğunu neye karar verir? Sonuçta, bir kişiye rahatsız edici olan - bir başkasına sıradan kabul edilebilir.

Ne yazık ki, sansürün Microsoft hizmetlerinde norm haline gelebileceği görülüyor ve Microsoft'un kullanıcılarının gizliliğini ne sıklıkta istila edebileceğine belirsiz. Windows işletim sisteminin invaziv doğası geçecek bir şeyse, teknoloji devinin durmak ve ummak istediğimden daha sık arama yeteneğini kullanması muhtemel görünüyor..

Nsa Microsoft

Gözetleme Tarihi

Belki de bu değişikliklerle ilgili en önemli şey, Microsoft'un Skype'ta söylediklerinizi tarayabildiği ve tarayabildiği kesin bir hatırlatmadır. Snowden vahiylerinden bu yana Skype, NSA ile işbirliği yapmak için radarda. 2013 yılında Skype'ın NSA'ya verdiği video ve ses bilgilerini üç katına çıkardığı ortaya çıktı.

Bunu göz önünde bulundurarak, Microsoft'un insanların Skype mesajlarının içeriğine erişmelerine izin vermek için otomatik olarak “rahatsız edici dil” algılamasını kullanıp kullanmayacağını merak etmek mantıklı görünüyor. Microsoft şunları iddia ediyor:

“Tüm Hizmetleri izleyemeyiz ve bunu yapmaya teşebbüs edemeyiz.”

Ne yazık ki, bu fikrimi dinlendirmiyor, çünkü yeni anlaşma çok fazla gri alan bırakıyor ve kesin olarak bilemeyiz. Geçmişin geçmesi gereken bir şey varsa - ABD yetkilileri olabilir - ve Microsoft, hesaplarınız aracılığıyla gözetleme ile sonuçlanır.

E2E Şifrelemesi

E2E Şifrelemesi

Skype kullanıcıları için bir umut ışığı, Microsoft'un Ocak ayında habercinin Sinyal protokolü aracılığıyla Uçtan Uca (E2E) Şifrelemesi aldığını duyurmasıdır. Ne yazık ki, bu şifreleme sadece kısa mesajlar için geçerli olacak. Ayrıca, kullanıcıların dijital gizliliklerini korumak için bu şifreleme işlevini (Özel Konuşmalar olarak adlandırılır) açması gerekir.

Gizliliğini önemseyen herkese, özellikle yeni Microsoft Hizmet Sözleşmesi ışığında Özel Konuşmalar özelliğini açmaları önemle tavsiye edilir. Maalesef, Özel Sohbetler yalnızca sizinle bir kişi arasında açılabilir. Bu özellik gruplar halinde desteklenmez. Ayrıca, E2E şifrelemesi yalnızca iOS ve Android'deki Skype'ta (6.0+) kullanılabilir.

Özelliği açmak için şu adımları izleyin:

  1. + Simgesine dokunun veya tıklayın.
  2. seçmek Yeni Özel Konuşma.
  3. Özel Sohbeti başlatmak istediğiniz kişiyi seçin. Bu kişiyle yeni bir sohbete yönlendirileceksiniz.
  4. Kişinize davetinizi kabul etmenizi isteyen bir davetiye gönderilir. Bu davetiye yalnızca 7 gün geçerlidir. Daha önce kabul etmezlerse davetin süresi dolar.
  5. Kişi kabul ederse, Özel Görüşme söz konusu cihazda kullanılabilir. İleti dizisini farklı bir cihaza taşımak için diğer cihaza Özel COnversations davetini tekrar göndermeniz gerekir.

Neden şimdi?

Peki, Microsoft neden şimdi bu değişiklikleri yaptı? Genellikle yakın zamanda kabul edilen Fight Online Seks Kaçakçılığı Yasası (FOSTA) nedeniyle olduğu düşünülmektedir. Electronic Frontier Foundation, bu eylemin “internet için karanlık bir gün” olarak geçmesine atıfta bulundu, çünkü “İnternet platformlarını kullanıcılarını sansürlemeye zorlayarak çevrimiçi konuşmayı susturmak”.

FOSTA / SESTA, kullanıcıların konuşmalarından, yasa dışı olarak paylaşılan içerikten ve trafik işlemleri olarak yorumlanabilecek diğer her şeyden platformları sorumlu tutma gücüne sahiptir.

Görüşler yazarın kendi.

Başlık resim kredisi: tanuha2001 / Shutterstock.com

Fotoğraf: dennizn / Shutterstock.com, ShendArt / Shutterstock.com, g0d4ather / Shutterstock.com,

Profit_Image / Shutterstock.com

Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me