Siber güvenlik dünyanın en büyük sorunlarından biridir. İster bilgisayar korsanlığı ister DDoS saldırıları olsun, firmalar sürekli olarak iş uygulamalarını yavaşlatan veya tüketicileri veri hırsızlığına maruz bırakan bir dizi saldırıdan etkileniyor. Ne yazık ki, firmalar rekabetçi çevrimiçi pazarda yer almak söz konusu olduğunda bir miktar Catch 22 durumunda kalıyorlar.


Tüketiciler hızlı yükleme süreleri, kullanım kolaylığı ve olabildiğince az sayıda atlayışla sorunsuz bir web sitesi ortamı talep ediyor. Öte yandan, güçlü siber güvenlik işleri yavaşlatma eğilimindedir. Verileri güvenceye almak için arka planda bir şeylerin yapılmasını gerektirir ve tüketicilerin iki faktörlü kimlik doğrulama gibi çemberlerden geçmesini gerektirir.

Tüketicilerin kullanım beklentisi ile en fazla soruna neden olan güçlü siber güvenlik arasındaki bu dengeleme eylemidir. Genel olarak, firmalar sonuçta en fazla önem veriyorlar. Hızlı yükleme süreleri insanların geri gelmesini sağlarsa, bir güvenlik ödemesi gerçekleşir. Bu, firmaların saldırıya uğramaktan veya utanç verici ifadeler yayınlamaktan hoşlandığı anlamına gelmez.

Bununla birlikte, şu an için mevcut olan çözümler, her iki turta parçasını etkili bir şekilde sağlayamaz ve böylece kesikler yapılır. Bazı gevşeklik, sörfçüler için biraz daha fazla hız sağlamak için güvenlik hattından kesilir. Neyse ki, dünyanın en heyecan verici yeni teknolojisi olan Blockchain'in herkesin dualarına cevap vermeye geldiği anlaşılıyor.

İçerik Dağıtım Ağları

Şu anda firmalar, web sitesi hizmetlerini yüksek hızlarda sunmak için merkezi İçerik Dağıtım Ağlarına (CDN'ler) güveniyorlar. Bu CDN firmalarının dünya çapında bir proxy sunucuları ve veri merkezleri ağı vardır. CDN istemcileri, içeriklerini daha kısa mesafelerde ve bu nedenle daha hızlı teslimat süreleri için bu sunuculardan yararlanır.

Bu geçerli bir çözüm olmakla birlikte, bu CDN'lerle ilgili sorun genellikle oldukça maliyetli olmalarıdır. Modern web sitelerinin genellikle kullanıcılara büyük miktarda veri sunması gerekir ve CDN'ler GB tarafından şarj edildiğinden bu maliyetler hızlı bir şekilde artabilir. Ayrıca, CDN'ler merkezileştirildiklerinden, kendileri saldırılara karşı savunmasızdırlar. Ödün verildikleri ve ne zaman ele alındıklarında, kendilerine bağlı hizmetler de kesintiye uğrar.

Şimdi, Gladius adlı bir güvenlik firması, CDN benzeri sonuçları fiyatın bir kısmında sunmak için dijital işbirliğinin gücünden yararlanmanın bir yolunu bulduğuna inanıyor. Blockchain teknolojisini kullanarak Gladius, dünyanın her yerinde bulunan bilgisayar kullanıcılarının, ihtiyaç duyan web sitelerine yedek bant genişliği sağlamasına izin vermeyi amaçlıyor. Bant genişliklerini bağışlayanlar için küçük bir ödeme (Gladius token'lerinde) kazanılacak.

Merkezi olmayan içerik dağıtım ağını kullanan firmalar için avantaj sadece yıldırım hızında içerik dağıtımı değil, aynı zamanda DDoS saldırısına karşı etkili koruma olacaktır. Aynı taşla vurulmuş iki kuş gibi görünebilir. Ancak gerçekte, potansiyel olarak bir darbe dağıtılabilen kuşların tamamı sürüsüdür. Neden? Ucuz ve hızlı içerik teslimi, firmaların başka daha güçlü siber güvenlik uygulamalarına izin vereceğinden, aksi takdirde kullanıcı deneyimini çok yavaşlatmış olabilir.

Blockchain

Blockchain Kahramanı

Bu, bir firmanın insanların bilgi işlem gücünden yararlanmak için Blockchain'in gücünü kullanmasını ilk kez tasarlamamıştır. Örneğin Otoy, grafikleri uzaktan oluşturmak için insanların işlem gücünü kullanmak için blockchain kullanmayı planlıyor. Sonuç, hayal edilemeyecek kadar hızlı zamanlarda grafik oluşturabilen bir süper bilgisayarın eşdeğeri olacaktır. Golem de aynı şeyi yapmayı planlıyor.

FileCoin kısa süre önce blockchain destekli merkezi olmayan veri depolama ağı vizyonu için rekor kıran bir yatırım aldı. Otoy ve Gladius gibi, FileCoin de Blockchain'i kullanacak: bu sefer insanların kullanılmayan sabit disk alanından yararlanmak için. FileCoin başlangıç ​​para teklifinde (ICO) belirli bir miktar tartışmaya rağmen, kavram sağlam.

Sadece ismini On-line Blockchain Plc olarak değiştirerek% 394'lük pay değerine sahip olan İngiliz On-line Plc'den farklı olarak, bu girişimler gerçekten Blockchain teknolojisini yeni ve avantajlı bir şekilde kullanmaya çalışıyor..

Gladius

Gladius

Peki, nasıl olacak? Gladius insanların yedek bant genişliklerini bir araya getirmelerine izin verecektir. Bu bant genişliği daha sonra statik dosyaları barındırmak veya DDoS saldırılarına karşı hafifletmek için kullanılacaktır. Sonuç devrimci olabilir, çünkü merkezi olmayan bir ağ, bilgisayar korsanlarının saldırıları monte etmek için aynı anda birden fazla düğümü indirmesi gerektiği anlamına gelir. Ayrıca, geliştiricilerin ve tüketicilerin arabulucuyu keserek ve kişiye özel çözümlere izin vererek birbirleriyle iletişim kurabilecekleri anlamına gelir..

Bu, Dyn saldırısına benzer (Mirai botnet kullanan binlerce bilgisayarın gücünden yararlanan) büyük DDoS saldırılarıyla kolayca hedeflenebilen mevcut merkezi CDN platformları üzerinde büyük bir gelişmedir. Buna ek olarak, Gladius tarafından oluşturulan büyük bant genişliği havuzları, DDoS saldırıları tarafından üretilen bilgi seli ile kolayca başa çıkabilecektir. Dahası, çok sayıda kullanıcı Gladius'u aynı anda denetleyeceğinden, DDoS saldırıları gibi kötü amaçlı etkinlikler hızlı bir şekilde tespit edilecek.

Buna dünya çapında insanlar için bir gelir akışı yaratacağı gerçeğini de ekleyin. Ayrıca web sitelerinin tüketicilere daha yakın olan içerik dağıtım düğümlerini kullanmalarına izin verirken (diğer güçlü siber saldırıları uygulamalarına izin verirken) ve Gladius ~ (ve Sia) 'nın neden gerçek bir oyun değiştirici olabileceğini görmeye başlarsınız.

Başlık resim kredisi: dizain / Shutterstock.com

Görsel hakları: Zapp2Photo / Shutterstock.com

Brayan Jackson Administrator
Candidate of Science in Informatics. VPN Configuration Wizard. Has been using the VPN for 5 years. Works as a specialist in a company setting up the Internet.
follow me