İngiltere merkezli yardım kuruluşu Privacy International (PI), bugün dünyadaki bir dizi hükümetin alçakgönüllü alışkanlıklarına ışık tutan bir rapor yayınladı. Yeni yayınlanan rapora göre, PI, hükümetlere yabancı ajansları vatandaşları gözetlemek için eğiten geniş bir uluslararası planın kanıtlarını ortaya çıkardı.

Çoğu Batı ülkesinde, vatandaşları kendi hükümetleri tarafından gözetlenmekten korumak için mevzuat mevcuttur. Bu korumalara rağmen, devlet destekli gözetim yaygındır. Başka yerlerde, siyasi muhalifleri ve muhalefeti ayıklamak ve hapsetmek için gözetimin kullanılmasıyla sorun daha da kötüdür..

Evde gözetleme

İngiltere'de, Soruşturma Yetkileri Yasası (IPA) zaten sağlıksız bir gözetim seviyesine izin vermektedir. IPA, yüzlerce devlet kurumunun arama emri gerekmeksizin insanların web tarama geçmişlerine erişmesine izin verir. Benzer şekilde, ABD'de Dış İstihbarat Gözetim Kanunu (FISA) NSA'nın ABD vatandaşlarını gözetlemesine izin veriyor.

Her ne kadar bu invaziv uygulamalar mevcut olsa da, çoğunlukla, herhangi bir kişiye özgü gözetim veya hacklemenin gerçekleşmesi için varantlar alınmalıdır. Haklı neden gösterilmeli ve daha invaziv ve kayda değer bir sürveyansın ortaya çıkmasına izin vermek için bir hakimin izni aranmalıdır. Bu genellikle ajansları daha fazlasını istiyor.

2013 yılında Edward Snowden, ABD ve İngiltere hükümetlerinin bu ekstra gözetimi gerçekleştirmek için uzun zamandır kendi kurallarını çiğnediğini açıkladı.


Gizlilik uzmanları, Beş Göz, 9 Göz ve 14 Göz gibi ittifakların hükümetlerin sınır ötesi gözetim veri alışverişinden yararlanmasına izin vermek için orada bulunduğunu kabul ediyor. Ne yazık ki, aşırı gözetim anlaşmaları ve boşluklar bile istihbarat teşkilatlarının gözetleme arzusunu gidermek için yeterli değil.

Şimdi, PI'den yeni bir rapor, uluslararası hükümetin gözetlemesinin derinliğini ve genişliğini ortaya koydu. Batılı hükümetlerin ve kurumsal çıkarların, insan hakları ihlallerini kolaylaştırdığı bilinen yolsuz otoriter güç yapılarını yurtdışında ve yurtdışında gözetim gerçekleştirme işbirliği karşılığında nasıl doğrudan desteklediğini açıklıyor.

Onlara Balığa Öğret

Onlara Phish'e öğretin

Rapora “Phish'e öğretin: Devlet Gözetim Sponsorları” deniyor. Hükümetlerin aktif olarak “otoriter rejimler dahil olmak üzere ülkeleri gözetim yetenekleriyle finanse etmek, eğitmek ve donatmak” olduğunu ortaya koyuyor. Rapora göre milyarlarca dolar değerinde mükelleflerinin parası yabancı casusları eğitmek için sifonlandı.

ABD'de yıllık olarak “güvenlik yardımı” na yabancı ülkelere harcanan miktar son 17 yılda dört katına çıktı. 2001 yılında ABD, dış gözetim yeteneklerini canlandırmak için yılda yaklaşık 5 milyar dolar harcadı. 2015 yılına kadar, askeri ve askeri olmayan güvenlik yardımı ABD'nin tüm dış yardım harcamalarının yaklaşık% 35'ine şişmişti.

Trump’ın kontrolü altında, "güvenlik yardımı" için harcanan miktar yıllık 20 milyar dolara fırladı. Bu mali yardım, birlikte çalıştıkları yabancı ajanslara sürekli eğitim ve destek sağlayan ABD Dışişleri, Savunma ve Adalet Departmanlarından gelen lojistik yardımlarla desteklenmektedir..

PI'nin raporu ayrıca devlet kurumları ile askeri-sanayi kompleksi arasındaki rahatsız edici bağlantılara ışık tutuyor; iddiaya göre, “ABD'deki gözetim eğitimi üsleri de dahil olmak üzere” kendilerini bu tür programlara yerleştirmiş olan “büyük silah şirketleri” ni içeren bir ilişki.

Raporda verilen örnekler, bu kurumsal ve devlet kurumlarının bu programları denizaşırı ülkelerde yürütmek için iletişim engelleme ve gözetim teknolojileri ile finansman ve eğitim sağlamak üzere birlikte çalıştıklarını ortaya koyuyor. İlgili firmalar arasında DynCorp International, Leidos Inc, AAR, Kuzey Amerika Gözetim Sistemleri (NASS), Pasifik Mimarlar ve Mühendisler (PAE), Engility ve Obera LLC yer alıyor..

Bu tür firmaların kazançlı sözleşmeler yapmasına izin vermek için uluslararası toplumdan fon alan hedeflerin listesi bir kabustan başka bir şey değildir.

Nsa Askeri Kompleksi

Batı boyunca

İngiltere'de raporda, vergi mükelleflerinin parasının “Siber Polis Memurları" Ukrayna'da, Afrika kıtasında ve Suudi Arabistan'da. İlki, İngiltere'nin uzun zamandır insan hakları ihlallerine mahkum olan bir bölgede finansal ve lojistik destek sağlamaya devam ettiğinin açık bir göstergesi. Raporda ayrıca Sri Lanka'daki “toplum polisliği” tekniklerinin İngiltere finansmanına da ışık tutuyor. Hükümetin “toplum temelli polisliğin bir kaplamasının daha az lezzetli davranışları kapsayacak şekilde kullanılması” konusundaki endişelerine rağmen gerçekleşen eğitim".

Fransa ve Almanya benzer eğitim ve finansman programlarında yer almaktadır. Almanya'nın Mısır güvenlik ajanslarına fon sağladığı biliniyor; daha sonra kabul ettiği eğitim “sadece teröristleri takip etmek için değil, aynı zamanda diğer insan gruplarına zulmetmek için de kullanılmış olabilir”".

Fransız finansmanı 10 Afrika ülkesinde polis ve askeri eğitim merkezlerine yardım etti. % 40 Fransız devletine ait bir güvenlik danışmanlığı ve eğitim şirketi olan Civipol'ün Afrika genelinde “araştırma teknikleri, bilgi paylaşımı ve toplama, siber suç, GPS veri analizi ve cep telefonu konum izleme / tanımlama konularında eğitim” sağladığı bilinmektedir..

Civipol

Civipol'e AB'nin Afrika Güven Fonu kapsamında finansman sağlamanın yanı sıra AB, yabancı ülkelerdeki sınır kontrolü ve gözetim yeteneklerini geliştirerek Avrupa'ya göçü caydırmak için milyarlarca harcama yapmakla suçlanıyor. Örneğin Sudan'da PI, sınır yönetimi kapasitesini artırmak için on milyonlarca Euro harcandığını bildirdi.

AB şimdi 2021-2027 için bütçesini belirleyecek olan Çok Yıllı Finansal Çerçeve kapsamında küresel olarak sınır kontrolü ve gözetim yetenekleri oluşturmaya yönelik harcamalarını büyük ölçüde artırmayı planlıyor. ”

PI ayrıca Tunus, Burkina Faso, Somali, Irak ve diğer yerlerde gözetim yeteneklerini geliştirmeyi amaçlayan AB projelerine de ışık tutuyor. PI'daki Devlet Gözetimi araştırma başkanı Edin Omanoviç kaotik finansman programlarını kınadı:

“Sürveyansın olabildiğince evrensel ve yaygın olduğundan emin olmak için küresel acele rahatsız edici olduğu kadar şaşırtıcı. İlgili kurumların, ülkelerin, ajansların ve silah şirketlerinin genişliği, bunların hiçbirini yönlendiren gerçek bir uzun vadeli politika veya stratejik düşüncenin nasıl olmadığını gösterir. Dünyanın en güçlü casus ajanslarından bazılarının geliştirdiği yeteneklerin, tek hedefi güce tutunmak olan diktatörler ve katiller de dahil olmak üzere, çıkarlarına hizmet etmek isteyen herkese atıldığı herkes için ücretsizdir ”

Global Endişe

Küresel bir endişe

Yabancı batılıları finanse etmek için sadece Batı'da para kullanılmıyor. Rapora göre Çin, 'Kemer ve Yol Girişimi'nin bir parçası olarak yabancı casusların gelişimine yardım ediyor. Belt and Road, Çin'i ekonomik olarak Asya, Avrupa ve Afrika'daki 70 ülkeye bağlamak için tasarlanmış devasa bir altyapı programıdır.

PI, Çinli firmaların bu genişleme çabalarının bir parçası olarak Bolivya, Venezuela ve Ekvador'a gözetim yetenekleri sağladığını iddia etti. ABD'nin şu anda bu uluslarla olan ilişkisi göz önüne alındığında - yatırımın bir Çin'in Amerika'yı hackleme arzusu tarafından yönlendirildiğini varsaymak adil görünüyor..

Aşağıya doğru spiral

Aşağı doğru bir spiral

Kesin görünen şey, gözetim teknolojisi onları düzenleyen yasalardan daha hızlı ilerlerken, dünyanın dört bir yanındaki insanların insan haklarına karşı ciddi tehditlerle karşılaşacaklarıdır. Otoriter ülkelerde, sürveyansın politik kontrolü uygulamak için birincil araç olduğu bilinmektedir. Uganda, Türkiye ve Vietnam'da - birkaçını söylemek gerekirse - demokrasi sansür ve gözetim tarafından doğrudan engelleniyor. Muhalif görüşler, otoriter liderlerin kendi tuhaflıklarını korumalarına izin vermek için boğuluyor.

Batı demokrasi yanlısı ve insani bir retorik benimsese de, PI'nin raporunda Batı fonu alanların çoğunun “insan hakları ihlallerinin belgelenmiş bir tarihi”". Rapor, Batı siyasetinin iki yüzlü doğasının daha fazla kanıtı.

Batı'nın gizli yasadışı gözetim gerçekleştirme arzusu devam etmekle birlikte, kolayca yardıma ve yataklanmaya zorlanabilecek herhangi bir yozlaşmış küresel güç yapısının tiranlığına devam etmesine izin verilecektir..

Belki de en ürkütücü olan, PI'nin raporunda sadece güvenlik ve gözetimin insan hakları üzerinde öncelikli olmakla kalmayıp, aynı zamanda kalkınma amaçlı fonların da bu programlara yönlendirildiğini ortaya koyuyor. Savaşın hayatta kalmak için gerekli bir bileşen olduğu şirketler tarafından tercih edilen programlar. Ummanoviç şöyle dedi:

"İhtiyacımız olmayan güçlü ve varlıklı ülkeler sınır kontrol ve gözetim altyapısı inşa etmek için silah şirketlerine para veriyor. Bu sadece o güçlü, varlıklı ülkelerin çıkarlarına hizmet eder. Raporumuzun da gösterdiği gibi, kaynakları uzun vadeli kalkınma çözümlerine koymak yerine, bu tür programlar daha fazla otoriterliği ve dünya çapında kötüye kullanımları teşvik ediyor - en başta güvensizliğe neden olan şeyler."

Başlık resim kredisi: Uluslararası Gizlilik

Fotoğraf: Carsten Reisinger / Shutterstock.com, Toria / Shutterstock.com, milo827 / Shutterstock.com

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me