Tüketici Raporları (CR) tarafından yayınlanan yeni bir çalışma, piyasadaki birçok popüler Akıllı TV'nin istilacı doğasını ortaya koyuyor. Pek çok popüler akıllı TV'nin saldırılara karşı savunmasızlığına da ışık tutan ayrıntılı araştırma, Disconnect'deki mühendisler ve Ranking Digital Rights'daki işbirlikçilerle birlikte gerçekleştirildi. Rapor, tüketicilerin kendi evlerinde kabul edilemez seviyelerde snooping kabul etmek için buharlaştırıldığını gösteriyor.


ABD'de, 2017'de gönderilen TV'lerin yüzde 69'u internet bağlantısı ile geldi. Ne yazık ki, bu bağlantı gizlilik sonuçlarıyla ilgili son derece önemli. Akıllı TV'ler tüketicilere Netflix ve Hulu gibi popüler uygulamaları kullanarak içerik akışı yapma olanağı sunar. Ayrıca tüketicilerin sesli komutları kullanarak hızlı bir şekilde içerik aramasına izin verir.

Ne yazık ki, üreticiler bu ilave işlevselliği demiryolu tüketicilerine son derece invaziv izinleri kabul etmek için kullanıyor. Pazar araştırma firması IHS Markit'e göre, 82 milyon akıllı TV zaten ABD evlerine girdi. Yeni yayınlanan raporda, bu evlerin neredeyse 82 milyonunun en azından bazı invaziv izinleri kabul ettiğini gösteriyor.

FTC Yönetmelikleri

2017 yılında, Smart TV üreticisi Vizio, ilk olarak tüketicilerden izin almadan veri toplama nedeniyle para cezasına çarptırıldı. Vizio, izleyicilerin TV şovlarını, filmleri ve reklamları izlediklerini anlamak için piksel tarama ve diğer yöntemler kullanılarak yakalandı. Federal Ticaret Komisyonu'na (FTC) göre Vizio, “milyonlarca TV'den her gün 100 milyar veri noktası yakalamaktadır”. Vizio daha sonra bu verileri düzenli bir kâr için üçüncü taraf reklamverenlere satıyordu..

Vizio, Federal Ticaret Komisyonu'na 1,5 milyon dolara ve New Jersey eyaletine 2,2 milyon dolara yerleşmek zorunda kaldı. O zamandan beri, Federal Ticaret Komisyonu, tüm Smart TV'lerin, üçüncü taraflara satış yapabilmeleri için kullanıcıların gözetlemeden önce kullanıcılardan izin alması gerektiğini açıkça belirtti. Bu düzenleme değişikliğinin ABD'li tüketicilerin gizliliğini büyük ölçüde iyileştirdiği umulmaktadır, ancak gerçek çok farklıdır.

İkilem

Senaryoyu düşünün, Smart TV'nizi yeni satın aldınız ve açmak ve kurulum işlemini çalıştırmak üzeresiniz. Dijital gizlilikle ilgili olarak, kendinize:

"Asla! Ben değilim! Çok dikkatli olacağım ve herhangi bir acımasız gözetimi kabul etmeyeceğim (üreticinin adını buraya yazınız). Televizyonum - kurallarım ”

Bu, son derece adil bir varsayımdır. Sonuçta, ABD'deki yasalar tartışılmaz bir şekilde tüketicilerin herhangi bir veri toplanabilmesi için izin vermesi gerektiğini şart koşar. Ne yazık ki, pratikte, bu tür düşünceler bir hayal olarak ortaya çıkıyor. CR çalışması, insanların internete bağlı bir deneyim istedikleri takdirde kurumsal gözetimden vazgeçme özgürlüğünü almadığını gösteriyor.

Cr Akıllı Tv

Tüketici Raporları Çalışması

Çalışmasını yürütmek için CR, düzenli perakendecilerden beş akıllı TV satın aldı. Samsung UN49MU8000 ve LG 49UJ7700'ün her biri özel işletim sistemlerinde çalışır. Diğer üçü (TCL 55P605, Sony XBR-49X800E, Vizio P55-E1 SmartCast TV) üçüncü taraf yazılımlardan (sırasıyla Roku, Android TV ve Chromecast) yararlanıyor.

CR, tüketicilerin bu TV'ler tarafından sağlanan internet bağlantısını gerçekten kullanabilmeleri için en azından bazı invaziv izinleri kabul etmeleri gerektiğini buldu. Bunun yapılmaması, tüketicinin TV'yi satın aldığı özelliklerin tamamen kaybolmasına neden oldu:

“Kurulum işlemine devam ederken neyi kabul ettiğinizi anlamanın her zaman kolay olmadığını gördük. Ve izinleri reddederseniz, şaşırtıcı miktarda işlevselliği kaybedebilirsiniz. Aslında bir TV, anten kullanarak TV izleme gibi en temel, internetsiz işlevleri kullanabilmeniz için kurulum sırasında geniş bir gizlilik politikasını kabul etmenizi gerektirir. ”

Çalışma, kullanıcılar yalnızca Otomatik İçerik Tanıma'yı (ACR) TV'nin görüntüleme alışkanlıkları hakkında veri toplamayı durdurmayı reddetse bile, “konumunuz hakkında bilgi toplama hakkı olan ve size hangi uygulamaları aktaracağınızı” soran temel bir gizlilik politikasının önerildiğini tespit etti. tıklayın ve daha fazlası.

En kötüsü: Sony akıllı TV'nin "ya hep ya hiç gizlilik politikası" tüketicilerin en temel işlevleri (hatta TV'yi internet bağlantısı olmadan ve eski moda bir antenle kullanma gibi) bile kabul etmek zorunda kaldıkları.

Akıllı Tv İkilemi

İşlevsel Olmayan Düzenlemeler

Tüketicilerin, yalnızca kurulum sürecinin izinler aşamasında bu bağlantıdan vazgeçmek için internet bağlantılı TV'ler için ödeme yapmasının olanaksız olduğunu varsaymak makul görünmektedir. CR raporu, üreticilerin tüketicilere yönelik kurumsal gözetimi kasıtlı olarak zorladıklarını gösteriyor.

Yönetmelikler çalışmıyor ve FTC'nin bu sorunu acilen gözden geçirmesi gerekiyor. Kanıt, tüketicilere izin verilmesini şart koşmanın yeterli olmadığını, FTC'nin de devreye girmeli ve tüketicilerin satın almak istedikleri TV'leri kullanabilmelerini sağlamalıdır;.

Dahası, bu sorun küreseldir. Akıllı TV'ler 2017'de piyasada bulunan TV'lerin çoğunu oluşturdu. 2018'de bu eğilim kristalleşmeye ayarlandı - neredeyse hiç internetsiz model satılmıyor. Bu, şirketlerin dünya çapında giderek daha fazla evde kaçınılmaz olarak yer aldığı anlamına geliyor.

Tüketiciler Ne Yapabilir?

Zaten bir akıllı TV'niz varsa ve kabul ettiğiniz izinlerin gizliliğinizi ihlal ettiğini fark etmediyseniz, fabrika ayarlarına sıfırlama yaparak yeniden başlayabilirsiniz. Bu, ACR'den çıkmayı ve mevcut en iyi gizlilik politikasını seçmenizi sağlayarak kurulum işlemini tekrar gerçekleştirmenizi sağlar. Ne yazık ki, bazı invaziv ayarları kabul etmeniz gerekecektir..

TV'nizi ilk kez kuruyorsanız, en invaziv ayar olan ACR'yi seçtiğinizden emin olun. Diğer tek seçeneğiniz TV ile WiFi bağlantısını kesmek, ancak daha sonra internet bağlantısını kaybedersiniz. TV'yi internete bağlamamak, tüm invaziv özellikleri kabul edebileceğiniz anlamına gelir, çünkü internet bağlantısı olmadan üretici sizi gözetleyemez.

Smart TV üreticilerinin IP adresinizi diğer firmalara vermesini engellemenin bir yolu da Sanal Özel Ağ (VPN) kullanmaktır. VPN, kişilerin IP adreslerini (konumlarını) gizlemelerine izin veren çevrimiçi bir hizmettir. TV üreticisi kim olduğunuzu bilmesine rağmen, IP adresinizi gizlemek yine de akıllıca olacaktır. Bu, TV üreticisi sizinle ilgili veri kümelerini reklamverenlere sattığında, gerçek IP adresinize eklenmeyecekleri anlamına gelecektir. Elbette, Smart TV için bir VPN ayrıca bir sürü ekstra içeriğin engelini kaldırmanıza da izin verir.!

Son olarak, Chromecast veya Amazon Fire TV çubuğu gibi daha az gizlilik gerektiren cihazları kullanarak akıllı özellikler almayı tercih etmenin daha iyi olabileceğini belirtmek gerekir. Bu cihazların her ikisi de akıllı TV'den daha az invazivdir, çünkü yalnızca bunları kullanırken izlediğiniz belirli şeyleri izleyebilirler (her şey yerine).

Görüşler yazarın kendi.

Başlık resim kredisi: Andrey_Popov / Shutterstock.com

Fotoğraf: Scanrail1 / shutterstock.com, Asier Romero / shutterstock.com

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me