Geçen hafta, Ajit Pai ve FCC, ABD'de Net Tarafsızlığı koruyan mevzuatın yürürlükten kaldırılması lehine üç ila iki oy kullandı. Bu kuralların yürürlükten kaldırılmasının sonucu, internetin geleceğinin artık çıkarları olan tüzel kişilerin elinde olduğu anlamına gelir. FCC'nin oylarının sonucu şok olmadı. Neden? Çünkü FCC başkanı Ajit Pai, ABD'deki en büyük İnternet Servis Sağlayıcılarından (İSS) biri olan Verizon için bir avukattı..


Peki değişiklikler ne anlama geliyor? Net Tarafsızlık kuralları olmadan, İSS'lerin belirli web sitelerini veya hizmetleri kısıtlamaya başlaması yasal hale gelir. Bu ISS'ler, belirli yüksek bant genişliği hizmetlerini kasıtlı olarak yavaşlatmasına izin verilirken, kullanıcıları internet hizmetleri için ücretlendirmeye devam edebilir..

Örneğin Netflix veya Youtube'da video akışı, internet kullanıcıları özel bir akış eklenti planı için ödeme yapmadıkça acı verici bir şekilde yavaşlayabilir. Benzer şekilde, çevrimiçi oyun hizmetleri, çalışmaları için özel bir ücret ödenmedikçe yavaşlayabilir. Aslında, İSS'ler teorik olarak istedikleri herhangi bir web sitesini, ABD vatandaşlarının çevrimiçi olarak gördüklerini büyük ölçüde renklendiren kurumsal sansür oluşturmak için kısıtlayabilir.

Siyasi bakış açıları, örneğin, seçimlerin yapılmasında tercih edilebilir. Aslında bu, politikacıların sansür kullanarak propaganda ve sansür kullanarak seçimlerin sonucunu renklendirerek, politikacıların kurumsal finansman kullanarak seçilmesine izin vererek, Rusya veya Türkiye'de daha çok görmeye alışkın olduğumuz türden bir siyasi durum yaratacaktır..

Bu bir tür uğursuz distopya filminin konusu gibi görünebilir. Bununla birlikte, rahatsız edici gerçek, Batı'nın on yıl önce güçlü bir şekilde eleştirecekleri politik rejimlerin rahatsız edici olumsuz özelliklerini taklit ediyor olmasıdır. Mahremiyet azalıyor, sansür artıyor ve propaganda veya “sahte haberler” norm haline geldi.

Peki, bu olumsuz sonuçların ne kadar çabuk devreye girmesi olası? Bu sorunun cevabı zor çünkü kimse gerçekten bilmiyor. Bununla birlikte, sağduyu kullanarak ve net tarafsızlığın ortadan kaldırılmasını çevreleyen söylemleri dinleyerek bazı ipuçları elde ederiz. Bu ipuçlarının ABD vatandaşlarının bilmesi gereken endişeleri artırdığı görülmektedir..

Net Tarafsızlık İpucu

Mücadele

Geçen haftanın oylamasının sonucundan bu yana, bazı Senatörler mücadele etmeyi planladıklarını açıkladılar. Hawai Demokrat, Senatör Brian Schatz ve Ed Markey (Massachusettsli Dem Senatör) dövüşün henüz bitmediğine inanmıyor. FCC'nin net tarafsızlık kararını tersine çevirmek amacıyla Kongre İnceleme Yasası (MKK) kararını başlatmayı planlıyorlar.

Başarılı bir MKK kararı sadece net tarafsızlığı eski durumuna getirmekle kalmayacak, aynı zamanda FCC'nin buna tekrar meydan okumasını da engelleyecektir. Ne yazık ki, gerçek şu ki, Senato'daki mevcut Cumhuriyetçi çoğunluk nedeniyle, başarılı bir MKK mücadelesi son derece imkansızdır..

Demokratlar bu gerçeğin çok farkındalar, bu yüzden FCC'nin gelecekteki siyasi kampanyalar için bir platform olarak kararını bozmamak için zaten tartışıyorlar. Bu Senatörlerin görüşü, ABD seçmenlerinin gelecek Cumhuriyet seçimlerinde bu Cumhuriyetçi karara karşı yükselecek ve net tarafsızlığın yeniden sağlanmasını tercih eden Demokrat liderlere oy vereceğidir. Belki de net yanlısı tarafsızlık başkanı bile.

İlk bakışta, bu makul bir düşünce çizgisi gibi görünüyor. Öte yandan, Ajit Pai’nin FCC’nin kararıyla ilgili kutlama vlogunu izlemeniz sizi meraklandırıyor. İnternet, Amerikalı tüketiciler için hızla kötüleşmek üzereyse: Pai bir conman gibi görünmeyecek ve çok hızlı bir şekilde kandırmayacak mı? Aslında, yavaş internet ve kitlesel olarak artan maliyetlerle ilgili korku hikayeleri doğruysa: Pai linç edilebileceği korkusuyla saklanmak zorunda kalmayabilir mi??

Gerçekte, Cumhuriyetçiler oldukça kendinden emin görünüyorlar ve Demokratların gelecek seçimlerde seçmenleri çalmak için bu platformu kullanmalarını durdurma planlarının olmadığını düşünmek için deli olmak zorunda kalacaklardı. Cumhuriyetçilerin gelecek yıl ara seçimlerinde dövüleceğini tahmin etmek kolay olurdu. Ama elbette bu plan değil mi? Peki, ne verir?

Kurnaz plan

Yavaşça Yapar

Çok daha muhtemel görünen şey, net tarafsızlığı ortadan kaldırmanın olumsuz etkisinin başlangıçta marjinal veya belki de var olmayacağıdır. Aslında, Cumhuriyetçiler ABD İSS devleri ile olumlu anlaşmalar yapmışlarsa, ABD'li tüketiciler için ilk faydaları bile görebiliriz. Tüketiciler için bir kazanç olarak net tarafsızlık eksikliğini teşvik ederek, tüm olumsuz basın çabucak “sahte haber” ve “korku değiştirici” olarak özümsenecekti..

Bu, Cumhuriyetçilere, tümüyle gerçeklikle temas halinde olmadıklarını iddia ederek Demokratlarla savaşmak için bir platform sağlayacaktır. “Obama yanılmıştı” derlerdi ve ABD seçmenleri onu yerdi. Ne yazık ki, bu çok gerçek bir tehlike gibi görünüyor.

Net tarafsızlığı kaldırmanın olumsuz sonuçlarını ortaya çıkarmak için birkaç yıl beklemek - ve sonra bu olumsuz sonuçları yavaş yavaş damlatmak - ABD'li seçmenlerin gözünde Cumhuriyetçi pozisyonu gizlice canlandırabilir ve güçlendirebilir..

Böyle yaparak, aldatma başarılı olabilir ve net tarafsızlığı ortadan kaldırmanın gerçek olumsuz sonuçları - kurumsal sansür ve taraflı, pahalı bir internet deneyimi - çok geç olana kadar fark edilmeyecekti.

ISP Sansürü

Sert Gerçeklik

Kesin olan bir şey var, ABD ISP'leri bunu çok uzun zamandır istiyor. 2000'li yılların ortalarında, FCC başkanı Michael Powell, tekel kuran telekomlara karşı hayati önlemleri ortadan kaldırdı. O sırada Powell, ABD'yi net tarafsızlık benzeri geniş bant ortak taşıma önlemlerinin kaldırılmasına hazırladı. ABD geniş bant pazarındaki rekabeti canlandırdı ve açgözlü telekom firmalarını kabuğuna geri dönmeye zorladı.

O zamandan beri İSS'ler esasen iyi davrandılar (zaman zaman gerçek renklerini göstermeye ve trafiği sansürlemeye rağmen). Çünkü eğer olmasaydı onlara karşı büyük bir siyasi tepki olacağını biliyorlardı. Ancak uzun ve sabırlı bir bekleyişten sonra, telekom devleri artık adamlarını (Ajit Pai) FCC'nin yönetiminde tutuyor. Telekom gruplarının bu noktaya gelmek için ne kadar sabırlı olması gerektiği göz önüne alındığında - çok hızlı hareket edeceklerinden ve Demokratlara planlarını kapatmak için kolay bir yol vereceğinden şüpheliyim.

Dava Net Tarafsızlığı

Dava

FCC'nin açıklanmasından bu yana, kuruluşa karşı bir takım davaların tehdit edildiğini gördük. New York Başsavcısı Eric Schneiderman (D), FCC'nin kararını tersine çevirmek için diğer devlet başsavcılarıyla birlikte bir dava açacağına söz verdi:

"Bugünkü geri dönüş, İSS'lere gördüklerimizi, yaptıklarımızı ve çevrimiçi olarak söylediklerimizi kontrol etmek için yeni yollar verecektir. Bu, interneti demokratik süreçlerimiz için değerli bir varlık haline getiren serbest fikir alışverişi için bir tehdittir.."

Washington Başsavcısı Bob Ferguson da FCC'ye karşı dava açmayı planladığını açıkladı. Massachusetts Demokratik Senatörü Edward Markey, FCC'yi mahkemede yenme şanslarının yüksek olduğuna inanıyor: "Hukuk uzmanlarımız buna çok güveniyor," geçen Perşembe yorum yaptı. Markey'e cumhuriyetçi Senatör Anna Eshoo katılıyor net tarafsızlık konusunda ortaya çıkan herhangi bir davaya destek oluyor ve başkaları tarafından katılmaları gerekiyor.

Şimdiye kadar Washington, Illinois, Kentucky, Pennsylvania, Delaware, Oregon, Vermont, Columbia Bölgesi ve Massachusetts'den başsavcılar FCC'nin kararına itiraz etme planlarını açıkladılar. Kişi sadece bu davaların başarılı olduğunu ümit edebilir, aksi takdirde işler kabataslak olabilir.

Değişiklik

Değişim İçin Oy Verin?

Gelecek yıl ABD vatandaşları Senato'daki mevcut Cumhuriyetçi çoğunluğu devirmek için oy kullanma fırsatı bulacaklar. Ne yazık ki, bu FCC'nin kararını bozmak için Kongre İnceleme Yasasını kullanmak için çok geç olacak. MKK, kuralın Kongre'ye iletilmesinden sonraki 60 gün içinde çağrılmalıdır: bu, gelecek Kasım ayının aralarından çok önce gerçekleşecektir. Aslında, FCC kararının devrilmesinin en olası yolu 1996 Telekomünikasyon Yasası'nı değiştirmektir..

Bu hareketin Başlık II uyarınca genişbantın yeniden sınıflandırılması tüm net tarafsızlık sorununu çözecektir. Ancak, bunun bir azınlık hükümeti altında gerçekleşmesi pek olası değildir. Bunun gerçekleşmesi için büyük olasılıkla görevde bir Demokrat Başkan olması gerekir. Bir sonraki Cumhurbaşkanlığı seçimi ile 2020'nin sonuna kadar değil, bu Cumhuriyetçilerin yünlüleri ABD seçmenlerinin gözlerine başarıyla çekmeleri için çok zaman bırakıyor.

Guardian'da yazan Emily Bell şunları iddia ediyor:

“Trump FCC ve telekom baronları, kural değiştirildikten sonra bunu unutacağımızı düşünüyorlar. Ama yanılıyorlar. Eğer net tarafsızlığı ortadan kaldırırlarsa, telekom baronlarının çöküşü haline gelecektir. Amerikalılar yakında Pai'nin verdiği hasarı ele almanın tek olası yolunun sonunda devlerin gücünü tamamen kırmak olduğu sonucuna varacaklar. ”

Elbette, bu en iyi senaryo. Ancak, her ihtimale karşı bu makaleye yer işareti koymanızı öneririm. Çünkü bir yıl içinde kendinizi düşünüyor bulursanız "belki net tarafsızlığı ortadan kaldırmak o kadar da kötü değildi" - Kendinizi kandırıldığınızı hatırlatmak için geri dönmenizi ve bu makaleyi tekrar okumanızı tavsiye ederim..

Görüşler yazarın kendi.

Başlık resim kredisi: schistra / Shutterstock.com

Fotoğraf: aquarius83men / Shutterstock.com, Lightspring / Shutterstock.com, Maxx-Studio / Shutterstock.com, nito / Shutterstock.com, Markus Mainka / Shutterstock.com

Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me