Satışları etkileyen korsanlık söz konusu olduğunda, medya devleri her zaman tam tersine bir kanıt yığınına karşı olmuştur. TV şovu yapımcısı Alan Warner'ın (HBO'nun ana şirketi) CEO'su Alan Bewkes bile Game of Thrones'un “dünyanın en korsan şovu” olduğunu “Emmy kazanmaktan daha iyi” olduğunu itiraf etti.


Şimdi, AB tarafından yaptırılan bir araştırma, korsanlığın eğlence endüstrisinin kârını olumsuz etkilemediğine dair bir kez daha istatistiksel kanıt sağlıyor. En önemlisi: Çalışma, eğlence endüstrisi mogulslarının tuttukları kişilere karşı kesin bir muhalefet gösteren bulguları nedeniyle yıllarca gizli tutuldu..

Çalışma 'AB'deki telif hakkıyla korunan içeriğin yer değiştirme oranlarını tahmin etmek' olarak adlandırılıyor. Nihayet herkes çevrimiçi inceleme yapabilir. Eğlence endüstrisinin acı çektiğini gösteren güçlü söyleminin, internetle ilgili bir şey yapılmadığı sürece (ve onunla birlikte gelen korkunç korsanlık), bir sürü yük olmadığı sürece büyük acı çekmeye devam edeceğini kanıtlıyor..

AB çalışması iki önemli soruyu cevaplamaya başladı:

  1. Çevrimiçi telif hakkı ihlalleri, telif hakkıyla korunan içeriğin satışını nasıl etkiler??
  2. Çevrimiçi telif hakkı ihlallerinin telif hakkıyla korunan içerik için ne kadar ödemeye istekli olduğu?

İyi yuvarlak ve adil olduğundan emin olmak için, çalışma internetten en çok etkilenen dört yaratıcı içerik kategorisinin tümünü kapsıyordu: müzik, görsel-işitsel, kitaplar ve oyunlar.

AB bayrakları

Büyük Kesit

Çalışma, Almanya, İngiltere, İspanya, Fransa, Polonya ve İsveç dahil olmak üzere birçok ülkeden 5.000 AB vatandaşıyla görüştü. Amaç, sonuçların "Bir bütün olarak AB" olabildiğince.

Araştırmacılar, AB yetişkinlerinin% 51'inin "herhangi bir türden yaratıcı içeriğin yasa dışı olarak indirilmesi veya yayınlanması." Bu rakamlar, küçükler için% 72'ye fırlar. Araştırma ayrıca İspanya ve Polonya'da korsanlık oranlarının AB'nin diğer yerlerinden daha yüksek olduğunu buldu.

Satışların Yerinden Olması

Çalışma “satışların çevrimiçi telif hakkı ihlallerine göre yer değiştirmesi”?" Çoğu durumda, cevap hayırdı. Çalışma, "en iyi filmler" için mevcut satış hacminin yaklaşık% 5'inde bir kayıp olabileceğini gösteriyor. Kuşkusuz, bu ihmal edilebilir bir kayıp değil.

Bununla birlikte, oyun durumunda, çalışma korsanlığın satışlar üzerinde gerçekten olumlu bir etkisi olduğu sonucuna vardı:

“Oyunlar için yasadışı çevrimiçi işlemlerin satışlar üzerindeki tahmini etkisi pozitiftir - yasadışı tüketimin artan yasal tüketime yol açtığını ima eder. Yasadışı indirme ve akışların oyun satışları üzerindeki bu olumlu etkisi, endüstrinin yasadışı kullanıcıları ödeme yapan kullanıcılara dönüştürmede başarılı olmasıyla açıklanabilir. Endüstrinin kullandığı taktikler arasında, örneğin, tüketicilerin ödemesi durumunda ekstra bonuslar veya ekstra seviyelerle oyun sunma yer alıyor. ”

Maliyet Sorunu

Sürüş Faktörleri?

Araştırmaya göre, fiyat yapısı insanların korsan içerik kullanma istekliliğinin arkasındaki temel nedendi. Araştırmacılar, müzik, oyunlar ve kitaplar söz konusu olduğunda, tüketicilerin genellikle maliyeti kabul edilebilir buldular - bu da onları ürünlerin yasal sürümlerini satın almaya daha istekli hale getirdi.

Örneğin, BPI tarafından 2014 yılında yapılan bir araştırma, İngiliz vatandaşlarının 14.8m'lik bir müzik parçası çaldığını ortaya koydu. Bu, 2013'te yayınlanan 7.5 metrelik parkurların neredeyse iki katı.

Öte yandan TV şovları ve filmler de işe yaramadı. Bu kategoride katılımcıların% 80'i fiyatların çok yüksek olduğunu düşündüklerini iddia etmiştir. Bu, bu eğlence biçimleri için “ödeme istekliliğinin” eğlencenin kendisinin maliyetiyle yer değiştirdiğini gösterir (bu eğlence biçimlerini hiçbir şey için tüketme arzusunun aksine).

Bu önemli bir ayrım ve film ve TV endüstrisinin tam olarak kavraması gereken bir ayrım. Çoğu insan hırsız değildir. Tüketicilere görsel-işitsel materyal için makul bir şekilde fiyatlandırılan meşru bir alım şekli sunulduğunda, kayda değer kazanımlar vardır. Netflix'in yükselişi bunun mükemmel bir örneğidir.

Netflix Kataloğu

Sınırlı Kataloglar

Ne yazık ki, birçok tüketici hala Netflix gibi akış hizmetlerinin çok sınırlı olduğunu düşünüyor. Bu özellikle ABD gibi önemli pazarların dışında yaşayan Netflix aboneleri için geçerlidir. ABD'de tüketiciler, yazı yazılırken 4.339 filme ve 1.326 TV şovuna erişebilir. Bunu, tüketicilerin yalnızca 2,425 film ve 542 TV şovu izledikleri ve sorunu anlamaya başladığınız İngiltere ile karşılaştırın (örneğin)..

Ne yazık ki, katalog tutarsızlıkları insanları ücretli çevrimiçi akış hizmetlerinden uzaklaştıran tek şey değildir. Ayrıca büyüyen kataloglardan ziyade daralma raporları mevcuttur. Tüketiciler için seçim önemlidir, çünkü bazı başlıklar ilgilerini çekmez. Seçim eksikliği, katalogların kısıtlayıcı görünmesini sağlayabilir. Bu, Netflix gibi hizmetleri deneyen kişilerin, ihtiyaçlarını karşılayacak kadar yeni içerik gelmiyorsa onları bırakmalarına neden olabilir..

Dünyanın dört bir yanından Netflix kataloglarına tam bir göz atmak için lütfen buradaki ayrıntılı araştırmamıza göz atın..

Soru işareti 3

Hangi Hizmet?

Görsel-işitsel pazarın rekabetçi doğası ve talep üzerine Amazon Prime, Hulu ve HBO gibi farklı hizmetlerde farklı içeriklerin bulunması, verilen herhangi bir platformda mevcut olanı ciddi bir şekilde azaltıyor. Bu, zevklerine uyan tüm içeriğin tadını çıkarmak için birden fazla hizmet için ödeme yapamayan tüketicileri karıştırır ve sinirlendirir.

Bunlar, tüketicileri korsanlıktan uzaklaştırmak istiyorsa eğlence endüstrisinin ele alması gereken sorunlardır. Ne yazık ki, bu endüstri görsel-işitsel materyalleri insanlara daha başarılı bir şekilde getirmenin yollarını bulmaktan daha çok arama motorlarını etkilemeye ve hükümetleri lobi yapmaya (korsanlıkla ilgili daha fazla şey yapmaya) odaklanmış görünüyor..

Gişe rekorları kırıldığı için bu üzücü. Günün sonunda, Game of Thrones yapımcıları yanlış olamaz. Dünyanın en korsan şovu onlar için çalışıyorsa, şüphesiz diğer filmlerin ve TV şovlarının reklamını yapmak için çalışır. Eğlence endüstrisinin, bu gibi çalışmaları halı altına süpürmeye zorlamak için etkisini kullanmak yerine çoraplarını çekmesinin zamanı geldi.

Görüşler yazarın kendi.

Başlık resim kredisi: AlexLMX / Shutterstock.com

Fotoğraf: Belish / Shutterstock.com, fizkes / Shutterstock.com, Kaspars Grinvalds / Shutterstock, Nikolaeva / Shutterstock.com,

Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me