Bildiğimiz gibi internet ciddi bir tehlike altında. ABD Federal İletişim Komisyonu (FCC) şu anda İnternet Hizmet Sağlayıcıları (İSS) üzerindeki net tarafsızlık kurallarını uygulamak için sahip olduğu yetkileri teslim etmeyi planlıyor.


Bu, büyük işletmelerin gücünü pekiştirecek, yeniliği boğacak ve sadece zenginlerin bu oyun değiştiren teknolojiye sınırsız erişim sağlayabileceği iki katmanlı bir internete giden yolu açacak. Bu, değişikliklerden dolayı zorlanan ABD'nin büyük isim İSS'leri dışında kimsenin çıkarına olmayan bir hamle.

12 Temmuz'da Amazon, Reddit, Mozilla, StartPage, ProPrivacy.com ve diğer birçok internet şirketi, "İnternet tarafsızlığını korumak için eylem günü." Kampanya, Gelecek İçin Mücadele (FFTF) dijital haklar savunuculuk grubu tarafından düzenleniyor.

Net Tarafsızlık Nedir?

Net tarafsızlık, tüm internet trafiğinin İSS'ler ve hükümetler tarafından eşit şekilde ele alındığı fikridir. “Kullanıcı, içerik, site, platform, uygulama, bağlı ekipman tipi ve iletişim modlarına göre farklı şekilde ayrımcılık yapmamak veya şarj etmemek” anlamına gelir.

İnternette inovasyonun ve özgür ifadenin temel taşıdır. Net tarafsızlık olmasaydı, internet onun başarısı olamazdı. Net tarafsızlık olmadan:

  • İSS'ler rakip hizmetlere karşı ayrımcılık yapabilir. Örneğin, müşterilere kendi hizmetlerine sınırsız, öncelikli erişim sağlarken Netflix, Facebook ve Google gibi içerik sağlayıcılarını daraltarak (veya hatta engelleyerek).
  • İnovasyon boğulmuş. Netflix, Facebook ve Google muhtemelen ISS'lere hizmetleri için daha fazla bant genişliği sağlamak için ödeme yapabilir. Ancak yeni kurulan şirketler bunu yapamayacak. Bu, küçük, yenilikçi şirketleri suda ölü bırakırken, büyük ve köklü şirketlerin internette sahip olduğu tekelci tuhaflığı güçlendirecektir..
  • İSS'lerin politik, sosyal veya dini gerekçelerle içeriği kısıtlamasını veya tamamen sansürlemesini engelleyecek hiçbir şey yoktur..
  • İnternet iki veya daha fazla “katman” halinde parçalanacaktır. Daha az iyi durumda olan müşteriler, yalnızca seçilen hizmetlere erişim sağlayan özel “kablo tarzı” internet paketleri için hedeflenecektir. İnternete sınırsız erişim sadece bunun bedelini ödeyebilecek olanların kullanımına sunulacaktır. Bu dijital bölünmeyi derinleştirecek ve artan ekonomik ve sosyal eşitsizliğe yol açacaktır.

Diğer bir deyişle, büyük paranın sıradan insanların menfaatleri üzerinde kabadayı kullanmasına izin verilecektir..

Neden Mezar Tehlikesinde?

2014 yılında net tarafsızlığı ortadan kaldırmak için benzer bir girişimde bulunuldu, ancak FCC bir u dönüşü yapmak zorunda kaldı. Eski bir telekom sanayi lobicisi olan eski FCC başkanı Tom Wheeler, bir mahkeme kararı mevcut kuralları geçersiz kıldıktan sonra net tarafsızlığı korumak için çok az iştah gösterdi.

İnternet aktivistlerinin devasa bir taban kampanyasından sonra, FCC önerilerini kamuoyu görüşüne kadar açtı. Dört milyondan fazla yorum alındıktan sonra FCC web sitesinin iki kez çökmesine neden oldu, Wheeler.

FCC, interneti Başlık II Yardımcı Programı olarak sınıflandırarak net tarafsızlığı korumak için harekete geçti. Bu, İnternet Servis Sağlayıcılarını FCC'nin kontrolü altına aldı ve net ve makul derecede katı net tarafsızlık kuralları koymasına izin verdi..

Ancak FCC'nin artık Donald Trump tarafından atanan yeni bir Cumhuriyetçi başkanı var. Ajit Pai eski bir Verizon lobistidir ve endüstri düzenlemesine yönelik antipatisi iyi bilinmektedir. Geçmişte FCC’nin mevcut net tarafsızlık kurallarını “hata” olarak tanımlamıştı ve şimdi Wheeler’ın 2014 kararını tersine çevirmek istiyor.

Yerine Pai Önerisi Nedir??

Pai, geniş bandı “Başlık I Bilgi Servisi” olarak yeniden sınıflandırmak istiyor, yani engelleme, azaltma ve ücretli önceliklendirme ile ilgili kurallar esasen ortadan kalkacaktı. Başlık I hizmeti olarak internet, FCC yerine Federal Ticaret Komisyonu'nun (FTC) yetkisine girecekti.

Bununla birlikte, FTC'nin bu rolde çok az dişi olacaktır. Şu anda yayınlanan Önerilen Kural Oluşturma Bildirimi (.pdf) bazı önemli konularda çarpıcı bir şekilde belirsizdir. Uzman gözlemciler, mevcut uygulanabilir kurallar yerine, İSS'lerden net tarafsızlık ilkesine gönüllü, bağlayıcı olmayan taahhütlerde bulunmalarını isteyeceklerini düşünüyor.

Teorik olarak, FTC, müşterileri yanlış yönlendirdikleri gerekçesiyle, bu vaatleri yerine getirmeyen İSS'lerin peşinden gidebilir. Verge'den Nilay Patel ve eski FCC Danışmanı Gigi Sohn'un gözlemlediği gibi, bunun gerçekleşmesi pek mümkün değil.

Şirketler, hizmet şartlarını, FTC dahil olmadan değiştirir. Müdahale etse bile, FTC sadece hasar verildikten sonra reaktif bir şekilde tepki verebilirdi.

Ayrıca, Pai’nin önerileri kapsamında ISP'lerin bu tür vaatlerde bulunmaları gerekeceği açık değildir! Tüketici Gizlilik Uzmanı ve StartPage.com sözcüsü Liz McIntyre'in gözlemlediği gibi,

“Verizon ve AT gibi İSS'ler&Gönüllü 'Takip Etme' istekleri üzerine kabadayı basmamışlardır. Gönüllü net tarafsızlıkla onlara güvenmek için aptal olurduk."

Halkın Katılımı

En azından tüketicileri dinleyen bir token şovunda, FCC ABD halkını teklifleri hakkında yorum yapmaya davet etti. Bununla birlikte, çok açık bir şekilde ortaya çıkan şey, bu konsültasyonun sonuçlarına kulak vermek gibi bir amacı yoktur. Aslında, tüm sürece karşı tutumu oldukça skandaldı. Örnekler:

  • FCC tarafından alınan yorumların% 20'sine kadarının, çevrimiçi veri ihlali yoluyla elde edilen kimlikler kullanılarak spam botları tarafından gönderilmiş olduğu görülmektedir. Kimliğine bürünmüş olanlardan bazıları (ya da akrabaları, ölen insanlar tarafından yorumların görünüşte sunulması durumunda) şikayet ettiğinde, FCC bunları görmezden gelmeyi ve yorumlara geçerli olarak davranmayı seçti.
  • Komedyen ve TV sunucusu John Oliver, izleyicileri net tarafsızlığı desteklemek için yorum yapmaya teşvik ettikten sonra, FCC web sitesi çöktü. Bu, çok sayıda net yanlısı tarafsızlık yorumunun kaybolmasına neden oldu. FCC, oldukça uygun olay için dağıtılmış bir hizmet reddi (DDoS) siber saldırısını suçladı, ancak bu iddiayı destekleyecek herhangi bir kanıt sunmayı reddetti.
  • Yorumlarda net tarafsızlık için ezici desteğe rağmen, Ajit Pai önerilen değişiklikleri desteklemek için 19 kar amacı gütmeyen belediye genişbant sağlayıcıları tarafından gönderilen bir mektubu seçmeyi seçti. Bununla birlikte, küçük ISS'lerin büyük çoğunluğu Pai'yi II. Başlık korumayı yerinde tutmaya çağırdı.

Kısacası, Ajit Pai ve FCC'nin, kamuoyunun bu fikre kitlesel muhalefetine bakılmaksızın, net tarafsızlığı koyma planlarını ilerletmeye kararlı oldukları görülüyor..

Mücadele Zamanı!

Net tarafsızlık yalnızca ABD'de 2014'te net tarafsızlık aktivistleri tarafından kitlesel seferberlik nedeniyle var. Bu, FCC'nin yeterli sayıda konu üzerinde endişe duyması durumunda dinlemeye zorlanabileceğini kanıtlıyor..

Bu nedenle ProPrivacy.com, 12 Temmuz 2017'de İnternet için Geleceğin Savaşı için mücadeleye resmi bir katılımcı olmak için diğer internet şirketlerinin uzun bir listesine katıldı..

Amaç, bu önemli konu hakkında kamuoyunun farkındalığını artırmak ve tüm ABD okuyucularını FCC'nin web sitesinde görüşlerini kaydetmeye teşvik etmektir. Gerçekten de, henüz yapmayan bir ABD vatandaşıysanız, lütfen şimdi yapın! FCC, 16 Ağustos'a kadar net tarafsızlık teklifleri hakkında yorum yapıyor.

Ayrıca, uluslararası okuyucuların Birleşik Yıldızlarda neler olup bittiğinin farkında olmalarının da önemli olduğunu düşünüyoruz. Sonuçta, tüm internet trafiğinin yaklaşık% 80'i ABD İSS'lerinden geçmektedir. Buna ek olarak, dünyadaki ISS'ler ve hükümetler ABD'deki gelişmeleri büyük bir ilgi ile izliyor.

Bu, her internet kullanıcısı için önemli bir savaştır ve sonuçları çok geniş olacaktır. Bu nedenle, yapabilen herkesten istedikleri şekilde katkıda bulunmalarını istiyoruz. Bunu yapmanın bir yolu, bu makaleyi ya da resmi Internet Savaşı Savaşı web sayfasını sosyal medya hesaplarınızda paylaşmaktır. Sonuçta, ne kadar çok gürültü yaparsak, FCC'nin geri çekilme olasılığı o kadar yüksek olur!

Fotoğraf kredisi: Maria Merkulova, Serbest Basın / Serbest Basın Eylem Fonu / Flikr.
Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me