VPN ir tiešsaistes abonēšanas pakalpojums, kas paredzēts lietotājiem ar paaugstinātu digitālo privātumu. Tas tiek darīts divos veidos - slēpjot lietotāja atrašanās vietu (IP adresi) un droši šifrējot visus viņu datus.

VPN jurisdikcijas karte

Daudzi cilvēki neapzinās, ka vietā, kur atrodas VPN pakalpojumu sniedzējs, var būt milzīga ietekme uz privātuma līmeni, ko pakalpojumu sniedzējs faktiski var piedāvāt. Vispiemērotākās jurisdikcijas VPN sniedzējiem ir vietas, kur valdība neievieš obligātu datu saglabāšanu. Turklāt ir daudz drošāk, ja VPN atrodas valstī, kurā ir stingri datu aizsardzības likumi.

Lai gan ir vairākas vietas, kuras tiek uzskatītas par “vislabākajām VPN balstīšanai” (un par tām mēs diskutēsim vēlāk), patiesībā labāk ir sākt apskatīt vietas, kur VPN ir visnelabvēlīgākā. Tas ir tāpēc, ka izpratne par to, kas šajās vietās ir slikts, daudz parāda, kāpēc noteiktas vietas ir labākas.

 • 5-EYES valstis. Piecas acis (FVEY) ir uzraudzības nolīgums starp ASV, Lielbritāniju, Kanādu, Austrāliju un Jaunzēlandi. Visas piecas valstis ir parakstījušas daudzpusējo UKUSA līgumu - līgumu par kopīgu sadarbību signālu izlūkošanas jomā. Tā ir visaptverošākā spiegošanas alianse pasaulē. Arī satraucoši ir tas, ka lielākajai daļai FVEY valstu ir vismaz kaut kāds obligātais datu saglabāšanas līmenis, orderi - un pat rāpuļu rīkojumi -, kas izlūkošanas aģentūrām ļauj izdarīt spiedienu uz tehnoloģiju firmām (piemēram, VPN) nodot žurnālus par saviem lietotājiem.


 • 9-EYES valstis. Tas ir FVEY paplašinājums, kas signālu izlūkošanas nolīgumam pievieno Franciju, Dāniju, Nīderlandi un Norvēģiju. Lai gan papildu četras 9 acu valstis netiek uzskatītas par tik problemātiskām kā FVEY, tās var uzskatīt par stingri saskaņotām ar citu valstu invazīvajām praksēm.

 • 14-EYES valstis. Šis ir trešais un pēdējais FVEY uzraudzības līguma pagarinājums. Tas pievieno Beļģiju, Vāciju, Itāliju, Spāniju un Zviedriju to valstu sarakstam, kuras būtu jāuztver ar aizdomām attiecībā uz datu privātumu.

 • Eiropas Savienība. Valstis, kas ir Eiropas Savienības dalībvalstis, dažreiz tiek uzskatītas par mazāk labvēlīgām privātumam. Tas jo īpaši attiecas uz gadījumu, kad valsts VPN pakalpojumu sniedzēji īsteno 2006. gada ES DRD direktīvu (šobrīd tā vairs nav piemērota, bet lielākajā daļā ES valstu tā ir paredzēta vietējos likumos). ES valstis, kurām ir ciešākas saites ar 14 acīm, visticamāk, sadarbojas ar FVEY un gandrīz visas veic zināmu slepenas uzraudzības līmeni. Neskatoties uz to, dažas ES valstis, kā zināms, pārspēj pārējās, runājot par privātumu (vairāk par tām vēlāk).

 • Valstis ar obligātiem datu saglabāšanas likumiem. Obligāti datu saglabāšanas likumi piespiež interneta pakalpojumu sniedzējus (un dažreiz arī citas tehnoloģiju firmas) saglabāt detalizētus reģistrus par visu trafiku, kas iet caur viņu serveriem. Daudzām ES valstīm ir obligāti datu saglabāšanas likumi, kas tieši attiecas uz VPN, kā arī IPS.

 • Orderi un orderi par rīkojumiem. Valstis, kurās nav obligātu datu saglabāšanas likumu, kas tieši attiecas uz VPN (piemēram, ASV), bieži izpilda “rīkojumu par rīkojumu izpildīšanu”. Rīkojums par rīkojumu aptur uzņēmējdarbību atklāt sabiedrībai, ka tā ir sākusi žurnālu glabāšanu valdības vārdā. Pat bez nulles žurnālu VPN var tikt apdraudēts valstī ar orderi un rīkojumu izteikšanu, un abonenti nekad neuzzinātu.

Kādas ir labākās VPN jurisdikcijas?

No visām zināmajām jurisdikcijām, kurās atrodas VPN, ir dažas, kas izceļas kā “labākās”. Šīs atrašanās vietas tiek uzskatītas par labākām, lai VPN varētu balstīties vairāku iemeslu dēļ:

 • Labāki privātuma likumi

 • Mazāk saišu ar Rietumu valdībām un FVEY / 14-EYES

 • Mazāk ekonomiski spējīgi atvēlēt naudu liela mēroga novērošanai

Šeit ir saraksts ar mūsu iecienītākajām jurisdikcijām, norādot iemeslus, kāpēc tām parasti tiek dota priekšroka:

 • Honkonga. Neskatoties uz tās tuvumu Ķīnai un vēsturiskajām saitēm ar Lielbritāniju, Honkonga tagad gūst labumu no ekonomiskās un politiskās neatkarības. Tam ir arī stingri privātuma likumi, kas padara to par lielisku atrašanās vietu VPN pamatā.

 • Rumānija. Lai arī Rumānija ir ES dalībvalsts, tā nav 14 acu acu valsts. Tas neveic obligātu datu saglabāšanu vai ES DRD (attiecībā uz ISP vai VPN). Tas padara to par vienu no nedaudzajām vietām Eiropā, kas tiek uzskatīta par drošu VPN firmām.

 • Bulgārija. Šī ir vēl viena valsts, kas neievieš obligātos datu saglabāšanas likumus vai ES DRD pret tehnoloģiju firmām (ieskaitot VPN). Arī Bulgārija neietilpst 14-EYES līgumā.

 • Singapūra. Neskatoties uz to, ka tai ir daudz cenzūras, Singapūra ir kapitālisma Meka, kuru parasti uzskata par tehnoloģiju patvērumu. Tam ir stingri datu privātuma likumi, kas aizsargā gan uzņēmumu, gan privātpersonu datus. Tā ir piemērota vieta, kur bāzēties VPN firmai, jo valdība tiecas atstāt tikai starptautiskās tehnoloģiju firmas.

 • Panama. Šajā valstī nav obligātu datu saglabāšanas likumu, tāpēc tiek uzskatīts, ka tā ir labvēlīga privātumam. Tomēr tās ciešās politiskās saites ar ASV varētu ļaut ASV valdībai izdarīt spiedienu uz to. Labāk nekā FVEY vai 14-EYES valsts.

 • Lielbritānijas Virdžīnu salas. BVI regulē pašas iekšējās lietas, un tai nav obligātu datu saglabāšanas likumu. Tomēr, tā kā tā atrodas AK valdības jurisdikcijā un suverenitātē, šķiet pamatoti pieņemt, ka AK varētu izdarīt spiedienu uz BVI valdību un uzņēmumiem. Tātad (un tas ir kaut kas uzminams, jo juridiskā situācija ir ļoti neskaidra) tiek uzskatīts, ka atrašanās BVI ir drošāka nekā tā, kas atrodas 14 acu cilts valstīs..

 • Nīderlande. Šī valsts tradicionāli tiek uzskatīta par spēcīgu datu privātuma jomā. Šajā valstī atrodas daudzas uz privātumu orientētas firmas, tostarp Start Page - uz privātumu vērsta meklētājprogramma, kuru apstiprinājis Edvards Snūdens. Diemžēl Nīderlande mēģina izdot jaunus masu uzraudzības likumus. Pagaidām tas paliek novārtā pēc referenduma, kurā tika noraidīta invazīvās jaunās politikas. 14-EYES biedrs.

 • Zviedrija. Lai arī Zviedrijā ir obligāti datu saglabāšanas likumi, DRD nekad netiek piemērots pret VPN. Tas padara Zviedriju par vienu no nedaudzajām valstīm, kuras uzskata par drošām VPN bāzei. Tomēr tas veic uzraudzību un ir 14-EYES dalībnieks.

Secinājums

Izvēloties VPN sniedzēju, ir svarīgi apsvērt, kur atrodas šis VPN. Ja VPN atrodas FVEY, 9-EYES vai 14-EYES valstī, tad ir svarīgi, lai tai būtu VPN politika ar nulles žurnāliem. Tomēr pat ar to var nepietikt, lai aizsargātu jūsu datus - it īpaši, ja šī valsts arī izpilda ordeņus un rīkojumus par rīkojumiem. Kopumā jums vajadzētu būt prom no VPN 5, 9 un 14-EYE valstīs, ja jūs vērtējat privātumu, jo iespējams, ka izlūkošanas aģentūras ir tos apdraudējuši.

Dienas beigās tas viss izvēršas par jūsu draudu modeli. Ja jums nepieciešams VPN, kas aizsargā jūsu datus no jūsu ISP un vietējā tīkla administratora, vai arī lai aizsargātu jūs publiskajā WiFi - tas, iespējams, jums nerada lielas bažas, kur atrodas VPN..

Šajā ceļvedī mēs esam uzsvēruši dažas vietas, kuras, domājams, ir ideāli piemērotas VPN pamatā. Tomēr ir vērts atcerēties, ka atsevišķi VPN serveri visā pasaulē tiks pakļauti viņu fiziskās atrašanās vietas jurisdikcijai.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me