Tiešsaistes privātuma kontekstā bieži dzirdēsit par “piecu acu valstīm” (un “deviņu acu” un “14 acu” valstīm)..

Šajā rokasgrāmatā ir noteikts, ko šie termini nozīmē. Turklāt, kuras valstis ir to sastāvdaļa, un viss pārējais, kas jums jāzina.

Sāksim ar pamatiem:

Kas ir piecu acu valstis?

Piecas acis valstis

Piecu acu valstis ir:


 • Savienotās Valstis
 • Apvienotā Karaliste
 • Austrālija
 • Jaunzēlande
 • Kanāda

Piecas acis (dažreiz sauktas par FVEY) ir izlūkošanas alianse, kas aizsākās 1940. gadu sākumā.

Kas ir Nine Eyes valstis??

Deviņu acu valstis

Deviņu acu valstis ir:

 • 5 acis valstis
 • Dānija
 • Francija
 • Nīderlande
 • Norvēģija

Kā jums varētu būt aizdomas, Nine Eyes ir galvenās alianses Five Eyes paplašinājums.

Kas ir 14 Eyes valstis?

Četrpadsmit acu valstis

14 Eyes valstis ir:

 • 9 acu valstis
 • Vācija
 • Itālijā
 • Beļģija
 • Zviedrija
 • Spānija

Šī alianse ir pazīstama arī kā SIGINT Seniors Europe (SSEUR). Saskaņā ar Wikipedia teikto, tā koordinē “militāru signālu izlūkošanas apmaiņu starp tās dalībniekiem”.

Piecu acu alianses vēsture

Piecas acis sākotnēji radās kā veids, kā galvenās valstis dalījās izlūkdatos. Tā tika dibināta kā neoficiāls UKUSA nolīgums 1941. gadā. Apvienotā Karaliste un ASV oficiāli formalizēja 1946. gadā pēc otrā pasaules kara. Tomēr kopš tā laika tas attiecas arī uz citām galvenajām valstīm.Piecu acu vēsture

Ārpus galvenajām Piecu acu valstīm ir arī citas valstis, kas veido deviņu un 14 acu grupas. Šīs valstis pievienojās shēmai kā “trešo pušu valstis”. Turklāt tiek plaši uzskatīts, ka citas shēmu valstis ārpus uzskaitītajām galvenajām valstīm. Aizdomās turamo valstu skaitā ir “Klusā okeāna sabiedrotie”, piemēram, Dienvidkoreja un Singapūra.

Piecas acis un līdzīgi izkārtojumi (pēc būtības) vienmēr ir slepeni. Wikipedia norāda, ka pagāja gandrīz 30 gadi pēc sākotnējās vienošanās izveidošanas, pirms Austrālijas premjerministrs par to pat uzzināja. Turklāt piecas acis sabiedrības uzmanību pievērsa tikai 2005. gadā. Kopš 2010. gada Apvienotās Karalistes Nacionālā arhīva vietnē tiešsaistē ir iespējams izlasīt dažas detaļas..

Pēdējo gadu strīdi

Piecu acu nolīgums ieguva mūsdienīgu nozīmi, kad tika pierādīta saikne ar NVD. Tie tika publiskoti kā daļa no draņķīgā Edvarda Snidena noplūdēm. Viņa atklāsmes parādīja un apstiprināja, ka aukstā kara laikā noslēgtās vienošanās tiek plaši izmantotas plašas digitālās uzraudzības veikšanā.Nesenie strīdi

Kļuva skaidrs, ka šīs valstis izlūkošanas apmaiņas nolīgumus izmanto mērķiem, kas pārsniedz izlūkošanas signālus. Tādēļ tie faktiski ļauj izlūkdienestiem vairākās valstīs sadarboties. Tādējādi daloties ar informāciju, kas saistīta ar cilvēku un aizsardzības izlūkdatiem līdz valsts drošības jautājumiem.

Piemērs tam, kā tas var darboties praksē, nāca klajā ar Snowden atklāsmēm 2013. gadā. Izrādījās, ka Amerikas NSA faktiski uztic ārpakalpojumus Lielbritānijas GCHQ.

Visnepretrunīgāk vērtētie privātuma aizstāvji Snodenes atklājumi parādīja, ka valdības izmanto Piecu acu sistēmu, lai apietu likumus par savu pilsoņu uzraudzību. Piemēram, Lielbritānijas MI5 var lūgt ASV NSA pieskarties Lielbritānijas tālruņiem, tādējādi “domājot apiejot likumus”.

Lūk, kā toreiz aprakstīja De Spīgels:

“Lielbritānijas GCHQ izlūkošanas aģentūra var izspiegot ikvienu, izņemot Lielbritānijas valstspiederīgos, NSA var uzraudzīt ikvienu, izņemot amerikāņus, bet Vācijas BND ārvalstu izlūkošanas aģentūra var izspiegot ikvienu, izņemot vāciešus. Tā tiek izveidota matrica bezgalīgai uzraudzībai. ”

Ko dara 5/9/14 Eyes alianses??

Ja esat indivīds, kas apzinās privātumu, tas ir ļoti pamatots jautājums. Turklāt ir vairāk nekā saprātīgi apgalvot, ka tas, ko dara šīs alianses aģentūras, pārsniedz to, kas tām jādara, lai nodrošinātu pasaules drošību.Ko viņi dara

Viena no Edvarda Snūdena visiecienītākajām atklāsmēm saistībā ar NVD programmu PRISM - masveida datu vākšanas iniciatīvu, kuras dalībnieku vidū ir visi lielie spēlētāji interneta pasaulē, tostarp Microsoft, Google un Facebook. PRISM ir padarījis NSA (pat tās “zema līmeņa aģentus”) neticami vieglu piekļuvi informācijai parasti izmantotajās platformās. Tāpēc, pateicoties aliansēm, arī citas valstis viegli izmantoja šo iespēju. Diemžēl pat tos, kuri uzskata, ka viņiem nav “ko slēpt un nav ko baidīties”, izjutīs tas, cik viegli NVD - un līdz ar to viņu alianses partneri - var izmantot jebko, sākot no Skype sarunām un beidzot ar e-pasta ziņojumiem..

Tad mēs tam varam piebilst, ka šīm drošības aģentūrām ir pierādīts, ka tās iesaistās labākajā gadījumā zemādas praksē. Tajos ietilpst šifrēšanas algoritmu uzlaušana un uzņēmumu piekukuļošana, lai vājinātu viņu pašu IT drošības sistēmas

Mēs neieteicam, ka 5/9/14 Eyes alianses vienīgais mērķis ir pamudināt pilsoņu ikdienas dzīvi. Diemžēl daudzu saistīto aģentūru darba blakusprodukts tām ļauj to darīt.

Alianses un VPN izmantošana

Daudziem VPN (virtuālā privātā tīkla) pakalpojuma izmantošanas jēga ir izvairīties no valdības uzraudzības. Tādējādi spēja pārlūkot internetu ar pieņemamu privātuma līmeni.Alianses un VPN izmantošana

Kā redzat no iepriekšējās informācijas, jūs varat viegli uzvarēt šo objektu, izvēloties VPN pakalpojumu sniedzēju, kas atrodas vienā no valstīm. Īpaši piecu acu valstis vai tā, kas atrod savus serverus vienā no šīm valstīm. Tādējādi iestādes varētu likt pakalpojumu sniedzējam nodot sīkāku informāciju par jūsu tiešsaistes darbībām. Turklāt, pateicoties informācijas apmaiņai, tas varētu būt JEBKĀDA no sarakstā iekļautajām valstīm!

VPN servera izmantošana 5 acu valstī

Bieži uzdots jautājums ir, kāda ir situācija, ja kāds izmanto VPN sniedzēju valstī, kas nav 5/9/14 Eyes jurisdikcijā. Pēc tam to izmanto, lai izveidotu savienojumu ar serveri valstī, kas atrodas šajā jurisdikcijā, piemēram, ASV vai Lielbritānijā.Izmantojot VPN

Neiedziļinoties pārāk daudz tehniskās detaļās, šeit pastāv zināms risks. FVEY valsts varētu izsaukt servera nodrošinātāju savienojumu žurnāliem (vai pat veikt patstāvīgu savienojumu uzraudzību serverī un no tā). Tomēr, ja VPN sniedzējs savā infrastruktūrā veic pareizos drošības pasākumus, riskam vajadzētu būt salīdzinoši nelielam.

Tomēr cilvēkiem, kuri vēlas samazināt savu pakļaušanu šo izlūkošanas alianses plašajai jurisdikcijai, ir jāizmanto viszemākā riska pieeja. Tas būtu, izmantojot pakalpojumu sniedzēju, kas atrodas ārpus 5/9/14 Eyes jurisdikcijas, un izveidotu savienojumu tikai ar serveriem ārpus jurisdikcijas.

Tātad, kuru VPN man vajadzētu izvēlēties?

Labs sākumpunkts ir mūsu Best VPN bez žurnālu ceļvedis.

Šie VPN pakalpojumi nereģistrē jūsu pārlūkošanas aktivitātes. Tāpēc, ja viņiem kādreiz prasītu nodot sīkāku informāciju par lietošanu, viņiem nebūtu šīs informācijas, ar kuru dalīties.

Tāpēc izvēlieties VPN, kas atrodas ārpus tālejošās jurisdikcijas 5/9/14 acīm, un tādu, kas neveic darbības žurnālus. Tādējādi jūs darāt visu iespējamo, lai samazinātu iespēju, ka tiešsaistes aktivitātes tiek pakļautas apšaubāmam uzraudzības līmenim. Tāpēc mēs neiesakām izmantot bezmaksas VPN, jo tie var būt bīstami un viņi bieži pārdod jūsu datus.

Secinājums

Noslēgumā jums, cik vien iespējams, jāizvairās no Five Eyes valstīm. Turklāt, ja iespējams, jāizvairās no deviņu un četrpadsmit acu aliansēm.

Visbeidzot, VPN izmantošana ir lielisks veids, kā palīdzēt aizsargāt tiešsaistes privātumu. Tomēr ir daudz kas cits, no kā jāuzmanās. Iepazīstieties ar mūsu noderīgajiem ceļvežiem un jaunumiem, lai iegūtu vairāk informācijas par interneta privātumu un drošību.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me