Windows 10 ir privātuma murgs. Četrus gadus pēc izlaišanas Microsoft cer, ka visi ir jauninājuši uz pēdējo Windows versiju. Daudzi lietotāji tomēr joprojām izmanto vecākas operētājsistēmas versijas.


Uzņēmējiem tas ir saprotams. Jaunināšanas izmaksas, problēmas ar savietojamību ar atpakaļejošu spēku un iespējamā vajadzība pārkvalificēt personālu ir visi iemesli, kas kavē pārcelšanos.

Windows 10 tika daļēji izstrādāts šo problēmu risināšanai, piedāvājot pakāpeniskus atjauninājumus, nevis plašas izmaiņas ar katru jauno versiju.

Katrs jauns personālais dators kopš 2015. gada tiek piegādāts ar operētājsistēmu Windows 10, taču joprojām var būt daži lietotāji, kas turpina darboties ar vecāku aparatūru, kuri vienkārši nekad nav ķērušies pie Microsoft piedāvājuma par bezmaksas jaunināšanu (kuru tas pagarināja līdz 31. decembrim). 2017).

Tomēr daudziem loģiskākais iemesls neatjaunināt uz jaunāko Windows versiju ir tas, ka vecākās Windows versijas vienkārši nav tik invazīvas privātumam kā Windows 10.

Cik privāta ir jūsu Windows versija?

Zemāk esošajā tabulā ir aprakstīts, kādus datus potenciāli koplieto jūsu Windows versija.

Windows 10

Windows 8.1

Windows 8

Windows 7

Lietotāju kontakti

Kalendāra dati

Citi personalizācijas dati

Reklāmas ID

Atrašanās vieta

Jā un nosūtīts uzticamiem partneriem.

Jā, tikai Microsoft.

Jā, tikai Microsoft.

Telemetrija

Jā (izņemot W10 Enterprise)

Jā*

Jā*

Jā*

* Telemetrija - tas ir process, kurā dati tiek ierakstīti no un nosūtīti citam avotam. Tas tiek darīts "traucējummeklēšana".

* Kad tika izlaistas šīs Windows versijas, netika apkopota telemetrija, taču kopš tā laika tā tika pievienota, izmantojot automātiskos atjauninājumus.

Windows 10

Windows 10 sākuma ekrāns

Kopš Windows 10 izlaišanas 2015. gada jūlijā Windows 10 ir izraisījis diskusijas par daudzajiem neveiksmīgajiem konfidencialitātes jautājumiem.

Īpaši tas attiecas uz pakalpojumiem Bing un Cortana, kas savāc ļoti daudz personiskas informācijas par jums, lai sniegtu ļoti personalizētu pieredzi..

Bažas ir izraisījusi arī Microsoft automātiskā telemetrijas datu vākšana (problēmu novēršanai).

Daudzi lietotāji var būt apmierināti ar kompromisu starp privātumu un ērtībām, izmantojot šos pakalpojumus, taču satraucošais informācijas daudzums, ko Microsoft var apkopot par jums, izmantojot Windows 10.

Lielāko daļu privātumu aizskarošo funkciju var atspējot, un Microsoft tagad daudz labāk izskaidro to, ko viņi dara, un ļauj lietotājiem tos izslēgt instalēšanas laikā nekā tad, kad pirmo reizi tika izlaista Windows 10.

Windows lietotāji joprojām tiek mudināti pieņemt noklusējuma iestatījumus, kas ir ļoti invazīvi.

Tajos ietilpst lietotāju kontaktu, kalendāra datu un saistīto ievades datu apkopošana, lai personalizētu runu, rakstīšanu un tintes ievadi. Lai uzlabotu atpazīstamību, tiek apkopoti arī mašīnrakstīšanas un tintes dati.

Lielāko daļu šo datu vākšanas var atteikties, taču nav iespējams atteikties no telemetrijas vākšanas, ja neizmantojat Windows 10 Enterprise Edition..

Windows 8.1

Windows 8.1 nesatur Cortana, tāpēc tā ir daudz mazāk integrēta Bing meklētājprogrammā, un tai nav jāapkopo personalizācijas dati.

Tā ieviesa reklāmas ID. Šie ir unikāli identifikatori, kas ļauj uzņēmumiem mērķēt lietotājus uz personalizētu reklāmu.

Aktīvā dzīves cikla laikā Windows 8.1 nevāca nekādus telemetrijas datus, tomēr neilgi pēc Windows 10 palaišanas Microsoft ar sava automātiskās atjaunināšanas kanāla starpniecību pievienoja telemetrijas kolekciju Windows 8.1, Windows 8 un Windows 7..

Windows 8

Šī Windows versija ieviesa atrašanās vietas izsekošanu. Liela atšķirība starp daudz invazīvāko atrašanās vietas izsekošanu, ko veic operētājsistēma Windows 10, tomēr ir tā, ka Windows 8 un Windows 8.1 apkopotie atrašanās vietas dati tiek nosūtīti tikai korporācijai Microsoft..

Tāpat kā operētājsistēmā Windows 8.1, telemetrijas kolekcija ar atpakaļejošu datumu tika pievienota operētājsistēmai Windows 8 2015. gadā.

Windows 7

Daudzi Windows 7 uzskata par pēdējo Windows versiju bez iebūvētām funkcijām, kas īpaši paredzētas lietotāju privātuma aizskaršanai.

Tomēr, tāpat kā abās Windows 8 versijās, šo atšķirību nedaudz ir sabojājusi telemetrijas kolekcijas pievienošana ar atpakaļejošu datumu.

Lielākā problēma Windows 7 lietotājiem ir tā, ka desmit gadus vecā operētājsistēma tuvojas savas dzīves beigām. 2020. gada 14. janvārī beidzas oficiālais Microsoft atbalsts tam.

Protams, jūsu Windows eksemplārs pēkšņi vairs nedarbosies, taču tas vairs nesaņems būtiskus drošības atjauninājumus.

Privātuma priekšrocības, kas saistītas ar Windows 7 turpināšanu, nevis jaunināšanu uz jaunāku Windows versiju pēc šī datuma, ievērojami atsver drošības risks, ko rada operētājsistēmas izmantošana, kas nav ielabota, lai atbilstu jaunākajiem drošības draudiem..

32 bitu un 64 bitu Windows mašīnas

Lielākā daļa mūsdienu datoru ir aprīkoti ar 64 bitu procesoriem. Tie ir daudz ātrāki nekā vecāki 32 bitu procesori, kas arī aprobežojas ar tikai 4 GB RAM izmantošanu.

Lai izmantotu 64 bitu procesora priekšrocības, programmām jābūt īpaši uzrakstītām, lai atbalstītu tā instrukciju kopu. Tas ietver Windows.

Vienīgā atšķirība starp Windows 32 bitu versijām un Windows 64 bitu versijām ir tā, ka 64 bitu versijās var pilnībā izmantot 64 bitu procesorus..

Windows 32 bitu versijas darbojas precīzi mašīnās ar 64 bitu procesoriem, bet Windows 64 bitu versijās ir nepieciešams, lai 64 bitu procesori darbotos.

Būtiski, vai privātumam nav nekādas ietekmes uz to, vai Windows mašīna ir 32 bitu vai 64 bitu.

Ja neizmantojat ļoti vecu datoru, jums vajadzētu arī izvēlēties programmu 64 bitu versijas (piemēram, VPN lietotnes), jo tās nodrošina labāku veiktspēju. Tomēr, ja ir pieejama tikai 32 bitu versija (kas bieži notiek, lai nodrošinātu atpakaļejošu savietojamību), tos var izmantot.

Alternatīva operētājsistēmai Windows

Ja nopietni domājat par savu privātumu, tā vietā izmantojiet Linux.

Linux ir bezmaksas un atvērtā koda operētājsistēma, kas var darīt gandrīz visu, ko Windows var. Atšķirībā no Windows, Linux ir veidots, ņemot vērā privātumu. Dažas Linux versijas ir vairāk vērstas uz privātumu nekā citas, taču jebkura Linux versija ir privātumam draudzīgāka nekā pat Windows 7.

Daudzas “vadošās” Windows programmas ir pieejamas arī operētājsistēmai Linux, un tur, kur to nav, parasti ir laba atvērtā koda Linux alternatīva.

Izņēmums no šī noteikuma ir spēles. Tādas platformas kā Steam piedāvā Linux spēļu atbalstu, taču to ir daudz mazāk nekā Windows. Populārs šīs problēmas risinājums ir divkāršās sāknēšanas sistēmas iestatīšana, kurā Windows tiek izmantots tikai spēļu spēlēšanai.

Linux ir daudz draudzīgāks lietotājam, nekā tas bija, bet tā mācīšanās līkne paliek daudz stāvāka nekā Windows. Tāpēc tas nav reāls risinājums visiem. Bet tiem, kas vēlas nedaudz piepūlēties, Linux nodrošina daudz privātāku skaitļošanas pieredzi nekā Windows vai jebkura cita operētājsistēma, kas tur darbojas.

Linux OS

Linux versijā ir gandrīz satriecošs versiju klāsts, ko sauc par “distros”. Tur ir vairāk uz privātumu vērstu distrosu, taču Linux Mint ir īpaši izstrādāts, lai pāreja no Windows uz Linux būtu pēc iespējas nesāpīgāka..

Un vēl viens veids, kā nodrošināt jūsu privātumu, ir VPN izmantošana Linux.

Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me