Syncthing

Synchronizácia je bezpečný decentralizovaný program na synchronizáciu súborov typu peer-to-peer (P2P), ktorý dokáže synchronizovať súbory medzi zariadeniami v lokálnej sieti alebo cez internet. V mnohých ohľadoch je to podobné BitTorrent Sync, až na to, že je úplne zadarmo a otvorený zdroj (FOSS)..

Synchronizácia domovskej stránky

ProPrivacy.com skóre
8 z 10


zhrnutie

Synchronizácia vám umožňuje bezpečne zálohovať údaje bez toho, aby ste museli dôverovať poskytovateľovi cloudových služieb tretej strany. Dáta sa zálohujú na počítač alebo server, ktorý priamo ovládate, a v žiadnom momente ich neukladá tretia strana.

V technických kruhoch sa to označuje ako „model BYO (Cloud)“, v ktorom namiesto komerčného dodávateľa tretej strany poskytujete hardvér. Použité šifrovanie je tiež úplne komplexné, pretože ho šifrujete v zariadení a môžete ho len dešifrovať. Šifrovacie kľúče nevlastní nikto iný.

Ceny a funkcie

Syntéza je zadarmo (v každom slova zmysle). Dary na jeho rozvoj sú však prijímané kartou (spracovávanou Stripe) alebo bitcoínmi.

Program je k dispozícii pre systémy Windows, OSX, Linux a Android a množstvo menej populárnych platforiem. Verzia pre iOS prechádza beta verziou v čase písania, ale nebol publikovaný žiadny oficiálny dátum vydania.

Všetky vydania sú digitálne podpísané a aplikáciu pre Android si môžete stiahnuť z F-Droid pre tých, ktorí nechcú používať obchod Google Play..

Jednou z pozoruhodných funkcií spoločných s cloudovými službami je podpora verziovania súborov. Ak sa použije táto možnosť, program Syncthing archivuje staršie verzie súborov, keď sa uložia alebo odstránia. Sú prístupné neskôr. Toto je nakonfigurované pre jednotlivé priečinky a vy rozhodujete, koľko predchádzajúcich verzií súboru bude archivovaných.

Ochrana osobných údajov a bezpečnosť

Ako už bolo uvedené, synchronizácia je veľmi súkromná, pretože údaje sa ukladajú priamo na požadované miesto. Nie je potrebné zapojiť žiadne tretie strany. Pretože šifrovanie je end-to-end, žiadne použité prenosové servery nedokážu prečítať vaše údaje.

Z technického hľadiska sú vaše údaje chránené protokolom Block Exchange v1. Toto používa autentifikáciu založenú na certifikáte TLS 1.2 v kombinácii so „silnou šifrovacou sadou“ a technológiou Perfect Forward Secrecy (PFS)..

príklady silných šifrových balíkov

Výmena kryptografických kľúčov Diffie-Hellman (DHE) nedávno spôsobila obrovskú kontroverziu v súvislosti s opätovným použitím obmedzeného súboru prvočísel, čo spôsobuje, že môže byť popraskaný silným protivníkom, akým je napríklad NSA. Umožňuje však použitie protokolu Perfect Forward Secrecy počas autentifikácie TLS a ak sa skombinuje s RSA na výmenu kľúčov (ako je to vo všetkých vyššie uvedených príkladoch), chráni pred útokmi MitM a mal by byť veľmi bezpečný.

Inými slovami, všetky uvedené príklady sú skutočne silné šifrovacie sady. Ďalšie podrobnosti o protokole Block Exchange Protocol v1, ktorý používa spoločnosť Syncthing, sú dostupné na jeho webovej stránke. Diskusiu o mnohých výrazoch, ktoré sa v nej používajú, nájdete tu (hoci článok pojednáva o šifrovaní VPN, veľa z toho, čo sa tu hovorí, sa tu uplatňuje rovnako dobre).

Webová stránka a podpora

Napriek tomu, že softvér FOSS bol vyvinutý dobrovoľne, webová stránka Sycthing poskytuje množstvo podrobnej dokumentácie a obsahuje živé diskusné fórum..

Proces

Nevyžaduje sa žiadna registrácia. Jednoducho si stiahnite príslušné programové súbory na akékoľvek zariadenie, ktoré chcete synchronizovať. Pri tomto preskúmaní budem synchronizovať súbory medzi počítačom so systémom Windows 10 a telefónom s Androidom (a áno, viem, že by som mal používať systém Linux na dosiahnutie skutočnej bezpečnosti na svojom počítači, ale väčšina čitateľov bude používať systém Windows).

Po stiahnutí musia byť súbory Windows rozbalené, ale nevyžadujú ďalšiu inštaláciu (okrem vytvorenia predvoleného priečinka na synchronizáciu).

Synchronizácia spustenia počítača

Po spustení program Syncthing otvorí webové rozhranie. Pri prvom spustení sa vytvorí aj predvolený priečinok Sync

Synchronizácia zariadenia na pridanie do počítača

Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je pridať nové zariadenie ...

Synchronizácia systému Android

Stiahol som aplikáciu do svojho telefónu s Androidom a zdieľal som jej ID zariadenia na plochu pomocou e-mailu. ID zariadenia je jedinečný kryptograficky bezpečný identifikátor, ktorý sa vygeneruje ako súčasť generovania kľúčov pri prvom spustení synchronizácie. ID zariadení nemusia byť utajené, pretože sú v podstate súčasťou verejného kľúča

Synchronizácia zariadenia s Androidom

Obe zariadenia musia byť nakonfigurované, aby medzi sebou mohli hovoriť. S telefónom som zdieľal identifikátor zariadenia môjho počítača skenovaním kódu QR pomocou fotoaparátu môjho telefónu. Po takmer každej fáze procesu nastavenia je potrebné reštartovať synchronizáciu na oboch zariadeniach, ale vykonanie tejto operácie trvá iba niekoľko sekúnd.

Synchronizáciou počítača vytvorte nový priečinok

Vytvorte priečinok na jednom zariadení (alebo jednoducho zdieľajte so zariadeniami, ak priečinok už existuje, ako predvolený priečinok Sync)…

Synchronizáciou systému Android vytvorte priečinok so zrkadlom

… A na druhú stranu dostanete oznámenie. V mojom telefóne to bolo štandardné upozornenie pre systém Android. Môžete si vybrať, kam chcete umiestniť jeho spárovanú synchronizáciu do druhého zariadenia. Keď skončíte, nezabudnite kliknúť na ikonu Uložiť (vpravo hore) a nevytvárať priečinok!

Súbory pridané do priečinka na jednom zariadení sa teraz zosynchronizujú s príslušným priečinkom na druhom zariadení. Súbory vymazané z jedného priečinka sa odstránia aj z druhého priečinka, pokiaľ nie je zvolený režim „Priečinok Master“. V takom prípade sa zmeny priečinka na iných zariadeniach ignorujú. Je to užitočné pri uchovávaní „hlavných kópií“ súborov.

Poznamenám, že hoci to vyzerá na papieri jednoducho, zistil som, že proces párovania priečinkov je v praxi veľmi mätúci. V skutočnosti to bolo také mätúce, že nedokážem určiť, či bol zmätok spôsobený chybami v programe, alebo že som jednoducho bol slabý (a stále viac zmätený)..

Napríklad som na svojom počítači vytvoril druhý synchronizačný priečinok. V mojom telefóne bola táto požiadavka označená ako predvolená zložka. Vyriešil som to ručnou zmenou ID priečinka v žiadosti na priečinok s mojím novým počítačom, ale potom som dostal žiadosť o zdieľanie nového priečinka späť do počítača (ten istý, ktorý som zdieľal s Androidom z PC na prvom mieste). )! Gah!

Synchronizácia synchronizácie

Po nastavení všetkého však všetko funguje dobre.

Synchronizácia rozšírených nastavení priečinka

V predvolenom nastavení sa priečinky kontrolujú každých 60 sekúnd, takže pred začiatkom synchronizácie môže dôjsť k miernemu oneskoreniu. Toto je možné manuálne zmeniť. Môžete tiež určiť poradie synchronizácie súborov (abecedne, náhodne, od najnovších prvých atď.) A nastaviť parametre verzovania..

Rozšírené nastavenie priečinka

Testy rýchlosti

Aby som získal predstavu o tom, ako dlho trvá prenos údajov pomocou Syncthing, synchronizoval som niekoľko testovacích súborov rôznych veľkostí. Moja metodika bola jednoducho na čas, ako dlho trvalo prenos súborov z môjho počítača do môjho telefónu pomocou stopiek. Tieto čísla sú preto trochu drsné, ale mali by poskytnúť užitočné informácie o účinnosti protokolu o prenose.

Test sa uskutočnil pomocou širokopásmového internetového pripojenia 50 Mbs / 3Mbs a mojej domácej 2,5 GHz IEEE 802.11n siete. Zaokrúhlil som sa na najbližšiu sekundu. Na mojom počítači aj telefóne bežala sieť VPN. Pomocou prevodníka megabajtov megabitov Google som skonvertoval rýchlosť sťahovania na Mbps.

20 MB = 5 sekúnd (32 Mb / s)

100 MB = 15 sekúnd (53,3 Mb / s)

512 MB = 72 sekúnd (56,9 Mb / s)

1 Gb = 180 sekúnd (44,5 Mbps)

Inými slovami, k prenosu väčších súborov došlo takmer do maximálnej rýchlosti môjho internetu. Vyfarbite ma dojem!

záver

mal som rád

  • Zadarmo a otvorený softvér
  • Funguje bezchybne po nastavení
  • Nie je potrebné dôverovať tretím stranám
  • Silné šifrovanie end-to-end
  • Žiarivé rýchle prevody
  • Verzia súboru

Nepáčilo sa mi

  • Zistil som, že nastavenie je veľmi mätúce. To môže alebo nemusí byť výsledkom chýb v procese (myslím si, že po niekoľkých úspešných pokusoch o nastavenie).

Po nastavení je Syncthing fantastický spôsob, ako bezpečne zálohovať súbory medzi všetkými počítačmi a mobilnými zariadeniami. Je to tiež skvelý spôsob, ako jednoducho prenášať súbory medzi nimi bezdrôtovo. Urobí sa to jednoduchým a intuitívnym spôsobom (jednoducho vložte súbory do synchronizačného priečinka a budú sa magicky zobrazovať v zodpovedajúcom priečinku na inom zariadení).

Syntéza v skutočnosti poskytuje väčšinu výhod používania cloudovej zálohovacej služby, ako je Dropbox, s výnimkou toho, že k vašim súborom nemajú prístup žiadne tretie strany. S tým súvisí aj to, že by sa malo oceniť použitie Syncthing za použitie veľmi silného šifrovania end-to-end.

Inštalácia však bola problémom. Po tom, čo som niekoľkokrát prešiel týmto procesom, je pre mňa stále mätúci. Stále viac som presvedčený, že je to dôsledok chýb spôsobených autentifikáciou priečinkov na rôznych zariadeniach. Po dokončení nastavenia sa však zdá, že celý proces prenosu súborov je veľmi stabilný a je pôsobivo rýchly.

Ak hľadáte riešenie zálohovania typu cloud s otvoreným zdrojom, potom je Syncthing do značnej miery jedinou možnosťou. Našťastie (keď prekonáte akékoľvek problémy s nastavením), funguje to veľmi dobre.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me