SpiderOak


 • stanovenie ceny

  z $ 5,75
  / mesiac

SpiderOak One Backup je cloudová služba so sídlom v USA so silným zameraním na súkromie.

ProPrivacy.com skóre
7 z 10

zhrnutie

V roku 2014 informátor NSA Edward Snowden vyzval čitateľov Guardian, aby prestali používať Dropbox, pretože je to nepriateľské k súkromiu. Namiesto toho odporučil použiť alternatívu s nulovými znalosťami a pomenoval SpiderOak. V tomto prehľade SpiderOak zistíme, prečo Edward Snowden a ďalší odporúčajú používať pavúk Oak.

záľuby

 • Nulové znalosti
 • Bezpečné šifrovanie typu end-to-end
 • Verzia súboru
 • Jednoduchá synchronizácia medzi pracovnými plochami
 • Dobrá aplikácia pre stolné počítače

Zápory

 • Nie je otvorený zdroj
 • So sídlom v USA
 • Mobilné aplikácie nie sú skvelé
 • Č. 2FA

stanovenie ceny

150GB

$ 5,75
za mesiac

2TB

$ 12,42
za mesiac

5 TB

$ 26,67
za mesiac

ONE Backup je produkt SpiderOak zameraný na zákazníka (k dispozícii je aj verzia Enterprise). Rôzne cenové plány sa týkajú výlučne toho, koľko úložiska online je k dispozícii. Inak zdieľajú rovnaké funkcie a všetky sa dajú použiť na neobmedzenom počte zariadení.

K dispozícii je veľkorysá 21-dňová bezplatná skúšobná verzia s rovnako veľkorysým obmedzením na 250 GB. Platba sa vykonáva prostredníctvom kreditnej alebo debetnej karty. Služba PayPal a kryptomeny nie sú podporované, hoci spoločnosť SpiderOak akceptuje predplatené kreditné karty pre tých, ktorí si to neželajú..

Vlastnosti

 • Nulové znalosti
 • End-to-end šifrované
 • Aplikácie naprieč platformami (ale obmedzené na mobily)
 • Verzia súboru
 • Podpora zdieľania súborov
 • Synchronizácia priečinkov naprieč platformami (iba stolné počítače)
 • Integrácia operačného systému (iba Windows)

Verzia súboru

ONE Backup zachováva historické verzie zálohovaných súborov. Nielenže je to skvelé na obnovenie dokumentov, ktoré ste omylom prepísali, ale umožňuje aj obnovu súborov a priečinkov infikovaných škodlivým softvérom v čase..

Podpora zdieľania súborov

ONE Backup uľahčuje zdieľanie súborov s ostatnými. To sa dá dosiahnuť pomocou funkcie ShareRoom, ktorá vytvára zdieľaný priečinok, alebo vytvorením dočasných, samodestrukujúcich odkazov na jednotlivé súbory..

Cross-platform

Desktopový klient je k dispozícii pre Windows, MacOS a Linux (Deb, RPP a Tarball). K dispozícii je aj mobilná aplikácia pre Android a iOS, hoci to výrazne znížilo funkčnosť. K zálohám je možné pristupovať a spravovať ich prostredníctvom webového rozhrania z ľubovoľného prehliadača (vrátane mobilného).

Integrácia OS

Táto funkcia pridá možnosti ponuky pravým tlačidlom myši pre SpiderOak One v systéme Windows.

Integrácia OS Spider Oak One

Ochrana osobných údajov a bezpečnosť

jurisdikcie

SpiderOak je americká spoločnosť, ktorá ukladá zálohované údaje na serveroch umiestnených v USA. USA sú hrozným miestom pre súkromie online, kde by sa malo predpokladať, že NSA má prístup ku všetkým údajom uloženým v krajine ak všetkým informáciám, ktoré majú v držbe spoločnosti, ktoré sa tam nachádzajú..

Dobrou správou je, že SpiderOak je spoločnosť s nulovými znalosťami, ktorá ponúka úplné šifrovanie súborov end-to-end zálohovaných na svoje servery. Presne preskúmame, čo to všetko znamená za okamih, ale teoreticky by to malo viesť k tomu, že skutočnosť, že ide o americkú spoločnosť, je irelevantná, pretože nezachováva informácie, ktoré môžu ohroziť súkromie používateľov, alebo ukladať údaje, ktoré môžu prístup k nim má NSA.

Nulové znalosti

Pri použití aplikácie ONE Backup je SpiderOak poskytovateľom cloudových služieb s nulovými znalosťami. To znamená, že nevie nič o údajoch vo vašom obchode, „ani o vašom priečinku alebo názvoch súborov. Na serveri vidíme iba postupne očíslované kontajnery šifrovaných údajov. “

Údaje sú šifrované a dešifrované na strane klienta iba aplikáciami na vašich zariadeniach, pričom šifrovacie kľúče máte iba vy. ONE Backup teda ponúka skutočné šifrovanie vašich údajov medzi koncovými bodmi. Je to skvelé, existujú však niektoré dôležité upozornenia.

Iba pri používaní jeho aplikácií

Prvým je, že nulová znalosť sa uplatňuje iba pri používaní zálohovacích aplikácií ONE. Keď sa prihlasujete pomocou svojho prehliadača, dávate serverom SpiderOak primárny šifrovací kľúč.

SpiderOak sľubuje, že sa bude starať o tento kľúč veľmi opatrne, ale vyžaduje si to určitú mieru dôvery v SpiderOak - v jeho túžbu aj schopnosť udržať kľúč v bezpečí..

Mnohí celkom pochopiteľne považujú kompromis za pohodlie, ktoré stojí za stratu bezpečnosti, ale pre tých, ktorí požadujú skutočnú službu bez vedomostí, by sa správa súborov mala vždy vykonávať pomocou aplikácie..

Spravodlivo k SpiderOak, je to dobrá práca, ktorá upozorňuje používateľov na túto skutočnosť, keď sa prihlasujú na webový portál..

Desktopové aplikácie nie sú open source

To nás privádza k druhému číslu. Dôvera. Už v roku 2009 spoločnosť SpiderOak sľúbila, že sa posunie smerom k implementácii iba 100% otvoreného zdrojového kódu, ale v roku 2020 zostane klient pre stolné počítače uzavretý zdroj..

Mobilné aplikácie One Backup sú od roku 2016 plne otvoreným zdrojom a otvoreným zdrojom sú aj rôzne ďalšie produkty spoločnosti SpiderOak. Desktopový klient One Backup, ktorý je srdcom tohto produktu, však nie je.

Rovnako ako v prípade akéhokoľvek produktu s uzavretým zdrojom to znamená, že neexistuje spôsob, ako s istotou vedieť, že robí to, čo má, a iba to, čo má. Musíme iba dôverovať spoločnosti SpiderOak, ktorá je vzhľadom na odhalenia NSA pána Snowdena ťažko spojená s americkou spoločnosťou..

Ostatne problemy

Aj keď sa tvrdenie o nulových znalostiach javí ako správne vo vzťahu k samotnému používaniu služby ONE Backup, používatelia by si mali byť vedomí, že web zaznamenáva IP adresy návštevníkov a zhromažďuje o nich informácie pomocou rôznych webových sledovačov.

SpiderOak tiež (a celkom pochopiteľne) sleduje platby na účet, ktoré spracúvajú spoločnosti tretích strán. Nepovažujeme ani jeden z týchto problémov za hlavný problém pre väčšinu používateľov, ale stojí za zmienku.

Technické zabezpečenie

Heslá sú hashované s derivačnou funkciou PBKDF2, ktorá používa SHA256 a minimálne 16384 kôl a 32 bajtov náhodných údajov (soľ).

Kľúče sú odomknuté pomocou hesla vytvoreného pomocou šifry AES-256-CFB a hashovej autentifikácie HMAC SHA256.

Perfektné utajenie vpred zabezpečuje, že údaje sú šifrované novým kľúčom pre každý súbor, priečinok a verziu vašich súborov. Toto umožňuje SpiderOak zálohovať viac verzií toho istého súboru pre verziovanie súborov a pre neskoršie obnovenie a obnovenie..

Tranzitná doprava je zabezpečená pomocou protokolu TLS / SSL pomocou certifikátu PIN, ktorý pomáha predchádzať útokom Man-in-the-Middle.

Jediné, čo treba poznamenať, je, že zálohovacie účty ONE sa nedajú zabezpečiť pomocou dvojfaktorovej autentifikácie (2FA), hoci táto funkcia sa v budúcnosti sľubuje..

Jednoduchosť použitia

Ak chcete začať používať zálohovanie ONE, jednoducho si stiahnite svoju počítačovú aplikáciu pre svoju platformu a vytvorte si účet. Upozorňujeme, že keď sme sa prvýkrát zaregistrovali pre službu, ukladací priestor bol obmedzený na iba 2 GB, ale nasledujúci deň sa rozšíril na limit skúšobného účtu 250 GB na nasledujúci deň..

Aplikácia Desktop

Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je priradiť priečinky, ktoré chcete zálohovať do cloudu.

Desktopová aplikácia Spider Oak One

Môžete vybrať (alebo vytvoriť) jeden alebo viac priečinkov Úľa, ktoré sa budú synchronizovať vo všetkých stolových počítačoch s nainštalovanou aplikáciou One Backup. Jedným z najjednoduchších spôsobov zdieľania súborov je vytvorenie zdieľaného priečinka (ShareRooms). Ktokoľvek so správnym odkazom a heslom má prístup k súborom v ňom uloženým a môže ich upravovať.

Zakaždým, keď uložíte súbor, vytvorí sa nová verzia, čo uľahčí obnovenie poškodených súborov alebo sa vráti k staršej verzii súboru. Môžete tiež vytvoriť zdieľateľné odkazy na jednotlivé súbory, ktorých platnosť automaticky vyprší po troch dňoch.

Spravujte dokumenty v desktopovej aplikácii Spider Oak

Skúsili sme aplikáciu pre stolné počítače v systéme Windows, MacOS a Linux (Ubuntu) a je to v podstate rovnaká aplikácia. V systémoch Mac OS a Linux však neexistuje integrácia OS.

Mobil (Android a iOS)

Podobne ako v prípade počítačovej aplikácie je mobilná aplikácia v rámci podporovaných mobilných platforiem skutočne totožná.

Najskôr je potrebné poznamenať, že mobilná aplikácia nezálohuje ani nesynchronizuje súbory uložené v telefóne alebo tablete. Môžete si sťahovať zálohované súbory a prezerať svoje ShareRooms, ale môžete tak urobiť iba na základe prísneho čítania.

Aplikácie preto fungujú ako doplnok len na čítanie k tomu, čo je primárne služba pre stolné počítače.

Mobilná aplikácia Spider Oak One

Tiež sme zistili, že aplikácia je pomerne pomalá a nereaguje na iPad 2017 a dokonca aj na Samsung Galaxy 10+. Preto máme súcit s veľkým počtom sťažností na tento problém, ktoré zostali na stránkach App Store aj Play Store.

browser

Ako už bolo uvedené, prístup k uloženým súborom prostredníctvom webového rozhrania vo vašom prehliadači predstavuje (menšie) bezpečnostné riziko, ale v niektorých situáciách je nepopierateľne užitočné..

Spider Oak One v prehliadači

Pomocou webového rozhrania môžete sťahovať uložené súbory, zdieľať súbory a pristupovať k synchronizačným zložkám Úľa. Čo však nemôžete urobiť, je nahrávať súbory akýmkoľvek spôsobom.

Záverečné myšlienky

Napriek súhlasu Eda Snowdena nie je byť americkou spoločnosťou plus pre svoju hlavnú funkčnosť klientom s uzavretým zdrojom, čo sa týka ochrany súkromia, vodotesnou kombináciou..

Okrem toho je ONE Backup bezpečnou cloudovou službou zameranou na ochranu osobných údajov, ktorá robí to, čo hovorí na plechovke. Klient pre stolné počítače je inteligentný, intuitívny na používanie a zhoduje sa s likes Dropbox a Disk Google, pokiaľ ide o funkcie, ktoré sú nepochybne oveľa súkromnejšie ako tieto služby..

Mobilná aplikácia, ktorá je doplnkom hlavnej služby pre stolné počítače a je pomalá, nás trochu sklamala. Toto však pravdepodobne nebude hlavným problémom pre kohokoľvek, kto hľadá bezpečné riešenie zálohovania pracovnej plochy.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me