Prehliadač Tenta

Tenta je nový prehliadač Android s hlbokým zameraním na súkromie. Zatiaľ čo väčšina prehliadačov speňažuje svoje služby prostredníctvom reklamy a získavania používateľských údajov, Tenta robí veci inak. Tenta poskytuje OpenVPN v prehliadači, takže používatelia sú úplne v bezpečí. Okrem toho Tenta nikdy neukladá užívateľské kľúče na žiadnom zo svojich serverov kvôli zvýšenej bezpečnosti. Pomyslite na VPN a prehliadač v režime inkognito, ktoré sú zhrnuté do jedného, ​​a začnete si robiť predstavu o zážitkoch z prehliadania, ktoré ponúka Tenta.

ProPrivacy.com skóre
4 z 10

zhrnutie

Povedať, že som bol nadšený, že môžem vyskúšať Tentu, je podhodnotenie. Hneď ako som o tom počul, bol som neuveriteľne horlivý, aby som ho prebral tempom. Bude bezplatná vstavaná sieť VPN fungovať na optimálnej úrovni potrebnej na streamovanie v HD? Alebo to bude pomalé a vhodné iba pre zabezpečenie WiFi a odblokovanie vecí, ako sú služby online bankovníctva? Vzhľadom na to, že je to zadarmo, ani toto by nebolo také zlé. Musím však priznať, že dúfam, že to bude fungovať naozaj dobre. Bezpochyby bezproblémová integrácia nástrojov na ochranu osobných údajov do jedného prehliadača je niečo, čo ponúka veľkú použiteľnosť a dáva spoločnosti Tenta jedinečnú príťažlivosť.

stanovenie ceny

Zdá sa, že Tenta chce poskytovať služby zadarmo a teoreticky je to vynikajúci produkt. Skutočnosť, že je k dispozícii bez predplatného, ​​je teda úžasná. Čo je to úlovok? Pravdou je, že pokiaľ to dokážem povedať, tak to nie je! Prehliadač Tenta skutočne rozdáva softvér zadarmo a plánuje speňaženie služby iba tým, že umožní ľuďom upgradovať na balík VPN (prípadne).


Táto aktualizácia bude chránená službou VPN v celom zariadení všetky aplikácie a nie iba údaje v prehliadači. Práve tí predplatitelia, ktorí plánujú program, vytvoria pre vývojárov spoločnosti Tenta zdroj príjmov. Prehliadač možno preto chápať ako lídra v strate, ktorého cieľom je pokúšať ľudí kúpiť si úplnú službu VPN.

Open Source

Keď som prvýkrát písal túto recenziu, Tenta držala svoje karty blízko hrude. Teraz však Tenta otvorila zdroje súkromia svojho softvéru. Je to skvelé, pretože to umožní ľuďom overiť pravdivosť tvrdení Tenty o platforme. Zatiaľ sa tento proces overenia treťou stranou nevyskytol. Vytvorenie otvoreného zdroja Tenta je však určite obrovským krokom správnym smerom pre túto rodiacu sa službu VPN.

Funkcie Tenta

Prístup k PIN

Aby ste mohli začať využívať svoje skúsenosti, spoločnosť Tenta vás požiada o poskytnutie kódu PIN. To znamená, že prehliadač je zabezpečený hneď od začiatku. Akákoľvek história, záložky atď., Ktoré si chcete uchovať, sú chránené heslom. Dobré je tiež to, že podľa firmy sa kód PIN nikdy nezachováva na serveroch spoločnosti Tenta, aby sa zvýšila bezpečnosť.

Vlastná technológia inkognito

Ďalším predajným bodom je skutočnosť, že Tenta používa Smart Incognito ™. Je to navrhnuté tak, aby umožňovalo používateľom prístup k svojim záložkám, histórii a stiahnutiu a udržalo otvorené okná medzi reláciami, vždy v anonymnom režime.

S Tenta tak získate súkromie inkognito, ale funkčnosť bežného prehliadača. Komentáre zakladateľa Jesse Adamsa:

Aby bola Tenta úspešná ako prehliadač, hlavná funkcia súkromného a bezpečného prehliadania by mala byť bezplatná. A nie je to iba vaša prevádzka, ktorá je šifrovaná pomocou vstavaného OpenVPN, ale premýšľajte o všetkých ostatných údajoch prehľadávania, ktoré sa tradične neskrývajú, ako sú vaše záložky, stiahnuté súbory alebo dokonca ponechanie kariet otvorených na neskoršie zobrazenie..

Režim inkognito a siete VPN účinne nezachovávajú celý zážitok z osobného prehliadania v súkromí. Zašifrujeme a zablokujeme prístup ku všetkým vašim údajom prehliadania. K vašim údajom pristupujeme s nulovými znalosťami. V skutočnosti sa vaše kľúče nikdy neuchovávajú na žiadnom serveri, aby sa zvýšila bezpečnosť, čo znamená, že nemôžeme jednoducho poskytnúť prístup k vášmu účtu nikomu. A opäť to je to, čo ponúka bezplatná verzia.

Zakladateľ Tenty Jesse Adams

Žiadne obmedzenia alebo obmedzenia

Skutočne pozoruhodné je, že na rozdiel od väčšiny bezplatných sietí VPN Tenta nemá v úmysle na zabudovanú službu VPN stanoviť žiadne obmedzenia šírky pásma ani obmedzenia použitia. Toto je chvályhodné a určite by to mohlo pomôcť priniesť dômyselne predávané VPN spoločnosti Tenta do centra pozornosti (na vysoko konkurenčnom a preplnenom trhu VPN)..

"Zóny"

Jednou z vynikajúcich funkcií je možnosť prehliadača pripojiť sa k rôznym serverom VPN na rôznych kartách v prehľadávači (označovaných ako zóny). V beta verzii sú na výber iba štyri servery, ktoré sa nachádzajú v Seattli, Miami, Holandsku a Singapure. Ak však Tenta rozšíri tento zoznam umiestnení serverov, môže to byť skutočne vynikajúca funkcia, ktorá skutočne pridáva hodnotu použiteľnosti. Predstavte si napríklad, že budete môcť odblokovať austrálsku televíziu a zároveň bezpečne vykonávať geobmedzené internetové bankovníctvo na verejných sieťach Wi-Fi, a získate predstavu.

Zabudované možnosti DNS

Ako svedectvo vôle spoločnosti Tenta bude špičkový nástroj na ochranu osobných údajov, jej dizajnéri do prehliadača dokonca integrovali nastavenia zameniteľných DNS. Je to pekný doplnok a v odvetví VPN to nie je normou.

Pracujeme na pridaní podpory pre úplne vlastný výber servera DNS, ktorý vám umožní vložiť adresu IP ľubovoľného servera DNS, ktorý sa vám páči, ak vám naše možnosti nevyhovujú.

Zakladateľ Tenty Jesse Adams

Ak chcete získať prístup, kliknite na vlajku alebo na modrý špendlík na karte. Zobrazí sa rozbaľovacia ponuka.

Web Tenta

Tenta má pekne vyzerajúcu webovú stránku. Na domovskej stránke sa nachádza videoprezentácia o prehliadači, aby sa ľudia mohli dozvedieť o Tente bez toho, aby sa museli kopať. Napriek tomu, že je stránka dobre navrhnutá, nie je to stránka s technickými podrobnosťami.

Pôsobivé tvrdenia sú v poriadku a dobré a funkcie ako ochrana proti úniku DNS a OpenVPN znejú skvele. V sekcii blogu sa okrem toho nachádza množstvo článkov týkajúcich sa ochrany osobných údajov a zabezpečenia, čo je užitočný doplnok. Nedá sa však pomôcť cítiť, že pekná a jasná stránka na implementáciu technológií dokonale doplní web a urobí z neho apeláciu na technicky zameraných ľudí, ako aj na bežné prehliadače..

Skúsenosti s prehliadačom Tenta

Prehliadač Tenta je stále vo verejnej verzii beta a je k dispozícii iba v systéme Android. Okrem toho musíte byť prihlásení do obchodu Google Play, aby ste získali prístup k bezplatnej aplikácii. Aplikácia sa sťahuje rýchlo a ľahko sa inštaluje. Vyzerá skvele hneď od začiatku. Logo je mimoriadne chladné: chobotnica s digitálnym čipom s chápadlom, ktorá má na sebe stetson - ktorý by s tým mohol argumentovať?

Prvá vec, ktorú musí používateľ urobiť, je nastavenie kódu PIN. Používatelia sú varovaní, aby ich nestratili, alebo budú zablokovaní zo svojho prehľadávača Tenta. Po nastavení kódu PIN môžu používatelia začať s prehliadaním. V predvolenom nastavení je prehliadač nastavený na lokálnu sieť a funguje ako akýkoľvek iný prehliadač v režime inkognito. Kliknutím na nastavenia v pravom hornom rohu karty (pri pripojení sa zobrazí ako vlajka alebo ako modrý kolík v miestnej sieti) dostanú zákazníci prístup k viacerým nastaveniam vrátane serverov VPN..

Ide o tieto nastavenia:

 • Servery VPN: (Miami, Seattle, Holandsko a Singapur).
 • DNS: (Google DNS, OpenNIC, úroveň 3, OpenDNS vlastné).
 • Vyhľadávací nástroj: (Google, Yahoo, Bing, DuckDuckGo a StartPage).
 • „Stiahnutie bez otázky“ - je možné zapnúť alebo vypnúť (predvolene vypnuté).
 • „Zatvorte teraz všetky karty.“
 • „Odstrániť zónu.“
 • „Oznámenie“ - správa webových upozornení.

Tenta je proprietárny systém VPN, ktorý umožňuje otvoriť viac pripojení na samostatných kartách. Robí to tak, že firewallom všetkého okrem prehliadača z tunelu VPN. Aby to však bol úspešný produkt, musí tieto veci robiť bezpečne.

Skupinové stránky podľa umiestnenia VPN (zóna)

Skvelá funkcia zabudovaná do Tenty je možnosť zoskupovania stránok podľa umiestnenia. Tenta tieto skupiny nazýva „zóny“. Nastavenie novej je rovnako jednoduché ako pár ťuknutí na dotykovú obrazovku. Tenta na svojej webovej stránke popisuje túto funkciu takto:

Zóny spoločnosti Tenta sú našou proprietárnou metódou zoskupovania kariet podľa umiestnenia na serveri. Majte jednu zónu kariet bezpečne pripojenú k Amsterdamu, zatiaľ čo druhá je súčasne pripojená k Miami. Alebo Seattle. Môžete dokonca mať vlastné nastavenia pre každú zónu, čo vám poskytuje bezkonkurenčnú kontrolu nad vašou aktivitou prehliadania. Všetko iba pomocou niekoľkých kohútikov.

Funkcia zón je určite nová a umožňuje používateľom pripojenie k rôznym webovým stránkam na rôznych miestach súčasne. Testoval som to zriadením zóny v Miami a Holandsku a testovaním s ipleak.net v každej zóne. S potešením som zistil, že v každej „zóne“ som získal inú (transparentnú) IP adresu.

Ďalšie funkcie

Zatiaľ nie je k dispozícii prepínač zabíjania, čo je trochu škoda. Prepínač kill zastaví všetku webovú komunikáciu z cesty mimo tunela VPN a zastaví cestovanie údajov k ISP používateľa, ak dôjde k výpadku pripojenia VPN. Toto je bezpochyby dôležitá technická vlastnosť, ktorá bude potrebná na to, aby sa zabezpečila prvotriedna bezpečnosť spoločnosti Tenta. Dobrou správou je, že vývojári Tenty to pripravujú. Nezabúdajte však, že dovtedy, ak dôjde k výpadku pripojenia VPN, môže to viesť k úniku nezašifrovaného prenosu zo skutočnej adresy IP používateľa do jeho poskytovateľa internetových služieb..

Ochrana osobných údajov a bezpečnosť

Pretože Tenta je uzavretý zdroj, veľmi som sa pýtal na implementáciu OpenVPN na platforme. Pre túto chvíľu samozrejme máme iba slovo Jesseho Adamsa. Podľa môjho názoru sa však Adams zdal skutočne vedieť, o čom hovorí, keď odpovedal na moje otázky. Úrovne implementácie šifrovania, ktoré opísal, sú určite silné, takže môžem dať Tentovi palec hore. Toto sú špecifikácie:

 • OpenVPN pre zabezpečené pripojenia a šifrovanie všetkých prichádzajúcich a odchádzajúcich pripojení na web (v závislosti od konfigurácie).
 • Tranzitné metaúdaje (riadiaci kanál OpenVPN) - TLS 1.2 DH kľúč výmena, AES-256 s overením SHA-384. 2048bitové kľúče RSA.
 • Tranzitné dáta (dátový kanál OpenVPN) - AES-256 s overením SHA-512.
 • Servisné API: Výmena kľúčov DH kľúčov eliptickej krivky TLS 1.2, AES-256 s overením SHA-384. 384bitové klávesy ES.
 • Ako pridanú funkciu zabezpečenia presadzujeme overovanie na serveroch ZONE, aby sme sa uistili, že prístup majú iba používatelia Tenty.

Výmena kľúčov DH s eliptickou krivkou znamená, že Tenta implementuje dokonalé utajenie vpred. Vzhľadom na to, že používatelia to získajú zadarmo (a že Tenta je stále v beta verzii), je to celkom vzrušujúce a určite zahanbuje veľa zavedených VPN..

So sídlom v USA

Aj keď Tenta neuchováva žiadne záznamy, sídlo v USA nie je ani zďaleka ideálne. USA sú krajinou, ktorá je pod dohľadom NSA aj CIA. Dohľad v krajine je na epidemickej úrovni a národné technické spoločnosti môžu byť prinútené vyhovieť vyšetrovaniam s rozkazmi a príkazmi na roubíky. Z tohto dôvodu sa USA vždy považujú za červenú vlajku, pokiaľ ide o miesto. S tým povedané platí, že politika vynulovania záznamov prechádza dlhú cestu a znamená, že ak úrady pôjdu na informácie do Tenty, nebudú mať čo odovzdať..

Nastavenia DNS

Jedna vec, ktorú by som si mohol otestovať, sú prispôsobiteľné nastavenia DNS. Dostupné možnosti sú: Google, System 3, OpenNIC a OpenDNS (s vývojom Custom aj vo vývoji). Testoval som Tenta Secure DNS a OpenNIC pomocou ipleak.net a pri oboch príležitostiach web zistil kalifornské adresy Google Business DNS. To ma trochu trápilo.

Trochu viac testovania však odhalilo, že ide o chybu beta. V zásade môžu používatelia verzie beta, ktorí chcú zmeniť DNS, musieť reštartovať svoje zariadenie Android a potom zmeniť nastavenia DNS. Potom sa jednoducho pripojte k serveru a mali by ste mať správne nastavenia DNS (aj keď odporúčam skontrolovať, či sa správne zmenili pomocou ipleak.net).

Po úspešnej zmene DNS si Tenta zapamätá nastavenie a zistila som, že je stabilný. Po správnom nastavení som nezistil žiadne úniky DNS.

Aj keď je potrebné reštartovať zariadenie, aby sa ubezpečil, že zmeny DNS sú určite chybou, Tenta je stále vo verzii beta, takže sa dá odpustiť.

OpenNIC je zatiaľ predvoleným poskytovateľom služieb DNS, keď ste pripojení k niektorému z našich umiestnení VPN. Prejdeme na používanie servera Tenta DNS, ktorý poskytuje niektoré výhody, vrátane služieb DNS-over-TLS a DNS-over-HTTPS čoskoro. Zistili sme však, že naše vývojové servery Tenta DNS nedokázali zvládnuť naše výrobné zaťaženie, čo malo za následok nešťastie. Zatiaľ sme to zjednotili s OpenNIC a keď dokončíme to, budeme zavádzať Tenta DNS.

Tento komentár prišiel po preskúmaní. Potvrdzujeme tiež, že v nastaveniach zóny sme mali OpenDNS nesprávne označený ako OpenNIC. Toto je opravené vo vydaní, ktoré vyjde dnes / zajtra. Ďakujeme, že ste na to poukázali.

Zakladateľ Tenty Jesse Adams

Keď som vybral OpenNIC, dostal som iba jednu adresu DNS:

Celkovo je nastavenie DNS na Tente momentálne trochu znepokojujúce. Ak chcete používať Tentu, určite to nie je na čo.

Rýchlosti pripojenia

Asi najviac sklamaním pre prehliadač Tenta sú rýchlosti pripojenia. Testoval som servery v Miami a Amsterdame pomocou testmy.net. Keď som to testoval, výsledky sťahovania boli naozaj zlé. Testoval som server Miami pomocou testovacieho servera v New Yorku a Amsterdam servera z testovacieho servera vo Veľkej Británii. Ako vidíte, môj test základnej rýchlosti bol lokálne okolo 50 Mbps a trochu pod testom na testovacom serveri v New Yorku. V oboch prípadoch bola rýchlosť sťahovania pomocou Tenta v priemere asi 5 Mbps (a bola tak nízka ako 3 Mbps). Ako vždy, pre istotu som testoval každý server päťkrát.

Rýchlosti nahrávania sa tiež trochu ponorili. Tenta sa bude musieť vážne aktualizovať, ak chce konkurovať na preplnenom trhu VPN. Väčšina sietí VPN vlastne nemá vlastnú infraštruktúru serverov VPN. Z tohto dôvodu si prenajímajú servery od dôveryhodných poskytovateľov. Najlepšie servery VPN prenajímajú servery úrovne 1, ktoré poskytujú minimálnu stratu (asi 20%) rýchlosti (a niekedy aj menej).

Pri takýchto pomalých rýchlostiach pripojenia nie je pochýb o tom, že streamovanie by bolo trochu nočnou morou. Tenta je stále vo verzii beta a je zadarmo, takže to stále zostáva dobrá sieť VPN na zaistenie bezpečnosti vo verejných sieťach Wi-Fi. Môžeme však len dúfať, že Tenta dokáže službu upgradovať skôr, ako bude vypnutá z verzie beta. Ak tak neurobíte, môže to byť bod vážnej bolesti.

Prehliadač Tenta: Záver

Mal som rád:

 • Bezplatná sieť VPN bez obmedzení
 • Môže sa pripojiť k rôznym serverom na rôznych kartách
 • Preberanie, história a záložky sú šifrované prehliadačom (šifrovanie AES-256 bit pre stacionárne údaje prehliadača uložené v zariadení)
 • Nastavenia DNS je možné zmeniť v prehliadači
 • Silné šifrovanie OpenVPN
 • Prezerajte si vždy v režime inkognito (ale bez toho, aby ste sa vzdali funkcií)

Nebol som si tým istý:

 • Iba štyri umiestnenia servera
 • Nastavenia DNS sú v beta verzii trochu buggy
 • Bez zabíjania

Nenávidel som:

 • Veľmi pomalé rýchlosti pripojenia
 • Musel zapnúť a vypnúť zariadenie Android, aby ste zmenili nastavenia DNS a občas sa pripojili k serverom

Pre spoločnosť Tenta sú stále prvé dni a firma si práve vytvorila svoj softvér s otvoreným zdrojom. Ak však implementácia skontroluje, či je správne skontrolovaná - potom je Tenta určite veľmi zaujímavý bezplatný prehliadač so silným integrovaným OpenVPN..

Je smutné, že štyri servery (iba v troch krajinách) na dnešnom trhu VPN v skutočnosti nestačia. Schopnosť odblokovať USA a Holandsko má však určite svoje výhody. Rýchlosti sú nanešťastie príliš pomalé na to, aby mohli konkurovať na konkurenčnom trhu VPN. Rýchlosti pripojenia sú prioritou číslo jedna pre väčšinu ľudí, takže toto je oblasť, ktorá nezíska veľa fanúšikov Tenty.

Je to však zadarmo, je to vynikajúci prehliadač, ktorý je nastavený tak, aby sa zlepšil len vtedy, keď narovná niekoľko uzlov, ktorým trpí. Celkovo je Tenta nabitý funkciami a bezpečný a starostlivo zvážený. Jednoznačne si ponechajte chápadlá pre budúcnosť!

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me