Nextcloud


ProPrivacy.com skóre
8.5 z 10

zhrnutie

Nextcloud je softvér na ukladanie cloudov s otvoreným zdrojovým kódom, ktorý umožňuje zálohovať a ukladať súbory do cloudu odkiaľkoľvek. Think Dropbox, Disk Google alebo iCloud, až na to, že máte úplnú kontrolu nad tým, kde a ako sa vaše súbory ukladajú.

Domovská stránka NextCloud

Softvér Nextcloud sa v zásade skladá z dvoch častí:

 • Serverový softvér, ktorý poskytuje backend infraštruktúru potrebnú na ukladanie vašich súborov v cloude. Toto môže byť nainštalované na vašom vlastnom počítači u vás doma (doma) alebo na vzdialený server prevádzkovaný a udržiavaný niekým iným (hosťom)..
 • Klientský softvér, ktorý sa používa na každodenné nahrávanie a prístup k vašim súborom. Klientske aplikácie sú k dispozícii pre systémy Windows, MacOS, Linux (veľa distribúcií), iOS a Android.

Nextcloud je vidlica Owncloud, ale za posledný rok sa rozrástla tak rýchlo, že mnohí ju považujú za nástupcu Owncloud napriek skutočnosti, že Owncloud je stále v prevádzke..

Vlastnosti

Ak si nastavíte vlastnú inštanciu Nextcloud, či už hosťovanú alebo na svojom osobnom webovom priestore (pozri ďalej), máte plný prístup ku všetkým funkciám Nextcloud. Nižšie uvádzame niektoré populárne základné funkcie, ale môžete si vybrať z viac ako sto aplikácií, ktoré funkčne rozširujú Nextcloud.

Ak sa vydáte ľahkou cestou a umožníte partnerovi Nextcloud nastaviť pre vás oblak s úplným hosťovaním, potom určuje, ktoré funkcie sú pre váš účet k dispozícii..

Bezplatne plne hosťované účty zvyčajne obmedzujú prístup k funkciám, ako je napríklad vytváranie verzií súborov a šifrovanie typu end-to-end, zatiaľ čo prémiové účty zvyčajne poskytujú úplný prístup správcu, ktorý vám umožňuje inštalovať aplikácie a inak sa riadiť obsahom vášho srdca..

 • Zadarmo a otvorený zdroj (hoci hostované miesto na serveri môže stáť peniaze)
 • Hostiteľom alebo hosťom
 • Koncové šifrovanie (iba testovacia fáza)
 • Verzia súboru
 • Ľahko zdieľajte súbory
 • spolupráca
 • Streamujte mediálne súbory
 • Kalendár, kontakty, poznámky a úlohy
 • Automatické nahrávanie fotografií z mobilných zariadení
 • Dvojfaktorová autentifikácia (prostredníctvom záložných kódov, aplikácie autentifikátora TOTP, Yubikey a ďalších)
 • Stovky aplikácií pre pokročilé funkcie
 • Cross platform
 • V súlade s GDPR a HIPPA

Ako už bolo uvedené, skutočná sada funkcií je vysoko prispôsobiteľná. Medzi hlavné výhody patrí:

Verzia súboru

Správa verzií poskytuje jednoduché vytváranie verzií súborov pre používateľov Nextcloud. V okne Súbory jednoducho kliknite na posledný upravený dátum -> Na karte Verzie sa zobrazia predchádzajúce verzie súboru. Ako pravidelne sa ukladajú a ako často sa uchovávajú, určuje správca Nextcloud.

Administrátor NextCloud

Všimli sme si, že pri mnohých plne hosťovaných účtoch nie je verzovanie súborov bezplatné pre používateľov.

Ľahko zdieľajte súbory

Jednotlivé súbory alebo priečinky je možné zdieľať s vybranými jednotlivcami v rámci účtov Nextcloud alebo s kýmkoľvek prostredníctvom jednoduchého odkazu na URL, pričom odosielateľ má veľkú kontrolu nad procesom. Môžu napríklad nastaviť dátum vypršania platnosti odkazu, vyžadovať heslo na otvorenie odoslaného súboru, priložiť poznámku atď..

nextcloud zdieľanie súborov

Aplikácia Kruhy umožňuje jemné zdieľanie medzi vlastnými skupinami.

Kalendár, kontakty, poznámky a úlohy

Webové rozhranie ponúka kalendár, kontakty, poznámky a aplikácie úloh. Kalendáre je možné jednoducho synchronizovať so všetkými mobilnými zariadeniami pomocou rámca WebCAL.

Úlohy, kalendáre a kontakty je možné ľahko synchronizovať so zariadeniami Android pomocou aplikácie DAVdroid a poznámky možno synchronizovať s Androidom pomocou aplikácie Nextcloud Notes.

Teoreticky môžu aplikácie pre iOS používať WebDAV na synchronizáciu kalendárov a úloh a CardDAV na synchronizáciu kontaktov, ale v praxi je to frustrujúci zážitok. Poznámky sú však štandardne ukladané ako súbory .txt pri štandardnom nahrávaní, a preto sú ľahko dostupné zo všetkých zariadení.

spolupráca

Okrem vyššie uvedených funkcií zdieľania môžu používatelia Nextcloud spolupracovať na súboroch pomocou Collabora Online. Toto je online kancelársky balík založený na LibreOffice, ktorý podporuje všetky hlavné formáty súborov dokumentov, tabuliek a prezentácií.

Streamujte mediálne súbory

Nextcloud funguje veľmi dobre ako server na online streamovanie médií. Dodáva sa so vstavaným prehrávačom hudby a webovým rozhraním a aplikáciami pre iOS šťastne prehralo každé video, ktoré sme do nich vložili..

Všetky videá boli zobrazené v poriadku v systéme Android, ale v našich testoch bola aplikácia pre Android trochu drsnejšia s tým, aké mediálne súbory bude hrať v režime celej obrazovky. Je zaujímavé, že v systéme Android sa vyskytli aj občasné problémy, a to aj pri streamovaní obsahu pomocou externého prehrávača, napríklad VLC.

Automatické nahrávanie fotografií z mobilných zariadení

Táto veľmi praktická funkcia umožňuje automatické odovzdávanie fotografií nasnímaných na vašom zariadení so systémom Android alebo iPhone. Na rozdiel od iných testovaných aplikácií na ukladanie údajov to umožňuje jemnú kontrolu nad tým, ktoré priečinky sa monitorujú, a tiež vám umožňuje určiť, že odovzdávanie sa uskutoční iba cez Wi-Fi a podobne. To znamená, že sa nebude pokúšať uvoľniť celú svoju zbierku videa do cloudu!

nahrávanie z mobilných zariadení

Cross platform

Klientske aplikácie Nextcloud sú k dispozícii pre Windows, MacOS, Android, iOS a takmer každý operačný systém Linux. A pretože Nextcloud používa WebDAV na synchronizáciu súborov, môžete s klientom Nextcloud použiť ľubovoľného klienta alebo aplikáciu WebDAV..

Plná funkčnosť Nextcloud je však prístupná a spravovaná prostredníctvom jej webového rozhrania cez akýkoľvek moderný prehliadač na akejkoľvek platforme.

Možnosti hostenia

Self-hostované

Ak sa chcete stať hostiteľom Nextcloud, môžete ho nainštalovať na ľubovoľný počítač so systémom Linux. Môže sa nainštalovať aj do systémov Windows a MacOS pomocou virtuálneho počítača.

Populárnou možnosťou je použitie Raspberry Pi ako lacného servera Nextcloud. Máme obavy z toho, či tieto stroje majú oomph potrebnú pre túto prácu, hoci to môže vyriešiť oveľa schopnejší nový Raspberry Pi 4 (najmä modely s 4 GB RAM).

Vzhľadom na nízku cenu fyzického ukladania v súčasnosti a skutočnosť, že z hľadiska poplatkov za predplatné nič nestojí, je server Nextcloud s vlastným hosťovaním veľmi hospodárnym spôsobom. Je tiež vo svojej podstate veľmi bezpečný, pretože máte úplnú fyzickú kontrolu nad serverom. End-to-end šifrovanie by malo zabezpečiť, aby hostované riešenia, ktoré ho používajú, boli tiež bezpečné, hoci toto je stále vo fáze testovania.

Vyhradené zariadenia Nextcloud

Nastavenie systému Nextcloud na serveri Linux so systémom hostingu nie je pre bežných používateľov úlohou, tak prečo to nechať odborníci urobiť pre vás? K dispozícii je množstvo zariadení za veľmi priaznivú cenu, ktoré sa dodávajú s predinštalovaným produktom Nextcloud.

hostiteľom

Ak chcete mať skutočne skúsenosti s cloudovým ukladaním mimo pracoviska, musíte si prenajať priestor na serveri od poskytovateľa tretej strany. Tu máte dve možnosti - serverový softvér môžete nainštalovať sami na serverové miesto, ktoré ste si nezávisle prenajali, alebo môžete nechať nastavenie partnera Nextcloud a spravovať účet za vás.

Hosťovaný priestor servera

Inštaláciou servera Nextcloud na nezávisle prenajatý priestor na serveri získate úplnú kontrolu nad svojím cloudovým serverom, rovnako ako v prípade servera s vlastným hosťovaním. Hlavnými výhodami v súvislosti so zabezpečením hostingu sú vaše údaje v bezpečí v prípade požiaru alebo vlámania doma a nepotrebujete mať počítač doma neustále..

Inštalácia Nextcloudu do prenajatého webového priestoru je pomerne jednoduchá. Nie je to také ľahké ako plne hostené riešenie (pozri nižšie), ale oveľa jednoduchšie ako inštalácia do systému Linux so samostatným hostiteľom.

Hlavným problémom je, že súbory nebudú v predvolenom nastavení na serveri šifrované. Poskytovateľ servera by mohol šifrovať svoje jednotky, ale bude mať šifrovacie kľúče, a tak môže sám pristupovať k údajom uloženým na nich.

Môžete však implementovať ďalšie šifrovacie opatrenia, ako sa uvádza ďalej v tomto prehľade.

plne hostované

Nechať poskytovateľa cloudových služieb nastaviť a spravovať váš účet Nextcloud je šialene ľahká možnosť, pretože tento proces je do značnej miery automatizovaný..

Väčšina hostených účtov Nextcloud má najviac dvoch druhov: „osobný“ účet s obmedzenou sadou funkcií a pokročilý účet, ktorý vám poskytuje plný prístup správcu vrátane možnosti pridávania funkcií prostredníctvom aplikácií Nextcloud..

Účty zadarmo sú vždy prvého druhu, aj keď úložisko pre oba druhy účtov sa dá zvyčajne rozšíriť za poplatok. Niektorí poskytovatelia ponúkajú aj rôzne „podnikové“ úrovne, nie sú predmetom tohto preskúmania.

Poskytovatelia, ktorí ponúkajú úplne hosťované účty Nextcloud, sa zvyčajne môžu pochváliť lepšími údajmi o ochrane osobných údajov ako Google, Dropbox a podobne. Je však dôležité pochopiť, že poskytovateľ má plný prístup správcu k vášmu účtu, a preto môže pristupovať k súborom a iným údajom v ňom uloženým (ako sú kalendáre a poznámky)..

Účty s prístupom správcu môžu umožniť end-to-end šifrovanie súborov na zmiernenie tohto problému (aj keď v súčasnosti vo forme „testovacej fázy“), ale na konci dňa nemáte nad svojím účtom úplnú kontrolu..

Ochrana osobných údajov a bezpečnosť

jurisdikcie

Nextcloud vyvinula spoločnosť Nextcloud GmbH, nemecká spoločnosť, ktorú založil vlastný vynálezca vynálezov Frank Karlitschek. Ako softvér s otvoreným zdrojovým kódom, ktorý môže byť hosťovaný samostatne alebo vzdialene, kdekoľvek je však spoločnosť Nextcloud GmbH do značnej miery irelevantná.

Relevantná je jurisdikcia, podľa ktorej sa údaje uchovávajú. Vo väčšine krajín má polícia právo zabaviť vybavenie osobného počítača podozrivé zo spáchania trestného činu a dátové centrá budú vždy fungovať v súlade s miestnymi zákonmi o uchovávaní a sledovaní údajov..

Ak máte v úmysle použiť Nextcloud na ukladanie citlivých údajov, odporúča sa oboznámiť sa s tým, ako sa v súkromí a sledovaní krajiny v rôznych krajinách nachádza. Vykonanie vlastného šifrovania (pozri nižšie) však môže výrazne zmierniť nebezpečenstvo, ktoré predstavuje jurisdikcia, v ktorej sú uložené vaše údaje..

Zásady ochrany osobných údajov

Nextcloud GmbH zbiera niektoré anonymné štatistiky používania webových stránok, ale jej aplikácie neposielajú spoločnosti žiadne informácie.

Je však potrebné poznamenať, že aplikácie tretích strán dodržiavajú svoje vlastné zásady ochrany osobných údajov, za ktoré spoločnosť Nextcloud GmbH nezodpovedá..

Verzia aplikácie v Obchode Google Play odosiela oznámenia push, v ktorých je zahrnutá hlavička a predmet, spoločnosti Google, ale ak sa vám to nepáči, môžete si stiahnuť apk priamo alebo získať aplikáciu od F-Droid.

Hostené dátové centrá a poskytovatelia riešení budú mať svoje vlastné zásady ochrany osobných údajov, aj keď použitie šifrovania end-to-end zabezpečí, že nebudú mať prístup k vašim údajom..

Technické zabezpečenie

Nextcloud ponúka rôzne úrovne šifrovania, aby boli vaše dáta v bezpečí.

Šifrovanie počas prepravy

Nextcloud zabezpečuje prenos dát pomocou šifrovacieho protokolu TLS, ktorý používa protokol HTTPS. Toto je nakonfigurované vo webovom serveri, ale Nextcloud vydá správcom varovanie, ak nie je TLS z nejakého dôvodu povolený. Hostené riešenia, ktoré na zabezpečenie domény používajú protokol HTTPS, by mali mať toto nastavenie povolené automaticky.

Šifrovanie v pokoji

Dáta v pokoji môžu byť zabezpečené pomocou aplikácie šifrovania AES-256 na strane servera, ale to má vážne obmedzenia. Hlavným problémom je to, že šifrovací kľúč je uložený spolu s údajmi v inštancii Nextcloud, čo je problém, ktorý sa spája so skutočnosťou, že keď sa použije, je uložený v RAM servera, kde k nemu majú prístup hackeri alebo hostitelia hostovaného servera..

Tomuto problému nepomáha skutočnosť, že 30-sekundový plán synchronizácie stolného počítača od spoločnosti Nextcloud je veľmi predvídateľný, a preto poskytuje nebezpečný hercom ľahký útok. Šifrovanie na strane servera sa preto najlepšie používa na zabezpečenie účtov externého úložiska, ktoré sú prepojené s vašou inštanciou Nextcloud - napríklad účty Disk Google a Dropbox..

Ďalším problémom je, že šifrovaný je iba obsah súborov, nie ich názov alebo štruktúra priečinkov.

Ak neukladáte údaje na služby vzdialeného úložiska, je oveľa lepšie nasadiť šifrovanie na jednotlivé súbory pred odovzdaním do servera Nextcloud a / alebo použiť úplné šifrovanie disku na serverových jednotkách (napríklad pomocou dm-krypt alebo EncFS)..

Plné šifrovanie disku sa dá pomerne ľahko implementovať pomocou inštancií cloudu s vlastným hosťovaním alebo inštancií cloudu s vlastným riadením. Ak máte účet plne hostený, potom to nie je možné ovplyvniť, aj keď je to niečo, čo môže poskytovateľ urobiť (aj tak sa pýtajte).

End-to-end šifrovanie

Pre najvyššie súkromie a bezpečnosť ponúka Nextcloud šifrovanie typu end-to-end (e2ee). To znamená, že pred odovzdaním do cloudu musíte lokálne šifrovať svoje vlastné súbory. Potom ich možno dešifrovať iba v aplikáciách, pre ktoré máte kľúč.

E2ee môže byť povolený na základnom priečinku a synchronizovaný naprieč. Okrem skutočného obsahu sú na serveri skryté aj názvy súborov a štruktúra priečinkov v priečinkoch e2ee.

Nextcloud používa certifikáty X.509 na overenie verejných kľúčov, šifru AES-128-GCM (NoPadding) na šifrovanie súkromných kľúčov, PBKDF2 s overením HMAC SHA1 na odvodenie kľúčov a mnemotechniku ​​BIP39 ako heslo. Všetky podrobnosti sú k dispozícii v bielej knihe.

Súbory a priečinky je možné zdieľať s ostatnými používateľmi Nextcloud. Nextcloud neponúka kryptografiu e2ee založenú na prehliadači. Je to dobré pre bezpečnosť, pretože napriek vývoju rôznych zmierňovacích opatrení v posledných rokoch je kryptografia založená na prehľadávači stále zraniteľná vzhľadom na možnosť vytlačenia škodlivého kódu zo servera..

Znamená to však, že nemôžete zdieľať súbory alebo priečinky, ktoré boli šifrované e2ee, s používateľmi, ktorí nie sú používateľmi spoločnosti Nextcloud, a prístup k súborom a priečinkom e2ee prostredníctvom webového rozhrania. Pre väčšinu ľudí by skutočnosť, že môžete ľahko presúvať súbory medzi e2ee a bežnými zložkami, mala zmierňovať akékoľvek nepríjemnosti, ktoré by to mohli spôsobiť..

Hlavným problémom je skutočnosť, že implementácia e2ee spoločnosti Nextcloud je stále vo fáze „alfa“ alebo „testovanie“, s jasným varovaním, ktoré hovorí: „nepoužívajte to vo výrobe a iba s testovacími údajmi!“.

typ šifrovania

Vzhľadom na to, že používanie e2ee sa bezplatne odporúča na celom webe pre tých, ktorí chcú maximálnu bezpečnosť a súkromie, máme podozrenie, že implementácia je spoľahlivejšia, ako naznačuje toto upozornenie. Edward Snowdenovci z tohto sveta by však teraz mali pravdepodobne hľadať niekde inde.

Jednoduchosť použitia

Aké ľahké je zriadenie inštancie Nextcloud veľmi záleží na tom, ako ho chcete usporiadať, od niečoho, čo by vaša matka mohla urobiť, až po skutočne pokročilý. Po nastavení je však Nextcloud hračkou na používanie ...

Desktopová aplikácia

Desktopová aplikácia pre Windows, MacOS a Linux vytvára priečinok Nextcloud, ktorý synchronizuje všetky súbory v ňom uložené na všetkých zariadeniach nakonfigurovaných na používanie účtu Nextcloud. Môžete si vybrať, ktoré priečinky sa zosynchronizujú, a pred odovzdaním súborov s určenou veľkosťou požiadať o potvrdenie.

Desktop klienta Nextcloud

V systéme Windows (ale nie v systémoch MacOS a Linux) ich môžete zdieľať kliknutím pravým tlačidlom myši na súbory v priečinku Nextcloud.

zdieľanie súborov pravým kliknutím

Okrem toho je aplikácia pre stolné počítače na všetkých platformách veľmi podobná.

Webový portál

Pokročilejšie funkcie spoločnosti Nextcloud sú dostupné prostredníctvom webového rozhrania. Presné funkcie, ktoré sú k dispozícii, do veľkej miery závisia od aplikácií, ktoré ste nainštalovali (alebo ktokoľvek má pre váš účet prístup správcu).

ďalšie priečinky

Ak máte prístup správcu, môžete si vybrať z obrovského zoznamu aplikácií, ktoré chcete nainštalovať ...

admin panel v nextcloud klienta

Mobilné aplikácie

Mobilné aplikácie sú k dispozícii pre Android a MacOS. Ako už bolo uvedené, systém Android, ako je k dispozícii mimo obchodu Play, je tu pre vás viac fóbiou Google.

Nextcloud pre Android

Na rozdiel od aplikácií pre stolné počítače nie sú súbory synchronizované s predvoleným nastavením miestneho úložiska. Môžete si však zvoliť stiahnutie súborov, odovzdanie súborov (akceptovanie obvyklých zabudovaných obmedzení iOS na tejto prednej strane) alebo synchronizáciu ľubovoľných priečinkov, ktoré sa vám páčia.

nahrávanie súborov do nextxcloud na mobil

Záverečné myšlienky

Nextcloud je šialene plne vybavené cloudové zálohovacie riešenie, ktoré krásne funguje na viacerých zariadeniach a platformách. Jeho potenciálna sada funkcií, ktorú správcovia ľahko rozšíria inštaláciou aplikácie jedným kliknutím, skutočne zahanbuje likes Dropbox, Disk Google a iCloud..

Najväčším ťahom samozrejme je, že spoločnosť Nextcloud vám poskytuje úplnú kontrolu nad tým, ako a kde sa vaše súbory ukladajú. Je to veľká výhra v oblasti ochrany osobných údajov, aj keď skutočnosť, že šifrovanie typu end-to-end zostáva v „skúšobnej“ fáze, spôsobuje obavy týkajúce sa ochrany osobných údajov pri používaní úložného priestoru tretej strany (hostovaného)..

Získame silný dojem, že e2ee sa v skutočnosti považuje za pomerne robustné aj v tejto fáze, ale kým nebude vydaná stabilná verzia, nie je možné odporúčať citlivé údaje. To znamená, že šifrovanie celej inštancie pomocou niečoho ako EcnFS by malo poskytnúť väčšinu používateľov viac ako dostatočné zabezpečenie.

Vytvorenie úplne hosťovaného účtu Nextcloud je také ľahké, že to vaša matka mohla urobiť, a určite to predstavuje zlepšenie ochrany osobných údajov pri používaní cloudovej služby s veľkými menami. Chýba vám však skutočná výhoda ochrany súkromia pri prevádzkovaní vašej vlastnej inštancie spoločnosti Nextcloud, pretože si vyžaduje dôveru poskytovateľa tretej strany, ktorý ju spravuje za vás..

Nastavenie systému Nextcloud pre Linux s vlastným hosťovaním nie je pre príležitostného používateľa Dropboxu, hoci technici by to nemali považovať za príliš ťažké a je k dispozícii veľa sprievodcov a pomoci. Alebo si môžete kúpiť len jeden!

Dom na polceste nastavuje server Nextcloud na hosťovanom webovom priestore.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me