Od svojho vydania 29. júla problémy s bezpečnosťou Windows 10 vyvolávajú kritiku od odborníkov v oblasti IT a aktivistov v oblasti ochrany osobných údajov, ktorí dôrazne nesúhlasia s mnohými predvolenými nastaveniami najnovšieho operačného systému spoločnosti Microsoft. Aby sme vám pomohli, ProPrivacy sa rozhodol priniesť vám tohto ľahko použiteľného rýchleho sprievodcu, ktorý vám umožní zakázať zhromažďovanie údajov v systéme Windows 10.

1. Vypnite prispôsobené reklamy

Najprv sa budete chcieť zaoberať prispôsobeným systémom reklám, urobíte to v nastaveniach zabezpečenia systému Windows 10.

Ak ju chcete vypnúť, prejdite na Nastavenia > súkromia > Všeobecné a posuňte možnosť „Nechajte aplikácie používať môj reklamný identifikátor na používanie v aplikáciách (vypnutím tohto nastavenia sa obnoví vaše ID)“ do polohy Vypnuté.

Teraz v prehliadači vypnite blokovanie reklám (keď rušia) a prejdite na výber.microsoft.com/en-us/opt-out. Potom vyberte možnosť „Prispôsobené reklamy všade, kde používam svoj účet Microsoft“ a „Prispôsobené reklamy v tomto prehliadači“.

2. Vypnite Cortanu

Na paneli úloh otvorte aplikáciu Cortana a kliknite na ikonu poznámkového bloku na ľavej strane kontextového okna.


Kliknite na položku Nastavenia a prepnite na možnosť Vypnúť, ktorá hovorí: „Cortana vám môže poskytnúť návrhy, nápady, pripomienky, upozornenia a ďalšie“.

Keď je Cortana preč, máte tiež možnosť zakázať výsledky Bing. Ak Bing nie je váš šálka čaju, vypnite možnosť „Vyhľadávať online a zahrňovať výsledky na webe“.

3. Prestaňte ma spoznať!

Teraz prejdite späť do Nastavenia a prejdite na Súkromie > Reč, písanie a písanie.

Tu musíte kliknúť na ‘prestať ma poznávať. Toto zakáže neslávny klávesový úder a zapisovač, ktorý spôsobil toľko debaty.

4. Vymažte Cortanovu pamäť

V tomto okamihu kliknite na „Choď na Bing a spravujte osobné informácie pre všetky svoje zariadenia.“ Kde môžete odstrániť všetko, čo má Cortana až do tohto bodu, sa o vás podarilo zistiť kliknutím na Vymazať v dolnej časti.

5. Vyberte svoje hotspoty

Piate miesto v zozname úloh: prejdite do časti Nastavenia > sieť & internet > Wi-Fi > Spravujte nastavenia Wi-Fi.

Tu vypnete Wi-Fi Sense. Urobíte to tak, že posuniete možnosti „Pripojiť k navrhovaným otvoreným hotspotom“ a „Pripojiť k otvoreným sieťam zdieľaným svojimi kontaktmi“ do polohy Vypnuté..

6. Zastavte zdieľanie systémových súborov

V predvolenom nastavení zastavte zdieľanie systémových súborov a aktualizácií systému Windows 10 na vašom počítači (a z počítača na ostatných používateľov).

Choď do nastavení > aktualizovať & zabezpečenia > aktualizácia systému Windows > Pokročilé nastavenia > Vyberte spôsob doručovania aktualizácií.

Tu budete musieť rozhodnúť, či úplne deaktivujete „Aktualizácie z viac ako jedného miesta“, alebo sa rozhodnete rozhodnúť sa zdieľať informácie iba s „počítačmi v miestnej sieti“. Až na vás.

7. Vypnite jeden disk

V tejto fáze budete chcieť zastaviť Windows 10 v ukladaní informácií na serveroch spoločnosti Microsoft. Toto sa nazýva OneDrive.

Postup deaktivácie:

kliknite na šípku nahor na systémovej lište.

Vyberte OneDrive > Nastavenia a zrušte výber všetkých troch nasledujúcich možností:

„Keď sa prihlásim do systému Windows, automaticky sa spustí program OneDrive.“

„Dovoľte mi použiť program OneDrive na načítanie všetkých mojich súborov z tohto počítača,“

a „Pomocou balíka Office pracujte na súboroch s inými ľuďmi súčasne“.

Zber údajov v systéme Windows 10

8. Zastavte posielanie informácií spoločnosti Microsoft

Teraz sa vráťte na stránku Nastavenia > Ochrana osobných údajov a vyberte možnosť Všeobecné, kde budete chcieť vypnúť možnosť „Poslať informácie spoločnosti Microsoft o tom, ako píšem, aby sme v budúcnosti mohli vylepšiť písanie a písanie“ a „Umožniť webovým stránkam poskytovať miestny relevantný obsah prístupom do môjho zoznamu jazykov“.

9. Vypnite Lokalizačnú službu Windows 10

Ak chcete, môžete tiež zakázať službu Windows 10 Location, ktorá sa nachádza priamo pod položkou Všeobecné. Tu sa ho môžete úplne zbaviť v časti Zmeniť alebo ho nastaviť na Vypnuté iba pre konkrétneho používateľa.

10. Povolenia aplikácie

Pokračujte dole v zozname aplikácií v časti Všeobecné a Poloha: vypnite všetky funkcie, ktoré nechcete.

Zvážte však opatrne, pretože niektoré možnosti (napríklad aplikácia Mail, ktorá vyzerá vo vašich kontaktoch) môžu byť užitočné.

11. Microsoft Edge

Microsoft Edge je nový internetový prehľadávač v systéme Windows 10. Je predvolene nastavený na komunikáciu so spoločnosťou Microsoft.

Ak ju chcete zastaviť, otvorte Edge, kliknite na ponuku (tri vodorovné bodky) a vyberte položku Nastavenia > Zobraziť rozšírené nastavenia.

Tu vypnite všetko, čo nechcete v sekcii „Ochrana osobných údajov a služieb“ („zobraziť návrhy na vyhľadávanie“ a „Pomôžte mi chrániť pred škodlivými webmi a stiahnutiami pomocou filtra SmartScreen“). )

12. Nastavenia Sync

Ak si neželáte, aby boli vaše nastavenia systému Windows 10 k dispozícii na vašu žiadosť iným počítačom, mali by ste ísť do časti Nastavenia > účty > Synchronizujte svoje nastavenia a posuňte ich do polohy Vypnuté.

13. SmartScreen

SmartScreen je funkcia, ktorá vás chráni pred nechcenými a škodlivými počítačovými programami. Toto by ste mali zakázať, iba ak ste si istí, čo robíte. V opačnom prípade to nechajte.

Ak ju chcete vypnúť, prejdite do ponuky Štart > Ovládací panel. Vyberte Systém a zabezpečenie > Zabezpečenie a údržba a vľavo vyberte možnosť Zmeniť nastavenia systému Windows SmartScreen.

Teraz kliknite na prepínač vedľa položky „Nerobte nič (vypnite Windows SmartScreen)“.

14. Aplikácie SmartScreen +

Nakoniec vypnite ďalší filter SmartScreen v časti Nastavenia > súkromia > Všeobecné a posuňte možnosť s textom „Zapnúť filter SmartScreen na kontrolu webového obsahu (URL), ktorý používajú aplikácie Windows Store“, tiež na Vypnuté.

Prečo teda celá kritika? Nové Windows sa konkrétne odsudzujú za to, že neumožňujú používateľom odhlásiť sa z určitých predvolených služieb. Medzi ne patrí zasielanie údajov spoločnosti Microsoft na mieru inzerované reklamy (prostredníctvom osobného identifikačného čísla inzerátu); aktualizačný systém typu peer-to-peer (Torrent), ktorý zvyšuje využitie šírky pásma (a môže viesť k zvýšeniu poplatkov za dáta). Pravidelne komunikuje so servermi - čo nepriaznivo ovplyvňuje rýchlosť prehliadania webu - a zhromažďuje údaje vložené používateľmi, aby „učil“ zabudovaného digitálneho asistenta Cortanu, ktorý spoločnosť pripúšťa.,

„Zhromažďuje a používa rôzne typy údajov, ako napríklad polohu vášho zariadenia, údaje z vášho kalendára, aplikácie, ktoré používate, údaje z vašich e-mailov a textových správ, komu voláte, vaše kontakty a ako často s nimi na svojom zariadení interagujete. '

Zber údajov v systéme Windows 10

Zlá tlač inšpirovala mnohých používateľov systému Windows, aby sa vyhli bezplatnej inovácii - k dispozícii pre používateľov systémov Windows 7, 8 a 8.1 - zo strachu, že môže dôjsť k skrytému sledovaniu súkromia. Teraz zmeny v ceste aktualizácie oznámené minulý týždeň znamenajú, že čoskoro bude pre používateľov veľmi ťažké vyhnúť sa inovácii,

„Začiatkom budúceho roka očakávame zmenu klasifikácie Windows 10 na "Odporúčaná aktualizácia". V závislosti od nastavení služby Windows Update to môže spôsobiť, že sa proces aktualizácie automaticky spustí na vašom zariadení. ““ povedal Terry Myerson spoločnosti Microsoft.

Čo vlastne znamená nútenie mať systém Windows 10? A prečo by ste mali pomocou tohto sprievodcu zakázať zhromažďovanie údajov v systéme Windows 10?

Po prvé, viceprezident spoločnosti Microsoft Joe Belfiore nedávno priznal, že systém Windows 10 skutočne neustále sleduje a odosiela informácie spoločnosti Microsoft. Okrem toho v upokojujúcom prikývnutí obhajcom súkromia (ktorí systém zabíjajú celé mesiace) pripúšťa, že zatiaľ čo niektoré jeho funkcie sledovania možno deaktivovať, iné nemôžu,

„V prípadoch, keď sme neposkytli možnosti, máme pocit, že tieto veci súvisia so zdravím systému. V prípade, že vieme, že sme vytvorili, sa zrúti alebo má vážne problémy s výkonom, sa domnievame, že tak užitočné pre ekosystém, a nie problém osobného súkromia, že dnes zhromažďujeme tieto údaje, aby sme túto skúsenosť získali lepšie pre všetkých. “

Aj keď sa to môže zdať pre mnohých nepodstatné, iné (často až doteraz identifikované ako konšpirační teoretici) sa domnievajú, že by malo byť možné zastaviť komunikáciu medzi počítačom a servermi spoločnosti Microsoft, ak si to želajú. Aj keď je pravda, že pri veľkom prenose týchto údajov sa zdá, že veľa týchto prenosov údajov je dosť neškodných (chýbajúce identifikačné značky), obáva sa, že ostatní nie sú takí neškodní..

Je tiež potrebné poznamenať, že zatiaľ čo veľa ľudí je informovaných o bezpečnostných rizikách, ktoré sa vyskytujú vo Windows 10, iní nie. V skutočnosti je pravdepodobné, že niektorí používatelia inovujú na systém Windows 10 bez akýchkoľvek úvah (koniec koncov je zadarmo). Väčšina odborníkov súhlasí s tým, že systém Windows 10 ďaleko presahuje predchádzajúce verzie, čo znamená, že je celkom možné, že invazívnou skúsenosťou môže byť veľa používateľov: bezradný že licenčná zmluva s koncovým používateľom (EULA) udelila spoločnosti Microsoft konkrétne povolenie na zhromažďovanie ich údajov o stlačení klávesov.

Keďže v médiách došlo k chaosu v súvislosti s dodávaným keyloggerom, rozhodli sme sa požiadať spoločnosť Microsoft o oficiálne vyhlásenie týkajúce sa pravdivosti obvinení týkajúcich sa služby. Nie je prekvapením, že Microsoft je odpoveďou nie,

odpoveď Microsoftu2

Pri podrobnejšej inšpekcii je však zrejmé, že za počiatočným „nie“ Microsoftu nenápadne nasleduje „so súhlasom zákazníka“, áno, môžu Windows. Vzhľadom na to, že EULA so systémom Windows 10 dáva spoločnosti Microsoft toto povolenie pre zákazníkov, určite robí spoločnosť počiatočnú Nie, čo sa javí ako unáhlený pokus o nesprávne smerovanie. Celé je tiež škrtnuté uvedomením si, že ak by odpoveď bola „nie“, pravdepodobne by v médiách nevznikla taká horúca debata..

Nie je pochýb o tom, že keylogovanie systému Windows 10 (v predvolenom nastavení) by mohlo predstavovať vážne bezpečnostné riziko. Naše klávesnice sú miestom, kde píšeme heslá, bankové údaje (a ďalšie citlivé informácie) a dnes je dobre známe, že krádež údajov z počítačovej trestnej činnosti je veľmi reálnou a bezprostrednou hrozbou. Neznamená to preto alarmujúce, že by naše citlivé informácie mohli byť hacknuté z rúk spoločnosti Microsoft? Aj keď sa tak nestane, môžeme spoločnosti Microsoft dôverovať takýmto pokladom informácií? Nezabudnite, že spoločnosť Microsoft do dvoch rokov otvorene pripúšťa, že chce Windows 10 na miliárd počítačov. To sú vážne veľké údaje.

Je smutné, že sa zdá, že táto rozprava bude pokračovať v dohľadnej budúcnosti. Hlavne preto, že Microsoft je tak blízko, ako sa dostáva „príliš veľký na to, aby zlyhal“, a je pohodlne umiestnený v oligopole, ktorý nevyzerá na pokraji zrútenia. Elitná pozícia, ktorá umožňuje spoločnosti nútiť používateľov robiť so svojimi strojmi to, čo chce, na rozdiel od toho, čo chcú. Z toho nás Joe Belfiore upokojil.

Zber údajov v systéme Windows 10: Záver

Jediná spoľahlivá rada, ktorú majú používatelia systému Windows 10 k dispozícii, je vypnúť čo najviac funkcií, ktoré môžu narušiť súkromie. Niečo, čo budete pravdepodobne musieť urobiť skôr, ako neskôr, teraz, keď spoločnosť Microsoft začala búšiť ľudí do krku.

Tiež, ak sa rozhodnete, že sa budete držať Microsoftu, môžete si pozrieť naše najnovšie 5 najlepších VPN pre Windows 10, ktoré poskytujú podrobnú analýzu toho, aké sú najlepšie možnosti VPN pri spustení nového operačného systému..

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me