Pri kúpe služby VPN je vždy dobré zaistiť, aby správne fungovala.


Kvalitná sieť VPN by mala poskytovať softvér, ktorý bez problémov funguje, aby vám poskytol silné digitálne súkromie a bezpečnosť. Vždy však existuje možnosť, že softvér VPN naráža na problém. V takom prípade vám VPN môže dať falošný pocit bezpečia pri každom pripojení.

Aj keď ste sa prihlásili na odber jednej z najlepších sietí VPN na trhu, neodporúčame vám jednoducho predpokladať, že funguje. Ak chcete byť v bezpečí, mali by ste skontrolovať, či VPN skutočne robí veci, ktoré má robiť.

Našťastie nie je príliš ťažké skontrolovať, či vaša sieť VPN funguje. Ak nájdete problém, táto príručka vám pomôže opraviť ho tak, aby vám VPN poskytla digitálne súkromie, ktoré potrebujete.

Testujte VPN na úniky DNS

Pri prehľadávaní Internetu musíte zadať žiadosti o názov servera DNS, aby ste mali prístup na webové stránky, ktoré chcete navštíviť. Váš poskytovateľ zvyčajne tieto žiadosti spracuje. Ak používate spoľahlivú sieť VPN, požiadavky DNS sa spracúvajú na serveroch patriacich do siete VPN (alebo sa aspoň bezpečne zabezpečujú na serveroch tretích strán). Váš poskytovateľ internetových služieb tak nebude vedieť, aké webové stránky navštívite.

Ak vaša VPN presmeruje požiadavky DNS na vášho poskytovateľa internetových služieb, táto VPN nedokáže chrániť vaše súkromie, pretože (napriek šifrovaniu prenosu) váš poskytovateľ internetových služieb stále dokáže sledovať navštívené webové stránky..

Kontrola, či dochádza k únikom DNS, je pomerne jednoduchá, pretože existujú online služby, ktoré vám povedia, ktoré servery tieto požiadavky spracovávajú. Podrobné informácie o ochrane pred únikom DNS nájdete v našej príručke. Ak chcete testovať úniky DNS, postupujte takto:

 1. Prejdite na stránku ipleak.net bez vašej siete VPN a poznačte si servery, ku ktorým sa vaše zariadenie pripája. Požiadavky DNS bude spracovávať váš poskytovateľ internetových služieb a IP adresy vášho pripojenia sa zaregistrujú ako patriace vášmu poskytovateľovi internetových služieb.

 2. Pripojte sa k serveru VPN.

 3. Otvorte v prehliadači okno inkognito (predchádza sa tým problémom s ukladaním do vyrovnávacej pamäte).

 4. Znova prejdite na stránku ipleak.net. Výsledky vám teraz ukážu, ktoré servery sa používajú počas pripojenia k sieti VPN. Ak vidíte IP adresu alebo DNS adresu, ktorá patrí vášmu ISP: Vaša VPN uniká. Sieť VPN, ktorá funguje správne, spoofuje všetky vaše adresy. To znamená, že žiadna z adries, ktoré vidíte, nepatrí vášmu ISP.

Ak dochádza k únikom DNS, budete ich musieť opraviť - pretože VPN neposkytuje súkromie. Podrobné informácie o tom, ako opraviť úniky DNS, nájdete v našom úplnom sprievodcovi.

Obrázok adresy IP

Testujte VPN na úniky IP adries

Ak používate sieť VPN, jej úlohou je skrývať vašu skutočnú IP adresu (umiestnenie) a poskytovať vám vzdialenú IP adresu v požadovanom umiestnení. K úniku IP dôjde, keď sa vaša skutočná IP adresa stále posiela na webové stránky, ktoré navštívite; aj keď ste pripojení k softvéru VPN. Priamy únik IPv4 je najhorší druh úniku, ktorý sa môže vyskytnúť, pretože to znamená, že VPN úplne nedokáže pokaziť vašu polohu..

Ak dochádza k úniku protokolu IPv4, softvér VPN neskrýva vašu polohu pred navštívenými webovými stránkami. To znamená, že tieto webové stránky presne vedia, kde sa práve nachádzate. Zainteresovaným stranám (napríklad držitelia autorských práv) tiež uľahčuje zistiť, kto ste.

Viac informácií o únikoch IP nájdete v našom konečnom sprievodcovi únikom IP. Ak chcete otestovať systém na úniky IP, postupujte podľa týchto jednoduchých krokov:

 1. Prejdite na stránku ipleak.net bez zapnutej siete VPN a skontrolujte svoju IP adresu. Budete si musieť poznačiť svoju adresu IPv4 a adresu IPv6 (ak ju máte). Väčšina poskytovateľov internetových služieb poskytuje iba protokol IPv4. Je však možné, že máte aj pripojenie IPv6; takže musíte skontrolovať.

 2. Pripojte sa k serveru VPN.

 3. Otvorte okno inkognito a prejdite na stránku ipleak.net.

 4. Porovnajte adresy IPv4 a IPv6 s tými, ktoré ste dostali pri vypnutej sieti VPN. Všetky adresy IP by teraz mali patriť vášmu poskytovateľovi VPN. Žiadna z vašich skutočných adries IP by nemala byť viditeľná a adresy IP by sa mali zaregistrovať ako vzdialené umiestnenie, ktoré ste vybrali v aplikácii VPN.

Ak dochádza k priamemu úniku protokolu IPv4: vaša sieť VPN nefunguje a softvér musíte odinštalovať a znova nainštalovať, aby ste sa uistili, že funguje správne. Je dôležité používať odinštalačný program, napríklad Revo, ktorý starostlivo odstraňuje softvér VPN zo všetkých adresárov na pevnom disku. Odstráňte tiež všetkých kolidujúcich klientov VPN a ovládače klepnutia, ktoré ste nainštalovali - uistite sa, že problém nespôsobuje nič nekompatibilné.

Ak aj po preinštalovaní VPN stále dochádza k únikom IPv4 - klient VPN nefunguje a mali by ste sa obrátiť na svojho poskytovateľa služieb so žiadosťou o vrátenie peňazí (k tomu by nemalo dôjsť pri žiadnej z VPN, ktoré odporúčame na ProPrivacy.com). Viac informácií nájdete v tejto príručke o únikoch IP. Ak zistíte únik IPv6, prečítajte si nižšie uvedenú časť.

Obrázok IPv6

Ako opraviť úniky IPv6

Na rozdiel od úniku IPv4 môže byť únik protokolu IPv6 relatívne jednoduchý na strane klienta. IPv6 je stále v procese zavádzania a zatiaľ (a do dohľadnej budúcnosti) bude možné vrátiť sa späť na IPv4, aby sa opravili úniky VPN spôsobené pripojením IPv6. Ak zistíte únik IPv6, najlepším postupom je jeho deaktivácia:

 1. Prejdite na ovládací panel.

 2. Otvorte sieť a zdieľanie .

 3. V ľavom podokne kliknite na možnosť Zmeniť nastavenie adaptéra.

 4. v miestnom sieťovom pripojení a kliknite na položku Vlastnosti.

 5. Zrušte začiarknutie políčka pre protokol IPv6 a kliknite na tlačidlo OK.

Spojenia IPv6 sú teraz deaktivované, čo znamená, že vaše pripojenie sa vráti späť na IPv4 a už viac nebudete trpieť únikmi IPv6 (vrátane únikov WebRTC IPv6)..

netesnosti webrtc

Testujte VPN na úniky WebRTC

Chyba WebRTC je problém založený na prehliadači, ktorý spôsobuje únik údajov na navštívené webové stránky. Únik WebRTC umožňuje navštíveným webovým stránkam zistiť vašu skutočnú adresu IP. Pretože WebRTC je založený na prehliadači, dá sa ľahko opraviť niekoľkými spôsobmi:

 1. Nainštalujte rozšírenie prehliadača Chrome alebo Firefox určené na blokovanie požiadaviek WebRTC. Odporúčame blok Easy WebRTC.

 2. Zakážte všetky pripojenia WebRTC vo vašom prehliadači (Firefox aj Chrome vám umožňujú deaktivovať WebRTC).

Viac informácií o opravách únikov WebRTC nájdete v našom sprievodcovi.

Testovanie siete VPN na škodlivý softvér

Štúdia publikovaná v roku 2016 spoločnosťou CSIRO odhalila, že veľké množstvo sietí VPN (najmä bezplatné siete VPN) obsahuje škodlivý softvér. Medzi obťažujúcimi klientmi VPN sa v aplikáciách našiel všetok nežiaduci spyware, sledovacie knižnice a iný nežiaduci škodlivý kód..

Každému, kto stiahne VPN, ktorá je relatívne neznáma priamo z obchodu s aplikáciami, sa dôrazne odporúča, aby softvér pred inštaláciou skontroloval na prítomnosť škodlivého softvéru. Spoločnosť CSIRO sa spoliehala na bezplatný online nástroj VirusTotal, aby skontrolovala prítomnosť aplikácií v sieťach VPN a odporúčame vám urobiť to isté. Ak to chcete urobiť, jednoducho choďte na webovú stránku, vyberte súbor VPN, ktorý chcete skontrolovať a vykonať kontrolu.

vírus celkom

Pamätajte, že antivírusová ochrana, ako je Malwarebytes, je dobrá (a prehľadá celý váš systém); VirusTotal prehľadáva veľa online antivírusových služieb. VirusTotal je v skutočnosti lepší na kontrolu problémových kódov jednotlivých súborov.

Nakoniec nezabudnite, že bezplatné siete VPN sú jednoduchým spôsobom, ako sa otvoriť závažným bezpečnostným problémom. Drvivá väčšina má veľmi vážne nedostatky, hrozné zásady ochrany osobných údajov, zastarané šifrovanie (alebo vôbec žiadne) a môže obsahovať sledovacie knižnice, spyware a malware. Z tohto dôvodu je dôležité, aby ste sa rozhodli používať bezplatnú sieť VPN, a tak ste sa držali iba jednej z našich odporúčaných služieb.

Obrázkové kredity: Profit_Image / Shutterstock.com, legdrubma / Shutterstock.com

Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me