Čo je Tor?

Tor je sieť anonymity, ktorá poskytuje softvér navrhnutý na anonymný prístup k internetu. Na rozdiel od VPN, kde poskytovateľ VPN pozná vašu skutočnú IP adresu a vidí váš internetový prenos na výstupnom bode (VPN server). S Torom je váš signál smerovaný cez niekoľko uzlov, z ktorých každý pozná iba IP adresy „pred“ uzlom a „za“, takže nikto nemôže poznať celú cestu medzi počítačom a web, s ktorým sa pokúšate spojiť. Ako je vysvetlené v našom článku o Tor VPN, s VPN môžete používať VPN.

Názov Tor vznikol v skratke The Onion Router, ktorá bola vyvinutá americkým námorníctvom a týka sa spôsobu vrstvenia šifrovania údajov, pričom sa opakovane šifruje, keď prechádza medzi náhodne vybranými uzlami..

Tor je preto považovaný za mimoriadne bezpečný spôsob prístupu na internet pri zachovaní vašej skutočnej identity.

Tor je podporovaný mnohými skupinami pre občianske slobody, vrátane Electronic Frontier Foundation (EFF), a bol veľmi oceňovaný za to, že umožnil disidentom, informátorom a pracovníkom v oblasti ľudských práv prístup na internet, vyjadrenie ich názorov, rozhovor s novinármi a iné zapojenie sa do politická činnosť, ktorú zakázali ich vlastné represívne režimy.

Samozrejme to tiež umožňuje zločincom konať beztrestne a skvele umožňuje prístup na podzemný trh Hodvábna cesta, ktorý funguje iba po pripojení Tor. Záujemcovia o etiku internetovej anonymity by si mali dávať pozor na náš nadchádzajúci článok na túto tému.


Tor verzus VPN

Ako vidíte, účel Toru je veľmi podobný primárnemu účelu tejto VPN - udržať anonymitu používateľov internetu a vyhnúť sa firewallom. Rovnako ako VPN, môže sa tiež použiť na spoof geo-umiestnenie užívateľom neustále sa pripájať, kým nie je výstupný uzol v požadovanej krajine (pomerne ľahké, ak chcete výstupný uzol, menej ľahké pre menšie krajiny so slabou infraštruktúrou).

Použitá technológia je však nielen veľmi odlišná, ale aj odlišná. Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si nášho sprievodcu o tom, ako VPN funguje, aby ste sa dozvedeli viac.

Výhody Tor

  • Nikto vás nemôže sledovať na externých adresách IP, ktoré ste navštívili
  • Distribuovaná sieť - takmer nemožné zmysluplne sa vypnúť alebo zaútočiť

Nevýhody

  • Veľmi pomalé, niekedy bolestivo - pretože vaše údaje sú náhodne odrazené prostredníctvom viacerých uzlov, z ktorých každý môže byť kdekoľvek na svete.
  • Nie je vhodné pre zdieľanie súborov P2P - zatiaľ čo neexistuje spôsob, ako vám zabrániť v používaní BitTorrentu cez Tor (a ľudia to robia), je to veľmi pomalá a veľmi zlá forma. Spomaľuje celú sieť pre všetkých ostatných používateľov, pre ktorých môže byť prístup na internet prostredníctvom Tor kritický a možno dôležitý
  • Aj keď to môže byť na štipku použité na lokálne spoofing (pozri vyššie), Tor je veľmi hlúpy a neefektívny spôsob, ako to dosiahnuť. Okrem toho pomalosť Tor znamená, že použitie služby na prúdenie geo-obmedzených mediálnych služieb je nemožné.

Výhody VPN

  • Rýchlo - spravidla uvidíte malé spomalenie rýchlosti nespracovaného internetového pripojenia, keď používate službu VPN
  • Spoofing lokalít je veľmi jednoduchý - väčšina poskytovateľov VPN ponúka servery na mnohých miestach po celom svete. Pretože tieto pripojenia sú rýchle, sieť VPN je ideálna na streamovanie geo-obmedzeného mediálneho obsahu vo vyššom rozlíšení
  • Ideálne pre zdieľanie súborov P2P - zatiaľ čo mnohí poskytovatelia to zakazujú, mnohí sú nastavení s ohľadom na zdieľanie súborov

Nevýhody VPN

  • Poskytovateľ VPN môže vidieť vašu internetovú aktivitu - av mnohých krajinách je podľa zákona povinná viesť o nej záznamy, ktoré môžu byť odovzdané úradom alebo právnikom na ochranu autorských práv. VPN sú tiež zraniteľné policajnými útokmi v snahe získať informácie, ktoré môžu obsahovať. Z tohto dôvodu je nevyhnutné zvoliť poskytovateľa, ktorý neuchováva protokoly (a je schopný dodržať tento sľub). Samozrejme, aj keď poskytovateľ VPN sľubuje, že nebude viesť žiadne záznamy, ste nútení jednoducho veriť jeho slovu
  • Stojí peniaze (aj keď zvyčajne pod 10 dolárov mesačne alebo menej, ak nakupujete hromadne)

Ako Tor funguje

Ako sme už uviedli, Tor odovzdáva údaje medzi niekoľkými náhodne vybranými uzlami a zakaždým ich šifruje. Každý uzol vie, odkiaľ signál pochádza a uzol, do ktorého smeruje, ale nevidí celú trasu (obvod).

htw1

Tieto reléové obvody sa náhodne resetujú každých 10 minút, takže vaše akcie nemôžu byť spojené s predchádzajúcimi činnosťami.

htw2

Každý uzol prevádzkuje dobrovoľník, a preto čím viac dobrovoľníkov existuje, tým je celá sieť Tor bezpečnejšia.

htw3

Dobrovoľníctvo prevádzkovať výstupný uzol je preto veľkou službou pre komunitu Tor a zasahuje zmysel pre slobodu a proti represívnej cenzúre. Nie je tiež ťažké zriadiť ho. Spustenie výstupného uzla však znamená, že aktivita ostatných používateľov Tor, vrátane potenciálne vysoko nezákonnej aktivity, bude pravdepodobne pochádzať z vašej adresy IP. To môže viesť k problémom, ale našťastie existujú spôsoby, ako minimalizovať riziká dostupné na webovej stránke projektu tor.

Inštalácia Tor

Inštalácia Tor je v súčasnosti veľmi jednoduchá (bývala trochu komplikovanejšia) a je k dispozícii pre Windows, OSX, Linux / Unix a Android.

Potrebujete iba stiahnuť a spustiť balík Tor, ktorý sa automaticky extrahuje do adresára podľa vášho výberu (do počítača sa nepridávajú žiadne ďalšie inštalačné súbory).

tor 3

Dvakrát kliknite na Štart a začne sa dialógové okno pripojenia.

pic_1

Po pripojení klient Tor spustí prispôsobenú verziu prenosného prehliadača Firefox. Nielen, že je to veľmi ľahké, ale tiež vám umožňuje nosiť verziu Tor so sebou na USB kľúči (napríklad), takže môžete ľahko pristupovať k internetu anonymne z ľubovoľného počítača.

tor 2

Teraz môžete anonymne surfovať po internete! Službu Tor môžete zapnúť a vypnúť pomocou ikony Cibuľa alebo ju prispôsobiť pomocou rozbaľovacej ponuky tejto ikony.

Tor tiež poskytuje prispôsobenú verziu distribúcie založenej na Tails Live CD / USB Linux, takže môžete bootovať priamo do zabezpečeného OS.

záver

Veľkou výhodou Tor je, že nemusíte nikomu dôverovať - ​​vaše používanie internetu je úplne anonymizované. Je však veľmi pomalý. V dôsledku toho nie je vhodné pre mnoho z najpopulárnejších aktivít, pre ktoré ľudia chcú používať VPN, ako je zdieľanie súborov a streamovanie geo-obmedzeného mediálneho obsahu. Ak hľadáte, aby ste počas torrentovania zostali anonymní, prečítajte si viac informácií v našej najlepšej príručke pre servery VPN pre torrent.

Pokiaľ sa nepoužije dôveryhodný poskytovateľ protokolov VPN, potom sú VPN veľmi bezpečným a súkromným riešením, ktoré poskytuje omnoho vyšší výkon a flexibilitu, ako dokáže ponúknuť Tor..

Ak na druhej strane ste informátorom mafie alebo disidentom žijúcim v režime, v ktorom by bolo veľmi nebezpečné byť chytený pri výkone činnosti (napríklad písanie politických blogov), potom je Tor najbezpečnejším riešením..

Nezabudnite, že neexistuje žiadna taká vec ako 100% záruka anonymity, bez ohľadu na to, ktorou cestou sa vydáte. V každom bezpečnostnom usporiadaní sú vždy, aspoň potenciálne, medzery a jednotlivci často rozdávajú svoju pravú identitu prostredníctvom vzorov a chýb.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me