Ak ste novým virtuálnym súkromným sieťam (VPN), možno vás zaujíma, prečo presne musíte skryť svoju IP adresu. Mohlo by sa vám odpustiť, že premýšľate: "Aký je veľký problém - je to len číslo."


Je pravda, že adresa IP je iba veľa čísel, ale tieto čísla sú pre vás jedinečné. Bez vašej jedinečnej adresy IP by webové stránky nemohli smerovať návštevnosť k vám. Spôsob fungovania adries IP bohužiaľ tiež znamená, že môžu odhaliť vašu polohu.

V tomto článku si vysvetlíme všetko, čo je možné urobiť s IP adresou. Pozrime sa na to, ako sa IP používajú najčastejšie a za akých okolností je nevyhnutné chrániť vaše IP pomocou VPN.

Sledovanie IP adries

Ako sme už uviedli, vždy, keď navštívite webovú stránku, zobrazí sa vaša adresa IP a zvyčajne sa zaznamená. Tým, že spoločnosti udržiavajú prehľad o adresách IP, môžu spoločnosti vytvárať profily svojich zákazníkov. Vedia, či ste na webe prvýkrát, alebo ste opakovaný zákazník, čo ste si zakúpili pri predchádzajúcich príležitostiach a extrapoláciou, čo by ste si v budúcnosti mohli želať..

Keď teda navštívite webovú stránku, niečo si kúpite alebo niečo jednoducho vyhľadáte na Googli - vaša IP adresa sa zaznamenáva. IP adresy sú preto dôležitým spôsobom, ako môžu webové stránky sledovať používateľov online, hoci používajú aj množstvo iných záludných taktík.

Okrem spoločnosti Google a webových stránok, ktoré navštevujete, váš poskytovateľ internetových služieb (ISP) tiež často sleduje vašu históriu prehliadania a uchováva ju v súbore vedľa vašej adresy IP..

IP adresa Obrázok

Povinné uchovávanie údajov

V niektorých krajinách, napríklad vo Veľkej Británii alebo Austrálii, musia poskytovatelia internetových služieb ukladať históriu prehľadávania webových stránok v mene vlády. V USA to nie je povinné, poskytovatelia internetových služieb napriek tomu ukladajú históriu prehľadávania webu vedľa adries IP, pretože im zákon umožňuje predávať tieto údaje tretím stranám..

To, čo robíte online, môžete použiť na podrobné informácie o vás. Preto firmy často predávajú údaje spojené s vašou IP adresou marketingovým firmám. Výsledkom je, že čoraz viac ľudí má prístup k vašim údajom a zisťuje o vás veci.

Úrad kanadského komisára pre ochranu súkromia

Kanadský úrad komisára pre ochranu údajov (OPC) financoval štúdiu s cieľom zistiť, koľko údajov možno ťažiť z jedinej adresy IP. Vedci použili vyhľadávací nástroj, aby sa ubezpečili, že z konkrétnych adries IP boli prístupné nasledujúce stránky a služby:

  • Právne poradenstvo súvisiace s poistným zákonom a spormi o úrazoch
  • Konkrétna náboženská skupina
  • Fitness webové stránky
  • Zdieľanie fotografií online
  • História revízií záznamu na Wikipédii
  • Stránka týkajúca sa sexuálnych preferencií

Podrobnosti, ako sú uvedené vyššie, umožňujú vytvorenie veľmi špecifického a podrobného profilu osoby. Najviac znepokojujúce? Tieto podrobnosti sa môžu použiť na vytvorenie sekundárnych záverov. Potrebujeme iba pochopiť úroveň osobných záverov, ktoré možno odvodiť analýzou niekoho, kto „má rád“ na Facebooku, aby sme si uvedomili, aké invazívne sú tieto praktiky..

Otáznik Trust Fbi

Čo o mne môže jednotlivec zistiť z môjho IP?

Ktokoľvek, kto má vašu IP adresu, ju môže použiť na zistenie, kto je váš ISP. Okrem toho môžu ľahko zistiť vašu približnú polohu (región / mesto / mesto). Je to z toho dôvodu, že poskytovatelia internetových služieb majú tendenciu priraďovať bloky IP rovnakým oblastiam z dôvodu ľahkosti. S dostatočným úsilím je dokonca možné zistiť fyzickú adresu konkrétnej adresy IP komunikáciou s poskytovateľom internetových služieb.

Poskytovatelia internetových služieb sa však (zvyčajne) s vašimi osobnými údajmi pravdepodobne nerozlúčia, pokiaľ ste nespáchali trestný čin. V USA však Trumpova administratíva stanovila zákonnosť pre poskytovateľov internetových služieb, aby predávali históriu prehliadania webu tretím stranám. To umožňuje, aby vaše záznamy mohla kúpiť náhodná tretia strana.

Ako dlho teda tieto záznamy ISP vydržia? V Austrálii musia poskytovatelia internetových služieb ukladať históriu prehliadania webu počas dvoch rokov, zatiaľ čo vo Veľkej Británii povinné uchovávanie údajov trvá 12 mesiacov. V USA, kde majú poskytovatelia internetových služieb povolené vytvárať z týchto záznamov zisk, by sa mohli neobmedzene zdržiavať.

Trvá IP navždy?

IP adresa, ktorú vám pridelil váš poskytovateľ internetových služieb, nie je väčšinou pevná. Väčšina poskytovateľov internetových služieb rozdáva dynamické adresy IP zo skupiny adries. To znamená, že sú iba dočasné. Za určitých okolností môže byť vypnutie routeru dostatočné na priradenie novej adresy IP zo skupiny.

Napriek tejto skutočnosti je vaša dynamická IP vždy známa vášmu poskytovateľovi internetových služieb. Takže aj keď vám bude automaticky pridelená nová adresa IP (robí sa podľa zásady „kto prv príde, ten prv melie“), vaše návyky prehliadania webu sú stále zaznamenávané poskytovateľom internetových služieb..

Zacielené reklamy

Cielená reklama s adresou IP

Vytvorenie podrobného užívateľského profilu z IP adries nie je presná veda. Dynamické adresy sa menia, keď sú znovu pridelené, a mnoho ľudí často zdieľa jednu IP adresu. Napríklad každý dom má zvyčajne jednu IP adresu zdieľanú rodinou s rôznymi záujmami. Vďaka tomu sú reklamy so zacielením založené na adresách IP trochu neefektívne.

Napriek tomu ste si možno všimli, že potom, čo váš partner, priateľ alebo rodinný príslušník hľadá niečo - napríklad hodinky alebo kabelky - dostanete reklamu na tieto produkty aj na svojich zariadeniach. Je to kvôli reklame zameranej na IP adresu.

Reklama zameraná na IP sa tiež používa na vykonávanie reklamy zameranej na umiestnenie. To zaisťuje, že sa vám budú zobrazovať reklamy iba na veci, ktoré sú blízko vašej bydliska. Je tiež potrebné poznamenať, že cielené reklamy používajú veľa iných metód sledovania.

Ip P2P

Prečo potrebujete skryť svoju IP adresu, ak máte BitTorrent

Ak na sťahovanie pirátskeho obsahu používate klienta BitTorrent, je pre majiteľa autorských práv ľahké vidieť vašu IP adresu, pretože rovnocenní používatelia môžu vždy vidieť IP adresu ostatných rovesníkov sťahujúcich ten istý obsah. Držiteľ autorských práv potom môže jednoducho požiadať svojho poskytovateľa internetových služieb, aby v čase, keď k priestupku došlo, identifikoval používateľa tejto adresy IP a dostal vás do problémov.

Je známe, že právnické firmy, ktoré pracujú v mene držiteľov autorských práv, zasielajú pokuty ľuďom, o ktorých sa domnievajú, že pirátili obsah prostredníctvom P2P. Napríklad zákon ACS použil adresy IP na priviazanie jednotlivcov k nezákonnému sťahovaniu. Táto advokátska kancelária rozposlala listy, v ktorých požadovala náhradu až 500 dolárov v mene držiteľov autorských práv.

Z tohto dôvodu sa dôrazne odporúča chrániť sa pomocou VPN, ak plánujete sťahovanie cez P2P.

Hacking IP adresa

Musím sa obávať hackerov, ktorí poznajú moju IP adresu?

Celkovo je odpoveď na túto otázku záporná. Existujú však konkrétne okolnosti, keď viem, že vaša IP adresa môže byť dosť, aby vás niekto napadol. Ak máte zastaraný operačný systém (OS), žiadny firewall alebo antivírusový program, je možné, že sa vás niekto pokúsil napadnúť..

Ak máte na druhej strane aktuálny systém, je pravdepodobné, že na napadnutie hackerom by ste už museli byť infikovaní škodlivým softvérom alebo vírusom. V súčasnosti existuje nespočetné množstvo zraniteľných miest, malware pre smerovače a dokonca aj zraniteľné miesta v hardvéri, ktoré je možné využiť. Z tohto dôvodu sa všeobecne dohodlo, že pri používaní internetu je užitočné zakryť skutočnú adresu IP.

Môžu hackeri zaútočiť na moju IP adresu, ak používam BitTorrent?

Keď sťahujete cez P2P pomocou klienta BitTorrent, pripájate sa priamo k viacerým počítačom na celom svete. Je možné, že počas tohto procesu sa budete môcť pripojiť k zlovoľnému partnerovi, ktorý patrí hackerovi.

Ak ste nakazení vírusom, ktorý hacker vie, ako ho môže zneužiť, máte otvorené porty, máte zastaraný operačný systém alebo nemáte firewall, je možné, že na vás hacker zaútočí. Tu je jeden príklad IP používaného na hackovanie vzdialeného počítača pomocou Kali.

Z tohto dôvodu je spravidla rozumné skryť vašu IP adresu pred BitTorrent kolegami pomocou VPN.

Čo môže niekto urobiť s mojou adresou IP - záver

Veci, ktoré robíte online zo svojej IP adresy, môžu byť nakoniec spojené s vami (alebo s osobou, ktorá platí váš internetový účet). Aj keď hackovanie iba pomocou adresy IP je vysoko nepravdepodobné - nie je to neslýchané. Preto sa oplatí chrániť seba skrývaním vašej IP.

Sieť VPN vám umožňuje skryť vašu skutočnú adresu IP pred navštívenými webmi, aby ste ich nemohli sledovať a vytvárať na vás profil. Taktiež bráni poskytovateľovi internetových služieb v tom, aby si udržal prehľad o tom, čo robíte online. Sieť VPN je mimoriadne cenovo dostupný spôsob, ako zlepšiť bezpečnosť online a digitálne súkromie.

Kredit na obrázok názvu: Imilian / Shutterstock.com

Obrázkové kredity: FlashMovie / Shutterstock.com, WEB-DESIGN / Shutterstock.com, Rawpixel.com/Shutterstock.com, Profit_Image / Shutterstock.com, Gorodenkoff / Shutterstock.com

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me