Počet Komerčné služby VPN poskytujú rozšírenia VPN pre prehliadače Chrome, Firefox a ďalšie populárne prehliadače. Tieto rozšírenia môžu byť použité buď v kombinácii so softvérom VPN, alebo ako samostatný proxy.

Čo je rozšírenie VPN?

Niektorí poskytovatelia VPN poskytujú rozšírenie VPN navyše. Rozšírenie prehľadávača je jednoduchšie a ľahšie riešenie proxy (zvyčajne http proxy), ktoré často používajú ľudia, ktorí chcú rýchlejšiu rýchlosť pripojenia, ako poskytujú primárny klient VPN..

Je dôležité pochopiť, že rozšírenia VPN neposkytujú úplný tunel VPN. Namiesto toho ide o proxy službu založenú na prehľadávači. A čo viac, druh proxy rozšírenia, ktorý implementuje, sa mení od poskytovateľa k poskytovateľovi.

Z tohto dôvodu je dôležité, aby ste sa ubezpečili u svojho poskytovateľa, aby zistili, aký typ proxy toto rozšírenie poskytuje. Môže to byť od bezpečného a šifrovaného (https proxy) po nezabezpečené pripojenie proxy (užitočné iba pre spoofing geolokácie)..

Aké sú výhody rozšírenia VPN?

Rozšírenie prehľadávača VPN je skvelé na jednoduché prepínanie a vypínanie, keď ho potrebujete. Rozšírenia prehliadača proxy sú najužitočnejšie na rýchly prístup k regionálnym webovým stránkam, keď sa nemusíte obťažovať vypnúť svojho klienta VPN - alebo zmeniť server, ku ktorému ste práve pripojení..


Ak používate rozšírenie VPN proxy, môžete zostať pripojení k serveru VPN v USA (napríklad), ale zmeniť rozšírenie prehliadača na Spojené kráľovstvo (napríklad), aby ste rýchlo pristupovali k webovým stránkam v tejto konkrétnej oblasti..

Rôzne druhy proxy rozšírení

HTTP Proxy: HTTP proxy umožňuje pripojenie na webovú stránku, ktorá je geograficky obmedzená. Neposkytuje šifrovanie, a preto neposkytuje súkromie od vášho poskytovateľa internetových služieb. Tento druh proxy servera vždy používajte v kombinácii s VPN z dôvodu ochrany osobných údajov a bezpečnosti.

HTTPS Proxy: Toto je bezpečne šifrovaná forma vyššie uvedeného proxy servera HTTP. DNS požiadavky môžu alebo nemusia byť proxy pomocou tohto druhu proxy. Vždy sa poraďte s poskytovateľom VPN, aby ste zistili, či je zabezpečený a súkromný.

Proxy SSL: Poskytuje zabezpečené pripojenie, ktoré umožňuje šifrovanie požiadaviek na webové stránky. SSL proxy je v podstate HTTPS proxy (pozri vyššie).

SOCKS Proxy: SOCKS5 proxy je relatívne nový protokol, ktorý umožňuje spotrebiteľom prenášať širší výber údajov pomocou TCP alebo UDP. Je to proxy, ktorý sa dá bezpečne nastaviť pomocou šifrovania. Rozšírenia VPN tento druh proxy neposkytujú (ale mohli by teoreticky). Tento typ servera proxy je spravidla doplnok poskytovaný sieťami VPN, ktoré je možné nastaviť manuálne v klientoch BitTorrent a iných aplikáciách tretích strán..

Rozšírenia proxy

Aké je najlepšie rozšírenie VPN?

Rozšírenia VPN poskytujú možnosti šifrovania a geo-spoofingu. Aj tie najlepšie rozšírenia proxy však nezabezpečujú rovnakú úroveň ochrany osobných údajov a zabezpečenia ako úplný klient VPN (okrem ExpressVPN)..

Z tohto dôvodu je lepšie sa vždy držať používania celého klienta VPN, za ktorý ste zaplatili (pokiaľ nemáte konkrétny dôvod na použitie rozšírenia).

Celkovo je najbezpečnejšie použiť rozšírenie prehliadača v spojení s hlavným klientom VPN. Tým sa zabezpečí, že budete profitovať z ochrany súkromia a bezpečnosti VPN.

Tu je našich päť najviac odporúčaných sietí VPN s rozšíreniami prehliadača:

  • Windscribe VPN. Má zabezpečený proxy HTTPS s blokovacím nástrojom WebRTC, poskytuje tiež proxy server DNS.

  • ExpressVPN. Rozšírenie prehľadávača tejto VPN sa musí použiť s nainštalovaným klientom VPN. Poskytuje prístup k úplnému klientovi VPN prostredníctvom prehľadávača a má možnosti blokovania WebRTC.

  • NordVPN. Toto je HTTP proxy s nástrojom na blokovanie WebRTC a blokovaním reklám / čiernou listinou škodlivých stránok. Je smutné, že tento proxy server nie je šifrovaný a neaplikuje požiadavky DNS. Preto ho odporúčame používať iba v spojení s klientom VPN.

  • Tunnelbear VPN. Jedná sa o nešifrované rozšírenie HTTP proxy, ktoré sa musí z dôvodov ochrany osobných údajov a zabezpečenia používať s úplným klientom VPN.

  • PureVPN. Toto je HTTP proxy, ktoré umožňuje zákazníkom PureVPN ľahší prístup k niektorým streamingovým službám. (PureVPN neposkytuje vždy prístup k iPlayeru BBC iba pomocou VPN, ale pomocou rozšírenia prehľadávača je to možné). Toto rozšírenie VPN neposkytuje požiadavky na šifrovanie alebo proxy DNS, a preto sa musí používať s úplným klientom VPN na dosiahnutie ochrany osobných údajov a zabezpečenia.

WebRTC

Rozšírenia proxy a chyba WebRTC

Ďalším dôvodom, prečo veľa sietí VPN poskytuje rozšírenie prehliadača pre prehliadač Chrome alebo Firefox, je chyba prehliadača s názvom WebRTC. Chyba WebRTC môže spôsobiť úniky údajov pri použití klienta VPN. Jediným spôsobom, ako zastaviť tento druh úniku (ktorý môže únikom údajov do vášho ISP a zničiť súkromie poskytované vašou VPN), je vypnúť WebRTC vo vašom prehliadači..

Zakázanie WebRTC vo vašom prehliadači je možné vykonať manuálne. K dispozícii online sú návody na vypnutie WebRTC v prehliadačoch Chrome aj Firefox. Ešte jednoduchšou metódou je použitie rozšírenia prehliadača, ako je napríklad blok Easy WebRTC pre prehliadač Chrome.

Poskytovatelia VPN sú si vedomí, že úniky WebRTC môžu byť problémom, a preto niektoré poskytujú rozšírenie prehliadača. Ich rozšírenie je navrhnuté tak, aby vykonávalo rovnakú prácu ako blok Easy WebRTC: Úspešné zastavenie všetkých únikov WebRTC. NordVPN a ExpressVPN sú príklady VPN, ktoré majú vo svojom rozšírení prehľadávača k dispozícii blokovanie WebRTC.

Bohužiaľ, veľa spotrebiteľov si neuvedomuje, že úniky WebRTC môžu byť problémom, a siete VPN zriedka objasňujú, že je dôležité tieto úniky zapojiť. Považujeme to za výpadok komunikácie zo strany poskytovateľa VPN.

Ak vaša VPN poskytuje rozšírenie prehliadača, stojí za to opýtať sa VPN, či je toto rozšírenie iba proxy služba alebo či má tiež možnosti blokovania WebRTC. Ak ide o blokovanie rozšírenia WebRTC, mali by ste ho nainštalovať, aby sa ubezpečilo, že vaša sieť VPN neuniká vašim poskytovateľom internetových služieb.

Okrem toho vám odporúčame otestovať váš systém pomocou ipleak.net. Ak zistíte únik WebRTC, nezabudnite ho zapojiť zakázaním WebRTC vo svojom prehľadávači (ľahšie) alebo inštaláciou rozšírenia blokovania WebRTC..

Najhoršie rozšírenia VPN

Najhoršie rozšírenia VPN sú také, ktoré nezabezpečujú súkromie a bezpečnosť (transparentné servery proxy a jednoduché servery HTTP). Tieto rozšírenia sa však poskytujú predovšetkým na pomoc používateľom obísť geografické obmedzenia (na prístup k nedostupným webovým stránkam) nie na ochranu súkromia.

A čo viac, tieto rozšírenia je možné použiť v kombinácii s úplným klientom VPN. Vždy sa poraďte so svojím VPN, aby ste zistili, či jeho rozšírenie je šifrovaný proxy HTTPS (bezpečný) - alebo HTTP alebo transparentný proxy (nezabezpečený)..

Okrem toho existuje niekoľko rozšírení VPN, o ktorých je známe, že sú nezabezpečené a ktorým by sa malo vyhnúť:

  • HolaVPN: Dokázalo sa, že toto rozšírenie obsahuje malware a vystavuje používateľov rôznym rizikám priamym pripojením k iným používateľom HolaVPN. Ukázalo sa tiež, že spoločnosť HolaVPN predáva šírku pásma používateľov svojej materskej spoločnosti Luminati.

  • Štít Hotspot: Toto rozšírenie nie je také nebezpečné ako HolaVPN. Zhromažďuje však niektoré údaje (vrátane IP adries) od používateľov na marketingové účely. Neodporúča sa na ochranu súkromia.

  • Betternet: Toto bezplatné rozšírenie prehliadača je tiež pochybné. Spoločnosť Betternet bola kritizovaná za inštaláciu sledovacích knižníc do počítačov ľudí. Je tiež známe zhromažďovať užívateľské údaje - vrátane IP adries - na marketingové účely.

Prehľad

Celkovo sú rozšírenia prehľadávača VPN doplnkom, ktorý by sa mal považovať za samostatný nástroj k primárnej službe VPN.

Klienti VPN poskytujú plne šifrované tunely VPN, ktoré poskytujú služby ochrany osobných údajov a spoofingu informácií o polohe. Rozšírenia proxy neposkytujú pripojenie k serveru VPN, ale namiesto toho poskytujú proxy službu (ktorá môže byť šifrovaná alebo nezašifrovaná v závislosti od druhu proxy implementovaného touto konkrétnou VPN).

Je dôležité pochopiť úrovne ochrany osobných údajov poskytované rozšírením prehľadávača VPN a ak máte pochybnosti, vždy použite rozšírenie prehľadávača v kombinácii s úplnou sieťou VPN. Zaručí to vysokú úroveň ochrany osobných údajov.

Obrazové kredity: Olivier Le Moal / Shutterstock.com, Tashatuvango / Shutterstock.com

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me