Systém Windows nie je bezpečný alebo súkromný operačný systém. Je to čiastočne preto, že Windows je najobľúbenejší operačný systém pre stolné počítače na svete, a preto bol hlavným cieľom hackerov a podvodníkov s malware. Nezabudnime tiež, že Microsoft bol tiež prvou spoločnosťou (s určitým odstupom), ktorá spolupracovala s programom hromadného sledovania PRISM NSA..

V tejto príručke uvádzame 3 najlepšie alternatívy k operačnému systému Windows a podrobnejšie popisujeme obavy týkajúce sa ochrany osobných údajov v systéme Windows.

Operačný systém Windows

Microsoft tiež zhromažďuje množstvo telemetrií z vášho systému, či sa vám to páči alebo nie.

Najlepšie alternatívy systému Windows

Nižšie uvádzame najlepšie alternatívy k operačnému systému Windows. Podrobne uvádzame výhody použitia alternatívy systému Windows, na čo si treba dávať pozor, ak plánujete používať tieto operačné systémy.


1. Linux

Linux je slobodný a otvorený operačný systém, ktorý dokáže robiť všetko, čo môže systém Windows. Ale na rozdiel od Windows je Linux neodmysliteľne bezpečný a je postavený s ohľadom na súkromie. Mnoho „hlavných“ programov Windows je dostupných aj pre Linux a tam, kde nie sú, existuje zvyčajne dobrá alternatíva pre Linux s otvoreným zdrojovým kódom..

Ak si chcete zachovať svoj existujúci hardvér počítača a zmeniť svoj operačný systém, Linux je do značnej miery jedinou možnosťou. Ovládače systému Linux (oficiálne alebo neoficiálne) sú k dispozícii pre najpopulárnejší hardvér počítača, aj keď je možné, že z dôvodu kompatibility budete musieť vymeniť komponent alebo dva..

Je potrebné poznamenať, že Linux je oveľa menej náročný na prostriedky ako Windows, čo znamená, že funguje dobre na starších a lacnejších počítačoch..

Linux prichádza s neuveriteľnou rozmanitosťou chutí známych ako „distros“, z ktorých každá má svoje silné a slabé stránky. Mnohé z nich sú navrhnuté pre veľmi špecifický prípad použitia, zatiaľ čo iné sa silno zameriavajú na súkromie.

Verzie systému Linux, o ktorých diskutujeme v tomto článku, nemajú prioritu v oblasti ochrany osobných údajov hneď po vybalení, pretože hľadáme viac operačného systému, ktorý replikuje širokú všeobecnú funkčnosť systému Windows..

Môže byť ťažké naučiť sa používať Linux

Aj keď milujeme Linux, nedá sa to vzdať skutočnosti, že má oveľa strmejšiu krivku učenia ako Windows.

Narušenia ako Ubuntu a Mint urobili veľké pokroky v zlepšovaní užívateľskej prívetivosti Linuxu, ale ani s nimi to nebude trvať dlho, kým nenájdete potrebu zadávať tajomské textové príkazy do príkazového riadka terminálu..

Existuje veľa pomoci online, ktorá je k dispozícii od nadšenej fanúšikskej základne Linuxu, ale neváhajte ju odporučiť tým, ktorí majú viac averzie k technológiám. Na druhej strane, ak je vašou hlavnou motiváciou pre opustenie systému Windows súkromie, Linux je jediným alternatívnym operačným systémom, ktorý je viac či menej zaručený, že vás nebude špehovať..

Hranie na OS Linux

Vzhľadom na relatívne malú základňu používateľov existuje prekvapivý počet hier, ktoré boli prenesené do systému Linux (najmä do Ubuntu). Služba Steam skutočne obsahuje aj vyhradený systém Linux. To znamená, že katalóg hier pre Linux je mnohokrát menší ako katalóg pre Windows.

Mnoho hráčov v systéme Linux, dokonca aj fanúšikovia open-source s otvoreným zdrojom, sa preto rozhodnú pre hranie hier duálnym zavedením do systému Windows. Dôsledky ochrany osobných údajov pri používaní systému Windows sú zmiernené skutočnosťou, že mnoho takýchto hráčov používa systém Windows iba na hranie hier a prepnutie späť na systém Linux pre všetky ostatné úlohy..

Živé disky CD, Živé DVD a Živé USB

Jednou z najúžasnejších funkcií Linuxu je spustiteľné Live CD, Live DVD a Live USB distribúcie. Umožňujú vám spustiť väčšinu verzií systému Linux priamo zo zavádzacieho zdroja médií bez toho, aby ste ich museli natrvalo inštalovať.

Niektoré distribúcie zamerané na ochranu osobných údajov, napríklad TAILS, sa majú spúšťať iba ako živé disky CD, ktoré nezanechávajú na vašom počítači žiadne nepriepustné stopy. V prípade náhradných operačných systémov Windows však budete chcieť nainštalovať správne distro pre použitie na plný úväzok.

Živé CD (atď.) Vám však umožňujú vyskúšať si rôzne verzie Linuxu skôr, ako sa rozhodnete, ktorú preferujete. Sú tiež skvelým spôsobom, ako skontrolovať problémy s kompatibilitou vodiča a podobne pred tým, ako sa zaviažu k určitému distro.

Ktoré systémy Linux Distros sú najlepšími alternatívami k systému Windows

Existuje veľa verzií Linuxu, z ktorých každá má svoju vlastnú vernú fanúšikovskú základňu. Zoznam uvedený nižšie obsahuje niektoré z najpopulárnejších možností výmeny stolných počítačov, ktoré sú priateľské k nováčikom, pričom všetky sú bezplatné.

Všimnite si, že ako filozofia sme sa rozhodli odporučiť mainstreamové vydania Linuxu na menšie (aj keď veľmi užívateľsky prívetivé Windows) distribúcie ako Zorin OS a Pinguy OS..

Rozhodli sme sa aj proti odporúčaniu populárnych hlavných distribúcií, ako sú Arch a Fedora (vrátane ich odnoží CentOS FOSS), pretože si myslíme, že tieto neumožňujú vhodné nahradenie systému Windows pre začínajúcich alebo príležitostnejších používateľov. YMMV.

ubuntu

ubuntu

Ubuntu je zďaleka najpopulárnejšou verziou systému Linux. Na základe Debianu urobil viac ako akékoľvek iné distro, aby urobil Linux z plne funkčného a užívateľsky prívetivého OS, ktorý môžu všetci používať.

Jeho predvolená, vysoko prispôsobená pracovná plocha GNOME 3 (používateľské rozhranie) sa pri používaní cíti veľmi moderne a intuitívne, aj keď súčasným utečencom z Windows sa bude nepochybne cítiť trochu čudná. Používatelia počítačov Mac sa naopak budú cítiť ako doma.

Vďaka svojej popularite je Ubuntu často považovaný za „predvolenú“ verziu systému Linux. To znamená, že veľa softvéru pre Linux je špeciálne vyvinutých pre Ubuntu, a preto má Ubuntu najvyššiu podporu a kompatibilitu všetkých distribúcií Linuxu. Je skutočne ťažké preceňovať dôležitosť tohto bodu.

Aby sa zabezpečila ľahká inštalácia a silná kompatibilita s čo najširším výberom hardvéru počítača, Ubuntu v predvolenom nastavení inštaluje proprietárne ovládače a rôzne ďalšie bity a bobry s uzavretým zdrojom. Vo svojom hlavnom úložisku softvérových balíkov obsahuje aj neslobodný softvér.

Spolu s niektorými pochybnými rozhodnutiami vývojárov Canonical v minulosti (ktoré neovplyvňujú nedávne verzie Ubuntu) môžu byť hard-hardvérové ​​súbory s otvoreným zdrojovým kódom a súkromím trochu ohľaduplné k OS..

Faktom však zostáva, že Ubuntu (spolu so svojou odnožou, mincovňou, pozri nižšie) sa všeobecne považuje za najjednoduchšie použiteľnú a pre začiatočníkov najpriaznivejšiu verziu Linuxu okolo.

mäta

Mint Linux distro

Mincovňa je založená na Ubuntu, ale jej predvolená pracovná plocha Cinnamon ponúka omnoho viac skúseností so systémom Windows. Softvér Ubuntu funguje bezchybne v mincovni a backend je dostatočne blízko k Ubuntu, že väčšina sprievodcov Ubuntu sa dá v mincovni používať rovnako ako je.

Hoci hlavnou príťažou Mint nad Ubuntu je to, že používatelia Windows sa budú okamžite cítiť viac ako doma, jeho softvérový manažér je rýchlejší a ľahšie použiteľný ako Ubuntu a prichádza s nevyhnutnými nainštalovanými Linuxovými aplikáciami, ako sú VLC a GIMP. -box.

Mincovňa je tiež ľahšia ako Ubuntu, a preto funguje dobre na systémoch s nižším rozlíšením.

Debian

Debian Linux distro

Mincovňa je založená na Ubuntu a Ubuntu je založená na Debiane. Mnoho linuxových puristov uprednostňuje Debian pred niektorými z jeho populárnych odnoží, pretože ide o skutočne vyvinutý komunitný softvér a hlavný inštalačný balík neobsahuje žiadne uzavreté zdrojové balíčky..

Aj keď je to chvályhodné, znamená to, že používatelia sa môžu stretnúť s ďalšími problémami s kompatibilitou hardvéru, ako pri inštalácii Ubuntu alebo Mint. K dispozícii je však inštalačný balík, ktorý obsahuje proprietárny softvér určený na zlepšenie tejto situácie.

Prijatá múdrosť je však taká, že Ubuntu a Mint sú lepšie pre začiatočníkov, zatiaľ čo Debian je vhodnejší pre skúsených používateľov systému Linux. A to je hodnotenie, s ktorým sa nebudeme hádať.

Debian má oveľa pomalší cyklus vydania ako Ubuntu, čo má tendenciu robiť ho stabilnejším, ale menej špičkovým. Veľmi užitočná vzhľadom na veľkú základňu používateľov Ubuntu je skutočnosť, že väčšina (aj keď nie všetky) softvérové ​​balíky Ubuntu v Debiane fungujú dobre..

Po dokončení Debian podporuje širokú škálu desktopových prostredí vrátane GNOME (uvedené vyššie), KDE, Cinnamon, MATE a ďalších. Používanie pracovnej plochy Cinnamon poskytne zážitok podobný Windows / Mint.

openSUSE

OpenSUSE OS

Na rozdiel od iných distribúcií Linuxu pre začiatočníkov uvedených v tomto článku, OpenSUSE nie je založený na Debiane. Je to skutočne samostatné vydanie, ktoré nie je založené na žiadnej inej hlavnej vetve Linuxu. Softvér FOSS vyvinutý spoločnosťou je sponzorovaný spoločnosťou SUSE Linux GmbH a ďalšími spoločnosťami.

Čo skutočne robí OpenSUSE vynikajúcou náhradou za Windows, je jeho ovládacie centrum YaST. Na rozdiel od takmer každej inej verzie systému Linux, toto poskytuje intuitívne grafické užívateľské rozhranie pre drotárstvo s takmer všetkými aspektmi OS, vrátane rozdelenia pevného disku, nastavenia systému, online aktualizácií, konfigurácie siete a brány firewall, správy používateľov, správy balíkov, a viac.

Keď už hovoríme o správe balíkov, OpenSUSE používa skôr RPM než DEB balíčky, ktoré uprednostňujú systémy založené na Debiane. Balíky RPM sú však široko distribuované, takže to pravdepodobne nebude problém (a napriek tomu nie je ťažké nainštalovať balíčky DEB v OpenSUSE)..

Dôležitým rozhodnutím urobiť s OpenSUSE je to, či nainštalovať verzie Leap alebo Tumbleweed. Skok má pravidelný 8-mesačný plán aktualizácie a všeobecne sa považuje za stabilnejšiu verziu OpenSUSE.

Tumbleweed má valivý cyklus uvoľňovania, čo znamená, že balíčky sa aktualizujú každý deň. Používatelia preto profitujú z krvácajúceho OS, ale pravdepodobne za cenu stability (hoci veľa nadšencov nesúhlasí so žiadnymi problémami so stabilitou s Tumbleweed).

KDE Plasma (zobrazené na obrázku vyššie) a GNOME sú hlavné pracovné prostredia podporované počas inštalácie, hoci ako v prípade akejkoľvek verzie systému Linux, môžete neskôr zmeniť ľubovoľnú pracovnú plochu, ktorá sa vám páči..

2. MacOS

mac os

Najviditeľnejšou alternatívou operačného systému Windows je MacOS. Pre väčšinu ľudí je najväčšou nevýhodou tejto možnosti to, že takmer určite si vyžaduje kúpu úplne nového počítača, aby ste ho mohli spustiť, a za výhodnú cenu..

A hoci nepochybne krásne počítače, počítače Mac nepredstavujú dobrú hodnotu za peniaze, pokiaľ ide o tresku za dolár alebo najmodernejšie vlastnosti v porovnaní s počítačmi so systémom Windows (nehovoriac o samostatných počítačoch!).

Odkedy Mac začali používať procesory Intel už v roku 2006, bolo možné zostaviť „hackintosh“ na lacných počítačoch pomocou častí počítača, ale toto nie je práca pre technicky plachých. Hoci sa situácia v posledných rokoch zlepšila vďaka nadšenej fanúšikskej základni, problémy s kompatibilitou hardvéru znamenajú, že tieto problémy zvyčajne fungujú najlepšie, keď sú postavené od základov pomocou komponentov, ktoré sú podporované oficiálnymi ovládačmi Mac..

Skutočná náhrada systému Windows

Pokiaľ však ide o priamu výmenu systému Windows, je ťažké MacOS poraziť. Robí veci inak, takže pri prvom prechode existuje krivka učenia, ale MacOS je krásny, zrelý, stabilný, pravdepodobne ešte ľahšie použiteľný ako Windows a je dodávaný v balení so všetkým softvérom produktivity, ktorý veľa ľudí používa bude niekedy potrebovať.

Je tiež plne podporovaná takmer každým vydavateľom softvéru na našej planéte. Veľa kreatívnych odvetví v skutočnosti zahŕňa softvér Mac, ktorý nie je k dispozícii ani pre Windows, alebo ktorý je vyvinutý primárne pre MacOS, pričom porty Windows sú niečo ako dodatočne premyslený nápad.!

Výnimkou sú hry. Rovnako ako v systéme Linux, Steam oficiálne podporuje MacOS, katalóg hier pre Mac je však výrazne menší ako katalóg pre Windows. Podobne ako v prípade Linuxu sa aj hráči Macu často rozhodnú pre duálne zavedenie do Windows, aby si mohli vychutnať väčší výber titulov.

Na rozdiel od používateľov systému Linux sú však často obmedzovaní skutočnosťou, že spoločnosť Apple pri navrhovaní svojich počítačov Mac (bez možnosti rozšírenia) nedáva prednosť hernému hardvéru (napríklad grafickým kartám)..

Ak peniaze nie sú predmetom a počítač nepoužívate na hranie hier, systém MacOS je fantastickým náhradným OS pre Windows. Okrem toho, že nejde o open source. To sa nemusí báť najviac, ale tu v ProPrivacy je to skutočný problém.

Ochrana osobných údajov v systéme Mac OS

Spoločnosť Apple zarába peniaze z predaja prémiového hardvéru, takže má menšiu motiváciu špehovať svojich používateľov so ziskom ako spoločnosti, ako je spoločnosť Google, ktorej celý obchodný model sa spolieha na narušenie súkromia svojich používateľov. Spoločnosť Apple sa v poslednom čase skutočne venovala súkromiu používateľov.

Spolupracovalo však s programom hromadného špionážneho vyšetrovania NSA (aj keď oveľa neskôr ako s ostatnými zúčastnenými spoločnosťami). A keďže MacOS je softvér s uzavretým zdrojom, nie je možné s istotou vedieť, čo sa týka.

3. ChromeOS

Chrome OS

Nové dieťa v bloku OS pre stolné počítače je ChromeOS. Ako je (zvyčajne) v prípade systémov MacOS, budete musieť kúpiť nový počítač, aby ste ho mohli používať. Na rozdiel od hardvéru Mac je na trhu veľké množstvo Chromebookov s nízkymi nákladmi a lacnými Chromebookmi (ako aj rastúci počet zariadení strednej a vyššej triedy)..

ChromeOS bol pôvodne navrhnutý ako ultraľahká alternatíva k systému Windows. Pretože mnohí z nás dnes robia v prehliadači takmer všetko, čo súvisí s počítačom, myšlienka spoločnosti Google bola jednoduchá - prečo z prehliadača Chrome nepremeňte celý operačný systém?

Na prekvapenie mnohých pozorovateľov tento zdanlivo bizarný nápad skutočne fungoval! Pretože prehliadač ChromeOS bol len o niečo viac ako jednoduchý prehliadač, mohol byť nainštalovaný na lacných lacných prenosných počítačoch bez výrazného vplyvu na ich výkon (na rozdiel od nafúknutých Windows)..

Najdôležitejším problémom bolo, že ako prehliadač bol ChromeOS zbytočný bez aktívneho internetového pripojenia. Časom sa to však zmenilo na problém, pretože webové aplikácie HTML5, ako sú napríklad Dokumenty Google, sa v režime offline stali stále viac funkčnými.

Vďaka tomu bol prehliadač ChromeOS dobrou voľbou pre nenáročných používateľov, čo im umožnilo surfovať po sieti, streamovať Netflix, skontrolovať ich e-maily a zdolať nepárne písmeno v Dokumentoch Google na lacných prenosných počítačoch. Malo by sa povedať, že Dokumenty Google teraz poskytujú silnú podporu pre úpravy a exportovanie dokumentov balíka Microsoft Office.

Nebol to však „skutočný“ OS ako Windows, Linux alebo MacOS. Ale…

Skutočná náhrada systému Windows?

Potenciálne zmeny v systéme ChromeOS sa stali nedávnymi zmenami. Od roku 2018 môžu takmer všetky novšie Chromebooky spúšťať aplikácie pre Android na ploche ChromeOS. A od roku 2020 budú všetky nové Chromebooky dodávané s podporou aplikácií pre systém Linux, ktoré sú predvolene zapnuté v počítači ChromeOS (niečo, čo bolo možné na mnohých Chromebookoch pomocou neoficiálnych hackov už nejaký čas).

Netreba dodávať, že každý z týchto ťahov (nehovoriac obaja spolu) výrazne rozširuje možnosti, ktoré môžete so systémom ChromeOS robiť. Schopnosť napríklad spúšťať aplikácie pre Android otvára obrovský katalóg hier (aj keď tie, ktoré sú určené na beh na mobilných telefónoch) a dokonca aj schopnosť spúšťať Microsoft Office..

Umožňuje tiež prehrávať obrovský katalóg hier pre Android. Určite to nie sú AA šľahače konzoly, ale dobre hrajú aj na Chromebookoch nižšej kategórie.

Podpora operačného systému Linux dáva používateľom profesionálneho Chromebooku produktívny softvér na profesionálnej úrovni, napríklad GIMP a LibreOffice. Aplikácie systému Linux sa technicky spúšťajú vo virtuálnom stroji Debian 9 (VM), ale integrácia so správcom súborov OS Chrome je pôsobivá.

Balíky DEB môžete nainštalovať napríklad priamo zo súborov a k uloženým súborom systému Linux je možné pristupovať priamo zo súborov.

Ochrana osobných údajov

ChromeOS je patentovaný produkt spoločnosti Google s uzavretým zdrojom, ktorého celý obchodný model sa spolieha na ignorovanie súkromia používateľov, aby na ne mohol zacieľovať vysoko personalizované reklamy. Google tiež spolupracoval s programom PRISM NSA.

Rovnako ako v prípade bežného prehliadača Chrome, aj skutočnosť, že systém ChromeOS je uzavretým zdrojom, neumožňuje s istotou vedieť, či vám špionážne prehliada spoločnosť Google spôsobom, ktorý by nemal. Ale vážne, Google nie je váš priateľ.

Záverečné myšlienky

Ak máte vážne súkromie, mali by ste okamžite vypísať Windows a namiesto toho použiť Linux. Jedná sa o všestrannú a všestrannú náhradu systému Windows a bez ohľadu na to, ktorú verziu si vyberiete, systém Linux je postavený tak, aby rešpektoval vaše súkromie.

A pretože ide o open-source, je možné si overiť, že to nie je možné u proprietárnych OS s uzavretým zdrojom..

Skutočnosť, že Linux nebude (aspoň v dohľadnej budúcnosti) nikdy tak ľahko použiteľný ako Windows, sa nijako nezbavuje. Naučiť sa používať Linux vyžaduje určitú úroveň obetavosti a podľa našich skúseností je schopnosť čeliť frustráciám vytrvalosťou.

Ale je to skvelý operačný systém, ktorý mnohí milujú, a ak vám skutočne záleží na súkromí, potom nemáte inú možnosť, ako vyhrnúť si rukávy a uviaznuť v.

Systém MacOS je skutočne vycibrený operačný systém, ktorý dokáže so systémom Windows ísť takmer každým iným spôsobom (a v mnohých je vynikajúci). Softvér macOS je skutočne dôvodom, prečo veľké množstvo ľudí strieka smiešne množstvo peňazí na prémiový hardvér, ktorý je v mnohých ohľadoch nižší ako jeho často lacnejšie náprotivky v systéme Windows..

To, či je systém MacOS bezpečnejší ako systém Windows, je príčinou mnohých vzrušujúcich diskusií, ale je isté, že hackeri a obchodníci s malvérom ho zacieľujú oveľa menej ako systém Windows. Aká dobrá je ochrana súkromia, do veľkej miery závisí od toho, do akej miery spoločnosti Apple dôverujete.

Teraz, keď sme mali možnosť používať systém Chrome OS na modernom notebooku s plnou podporou systémov Android a Linux, musíme povedať, že sme na ňu veľmi ohromení. Sme si istí, že energetickí používatelia sa v priebehu času stretnú s rôznymi frustráciami, ale myslíme si, že Chrome OS sa vyvinul na výkonný a elegantný operačný systém, ktorý poskytuje skutočnú alternatívu k systému Windows, ale je vyrobený spoločnosťou Google..

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me