Prehliadač Google Chrome je ľahko najobľúbenejší prehliadač na svete a môže sa pochváliť trhovým podielom približne 65,5 percenta (k aprílu 2020). Aktivisti v oblasti ochrany súkromia ich tiež všeobecne považujú za spyware. prečo?


Google nepripúšťa, že používa prehliadač Chrome na používateľov, a keďže prehliadač Chrome je postavený na veľkom množstve chráneného uzavretého zdrojového kódu, neexistuje spôsob, ako s istotou dokázať, že tak robí. Existuje však niekoľko veľmi presvedčivých dôvodov domnievať sa, že áno ...

Ako spoločnosť Google zarába peniaze?

S čistým majetkom do roku 2020 vo výške 167,7 miliárd dolárov spoločnosť Google prichádza na päty spoločnosti Apple ako druhej najväčšej značky na planéte..

Ako spoločnosť Apple zarába svoje peniaze, je jasná - stavia a predáva veľmi populárny prémiový hardvér. Na druhej strane spoločnosť Google poskytuje množstvo nákladných služieb a produktov na vývoj, ktoré ponúka širokej verejnosti za najobľúbenejšiu cenu pre všetkých: zadarmo. Sú tiež štýlové, ľahko použiteľné a v jednej rovine s vyspelými funkciami.

Nie je prekvapením, že tieto služby a produkty boli veľkým hitom, najmä prehliadač Chrome. Ako spoločnosť Google zarába obrovské sumy peňazí, ktoré robí z produktov, ktoré rozdáva zadarmo?

Obchodný model spoločnosti Google

Spoločnosť Google zarába peniaze tým, že zhromažďuje čo najviac údajov o vás a potom ich používa na doručovanie vysoko cielených reklám na vašu obrazovku. Čím viac o vás vie, tým viac sa tieto reklamy môžu prispôsobiť a pravdepodobnejšie je, že si kúpite produkt od jedného z jeho reklamných partnerov..

Čím viac zarobia jeho reklamní partneri, tým viac zaplatia spoločnosti Google za doručenie svojich reklám. Odborné znalosti spoločnosti Google týkajúce sa poskytovania správnych reklám správnym ľuďom znamenajú, že inzerenti dôverujú spoločnosti Google viac ako ktorákoľvek iná spoločnosť pri poskytovaní veľkej hodnoty za peniaze.

V rokoch 2009 až 2013 spoločnosť Google plne spolupracovala s programom hromadného sledovania PRISM NSA. Tvrdí, že sa zastavil, ale ako to môžeme vedieť s istotou?

Výsledkom je, že spoločnosť Google dominuje na trhu s príjmami z digitálnych reklám s podielom na trhu do roku 2020 vo výške 32,4%. Celý obchodný model spoločnosti Google preto závisí od narušenia súkromia používateľov. A ako to jasne dokazuje čistý majetok, je to neuveriteľne úspešný.

Ako na to??

Google sleduje, čo robíme online - to, čo hľadáme (pomocou svojho rovnomenného vyhľadávacieho nástroja), webové stránky, ktoré následne navštívime (pomocou taktík, ako sú súbory cookie, všadeprítomná sieť AdSense a tlačidlá zdieľania +1), ako komunikujeme s aplikáciami ( pomocou služby Android Play Service Framework, ktorá tiež zhromažďuje údaje o polohe) a dokonca o tom, ako interagujeme s ostatnými ľuďmi v reálnom živote (napríklad tým, že si v aplikácii Kalendár ponechávame karty denných plánov aktivít).

V roku 2017 spoločnosť Google sľúbila, že nebude ďalej skenovať e-maily, aby zacieľovala používateľov na reklamy na mieru. To neznamená, že sa zastavilo skenovanie e-mailov na iné účely. Jeho inteligentná funkcia na základe AI to dokazuje bez akýchkoľvek pochybností.

Mimoriadne šokujúce je, že od roku 2015 spoločnosť Google naskenuje e-maily v Gmaile, aby zaznamenala všetky uskutočnené nákupy, a to aj v prípade, že tieto transakcie so spoločnosťou Google nemajú nič spoločné..

Čo je ešte horšie, neexistuje žiadne nastavenie ochrany osobných údajov, ktoré by tomu zabránilo, a jediný spôsob, ako odstrániť informácie, je odstrániť pôvodné e-maily týkajúce sa nákupu.!

A čo prehliadač Chrome?

Takže vieme, že spoločnosť Google nás špehuje, ale čo Chrome? Na rozdiel od našich vyhľadávaní a obsahu našich e-mailov je menej jasné, ako (a skutočne, ak) spoločnosť Google speňažuje najobľúbenejší prehliadač na svete.

Dôvodom, prečo je prehliadač Chrome tak populárny, je to, že na jeho vývoj (a jeho ďalší vývoj) sa vyvíjalo veľké množstvo peňazí. Je nepravdepodobné, že by spoločnosť Google bezplatne vydala takýto produkt bez toho, aby obsahovalo pre ne nič.

Bez súhlasu vás prihlási do vášho účtu Chrome

Zásady ochrany osobných údajov prehliadača Chrome boli do septembra 2018 šokujúce svojou jednoduchosťou a zrozumiteľnosťou. Môžete sa prihlásiť do prehliadača Chrome. V takom prípade ste výslovne súhlasili s odovzdaním všetkých svojich údajov spoločnosti Google.

Alebo by ste mohli ignorovať kontextové okná prihlásenia a používať prehliadač Chrome v „Základnom režime prehliadača“, kde údaje zostali v prehliadači a neboli odovzdané spoločnosti Google (alebo prinajmenšom to, čo spoločnosť Google tvrdí).

Od prehliadača Chrome 69 prehliadač automaticky prihlasuje používateľov do prehliadača Chrome vždy, keď sa prihlásia do služieb Google, ako je napríklad Gmail. Spoločnosť Google uviedla túto zmenu, ktorá má dôležité dôsledky na ochranu súkromia, bez varovania alebo žiadosti používateľov o súhlas.

Ľudia sa začali o tomto probléme dozvedieť iba vtedy, keď si na paneli úloh prehliadača Chrome všimli ikonu, ktorá naznačuje, že sú povzdychnutí do prehliadača Chrome!

Ak v prehliadači Chrome lovíte v ponuke Rozšírené nastavenia, je možné toto automatické prihlásenie deaktivovať, ale spoločnosť Google sa rozhodla túto možnosť čo najviac skryť. Toto je situácia, ktorá vyvolala obavy, že spoločnosť Google plánuje ticho odstrániť možnosť deaktivácie, keď verejný záujem o túto záležitosť ustúpi..

Blokovanie reklám prehliadača Chrome

Vo februári 2018 spoločnosť Google predstavila blokovač reklám, ktorý sa okamžite dostal do kritiky za to, že sa mu darilo. Ako uviedol The Guardian:

"Plán je jednoduchý a takmer explicitný: zablokujte iba toľko reklám, aby ste sa uistili, že ľudia necítia potrebu nainštalovať blokovač adries, ktorý ich všetky zablokuje."

Opäť to len ťažko vzbudzuje dôveru.

Prehliadač Chrome prehľadáva všetky vaše súbory bez povolenia

V marci 2018 aktualizovaný Nástroj na ochranu osobných údajov prehliadača Chrome vystrašil aktivistov v oblasti ochrany osobných údajov tak, že začal skenovať súbory v počítačoch používateľov vrátane škodlivého softvéru v ich priečinkoch s dokumentmi..

Aj keď sa všeobecne uznáva, že tento krok bol neškodný,

„Zdá sa, že nedostatok výslovného súhlasu a transparentnosti porušuje ich vlastné kritériá„ softvéru priateľského k používateľom “, ktorý informuje o pravidlách pre nástroj Chrome Cleanup [Tool].“

Záverečné myšlienky

Prípad proti prehliadaču Google Chrome nie je presvedčivý, ale je dosť silný, aby ho vedci a aktivisti v oblasti ochrany osobných údajov takmer jednomyseľne odporúčali proti jeho použitiu. Google nám dal veľmi málo dôvodov, aby sme mu verili, a ako to jasne ukazujú príklady uvedené vyššie, má veľmi súhlasný prístup k súhlasu používateľa..

Tam sú niektoré vynikajúce zabezpečené prehliadače, ktoré sú open source a sú navrhnuté od základov tak, aby rešpektovali súkromie svojich používateľov. Najpozoruhodnejšie z nich je Mozilla Firefox, ktorý je teraz pre prehliadač Chrome z hľadiska rýchlosti a stability porovnateľný, pričom je oveľa konfigurovateľnejší a má zabudovanú ochranu sledovania a ochranu pred odtlačkami prstov na plátne..

Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me