V súvislosti s ochranou osobných údajov online často počujete o „piatich očiach“ (a „deväť očiach“ a „14 očiach“)..


Táto príručka uvádza, čo tieto pojmy znamenajú. Okrem toho, ktoré krajiny sú ich súčasťou, a všetko, čo potrebujete vedieť.

Začnime teda základmi:

Kto sú krajiny piatich očí?

Päť krajín očí

Päť krajín Eyes je:

 • Spojené štáty
 • Spojene kralovstvo
 • Austrália
 • Nový Zéland
 • Kanada

Five Eyes (niekedy označované ako FVEY) je spravodajská aliancia, ktorá siaha do začiatku štyridsiatych rokov.

Kto sú krajiny deviatich očí?

Deväť krajín očí

Deväť krajín Eyes je:

 • 5 krajín očí
 • Dánsko
 • Francúzsko
 • Holandsko
 • Nórsko

Ako by ste mohli mať podozrenie, Nine Eyes je rozšírením základnej aliancie Five Eyes.

Kto je 14 krajín Eyes?

Štrnásť krajín očí

14 krajín Eyes sú:

 • 9 krajín očí
 • Nemecko
 • Taliansko
 • Belgicko
 • Švédsko
 • španielsko

Táto aliancia sa tiež nazýva SIGINT Seniors Europe (SSEUR). Podľa Wikipédie existuje koordinácia „výmeny vojenských spravodajských informácií medzi jej členmi“..

História Aliancie piatich očí

Päť očí pôvodne vzniklo ako spôsob, ako si môžu základné krajiny vymieňať informácie. Bola založená ako neformálna dohoda UKUSA v roku 1941. Oficiálna formalizácia medzi Spojeným kráľovstvom a USA bola v roku 1946 po druhej svetovej vojne. Odvtedy však zahŕňa aj ďalšie kľúčové krajiny.História piatich očí

Za jadrom Päť krajín Eyes prichádza ďalšie národy, ktoré tvoria deväť a 14 očí. Tieto krajiny sa zapojili do programu ako „krajiny tretej strany“. Ďalej sa všeobecne verí, že iné krajiny v schémach mimo uvedených základných krajín. Medzi podozrivé krajiny patria „tichomorskí spojenci“, ako napríklad Južná Kórea a Singapur.

Päť očí a podobné dojednania sú (vo svojej podstate) vždy tajné. Wikipedia naznačuje, že to bolo takmer 30 rokov po pôvodnom vytvorení dohody, kým sa o tom austrálsky premiér dozvedel. Five Eyes sa navyše dostalo do pozornosti verejnosti až v roku 2005. Od roku 2010 je možné niektoré podrobnosti o ňom prečítať online na webovej stránke britského národného archívu..

Kontroverzia za posledné roky

Dohoda o piatich očiach získala moderný význam, keď sa preukázali prepojenia s NSA. Tieto boli zverejnené ako súčasť neslávnych netesností Edwarda Snowdena. Jeho odhalenia ukázali a potvrdili, že dohody, ktoré sa uzavreli počas studenej vojny, sa vo veľkej miere využívajú na vykonávanie rozšíreného digitálneho sledovania..Najnovšia kontroverzia

Ukázalo sa, že tieto krajiny používajú dohody o zdieľaní spravodajských informácií na účely, ktoré idú nad rámec spravodajských informácií. Preto efektívne umožňujú spravodajským službám vo viacerých krajinách spolupracovať. Zdieľanie informácií týkajúcich sa všetkého od ľudských a obranných spravodajských informácií po záležitosti národnej bezpečnosti.

Príklad toho, ako to môže fungovať v praxi, vyšiel so odhaleniami spoločnosti Snowden v roku 2013. Ukázalo sa, že americký NSA účinne outsourcuje prácu do britského GCHQ..

Najkontroverznejšie pre obhajcov súkromia Snowdenove odhalenia ukázali, že vlády využívajú rámec piatich očí na obchádzanie zákonov o monitorovaní svojich občanov. Napríklad britský MI5 môže požiadať americký NSA, aby využil britské telefóny, a tak „údajne obchádza zákony“.

Tu to opísal De Spiegel v tom čase:

„Britská spravodajská agentúra GCHQ môže špehovať kohokoľvek okrem britských občanov, NSA môže vykonávať dohľad na kohokoľvek okrem Američanov a nemecká zahraničná spravodajská agentúra BND môže špehovať kohokoľvek okrem Nemcov. Takto sa vytvorí matica bezhraničného sledovania. “

Čo robia aliancie 5/9/14 Eyes?

Ak ste jednotlivec, ktorý si uvedomuje súkromie, je to veľmi platná otázka. Okrem toho je viac ako rozumné tvrdiť, že to, čo agentúry v týchto alianciách robia, ide nad rámec toho, čo musia urobiť, aby zabezpečili, že budú svet „bezpečný“.Čo robia

Jeden z najvýznamnejších odhalení Edwarda Snowdena súvisiaci s programom PRISM NSA v oblasti hromadného zberu údajov, ktorého účastníci zahŕňajú všetkých veľkých hráčov na svete internetu vrátane spoločností Microsoft, Google a Facebook. Vďaka PRISM bolo NSA (aj jeho „agentom na nízkej úrovni“) neuveriteľne ľahký prístup k informáciám na bežne používaných platformách. Preto sa vďaka alianciám k týmto schopnostiam ľahko dostali aj ďalšie krajiny. Bohužiaľ, aj tí, ktorí veria, že „nemajú čo skrývať a nemajú strach“, by boli vystrašení ľahkosťou, s akou môžu NSA - a teda aj ich alianční partneri - využiť čokoľvek od konverzácií cez Skype po e-mailové správy..

K tomu môžeme dodať skutočnosť, že sa ukázalo, že tieto bezpečnostné agentúry sa podieľajú na praktikách, ktoré sú prinajlepšom pochopené. Patria sem praskajúce šifrovacie algoritmy a podplácanie spoločností, aby oslabili svoje vlastné bezpečnostné systémy IT

Nenavrhujeme, aby jediným účelom aliancií Eyes 5/9/14 bolo púšťať sa do každodenného života občanov. Vedľajší produkt väčšiny práce súvisiacich agentúr im bohužiaľ umožňuje práve to.

Aliancie a použitie VPN

Pre mnohých je zmyslom používania služby VPN (Virtual Private Network) vyhnúť sa vládnemu dohľadu. Tým je možné prehliadať internet s primeranou úrovňou súkromia.Aliancie a použitie VPN

Ako vidíte z vyššie uvedených informácií, tento objekt môžete ľahko poraziť výberom poskytovateľa VPN so sídlom v jednej z krajín. Najmä krajiny piatich očí alebo krajiny, ktoré lokalizujú svoje servery v jednej z týchto krajín. Úrady by tak mohli prinútiť poskytovateľa, aby odovzdal podrobnosti o vašich online aktivitách. Okrem toho by to mohlo byť vďaka zdieľaniu informácií AKÝKOĽVEK krajín na zozname!

Používanie servera VPN v 5 očiach

Bežnou otázkou je, aká je situácia, keď niekto používa poskytovateľa VPN v krajine mimo jurisdikcie 5/9/14 Oči. Potom ho použije na pripojenie k serveru v krajine, ktorá je v tejto jurisdikcii, napríklad v USA alebo Veľkej Británii.Používanie VPN

Bez toho, aby sme zachádzali do príliš technických podrobností, existuje tu určité riziko. Krajina FVEY by mohla prenechať poskytovateľovi servera protokoly o pripojení (alebo dokonca vykonať svoje vlastné monitorovanie pripojení k a zo servera). Ak však poskytovateľ VPN prijíma správne bezpečnostné opatrenia na svojej infraštruktúre, riziko by malo byť relatívne malé.

To znamená, že ľudia, ktorí chcú minimalizovať svoje vystavenie širokej jurisdikcii týchto spravodajských aliancií, by mali prijať prístup s najnižším rizikom. Využívalo by sa to poskytovateľa mimo jurisdikcie Eyes 5/9/14 A pripájali by sa iba servery mimo jurisdikcie.

Takže, ktorú VPN by som mal zvoliť?

Dobrým východiskovým bodom je pozrieť sa na nášho sprievodcu Best VPN no logs.

Tieto služby VPN neuchovávajú žiadne záznamy o vašej aktivite prehliadania. Preto, ak by sa od nich niekedy vyžadovalo, aby odovzdali podrobnosti o použití, nemali by mať žiadne z týchto informácií zdieľať.

Preto si vyberte sieť VPN, ktorá je mimo ďalekosiahlej jurisdikcie 5/9/14 očí a ktorá nebude viesť záznamy o činnosti. Týmto robíte všetko, čo je v vašich silách, aby ste minimalizovali pravdepodobnosť, že vaša online aktivita bude podliehať pochybnej úrovni dohľadu. Preto neodporúčame používať bezplatnú sieť VPN, pretože môžu byť nebezpečné a často predávajú vaše údaje.

záver

Na záver by ste sa mali čo najviac vyhnúť krajinám s piatimi očami. Okrem toho by sa podľa možnosti malo vyhnúť aj spojeniu deviatich a štrnástich očí.

Nakoniec, použitie VPN je skvelý spôsob, ako pomôcť chrániť vaše súkromie online. Je však treba si dávať pozor. Ak chcete získať ďalšie informácie o ochrane súkromia a bezpečnosti na internete, pozrite si naše užitočné príručky a správy.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me