Nedávno sme urobili „prehľad firmvéru vlastného smerovača“, ale neboli sme schopní ísť nad povrch, pretože sme nemali router, ktorý by bol schopný spustiť všetky typy firmvéru. Teraz sme mali to šťastie, že sme sa dostali k populárnej Asus RT-N66U so súhlasom našich priateľov Sabai Technology.


Rozhodli sme sa nezahrnúť OpenWRT, pretože je nad rámec väčšiny ľudí a namiesto toho sme sa rozhodli zahrnúť firmvér akcií ako základ pre porovnanie..

1. Rýchly pohľad

Hlavným dôvodom, prečo ľudia inštalujú vlastný firmvér do svojich smerovačov, je to, že poskytuje ďalšie služby, ktoré nie sú k dispozícii na konfigurácii zásob alebo preto, že chcú optimalizovať jednu konkrétnu oblasť prevádzky. Tu je veľmi rýchly pohľad na typy firmvéru, na ktoré sa budeme pozerať. Ak vás zaujíma iba základné porovnanie, môžete si pozrieť aj článok uvedený na začiatku tohto príspevku.

Firmvér skladom Toto je softvér na sklade, s ktorým smerovače prichádzajú a líšia sa podľa značky a modelu. Asus N66U má veľa pokročilých funkcií, čo znamená, že vlastný firmvér neposkytuje toľko pridanej hodnoty ako pri smerovačoch nižšej kategórie..
DD-WRT Najbežnejší vlastný firmvér zďaleka kvôli jeho rozsiahlej hardvérovej podpore a rozsiahlej komunite, ktorú má. Firmvér umožňuje mnoho doplnkov, ktoré môžete využiť, a poskytuje veľkú flexibilitu pre všetko, na čo ho chcete použiť. Existuje tiež množstvo rôznych veľkostí, ktoré opäť umožňujú väčšiu flexibilitu a hardvérovú podporu. Routery s predzábleskom je možné zakúpiť od FlashRouters alebo ich tiež predávajú niektorí poskytovatelia VPN.
Paradajka Tomato má mnoho funkcií, ktoré sú prítomné v DD-WRT, ale jeho hardvérová podpora je obmedzená (je možné ho nainštalovať iba na smerovače Broadcom). Výhodou paradajky je to, že po väčšine zmien nie je potrebné reštartovať počítač, čo je bežný problém s iným firmvérom, a tiež to, že je vo všeobecnosti lepšie na sledovanie výkonu a nastavenie VPN. Aj keď má Tomato množstvo rôznych pobočiek, budeme používať TomatoUSB / Shibby, pretože je (podľa nášho názoru) najviac zaoblený.
Sabai OS Sabai OS je pokročilý systém Tomato vyvinutý spoločnosťou Sabai Technology a je zameraný na optimalizáciu nastavenia a rýchlosti VPN. Majú tiež niektoré exkluzívne funkcie, ako napríklad Brány, ktoré vám umožňujú určiť, ktoré zariadenie pripojené k smerovaču používa VPN a ktoré nie. Hoci má otvorený zdroj, má svoj špecializovaný tím podpory, aj keď to má za následok ďalšie náklady.

2. Inštalácia

Pri inštalácii zvážime dve rôzne oblasti; aké ľahké je nainštalovať firmvér a aké ľahké je nainštalovať doplnky do firmvéru, aby ste mohli router ešte viac používať.

2.1 Firmvér

Inštalácia sa bude líšiť od smerovača k smerovaču, ale proces je vo všeobecnosti rovnaký a vyžaduje, aby ste najskôr vyčistili pamäť NVRAM a potom použili možnosť aktualizácie (pomocou grafického používateľského rozhrania firmvéru) na načítanie požadovaného nového / aktualizovaného firmvéru. S N66U sú procesy podobné, pretože ide o pomerne pokročilý model, ktorý má špeciálne menu resetovania, vďaka čomu je proces nezávislý od firmvéru, ktorý inštalujete, a tým je každý rovnako jednoduchý ako druhý. Odporúčame vám však spoločnosť Google postupovať pre váš smerovač skôr, ako začnete, pretože sa môže do istej miery líšiť. Čas potrebný na vykonanie inštalácie firmvéru je 15 minút, ale odporúčame vám, aby ste odložili najmenej jednu hodinu, pretože po inštalácii budete musieť nájsť firmvér a aspoň nastaviť základné nastavenia..

Ako je uvedené v tabuľke nižšie, firmvér sa môže veľmi líšiť vo veľkosti. Musíme si uvedomiť, že DD-WRT aj Tomato sa dodávajú vo veľkosti až 2 MB, takže ich možno nainštalovať na staršie / menej výkonné smerovače. Veľkosť firmvéru môže byť dôležitá, pretože čím viac miesta zaberá, tým menej miesta je potrebné na inštaláciu ďalšieho kódu a doplnkov do smerovača. Jeho plné využitie miesta na vašom routeri môže tiež obmedziť jeho rýchlosť. Preto je dobré vidieť, že všetok vlastný firmvér je v porovnaní s firmvérom skladom podstatne menší, aj keď majú viac funkcií.

firmware Kde hľadať Veľkosť (pre N66U)
sklad Webová stránka výrobcu 25,1 MB
DD-WRT Smerovače podporované DD-WRT 7,46 MB (mega)
Paradajka (Shibby) Paradajka podľa ShibbyRouter List 11,7 MB (AIO - všetko v jednom)
Sabai OS Sabai GitHub alebo webová stránka spoločnosti Sabai Technology 6,45MB

2.2 Extras

Pri všetkých firmvéroch zásob je možné na inštaláciu doplnkov do smerovača použiť program PuTTy (alebo podobný). Testovali sme to inštaláciou Transmission (torrent klienta) na všetky tri firmvéry. Bolo ľahké vykonať všetky z nich, ale pre spoločnosť Sabai musíte zmeniť IP adresu smerovača na 192.168.1.1, aby fungovala (alebo súbory s konfiguráciou prenosu, ale toto je o niečo ťažšie). Sprievodcovia, ktoré sme použili, boli tu pre DD-WRT a tu pre Tomato / Sabai.

Ak s routerom veľa plánujete, potom sa dôrazne odporúča, aby ste sa naučili základné príkazy systému Linux, pretože vám to pomôže pochopiť, čo sa presne deje..

3. Ceny

Teoreticky je všetok firmvér zadarmo, ale v prípade, že nemáte smerovač, ktorý chcete používať, je možné kúpiť predzábleskové smerovače. Tu zobrazené ceny sú špecifické pre Asus RT-N66U, sú však spravodlivé pre rôzne smerovače.

Firmvér skladom Toto je najlacnejšie, pretože nie sú potrebné žiadne ďalšie kroky. Môžete si kúpiť buď priamo od výrobcu, alebo hľadať na internete najlacnejšie ceny. V súčasnosti je na Amazone 179,99 dolárov.
DD-WRT Môžete si ju nainštalovať sami, aby ste ju kúpili vopred prostredníctvom FlashRouters za 249,95 dolárov
Paradajka Môžete si ju nainštalovať sami, aby ste ju kúpili vopred prostredníctvom FlashRouters za 249,95 dolárov
Sabai OS Môžete si ho nainštalovať sami alebo zakúpiť prostredníctvom technológie Sabai za 289,99 dolárov, čím získate skvelú pokročilú podporu a záruku na hardvér na rok (v opačnom prípade 75 USD a odporúčame si ju kúpiť, ak si ju nainštalujete).

Je pravda, že FlashRouters aj Sabai sú v porovnaní so skladom mierne drahé, ale v prípade Sabai táto cena zahŕňa rozsiahlu podporu a záruky, čo je skvelým odôvodnením ceny..

4. Funkcie

Každý firmvér má iný vzhľad, pocit a navigáciu a my sa na ne pozrieme nižšie.

4.1 Estetika

Aj keď to nie je rozhodujúci faktor, estetika firmvéru pomáha poskytnúť predstavu o tom, čo môžete od softvéru očakávať. V tabuľke nižšie sú zobrazené snímky domovskej stránky každého firmvéru. Z týchto obrázkov môžeme urobiť niekoľko odpočtov. Firmvér Asus s jasnými schémami a jednoduchými možnosťami ponuky jasne naznačuje, že je určený pre každodenného používateľa. To isté sa dá povedať aj pre Sabai, avšak keď raz v pokročilých nastaveniach získate rozhranie veľmi podobné DD-WRT / Tomato, ktoré, hoci to môže byť trochu zmätené, jasne ukazuje, o koľko viac routeru je možné využiť.

Asus Domovská stránka Domovská stránka DD-WRT
Domovská stránka firmvéru Asus Domovská stránka firmvéru DDWRT
Paradajková domovská stránka Sabai Technology Homepage
Tomato Firmware Homepage Firemná stránka firmy Sabai

4.2 Navigácia

Vyššie uvedené obrázky tiež zobrazujú základné ponuky navigačného stromu a pomôžu vám dosiahnuť požadované nastavenia. Tieto možnosti ponuky tiež pomáhajú naznačiť, koľko sa dá so smerovačom dosiahnuť. Ako už bolo spomenuté, akciový firmvér Asus je zameraný na svetského človeka, takže je veľmi jednoduchý.

Uprednostňujeme navigáciu DD-WRT najviac, pretože sa zdá, že má najväčší zmysel, a je ľahké nájsť akékoľvek nastavenia / príkazy, ktoré možno neviete, kde sa nachádzajú. Tiež sa nám páči skutočnosť, že je vodorovná a systém záložiek uľahčuje prehľad o možnostiach.

Sabai a Tomato sú v podstate rovnaké, keď otvoríte rozšírené možnosti v Sabai par VPN, ktoré má pre ne prioritu. Aj keď majú trochu zvláštne usporiadanie, nie je príliš komplikované a potrebuje si len trochu zvykať.

5. Rýchlosti

Máme internetové pripojenie 30,0 / 3,0 Mb / s, ktoré sme schopní nezávisle od firmvéru využiť, keď je náš počítač pripojený k smerovaču, ktorý je následne pripojený k modemu. Na testovanie rýchlosti WiFi sme si predstavili priemernú domácnosť a umiestnili sme router približne 10 metrov od počítača na druhú stranu hrubej betónovej steny. Pri testoch sme udržiavali všetky rovnaké polohy antény a namiesto toho sme používali softvérové ​​vyladenia, aby sme zistili, ako by sme mohli zlepšiť rýchlosť pripojenia.

5.1 Rýchlosti WiFi

Ako vidíme z nižšie uvedených rýchlostí, všetky firmvéry si mohli udržať väčšinu rýchlosti s tým, že akčný firmvér mierne zaostáva a Tomato má najlepší výkon. Taktiež, ako sa očakávalo, rýchlosti na 5GHz kanáli boli rýchlejšie, ale samozrejme to má nižší rozsah.

sklad DD-WRT Paradajka Sabai
2.4GHz 29,5 / 3,0 29,6 / 3,0 30,0 / 3,0 29,6 / 3,0
5GHz 29,9 / 3,0 30,0 / 3,0 30,0 / 3,0 30,0 / 3,0

5.2 Optimalizácia rýchlosti

Aj keď boli výsledky celkom dobré, už sme sa pokúsili zistiť, či by sme zo systému nemohli vytlačiť viac. Urobili sme to spôsobmi opísanými v nasledujúcej tabuľke, ako aj zlepšeniami, ktoré sme dosiahli. Je dôležité, aby ste používali nejaký analyzátor WiFi (existuje veľa tam, čo odporúčame pre Android a firmvér má tiež zabudované).
Dve dôležité poznámky na zlepšenie výkonu nezávisle od firmvéru, ktorý používate:
1. Vždy udržiavajte oddelené kanály 5 GHz a 2,4 GHz pomocou rôznych SSID
2. Použite najmenej preťažené kanály a použite vyhradený kanál n alebo a / c, ak to všetky vaše zariadenia podporujú

Zamerali sme sa na dosiahnutie najlepšej priepustnosti internetu. Ak sa však pri používaní NAS obávate aj vnútornej priepustnosti, môžete použiť nástroj ako LAN Speed ​​Test (Lite). Niektoré nastavenia, ktoré sme použili, môžu spôsobiť, že váš smerovač je nestabilný a skráti jeho životnosť, takže zmeny vykonajte iba vtedy, ak viete, čo robíte.

Firmvér skladom Nedokázali sme veľa, a preto sme vykonali iba vyššie uvedené dve zmeny a tiež vyskúšali rôzne šírky pásma kanálov. Nedokázali sme z toho dosiahnuť žiadne viditeľné zlepšenie.
DD-WRT Okrem zmeny kanálov sme boli schopní pretaktovať CPU na 632 MHz, ako aj zvýšiť výkon TX na 150. Potom sme boli schopní získať obe bezdrôtové rýchlosti až 30,0 / 3,0.
Paradajka Podarilo sa nám pretaktovať paradajku o niečo viac pri 663 MHz a tiež sme zvýšili výkon TX na 150. Keďže to už bolo až 30,0 / 3,0, nezaznamenali sme žiadne zmeny (na zistenie by ste mohli použiť interné testovanie), ale všimli sme si, že to pomohlo zvýšiť rýchlosť VPN.
Sabai OS Urobili sme rovnaké zmeny ako v prípade paradajok a na oboch kanáloch sme dosiahli 30,0 / 3,0.

6. VPN

Ako vždy, aj tu je v ProPrivacy najdôležitejším faktorom použitie VPN. Keďže smerovač, ktorý používame, je veľmi pokročilý, Stockware firmvér nepodporuje klientov OpenVPN a PPTP, ale pre väčšinu smerovačov to tak nie je a tam prichádza veľká výhoda vlastných firmvérov..

Neodporúčame používať PPTP, pretože je plné bezpečnostných nedostatkov, a preto sme pri testovaní považovali OpenVPN.

6.1 Nastavenie OpenVPN

Na naše testy sme použili službu VyprVPN, pretože poskytuje niektoré z najrýchlejších rýchlostí na trhu, ale ak ešte nemáte účet VPN, odporúčame vám pozrieť sa okolo a zistiť, čo je pre vás najlepšie..

Výhodou aplikácie VyprVPN je to, že má veľmi jednoduchý súbor .ovpn, čo znamená, že sa dá ľahko nastaviť na všetkých platformách, avšak väčšina spoločností má zložité súbory a neboli si istí, ako by ich zvládla akciová firmvér - vieme faktom, že na ostatných platformách fungujú dobre.

nastavenie openvpn ddwrt

router pre paradajky

sabai setup openvpn

Firmvér skladom Nastavenie pripojenia bolo pomerne ľahké a vyžadovalo sa nahranie súboru .ovpn a zadanie používateľského mena a hesla. Mali sme s ňou však menšie problémy a museli sme nastaviť server DNS, ktorý sme chceli používať manuálne.
DD-WRT V prípade Tomato aj DD-WRT existujú dve hlavné odlišné metódy nastavenia, ktorá metóda, ktorú použijete, závisí od toho, ktorý poskytovateľ preferuje. Do shellov príkazov je možné zadať všetky podrobnosti a spustiť ich tak, alebo ich môžete nastaviť pomocou dobre nakonfigurovaného klienta..
Paradajka Nastavenie Tomato je veľmi optimalizované a umožňuje väčšiu flexibilitu ako nastavenie DD-WRT. Má tiež omnoho lepšie monitorovanie stavu ako DD-WRT.

  • Konfigurácia klientaNastavenie Tomato OpenVPN 1
  • Monitorovanie stavu
    Nastavenie Tomato OpenVPN 2
Sabai OS Sabai má takzvaný mechanizmus nastavenia 3 kliknutia. Nahráte súbor .ovpn, vložte svoje meno a heslo a ste pripravení ísť. Je to také jednoduché ako nastavenie zásob, aj keď nemáte rovnaké množstvo monitorovania ako pri Tomato by Shibbyit, zobrazuje úspešné spojenie a jeho umiestnenie.

  • Krok 1 - Import súboruNastavenie Sabai OpenVPN 1
  • Krok 2 - Vykonajte všetky potrebné zmenyNastavenie Sabai OpenVPN 2

6.2 Rýchlosti VPN

Najprv sme testovali pripojenie pomocou softvéru Windows VPN a pomocou routeru sme sa pripojili k sieti Ethernet, aby sme získali základné číslo: dosiahli sme rýchlosť 28,3 / 2,7. Nie je prekvapením, že nízke rýchlosti a výkon procesora znamenajú, že v skutočnosti sa využíva iba okraj našej dostupnej rýchlosti internetu.

Z výsledkov vidíme, že prekvapivo je firmvér akcií najpomalší. Po tretie nasleduje DD-WRT. Je zaujímavé, že pre obe tieto firmvéry boli rýchlosti VPN na 5GHz kanáli pomalšie ako na 2,4GHz a nie sme si celkom istí, prečo - ak tak urobíte, dajte nám vedieť.

Pretože Sabai je pokročilý systém na výrobu paradajok, nie je prekvapujúce, že ich rýchlosť bola veľmi blízka, keď bol Sabai o niečo rýchlejší.

sklad DD-WRT Paradajka Sabai
Wired 11,7 / 2,7 10,8 / 2,9 12,9 / 2,9 13,4 / 2,9
2.4GHz 8,5 / 2,7 10,2 / 2,9 10,5 / 2,8 10,5 / 2,9
5GHz 6,1 / 2,7 9,5 / 2,8 11,0 / 2,9 11,6 / 2,9

6.3 Komentáre VPN & diskusia

Spoločnosť Sabai Technology tvrdí, že má nastavenú sieť VPN a používa optimalizovaný systém. To ukazuje na výsledky, pretože máte nielen ľahký proces nastavenia, ale aj to, že máte najlepšiu rýchlosť. Ďalej je tu zvláštnosť spoločnosti Sabai s názvom „Brány“, ktorá je určite jednou z jej najlepších funkcií a ostatným sa nám nepodarilo nájsť nič podobné. Brány vám umožňujú rozhodnúť sa, ktoré zariadenia, ktoré sú pripojené k smerovaču, používajú VPN a ktoré nie.

Ako zdôraznila komunita, nastavenie, rýchlosť a monitorovanie pripojení VPN nie je na Tomato jednoduchšie, ale umožňuje vám nastaviť 2 klientov, takže môžete ľahko prepínať medzi rôznymi servermi / poskytovateľmi, ktoré chcete používať. Klient VPN na burze je zjavne trochu trik a DD-WRT leží v strede.

7. Podpora

Firmvér skladom Existuje veľa zmiešaných názorov na podporu Asus, je však vnímaná hlavne ako negatívna. Bohužiaľ, zatiaľ čo sme sa snažili zistiť, ako optimalizovať svoje rýchlosti alebo riešiť problémy, ktoré sme mali pri nastavení OpenVPN, mali sme od nich veľmi negatívne / zbytočné odpovede a nemohli sme za tým nájsť žiadnu dobrú solídnu komunitu. (Merlin, mierne vylepšený firmvér na sklade, však na tomto fronte robí niečo lepšie).
DD-WRT DD-WRT má nepochybne najväčšiu podporu komunity. Aj keď to môže chvíľu trvať Googleling a prehľadávať fóra Wiki, ste povinní nájsť odpoveď / riešenie svojho problému pomerne rýchlo. 99% problémov, ktoré sme mali s DD-WRT, sme dokázali vyriešiť alebo aspoň zistiť, prečo to nefunguje.
Paradajka Komunita pre Tomato nie je taká veľká ako pre DD-WRT, ale stále existuje veľa pomoci. Pretože v oboch prípadoch sú tieto firmvérové ​​verzie Linuxu, riešenia nájdete na fórach DD-WRT.
Sabai OS Veľkou črtou Sabai, okrem už spomínaných „brán“, je jej špičková technická podpora. Aj keď trochu chýba, pokiaľ ide o veľmi pokročilé zostavy, môžu vyriešiť väčšinu problémov prostredníctvom vzdialenej podpory, predaja lístkov alebo telefonickej podpory. Môžete tiež použiť fóra Tomato, pretože vám tiež poskytnú dostatok pomoci na dosiahnutie vašich cieľov. Ako je uvedené v cenotvorbe, ak chcete diaľkovú alebo telefonickú podporu, stojí to 75 dolárov ročne.

8. Záver

Použitie vlastného firmvéru sa určite oplatí, najmä ak máte smerovač na spodnom konci, pretože z neho môžete získať oveľa vyšší výkon a nastavenia. Firemné akcie na sklade nie sú zlé, ale zvyčajne sú veľmi zanesené, je takmer nemožné dosiahnuť akékoľvek zložité zostavy.

Osobne sme boli vždy veľkými fanúšikmi DD-WRT kvôli jeho ľahkému použitiu a úžasnej komunitnej podpore. Po dlhšom vyskúšaní Tomato však určite vidím jeho príťažlivosť, pretože môžete ušetriť veľa času tým, že nemusíte robiť nekonečné reštartovanie a vylepšený monitoring a výkon VPN, ktoré môžete dosiahnuť. Výber medzi paradajkami a DD-WRT je skutočne osobnou voľbou a záleží na tom, ktoré oblasti prevádzky chcete optimalizovať a aký hardvér máte k dispozícii. Ak však používate iba vlastný firmvér na mierne zvýšenie výkonu a povolenie niektorých ďalších funkcií, odporúčame vám DD-WRT.

Aj keď spoločnosť Sabai stojí za to, aby ju z toho vyťažila čo najlepšie, určite to stojí za to, najmä ak máte málo skúseností s používaním a nastavením vlastného firmvéru smerovača..

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me