Geek. Informátor. Hero. Darebák. Každý má názor na Edward Snowden.


Podľa nášho názoru je Edward Snowden majstrom slobody internetu a súkromia údajov.

Tu je biografia Edwarda Snowdena v skratke. Necháme vás rozhodnúť sa o ňom.

Kto je Edward Snowden?

Edward Snowden je informátor počítačového analytika. Kto je Edward Snowden

Guardianovi poskytol prísne tajné dokumenty NSA, ktoré viedli k odhaleniam amerického dohľadu nad telefonickými a internetovými komunikáciami.

V roku 2013 Edward Snowden a jeho palcová jednotka plná utajovaných dokumentov NSA nastúpili na palubu lietadla a navždy zmenili svet.

Jeho statočnosť prinútila svet počítať s dôsledkami hromadného sledovania a inšpiroval novú generáciu informátorov..

Edward Snowden Education

Edward Joseph Snowden sa narodil v roku 1983 v Severnej Karolíne. Pochádzal z rodiny s aktívnym vojenským a federálnym zázemím vlády. Bol úplne "očakáva sa, že sa vydá rovnakou cestou. “vzdelanie

Preto neprekvapilo, keď v roku 2004 ukončil formálne vzdelávanie. Následne sa Snowden zapísal do americkej armádnej rezervy ako kandidát špeciálnych síl.

"Chcel som bojovať v irackej vojne, pretože som sa cítil, akoby som mal ako ľudská bytosť povinnosť oslobodiť ľudí od útlaku."

To nemalo byť. Po pouhých piatich mesiacoch tréningu bol Snowden prepustený po zlomení oboch nôh. Zdá sa, že počas tejto doby sa však Snowden trochu rozčaroval s armádou:

"Zdá sa, že väčšina ľudí, ktorí nás trénujú, bola vyčerpaná vraždou Arabov a nikomu nepomohla."

Čo urobil Edward Snowden?

Pracujeme pre Fedov

Po odchode z armády slúžil Snowden ako strážca krátkeho leta "prísne tajné zariadenie" vo vlastníctve NSA. To si vyžadovalo veľmi vysokú bezpečnostnú previerku, pri ktorej prešiel prísnymi kontrolami na pozadí a absolvoval vyšetrenie polygrafom.

Stormbrew

Netrvalo dlho a CIA ponúkla Snowdenovi prácu. Tam si rýchlo vybudoval reputáciu tým, že bol „počítačovým čarodejníkom“, napriek tomu, že nemal formálnu kvalifikáciu. V roku 2007 bol vyslaný do Švajčiarska. Tam bol „považovaný za špičkového odborníka v oblasti technickej a kybernetickej bezpečnosti“.

Snowden, ktorý bol znepokojený cynickou povahou udalostí, ktoré zažil v Ženeve, rezignoval na CIA v roku 2009. Podľa priateľa „už zažil krízu svedomia rôznych druhov“.

Subdodávky pre NSA

Jeho história práce s „strašidelnými typmi“ však nebola ani zďaleka u konca. Spoločnosť Snowden prijala prácu so spoločnosťou Dell, ktorá spravuje vládne počítačové systémy - najmä regionálne operačné centrum havarijného úradu NSA. Počas tejto doby začal Snowden zhromažďovať dôkazy o neústavnom masovom dohľade vlády USA.Subdodávky NSA

"zlom, “prišiel, keď Snowden sledoval, že„ riaditeľ Národnej spravodajskej služby, James Clapper, leží priamo pod prísahou kongresu. “Snowden ukončil spoločnosť Dell a začal pracovať pre vládnu spoločnosť Booz Allen Hamilton..

Snowden stále pracoval na havajskej základni NSA a mal príležitosť zhromaždiť dôkazy o zneužívaní moci zo strany NSA..

Počas tohto obdobia Snowden tvrdí, že s nadriadenými a kolegami vyjadril svoje obavy z rozsahu programu dohľadu NSA. Hoci mnohí vyjadrili znepokojenie a zdesenie nad tým, čo im povedal, nikto nebol ochotný záležitosť ďalej rozvinúť.

Udavač, Št-bák

V decembri 2012 sa Snowden spojil s novinárom Guardian Glennom Greenwaldom. Keď Greenwald zistil, že bezpečnostné opatrenia, ktoré požaduje Snowden, sú príliš zložité na správne použitie (najmä PGP), Snowden kontaktoval aj Lauru Poitrasovú, dokumentaristku, ktorá napísala vplyvný článok o informátorovi NSA William Binney..

Začiatkom roku 2013 Snowden zásoboval Greenwald a Poitras skladom dokumentov. Dňa 20. mája odletel do Hongkongu v rámci prípravy na uverejnenie prvých dokumentov 5. júna.

hranol

Snowden dúfal, že úkryt medzi utečencami v Hongkongu poskytne určitú ochranu pred vydaním späť do USA na základe poplatkov za velezradu. Čoskoro však bolo jasné, že táto pozícia bola neudržateľná.

Kde je Edward Snowden?

Ako Snowden skončil v Rusku pod ochranou Vladimíra Putina, zostáva trochu nejasný. Predpokladá sa, že Rusko súhlasilo s tým, že pomôže Snowdenu uniknúť z Hongkongu a dosiahnuť azyl v Ekvádore cez Moskvu a Kubu.Kde je Edward Snowden

Zdá sa, že pod tlakom USA Kuba zmenila názor a odmietla Snowdenovmu povoleniu pristáť v Havane. Po bizarnom incidente, pri ktorom bolo pri pokusoch o prechod cez Európu ukotvené lietadlo nesúce bolívijského prezidenta Evo Moralesa, ktorý bol na návšteve Ruska, sa ukázalo, že Snowden uviazol v Rusku..

Našťastie mu Putin ponúkol útočisko. Od tej doby tam bol.

Uniknuté dokumenty

Nikto si nie je úplne istý, koľko kompromitujúcich dokumentov získal Snowden od NSA. Snowden však tvrdí, že preskúmal každú z nich, aby sa ubezpečil, že neobsahujú informácie, ktoré by ohrozili bezpečnosť USA.Uniknuté dokumenty

Podľa súčasných odhadov bolo získaných približne 1,7 milióna dokumentov. Snowden, ktorý je po svojom azyle v Rusku popredným obrancom proti zradným obvineniam, trvá na tom, že všetky dokumenty odovzdal novinárom skôr, ako utiekol na Havaj. To znamená, že Putinovi nemal žiadne informácie.

Čo dokumenty odhalili

Odhalenia Edwarda Snowdena ukázali svetu číry stupeň špionážnych ambícií Spojených štátov amerických NSA. Ukázalo sa, že NSA špionuje takmer všetko, čo každý robí online. Napriek početným ústavným ochranám, ktoré sa týkajú opaku, patria sem občania USA.

NSA využila núdzové právne predpisy, ktoré nasledovali po 11. septembri, a množstvo právnych medzier, aby odhalili takmer všetko, čo každý občan USA robí online..

Jeho program PRISM kooptoval americké technologické giganty, aby špehovali svojich zákazníkov. To sa týka napríklad spoločností Microsoft, Apple, Google, Yahoo a Facebook.

Čo dokumenty odhalili

Vykonával hromadné, nezaručené, denné prehľadávanie telefónnych záznamov patriacich občanom USA, podkopával medzinárodné šifrovacie štandardy, ktoré všetci používatelia internetu potrebujú, aby boli naše údaje v bezpečí, monitoroval približne 80% svetového internetového prenosu, infikoval tisíce počítačov škodlivým softvérom a dokonca aj rozhodla sa extrahovať metadáta z mobilných aplikácií, napríklad Angry Birds.

Nástroj na vyhľadávanie a analýzu XKeyscore poskytol prostriedky na rýchle triedenie v tomto oceáne informácií a nájdenie „takmer všetkého vykonaného na internete“."

Edward Snowden je hrdina

Snowden bol pripravený položiť všetko, čo mal, aby varoval ostatných Američanov pred takýmto zneužitím moci. Toto z neho robí hrdinu. Aby sa demokracia mohla nazývať takou, musí existovať transparentnosť. Občania musia vedieť a chápať, čo sa deje v ich mene.hrdina

Nakoniec, ak vláda ukrýva svoje konanie pred ľuďmi, potom im nemôže byť zodpovedná. Vláda, ktorá nie je zodpovedná, nanešťastie nie je demokratická.

Ak vláda koná proti najlepšiemu záujmu svojich občanov, mala by byť morálna jednotnosť lojality k vláde alebo k ľuďom? Snowden ukázal, že je morálnym aj odvážnym človekom.

Jeho odhalenia prinajmenšom priniesli určitú transparentnosť a vyvolali diskusiu o limitoch, ktoré môžu a mali by byť kladené na súkromie v hmlistom mene národnej bezpečnosti..

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me