Čo je to blockchain

Väčšina ľudí už počula o bitcoinoch. Bitcoiny sú jednou z (v súčasnosti tisíckami) kryptomien dostupných na trhu. Pôvodná kryptomena sa stala horúcim majetkom, keď celková hodnota bitcoínov v decembri 2017 dosiahla 326,5 miliárd dolárov a potom začiatkom roku 2020 klesla o niečo na 237,6 miliárd dolárov. Čo si však možno neuvedomujete, je to, že bitcoíny existujú iba kvôli systém digitálnej verejnej knihy s názvom Blockchain.


Blockchain sa prvýkrát objavil na scéne v novembri 2008. V tom čase niekto (alebo skupina ľudí), ktorý prešiel pod pseudonymom Satoshi Nakamoto, vydal bielu knihu s názvom Elektronický platobný systém typu peer-to-peer. Systém, ktorý opísal Nakamoto, bol revolučný. Vytvoril spôsob, ako digitálna mena existovať, zdieľať ju, kupovať a predávať a používať na nákup a predaj. To všetko bez potreby sprostredkovateľských finančných inštitúcií.

Najdôležitejšie je, že vďaka štruktúre Blockchainu typu peer-to-peer by kryptomena, ktorá sídlila vo verejnom účtovnom systéme, existovala v štáte, ktorý vzdoroval korupcii. Neporušiteľná chrbtica Blockchainu si odvtedy všimla, že má oveľa viac použití, ako len držať pohromade kryptomeny..

V súčasnosti sa vyvíja čoraz viac spôsobov použitia blockchainu, čo vedie mnohých ľudí k tomu, aby sa opýtali, čo je blockchain a ako to funguje.?

Pochopenie Blockchain: Základy

Blockchain 1

Blockchain je systém verejných kníh, ktorý vedie záznamy o všetkých bitcoinových transakciách, ktoré sa kedy vykonali. Systém verejnej knihy nikdy nespí. Neustále sa aktualizuje a zdieľa medzi stovkami tisíc počítačov pripojených na web. Tieto počítače sa nazývajú uzly. Pretože ich je toľko aktualizovaných súčasne, je technicky nemožné hackovať celý systém.

Dáta, ktoré tvoria Blockchain, sa označujú ako „reťaz“. Je to súčet všetkých uskutočnených transakcií, od začiatku času do poslednej transakcie. Samotný reťazec je tvorený sieťou, pretože časovo označuje uskutočnené transakcie. Tieto časové známky sa vyrábajú hashovaním (šifrovaním) transakčných údajov do „reťazca“ dôkazov o transakciách založených na hašovaní.

V pôvodnej bielej knihe Nakamota o blockchaine sa tento reťazec údajov označuje ako "systém elektronických transakcií bez spoliehania sa na dôveru."

S technológiou Blockchain neexistuje žiadna osoba, entita alebo inštitúcia, v ktorú musí niekto dôverovať. Reťaz poskytuje bezchybný záznam o všetkých transakciách, ktoré sa kedy vykonali. Toto sa bežne označuje ako „dôkaz o práci“. Tento dôkaz o práci nie je možné zmeniť bez toho, aby sme sa museli vrátiť späť a znova ho vykonať. Pretože sa to však už stalo a bolo hasené v reťazci, nemožno prácu opakovať.

Ako sa mena blockchainu vyhýba dvojitému výdaju

Problém s digitálnymi údajmi spočíva v tom, že sa dajú ľahko kopírovať a reprodukovať. Preto sa digitálna mena po dlhú dobu považovala za nemožnú. Ako by sa digitálne mince mohli stať jedinečnými, aby sa dali minúť iba raz? Riešenie Nakamotovho blockchainu bolo riešením tejto hádanky.

Decentralizáciou hlavnej knihy transakcií je celá sieť uzlov pripojených k Blockchainu schopná neustále si uvedomovať umiestnenie každého bitcoínu v systéme. To rieši problém dvojitého utrácania a umožňuje rozmach kryptomeny.

Blockchain Infographic 01 Stlačené 1 1024X506

Ako funguje blockchain v praxi?

  1. Po prvé, niekto požiada o vykonanie transakcie pomocou blockchainu. V tomto okamihu sa prostredníctvom internetu pošle požiadavka všetkým uzlom, ktoré sú momentálne pripojené k blockchainu. Každý uzol (zúčastnené počítače) dostane žiadosť a začne sa proces transakcie.
  2. Ďalej sieť uzlov súčasne overuje stav používateľa v rámci blockchainu aj požiadavku na transakciu. Toto sa vykonáva pomocou uznávaných algoritmov. S osobou, ktorá požiadala o transakciu, a so všetkými uzlami v zhode o žiadosti, sa transakcia môže posunúť vpred.
  3. Overená transakcia môže zahŕňať presun kryptomeny z jedného miesta na druhé, aby sa niečo kúpilo alebo uložilo na inom mieste. Technológiu Blockchain však možno použiť aj na overenie akýchkoľvek ďalších údajov, ktoré je potrebné bezpečne vykonať. Patria sem záznamy údajov, zmluvy a iné údaje alebo informácie, ktoré je potrebné zdieľať dôveryhodným spôsobom.
  4. Po overení transakcie sa môže presunúť do fázy dokončenia procesu. Toto sa dosiahne pridaním údajov z tejto konkrétnej transakcie k údajom z iných transakcií do toho, čo sa nazýva blok. Bloky majú veľkosť 1 Mb a vytvárajú sa približne raz za desať minút. Držia všetky najnovšie transakcie uskutočnené v blokovom reťazci.
  5. Teraz, keď boli dáta pridané do bloku - a blok je kompletný s 1 Mb dátových transakcií - blok sa pridá do reťazca blokov. Pôvodná transakcia je teda úplná (rovnako ako všetky ostatné nedávne transakcie tvoriace tento blok).

Blockchain Security: súčet všetkých transakcií

Práve dokončená reťazec blokov tvorí neporušiteľnú verejnú knihu transakcií známych ako Blockchain. Najdlhší reťazec v sieti slúži ako dôkaz celej histórie transakcií. Keď sa pripájajú k sieti, zdieľajú sa s uzlami.

Krása spočíva v tom, že neexistuje centralizovaná databáza transakcií, ktoré by počítačoví zločinci mohli preniknúť. Namiesto toho Blockchain existuje ako verejná databáza. Neustále sa zdieľa a zmieruje medzi všetkými uzlami pripojenými k sieti. Keďže sieť pozostáva z miliónov hostiteľských počítačov, je blockchain nesmierne bezpečný.

Vďaka tomu sú údaje obsiahnuté v blockchaine ľahko overiteľné. V prípade bitcoinov to poskytuje už konečnej mene obrovskú výhodu (a teda vrodenú hodnotu) tým, že ju robí nezraniteľnou voči korupcii zo strany finančných inštitúcií alebo iných vonkajších síl.

Postupom času sa reťazec 1 Mb blokov zväčšuje a zväčšuje. Pre ľudí, ktorí neaktualizovali svoju verziu (Bitcoin) Blockchain za chvíľu - alebo ju sťahujú úplne prvýkrát do novej peňaženky Bitcoin Blockchain - jej získanie môže teda trvať dosť dlho (niečo z niekoľkých hodín) do týždňov).

Ako sa blockchain zväčšuje a zväčšuje, tento čas sa nevyhnutne zvýši. Z tohto dôvodu sa niekedy hovorí o "tvrdá vidlička" scenáre. Tým by sa všetci používatelia bitcoinových blockchainov nútení presťahovať sa (nová vidlička) do novej verzie blockchainu.

Tvrdá vidlička

Bitcoin & Blockchain vysvetlil: Debata o tvrdých videniach

Diskusia o bitcoínovej vidličke už nejaký čas zúri. Mnoho odborníkov v oblasti bitcoínov verí, že bloky 1 Mb sa stanú príliš obmedzujúcimi. Znepokojenie spočíva v tom, že keď sa reťazec blokov predlžuje, zložitý kryptografický proces potrebný na overenie reťazca sa stane slabým a pomalým..

Každý chápe frustráciu z oneskorenia (alebo vyrovnávacej pamäte) zo sledovania streamovaného videa. Teraz si predstavte, že tento vplyv ovplyvňuje globálnu menu. Finanční experti chápu, že akékoľvek oneskorenie v rámci blockchainu, ktoré ovplyvňuje likviditu bitcoínov, by mohlo mať negatívny vplyv na hodnotu bitcoínov. Toto je, samozrejme, obrovské znepokojenie investorov.

Existuje všeobecná zhoda v tom, že na odstránenie problému s nedostatkom je potrebná tvrdá vidlica. Nikto však nevie, ako môže tvrdá vidlica ovplyvniť cenu bitcoínov. Blockchain je chrbtica, ktorá drží populárnu kryptomenu pohromade. Dôvera, ktorá obklopuje bitcoíny, sa v prvom rade opiera o technológiu, ktorá pracuje v zákulisí. Preto je investícia do bitcoínu v skutočnosti investíciou do blockchainu.

Z tohto dôvodu sú medzi investormi obrovské obavy, že nový blockchain by mohol zlyhať. To by mohlo spôsobiť, že bitcoíny utrpia katastrofickú stratu hodnoty.

Ktorý pevný disk je najlepší?

Človek by si predstavoval, že možnosť, že sa Blockchain stane lagárnym, bola znepokojivejšia ako ťažká vidlica, najmä ak Blockchain konkurenčnej kryptomeny (Ethereum) už preukázal, že tvrdú vidlicu je možné úspešne zvládnuť (dvakrát vlastne: raz náhodou)..

Ďalším problémom bitcoínového blockchainu je však to, že sa nikto nemôže dohodnúť na tom, akú formu má mať tvrdá vidlička. Existujú dve konkurenčné možnosti: Bitcoin Unlimited (BU) a Segregovaní svedkovia (SegWit). BU by odovzdal viac energie bitcoínovým baníkom. Umožnilo by to, aby sa blockchain znovu a znovu zvyšoval, kedykoľvek to bolo potrebné. SegWit si zachováva decentralizovaný prístup, ale zdvojnásobuje iba šírku pásma Blockchainu. To znamená, že jedného dňa bude pravdepodobne potrebné implementovať ďalšiu vidličku.

Zatiaľ si nikto nie je istý, čo sa stane. Keď sa stane tvrdá vidlička, bitcoín sa v podstate stane inou menou na novom blockchainu (s pôvodným bitcoínom na pôvodnom blockchainu). Ak každý dobrovoľne migruje na novú vidlicu, všetko by malo byť v poriadku. Pokiaľ však každý neprijme nový Blockchain (a v prípade éterickej tvrdej vidlice to neurobil každý), je možné, že vzpoura mohla negatívne ovplyvniť cenu kryptomeny..

Bitcoinový blockchain

Technológia Blockchain: Na čo iné sa dá použiť?

Tradičná databáza obsahuje jednu centrálnu kópiu informácií, ktorú môže aktualizovať naraz iba jeden účastník. Blockchain naopak umožňuje zmenu súboru údajov viacerými stranami súčasne. Ak napríklad banka prevádza peniaze, musí najprv zablokovať prístup k finančným prostriedkom, kým uskutočňuje prevod. Následne musí aktualizovať druhú stranu a potom znova otvoriť prístup k finančným prostriedkom.

Blockchain banking umožňuje prevody peňazí prebiehať rýchlejšie a efektívnejšie. Finančné inštitúcie ako Barclays, BNP Paribas, Nasdaq a dokonca aj Federálny rezervný systém teda investujú čas a peniaze do projektov, ktoré skúmajú použitie technológie Blockchain pre svoje vlastné účely..

Logo karty Gyft

Nie len pre finančné transakcie však technológia Blockchain ponúka hodnotu. Firma s názvom Gyft využíva technológiu blockchain na poskytovanie darčekových kariet malým a stredným podnikom. Pre mnoho firiem sú náklady na poskytovanie darčekových kariet príliš vysoké na implementáciu. S Gyftom však môže každá firma ľahko rozbaliť darčekové karty, ktoré sú splatné v ktoromkoľvek z ich obchodov.

Factom je ďalšou z týchto inovácií. Je to rozšírenie pôvodného protokolu Blockchain, ktorý umožňuje použitie blockchainu na spracovanie väčších množín údajov. Factom umožňuje používateľom spúšťať vlastné osobné zabezpečené knihy. Títo používatelia sú schopní definovať, aké informácie sú uložené v ich hlavnej knihe. To umožňuje blockchainu Factom zaoberať sa spracovaním údajov v iných obchodných oblastiach, napríklad v zákone.

Blockchain Banking: Len začiatok

Hodnota technológie Blockchain sa už prejavuje všade okolo nás. Je vidieť nielen v cene bitcoínov, ale aj v iných kryptomenách, ktoré bežia na podobných verejných knihách. Najzaujímavejšie z nich sú v súčasnosti Ethereum, Litecoin a ZCash. Všetky tieto kryptomeny zaznamenali v poslednom roku prudký nárast hodnoty a zdá sa, že veci budú pokračovať rovnakým smerom..

éter

A čo viac, jedná sa o relatívne novú technológiu. To znamená, že jeho skutočná hodnota sa stále objavuje. Spôsobom, akým sa implementuje, môže nastať ďalší pokrok.

V súčasnosti je bitcoín pred balením, ale na vstup na trh by vyžadovalo len niekoľko pokrokov v technológii blockchain pre ďalšiu mincu (s vnímanou vyššou hodnotou vďaka jej vylepšenému blockchainu). Z tohto hľadiska by každý, kto má záujem investovať do kryptomen, mal skutočne sledovať vznikajúce blockchainy pre inovácie, ak chce zajtra nájsť veľkého víťaza..

Okrem toho existujú ľudia na celom svete, ktorí tvrdo pracujú na tom, aby našli nové spôsoby, ako začleniť technológiu blockchain do iných podnikov. Podľa môjho názoru, pretože technológia blockchain je tak výhodná, niektoré z týchto aplikácií sú pripravené uspieť a so všetkou pravdepodobnosťou sa stanú veľmi úspešnými podnikmi budúcnosti.

Šifrovacie meny a služby VPN

A konečne, každému, kto sa zaujíma o Blockchain a kryptomeny, sa dôrazne odporúča, aby preskúmali služby VPN. VPN umožňujú ľuďom chrániť svoje heslá a prihlasovacie údaje pomocou šifrovania, čím zvyšujú úroveň zabezpečenia všetkých svojich online transakcií.

Kredit obrázka obrázka: pichetw / Shutterstock.com

Obrázkové kredity: Zapp2Photo / Shutterstock.com, varuna / shutterstock.com, 3Dsculptor / Shutterstock.com, Roman Pyshchyk / Shutterstock.com

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me